Jaki rodzaj oczyszczacza wybrać? Przedstawiamy zalety i wady każdego z nich

Maciej Kluba
Maciej Kluba
10 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z jonizacją, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, a może z lampą UV? Czy oczyszczacz powietrza do biura będzie dobrym oczyszczaczem na smog? I czy do domu kupić taki sam oczyszczacz, jaki widzieliśmy w przedszkolu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym kompendium wiedzy o rodzajach oczyszczaczy powietrza. Zapraszamy do lektury.

Oczyszczacz powietrza na smog – jaki wybrać?

Podstawowym zadaniem każdego oczyszczacza powietrza w Polsce powinna być walka ze smogiem. Dlatego to właśnie oczyszczacz powietrza na smog jest głównym kryterium wyboru wielu Polaków. Każdy z oferowanych w sklepie czy sprzedaży internetowej oczyszczaczy będzie to realizował, nie wszystkie jednak tak samo efektywnie. Jaki oczyszczacz wybrać do walki ze smogiem?

Klarta Forste 4 z wyjętym filtrem HEPA, węglowym i wstępnym
Klarta Forste 4 to jeden z najlepszych i najtańszych oczyszczaczy powietrza na smog, wyposażony w tryb HEPA, a przede wszystkim świetny tryb automatyczny. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Musi on spełniać 3 kryteria:

 • Być wyposażonym w filtr HEPA: spełnia to niemal każdy oczyszczacz powietrza (oprócz niewielkiej grupy modeli wykorzystujących inną technologię oczyszczania, jak filtr wodny czy elektrostatyczny)
 • Posiadać restrykcyjny tryb automatyczny: np. oczyszczacze powietrza Klarta, oczyszczacze powietrza Winix lub oczyszczacze powietrza Electrolux
 • Dysponować odpowiednią wydajnością do posiadanej powierzchni: inny oczyszczacz wybierzemy do otwartej przestrzeni biurowej, a inny do sypialni w domu, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu

Plusy i minusy oczyszczaczy powietrza na smog

PLUSY

 • Redukują poziom smogu, alergenów, bakterii i wirusów w pomieszczeniu
 • Zmniejszają ryzyko infekcji
 • Poprawiają samopoczucie

MINUSY

 • Oczyszczacze powietrza dobre na smog rzadko posiadają tryb nawilżania – przy problemach z wilgotnością polecamy zakup osobnego nawilżacza

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – jaki wybrać?

Sharp KC-D40EUW filtr nawilżacza i zbiornik
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D40EUW, widok z boku. Obok oczyszczaczy widoczny zbiornik na wodę (po lewej) oraz tacka z filtrem ewaporacyjnym (po prawej). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W przypadku, gdy mamy problem z niską wilgotnością w mieszkaniu czy miejscu pracy, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Oczyszczacze 2w1 zapewnią naprawdę wysoką wydajność nawilżania (w porównaniu do zwykłych nawilżaczy) i nieco gorszą wydajność oczyszczania. Polecamy je więc głównie osobom mającym problem z nie tyle zanieczyszczonym, co przede wszystkim suchym powietrzem. Wśród najważniejszych modeli oczyszczaczy z nawilżaczem wyróżniamy:

Zapraszamy też do dedykowanego artykułu, gdzie znajdziesz ?porównanie oczyszczaczy z funkcją nawilżania.

Plusy i minusy oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

PLUSY

 • Duża wydajność nawilżania
 • Oszczędność miejsca (1 urządzenie zamiast 2)
 • Najczęściej ten sam zestaw filtrów co w zwykłych nawilżaczach

MINUSY

 • Wysoka cena urządzeń
 • Droższa i bardziej problematyczna eksploatacja – związana z utrzymywaniem w czystości zbiornika na wodę oraz odkamienianiem filtra
 • Najczęściej oczyszczacze powietrza słabiej sobie radzą z usuwaniem smogu (wymagana kontrola z czujnikiem zewnętrznym)

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – co wybrać?

Oczyszczacze powietrza, różne modele
(od lewej) Klarta Forste 4, Sharp KC-D40, Panasonic F-VXR50-G, Winix Tower Q. Źródło: opracowanie własne na podst. materiałów producentów

Wśród oferowanych dzisiaj oczyszczaczy powietrza wiele modeli posiada wbudowany jonizator powietrza: plazmowy (bardziej nowoczesny) czy też ostrzowy (bardziej tradycyjny). Są to np.:

Zarówno plazmowa, jak i ostrzowa jonizacja skutecznie wspomagają tradycyjne filtry (HEPA, węglowy i wstępny) w redukcji zanieczyszczeń. Jonizacja okazuje się skuteczna np. przy eliminowaniu zarodników pleśni i grzybów. Gorzej radzi sobie np. z typowymi alergenami domowymi, czyli roztoczami.

Więcej o 2 rodzajach jonizacji w oczyszczaczach przeczytasz w artykule ?„Jonizacja plazmowa. Lepsza niż ostrzowa?”

Nasze testy jonizacji powietrza

jonizacja dodatnia Vestfrost oczyszczacz pomiary
Pomiar jonów generowanych przez oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wykonane przez nas testy oczyszczaczy powietrza z jonizacją potwierdzają szybsze usuwanie pyłów zanieczyszczonych (PM2,5) z włączonym modułem jonizatora. Różnica nie jest może imponująca, gdyż jest to jedynie 5% szybciej aniżeli w przypadku zwykłej filtracji. Niemniej jest to potwierdzenie skuteczności technologii jonizacji. Niedawno zamówiliśmy również do testów kilka samodzielnych jonizatorów (ostrzowych). Wyniki ich testów wkrótce.

Jeżeli szukasz więcej informacji o poszczególnych modelach, zapraszamy do naszego ?porównania oczyszczaczy z jonizatorem.

Plusy i minusy oczyszczaczy powietrza z jonizatorem

PLUSY

 • Wsparcie filtracji powietrza ze smogu, alergenów, jak i zanieczyszczeń gazowych
 • Długowieczność modułów jonizatora

MINUSY

 • Sama jonizacja bez mechanicznej filtracji jest bezskuteczna w walce z zanieczyszczeniami
 • Zła sława w związku z generowanym w modelach z lat 90-tych ozonem (nie dotyczy to absolutnie obecnych urządzeń spełniających wyśrubowane normy)

Oczyszczacz powietrza do biura inny niż do sypialni

Oczyszczacz powietrza open space biuro
Z racji diametralnie różnych powierzchni, innych oczyszczaczy poszukiwać będziemy dużych, otwartych przestrzeni, a innych do małej sypialni w mieszkaniu. 

Polecane oczyszczacze powietrza do biura

Do biura, gabinetu usługowego, urzędu czy przychodni potrzebować będziemy przede wszystkim oczyszczacza o dużej wydajności (CADR). Częstą przypadłością nowoczesnych biurowców jest też bardzo suche powietrze panujące w środku, dlatego przydatny może okazać się wówczas także nawilżacz, osobny, lub połączony z oczyszczaczem powietrza.

Do powierzchni 50-70 m2

Klarta Stor 2 jonizacja plazmowa

Wyróżniona oferta ✨

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty producenta i zamów urządzenie już dziś!

Cena promocyjna: 1 399,00 zł

Do powierzchni 70 m i więcej 

Przy okazji warto też wspomnieć tu oczyszczaczach powietrza na biurko, sprzedawanych często jako biurowe. Kompaktowe, mieszczące się na blacie biurka, mają za zadanie oczyścić jedynie powietrze w najbliższym otoczeniu pracownika. Nie polecamy ich jednak ze względu na znikomą wydajność oczyszczania oraz często brak jakichkolwiek filtrów czy czujników jakości powietrza.

Polecane oczyszczacze powietrza do domu

Szukając oczyszczaczy powietrza do mieszkania będziemy szukać przede wszystkim kompaktowych i cichych urządzeń. Ważnym aspektem będzie obecność trybów nocnego i automatycznego.

Klarta Forste 4 w kolorze białym w salonie
Klarta Forste 4 White  w sypialni. Materiały producenta Klarta

Do sypialni (10-20 m2)

Do salonu (20-40 m2)

Samsung AX60R5080WD

Wyróżniona oferta ✨

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty CENEO i zamów urządzenie już dziś!

Cena: 1 477,00 zł

Pozostałe rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza z lampą UV – co wybrać?

Innym ciekawym rozwiązaniem, które w zamyśle ma poprawiać efektywność filtracji zanieczyszczeń jest lampa lub dioda UV. Znajdziemy ją m.in. w oczyszczaczach takich marek jak:

Jest ona obecna także w wielu oczyszczaczach anonimowych producentów, wystawiających swoje oczyszczacze na Allegro czy Amazonie.

Oczyszczacz powietrza z lampą UV – czy warto?

warmtec AP350W przód prawy bok
Warmtec ap350w. Materiał producenta

Amerykańska Agencja Ochrony Śodowiska (EPA) wypowiada się o lampach UV dość krytycznie. W broszurze poświęconej metodom oczyszczania domowego powietrza (Portable Air Cleaners, Furnace and HVAC Filters) przeczytać możemy m.in., iż technologia ta „wydaje się za mało efektywna, aby móc ją stosować jako samodzielne rozwiązanie.

Używając UVGI (naświetlania bakteriobójczymi promieniami UV), należy traktować tę technologię jako ewentualny dodatkowy system filtracji, a nie zastępstwo dla tradycyjnych metod neutralizacji cząstek stałych. Ponieważ UVGI nie zatrzymuje ani nie usuwa cząstek stałych” (CDC 2003).

Kluczową kwestią jest tutaj zbyt krótki czas oraz zbyt mała moc naświetlania, aby móc mówić o skutecznej metodzie pozbywania się zarodników bakterii oraz pleśni z otoczenia.

Dioda UV-C LED w oczyszczaczach powietrza może neutralizować zanieczyszczenia gromadzące się na filtrze wewnątrz urządzenia, jednak na pewno nie będzie w stanie zneutralizować niepożądanych cząstek w otaczającym powietrzu.

Oczyszczacz powietrza z filtrem elektrostatycznym – co wybrać?

Elixair E400 jego przód i bok
Elixair E400 – elektrostatyczny oczyszczacz powietrza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

utaj wybór jest bardzo okrojony, a najbardziej znanym przedstawicielem niszy oczyszczaczy elektrostatycznych jest marka Elixair. W urządzeniach tego typu powietrze, przechodząc przez specjalną obudowę, ulega w środku oczyszczacza silnemu zjonizowaniu. Naładowane dodatnio cząstki zanieczyszczeń przyciągane są przez ujemnie naładowane elektrody. Ostatecznie rozkładają się na neutralne osady.

Plusy i minusy oczyszczaczy z filtrem elektrostatycznym

PLUSY

 • Usuwanie pyłów zawieszonych, pyłków roślin, pleśni, bakterii i wirusów
 • Brak konieczności wymiany filtra

MINUSY

 • Niższa skuteczność filtracji (skuteczność tzw. pierwszego przejścia to 60-80%)
 • Filtr elektrostatyczny zapycha się, a jego czyszczenie jest dość skomplikowane 

Oczyszczacz powietrza z filtrem fotokatalitycznym – co wybrać?

Równie rzadko spotkać można oczyszczacze powietrza z filtrem fotokatalitycznym. Warstwa węgla aktywnego jest w nich pokryta dwutlenkiem tytanu. W obecności światła ultrafioletowego utleniają lotne związki organiczne oraz neutralizują mikroorganizmy. Bez lampy UV, montowanej w oczyszczaczu, filtr nie zadziała jednak prawidłowo, ponieważ wymaga on światła słonecznego, którego w środku urządzenia nie ma.

Plusy i minusy oczyszczaczy z filtrem fotokatalitycznym

PLUSY

 • Skuteczna forma neutralizacji mikroorganizmów i lotnych związków organicznych

MINUSY

 • Produkuje niewielkie ilości ozonu
 • Wysoka cena urządzeń
 • Do fotokatalizy wymagana jest obecność lampy UV lub wykorzystania światła słonecznego, co utrudnia proces

Oczyszczacze powietrza domowe vs przemysłowe

Przemysłowe oczyszczacze sprawdzają się na placach budowy czy podczas prac remontowych. Czyli wszędzie tam, gdzie szlifuje i frezuje się powierzchnie albo usuwa stary tynk, a czynności te mogłyby szybko doprowadzić do zapchania filtrów i uszkodzenia silnika zwykłego domowego oczyszczacza. Oczyszczacze przemysłowe wykorzystuje się też podczas prac związanych z usuwaniem azbestu.

Bardzo wydajne, przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach, niestety mają też swoją cenę, która jest bardzo wysoka i sięga od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedstawiony na grafice wyżej model Hercules H14 kosztuje od 9600 zł.

Plusy i minusy przemysłowych oczyszczaczy powietrza

PLUSY

 • Zastosowanie do ogromnych powierzchni
 • Mogą sprawdzić się przy ciężkich pracach budowlanych

MINUSY

 • Bardzo wysoka cena urządzeń

Medyczny oczyszczacz powietrza – czym różni się od zwykłych modeli?

lampa uv lena lighting sterilon
Lena Lighting Sterilion HEPA 216W – oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i dużą lampą UV. Materiały producenta.

W niektórych sklepach (w tym sklepach medycznych), jak i na aukcjach internetowych możemy spotkać się z terminem „oczyszczacz powietrza medyczny”. Po przeanalizowaniu ofert wiele razy spotkamy urządzenie niewiele różniące się od pozostałych oczyszczaczy, wzbogacone np. o obecność lampy UV czy diody UV-LED albo możliwość aromaterapii. Nierzadko też powietrze filtrowane jest w nich za pomocą fal elektromagnetycznych.

Oczywiście wśród tych urządzeń zdarzają się też modele warte polecenia, w których lampa UV jest odpowiednio duża, a czas naświetlania może być wystarczająco długi. Odbija się jednak na cenie, która często jest zaporowa.

Medyczne oczyszczacze powietrza – plusy i minusy

PLUSY

 • w niektórych modelach obecność wydajnej lampy UV

MINUSY

 • Bardzo wysoka cena w stosunku do wydajności oczyszczania
 • Dość duża dowolność producentów w interpretacji co jest “oczyszczaczem medycznym”

Oczyszczacz powietrza do samochodu – co wybrać?

oczyszczacz powietrza do samochodu IROAD iAir Black i White
Oczyszczacz samochodowy Iroad Air. Materiały producenta Iroad.

Wbrew pozorom nie chodzi tu o nielubiany przez wielu kierowców DPF, choć filtr cząstek stałych również odgrywa tu ważną rolę. Oczyszczacze powietrza do samochodu to wąska nisza małych, kompaktowych urządzeń, które zmieszczą się do samochodu. Wiele liczących się marek, jak Philips, Xiaomi, Sharp czy LIFAair jest obecnych także i w tym segmencie. Ich ceny wahają się od ok. 120 do nawet 1000 zł.

Polecane modele oczyszczaczy powietrza do samochodu:

 • Warmtec AP GO
 • Philips GoPure Compact 100 AirMax GPC10MXX1
 • Xiaomi 70MAI Car Air Purifier
 • LIFAair LAC90

Plusy i minusy oczyszczaczy do auta

PLUSY

 • Design
 • Możliwość podłączenia do gniazda 12V

MINUSY

 • Wysoka cena w stosunku do nikłej wydajności
 • Częsty brak filtrów i/lub czujników jakości

FAQ: Rodzaje oczyszczaczy powietrza – najczęstsze pytania

Oczyszczacz powietrza przede wszystkim chroni przed smogiem, jak również zanieczyszczeniami, związanymi nieodzownie z każdym gospodarstwem domowym – roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt czy lotnymi związkami organicznymi, tworzącymi się np. podczas obróbki żywności w kuchni.

Oczyszczacz powietrza to konstrukcja, która składa się z wentylatora (silnika) oraz filtrów, przez które powietrze przechodzi. Wentylator miesza otaczające powietrze, zasysając się do wnętrza oczyszczacza. Tu przechodzi ono po drodze przez filtr cząstek stałych (HEPA) czy filtr nieprzyjemnych, szkodliwych zapachów (węglowy).

Przede wszystkim na:
Wydajność oczyszczania – by nie była zbyt mała w stosunku do docelowej powierzchni
Obecność filtrów HEPA i węglowego – zapewniają najskuteczniejsze połączenie w walce z zanieczyszczeniami
Tryb automatyczny – czy jest i jak działa, czy jest rygorystyczny czy pobłażliwy
Czujniki pyłów – czy są czujniki pyłów PM2,5 lub kurzu
Głośność – ile dB oczyszczacz generuje w poszczególnych trybach pracy

Ceny najtańszych oczyszczaczy powietrza zaczynają się od niecałych 200 zł. Modele, które możemy polecić pod względem efektywności oczyszczania zaczynają się od ok. 700-800 zł.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od wielkości pokoju i posiadanego w nim miejsca. Jeżeli mamy przestrzeń na 2 osobne sprzęty, wybór ten będzie bardziej opłacalny – otrzymamy lepszą wydajność za taką samą lub niższą cenę. Z drugiej strony w urządzeniu 2w1 musimy zajmować się tylko jednym urządzeniem, co dla wielu może być bardziej komfortowe.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …