Oczyszczacze powietrza nie są urządzeniami skomplikowanymi w obsłudze. Istnieje jednak kilka zasad ich użytkowania, które powinien znać każdy posiadacz takiego sprzętu. Wyjaśniamy, jak korzystać z oczyszczacza powietrza, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i służył przez lata.

Rozpocznij od przeczytania instrukcji obsługi

Zdajemy sobie sprawę z tego, że instrukcje obsługi nie należą do najciekawszych lektur, ale warto je czytać. Brak znajomości zasad przedstawionych w instrukcji może skutkować tym, że w skutek nieprawidłowego użytkowania oczyszczacz nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji albo ulegnie uszkodzeniu.

Lokalizacja oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien zostać ustawiony:

  • W pokoju, gdzie najczęściej przebywamy, a więc zwykle w salonie i sypialni. Oczyszczacz utrzymuje dobrą jakość powietrza w tym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie obsłuży całego mieszkania. Wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju nie zawsze jest możliwe, dlatego warto zadbać, aby urządzenia znajdowały się przede wszystkim tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Jeżeli potrzebujesz cichego modelu do sypialni sprawdź nasz artykuł: 👉 Oczyszczacz powietrza do sypialni – Ranking 5 cichych modeli

  • W miejscu zapewniającym swobodny obieg powietrza, czyli nie we wnęce, pod stolikiem albo w odległości mniejszej niż 20 cm od ściany. Więcej informacji w artykule: Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Przykład błędnego ustawienia oczyszczacza powietrza
Przykład błędnego ustawienia oczyszczacza powietrza, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Przed pierwszym użyciem rozpakuj filtry

W nowym oczyszczaczu powietrza filtry zazwyczaj umieszczone są wewnątrz urządzenia, ale znajdują się w folii ochronnej. Folię tę należy zdjąć przed pierwszym uruchomieniem oczyszczacza. Po rozpakowaniu filtry montujemy z powrotem w urządzeniu. Zafoliowane nie wychwytują zanieczyszczeń.

Monitorowanie skuteczności oczyszczacza

Efektywność pracy oczyszczacza powietrza najłatwiej monitorować wtedy, gdy oczyszczacz ma numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie zewnętrznego czujnika smogu. Obserwacja skuteczności oczyszczania pozwala ocenić jakość trybu automatycznego oraz szybko wykryć ewentualne usterki lub inne powody słabego działania, np. zużycie filtrów.

Levoit Core 400S poziom PM2,5 na wyświetlaczu
Wyświetlacz ze wskaźnikiem numerycznym pyłu PM2,5 w oczyszczaczu Levoit Core 400S, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Używaj oczyszczacza powietrza 24 h na dobę

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez całą dobę. Stężenie smogu często wzrasta wieczorem, dlatego dużym błędem jest wyłączania oczyszczacza na noc. Urządzenie powinno być na tyle ciche, żeby w niskiej prędkości nie generowało hałasu utrudniającego sen. Czasami wystarczy odsunąć oczyszczacz trochę dalej od łóżka, aby stał się mniej słyszalny.

Korzystanie z trybu automatycznego

W trybie automatycznym oczyszczacz powietrza sam dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Dobry tryb auto skraca czas ekspozycji na smog, dlatego pomaga chronić zdrowie. Warto jednak upewnić się, iż w posiadanym oczyszczaczu powietrza tryb ten działa dobrze.

Jakość działania trybu automatycznego uzależniona jest od dokładności czujnika zanieczyszczeń obecnego w oczyszczaczu oraz od algorytmu określającego zależność między stężeniem smogu a używaną prędkością. Niestety niektóre oczyszczacze bazują na chińskich normach, dlatego traktują wysokie stężenia smogu jako dobrą jakość powietrza. Jako przykład można tu wskazać urządzenia marek Xiaomi czy Toshiba.

Jeśli oczyszczacz ma łagodny tryb automatyczny, ale umożliwia zmianę poziomów reakcji w aplikacji mobilnej (funkcja automatyzacji), to warto skorzystać z tej opcji. W przeciwnym razie w dniach smogowych należy obserwować jakość powietrza i w razie potrzeby samodzielnie zwiększać prędkość oczyszczania, celem skrócenia czasu ekspozycji na smog.

Jeśli chodzi o ochronę przed alergenami, to trzeba sterować prędkością pracy ręcznie, ponieważ nie ma oczyszczaczy z czujnikami ukierunkowanymi na wykrywanie alergenów.

Wymieniaj filtry, kiedy są zużyte

Filtrami wymagającymi wymiany zazwyczaj są filtr HEPA oraz filtr węglowy. Producenci podają przewidywaną żywotność filtrów, a często także umieszczają w urządzeniu wskaźnik zużycia filtra. Jednak nie zawsze filtry należy wymienić właśnie wtedy, gdy minie wskazany okres użytkowania albo uruchomi się wskaźnik zużycia.

Producenci szacują żywotność na podstawie czasu pracy filtrów. Tymczasem na tempo ich zużywania duży wpływ ma stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. Z tego powodu warto co jakiś czas zerknąć na filtry i ocenić ich stan. Jeśli HEPA z białego zrobił się ciemno szary albo czarny, to znaczy, że jest zużyty.

O zużyciu filtrów może też świadczyć spadek efektywności pracy oczyszczacza powietrza.

brudny filtr hepa w oczyszczaczu powietrza
Brudny filtr HEPA w oczyszczaczu Klarta Forste 4, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Regularne czyszczenie filtra wstępnego ma znaczenie

Spadek wydajności oczyszczania może być też spowodowany dużym zanieczyszczeniem filtra wstępnego. Zwykle nie podlega on wymianie, ale powinien być regularnie oczyszczany, ponieważ gromadzące się na nim kurz i sierść z czasem ograniczają przepływ powietrza. Do usunięcia zanieczyszczeń z filtra wstępnego można użyć miękkiej ściereczki lub odkurzacza pracującego na wolnych obrotach.

Zakurzony filtr wstępny w oczyszczaczu powietrza
Brudny filtr wstępny w oczyszczaczu Klarta Forste 4, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Masz oczyszczacz z nawilżaczem? Dbaj o czystość wody i zbiornika

W przypadku oczyszczacza powietrza z nawilżaczem do powyższych zasad należy dodać:

  • codzienną wymianę wody i przetarcie zbiornika przed ponownym napełnieniem,
  • mycie zbiornika wodą z łagodnym środkiem myjącym przynajmniej raz w tygodniu,
  • regularną wymianę filtra ewaporacyjnego.
Pamiętaj!

Brak odpowiedniej higieny może skutkować rozwojem bakterii i pleśni wewnątrz zbiornika lub na filtrze nawilżacza.

W przypadku zaobserwowania kamienia na ściankach zbiornika lub filtrze można usunąć go przy pomocy roztworu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Przechowywanie długo nieużywanego oczyszczacza

Wiele osób rezygnuje z używania oczyszczacza powietrza wiosną, gdy stan powietrza w Polsce znacząco się poprawia. W takiej sytuacji trzeba zadbać o to, aby urządzenie umożliwiało bezproblemowe użytkowanie w następnym sezonie.

Oczyszczacz najlepiej przeczyścić, umieścić w oryginalnym opakowaniu albo innym czystym i suchym kartonie w pozycji stojącej. Następnie należy schować urządzenie w miejscu, które nie jest narażone na wilgoć. Nie powinno się stawiać go do góry nogami ani na płasko.

Przestrzegaj wszystkich zaleceń producenta

Dokładne zasady dotyczące użytkowania i konserwacji poszczególnych oczyszczaczy powietrza są trochę różne. Zawsze należy dostosować się do zaleceń producenta dotyczących posiadanego urządzenia. Stosowanie oczyszczacza w sposób niezgodny z nimi może doprowadzić do awarii, za której usunięcie będzie trzeba zapłacić nawet pomimo aktualnej gwarancji.

Przeczytaj także: 👉
6 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Zobacz także: 👉 Najważniejsze funkcje i parametry, na które zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Ranking oczyszczaczy powietrza

Zobacz, które modele oceniliśmy najwyżej. Sprawdź ich możliwości, opłacalność i funkcje. Podpowiadamy, które modele warto wybrać.

Nasze aktualne TOP 3 oczyszczacze:

  1. Klarta Forste 4
  2. Klarta Stor 2
  3. SAMSUNG AX90R7080WD
Oczyszczacze powietrza w TOP 3
Oczyszczacze w TOP 3. Materiały: Ranking-oczyszczaczy.pl

FAQ – najczęstsze pytania o to, jak korzystać z oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien znajdować się w takim miejscu, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niego. Nie należy stawiać go we wnęce, pod stolikiem czy w odległości mniej niż 20 cm od ściany.

Oczyszczacza powietrza najlepiej używać przez 24 godziny na dobę.

Oczyszczanie zalecane jest zwykle tylko w przypadku filtra wstępnego. Należy robić to miękką ściereczką lub odkurzaczem na wolnych obrotach. Pozostałych filtrów nie powinno się czyścić, zwłaszcza na mokro.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …

· 12 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej …