Do nawilżacza ewaporacyjnego zaleca się wlewać wodę kranową. Jest ona tania i łatwo dostępna, lecz zawiera związki wapnia i magnezu, które tworzą kamień wodny.

Osad kamienny gromadzi się głównie na filtrze ewaporacyjnym, którego zadaniem jest m.in. zatrzymywanie obecnych w wodzie zanieczyszczeń. Na szczęście usunięcie kamienia z nawilżacza nie jest trudnym zadaniem.

W skrócie

 • Bardzo dobrym sposobem na usunięcie kamienia z filtra jest wymoczenie go w wodzie z kwaskiem cytrynowym.
 • Przed ponownym użyciem nawilżacza należy dokładnie wypłukać resztki środka odkamieniającego.
 • Tempo gromadzenia się kamienia można ograniczyć, przestrzegając zasad higieny nawilżacza.

Odkamienianie nawilżacza powietrza krok po kroku

Prawidłowe odkamienianie pozwala usunąć całość lub większość osadu kamiennego, bez uszczerbku dla urządzenia. Przedstawiamy rekomendowany sposób działania i wyjaśniamy, na co uważać, aby nie doprowadzić np. do uszkodzenia filtra ewaporacyjnego.

Odłączenie nawilżacza od zasilania i przygotowanie do oczyszczenia

Przed przystąpieniem do pracy należy oczywiście wyłączyć nawilżacz i odłączyć go od zasilania. Następnie wyciągamy filtr ewaporacyjny i przygotowujemy duży pojemnik. Najlepiej, aby jego rozmiary pozwalały na wlanie takiej ilości wody, która umożliwi całkowite zakrycie filtra.

Przygotowanie środka odkamieniającego

cytryny, kwasek cytrynowy i woda

Do usunięcia kamienia można wykorzystać:

 • roztwór wody i kwasku cytrynowego – na 1 litr wody należy zastosować 60-100 gram kwasku, jest to rekomendowana przez nas metoda, ze względu na skuteczność, brak efektów ubocznych i niski koszt,
 • roztwór wody i octu – optymalne proporcje wynoszą 1:1, to skuteczna metoda, ale ma wadę w postaci zapachu octu,
 • roztwór wody i sody oczyszczonej – na 1 litr trzeba użyć 2-3 łyżek sody,
 • gotowy preparat odkamieniający – można sięgnąć po produkt przeznaczony do usuwania kamienia z czajnika lub ekspresu do kawy.

Uwaga! Bez względu na rodzaj wybranego środka odkamieniającego, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody. Należy stosować wodę zimną lub letnią. Jeśli jej temperatura będzie wyższa niż 40 stopni, może dojść do uszkodzenia filtra.

Odkamienianie filtra nawilżacza

Przygotowany środek należy wlać do naszykowanego wcześniej pojemnika i umieścić w nim filtr, a następnie pozostawić tam na przynajmniej 30 minut. W tym czasie można delikatnie poruszać filtrem, co ułatwi dobre wypłukanie z niego rozpuszczonego kamienia.

Filtr nawilżacza sharp kc-d50euw
Filtr oczyszczacza z nawilżaczem Sharp KC-D50EUW, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Usuwanie kamienia ze zbiornika

Filtr jest elementem najbardziej podatnym na gromadzenie osadu kamiennego, ale może się zdarzyć – zwłaszcza w przypadku zaniedbania higieny nawilżacza – że kamień pojawi się również na ściankach zbiornika. Także i ten element urządzenia można odkamienić przy pomocy wspomnianych wcześniej preparatów. Wystarczy wlać roztwór do zbiornika i pozostawić na pół godziny.

Dokładne wypłukanie środka odkamieniającego

Bez względu na rodzaj zastosowanego preparatu odkamieniającego, przed ponownym użyciem nawilżacza, oczyszczane z kamienia części należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.


Sprawdź też nasz ranking nawilżaczy powietrza:


Dlaczego odkamienianie nawilżacza jest ważne

Duża ilość kamienia na filtrze ewaporacyjnym sprawia, że przestaje on prawidłowo spełniać swoją funkcję. Nie jest w stanie dobrze przewodzić wody, co prowadzi do spadku efektywności nawilżania i przyśpiesza zużycie filtra.

Zapobieganie gromadzeniu się kamienia w nawilżaczu

Klarta Humea WiFi filtr nawilżający
Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi z filtrem ewaporacyjnym, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Przy używaniu wody kranowej nie da się całkowicie uniknąć gromadzenia kamienia, lecz odpowiednia higiena pozwala znacząco spowolnić ten proces. Teoretycznie skutecznym rozwiązaniem może być stosowanie wody przefiltrowanej, jednak niektórzy producenci zwracają uwagę na fakt, że ma ona swoje wady. Woda z dzbanka filtrującego jest pozbawiona osadu kamiennego, lecz także chloru, a ten niszczy drobnoustroje. W rezultacie stosowanie takiej wody zapobiega gromadzeniu kamienia, lecz jednocześnie zmusza do jeszcze większej dbałości o higienę.

Zasady, które pozwalają ograniczyć tempo powstawania kamienia w nawilżaczu, to:

 • codzienna wymiana wody,
 • płukanie filtra pod bieżącą wodą przynajmniej co drugi dzień,
 • dokładne mycie zbiornika i plastikowych elementów przynajmniej raz na tydzień,
 • niepozostawianie w niepracującym urządzeniu wody – jeśli nie korzystamy z nawilżacza przez kilkanaście godzin lub dłużej, to należy wylać wodę, umyć zbiornik i plastikowe elementy oraz przepłukać filtr i pozostawić go w miejscu, gdzie będzie mógł wyschnąć.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o to, jak odkamienić nawilżacz powietrza

1. Czym można oczyścić nawilżacz powietrza z kamienia?

Usunięcie kamienia z nawilżacz powietrza jest możliwe. Pomoże w tym np. roztwór wody z kwaskiem cytrynowym.

2. Jak usunąć kamień z filtra nawilżacza powietrza?

Filtr należy wypłukać przez pół godziny np. w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym albo octem.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …

· 12 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej …

· 7 minut czytania

Co pyli w lutym?

Luty to miesiąc, w którym pyli niewiele roślin, ale są to gatunki należące do grupy najpopularniejszych alergenów. Dla alergików oznacza …