Oczyszczacz powietrza to zakup na lata, dlatego wybór konkretnego urządzenia powinien być dobrze przemyślany. Przedstawiamy 14 parametrów i funkcji, które warto poznać, żeby ułatwić sobie znalezienie oczyszczacza skutecznego i dobrze dostosowanego do indywidualnych potrzeb.


1. CADR lub przepływ powietrza, czyli wydajność

Wydajność oczyszczania wskazuje na to, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretne urządzenie. Informują o niej dwa parametry:

 • CADR – prezentuje, ile metrów sześciennych czystego powietrza oczyszczacz dostarcza w ciągu godziny,
 • przepływ powietrza – informuje o tym, ile powietrza przepływa przez oczyszczacz w ciągu godziny, kiedy nie ma w nim filtrów.

Filtry spowalniają przepływ powietrza, dlatego CADR zawsze jest niższy od przepływu powietrza. Zwykle to około 80% przepływu. W praktyce to właśnie CADR ma większe znaczenie, dlatego warto skupić się na tym parametrze.

Dzieląc CADR przez 8, można poznać maksymalną wielkość pomieszczenia, jaką będzie w stanie obsłużyć dany oczyszczacz. Dla przykładu w przypadku nr 1 w naszym rankingu – Klarty Forste 4 – będzie to 38 m² (ponieważ CADR wynosi 300 m³/h).

Zawsze jednak zalecamy, aby wybrać oczyszczacz zapewniający lepszy stosunek wydajności do powierzchni. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać dobrą jakość powietrza bez częstego używania wysokich, głośnych prędkości filtracji.

2. Rodzaj filtrów

Filtry do oczyszczacza powietrza
Filtr y wstępny, węglowy i HEPA, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Rodzaj filtrów decyduje o tym, które zanieczyszczenia będą usuwane i z jaką skutecznością. Podstawę dobrego oczyszczacza powietrza na smog stanowią:

 • filtr HEPA – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (głównie składniki smogu), alergeny wziewne (pyłki roślinne, sierść, kurz i roztocza, zarodniki pleśni) oraz wirusy i bakterie,
 • filtr węglowy – zatrzymuje szkodliwe gazy, w tym LZO na czele z formaldehydem oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy).

W przypadku alergii najważniejszy będzie zatem filtr HEPA.

W wielu oczyszczaczach obecny jest również filtr wstępny, który wychwytuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść, dzięki czemu nie zapychają one niepotrzebnie dalszych filtrów.

Czasem można spotkać jeszcze inne filtry (np. elektrostatyczny, zimno katalityczny), ale filtr HEPA i węglowy są w stanie usunąć z powietrza prawie 100% groźnych zanieczyszczeń.

3. Tryb automatyczny

Tryb automatyczny w Xiaomi AP 4
Wybór trybu auto w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 4, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Kilka prędkości pracy dostępnych w oczyszczaczach powietrza pozwala dostosowywać tempo filtracji do aktualnego stanu powietrza. W trybie automatycznym oczyszczacz robi to sam, bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika.

Warto zauważyć, że wbrew pozorom tryb automatyczny przekłada się nie tylko na komfort, ale i na jakość ochrony przed smogiem. Urządzenie samo wykrywa zagrożenie w postaci dużej ilości zanieczyszczeń i podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania problemu jeszcze zanim użytkownik zda sobie z niego sprawę. W praktyce oznacza to skrócenie czasu ekspozycji na smog.

4. Czujniki zanieczyszczeń

Aby praca w trybie automatycznym była możliwa, oczyszczacz powietrza musi być wyposażony w czujnik zanieczyszczeń. Producenci wykorzystują różne rodzaje czujników, dlatego niektóre oczyszczacze radzą sobie z monitorowaniem stanu powietrza lepiej, a inne gorzej.

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest ochrona przed smogiem, dlatego sugerujemy wybór urządzenia wyposażonego w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5, czyli podstawowego składnika smogu. Warto też wiedzieć, że w oczyszczaczach stosowane są zarówno laserowe sensory cząsteczek PM2,5 jak i mierniki na podczerwień. Te pierwsze zwykle zapewniają większą dokładność pomiaru.

5. Wskaźnik jakości powietrza

Wskaźnik numeryczny i kolorystyczny w oczyszczaczu powietrza Samsung AX60, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Czujnik jakości powietrza służy nie tylko umożliwieniu pracy w trybie automatycznym. Jego obecność zazwyczaj oznacza też, że użytkownik może monitorować stężenie zanieczyszczeń poprzez wskaźnik jakości/czystości powietrza. Może on mieć postać:

 • wskaźnika numerycznego, który prezentuje dokładne stężenie konkretnego zanieczyszczenia – zwykle jest stosowany w przypadku pyłu PM2,5,
 • wskaźnika kolorystycznego – wykorzystuje kilka kolorów, z których każdy ma przypisany zakres stężenia zanieczyszczeń,
 • wskaźnik w postaci skali – często spotykany w przypadku oczyszczaczy z czujnikiem LZO, działa podobnie jak kolorystyczny, ponieważ nie prezentuje dokładnego stężenia zanieczyszczeń.

Najbardziej rzetelnej wiedzy o stanie powietrza dostarcza oczywiście wskaźnik numeryczny. Zdarza się, że urządzenie ma zarówno wskaźnik numeryczny, jak i kolorystyczny, czego przykładem jest zaprezentowany powyżej oczyszczacz Samsung.

Zobacz także: Czujniki w oczyszczaczach powietrza – rodzaje, działanie

6. Liczba prędkości

Trzy prędkości filtracji to minimum potrzebne do tego, żeby zapewnić komfortową pracę. Większa liczba prędkości ułatwia wybór takiego tempa oczyszczania, które zapewni utrzymanie dobrej jakości powietrza, a jednocześnie nie będzie powodować nadmiernego hałasu, towarzyszącego wysokim obrotom wentylatora.

7. Sposób sterowania

Klarta Forste 4 pilot laser
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 z pilotem, aplikacją i dotykowym panelem sterowania, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Sterowanie oczyszczaczem powietrza może odbywa się:

 • poprzez panel dotykowy,
 • pilotem,
 • za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Często w jednym urządzeniu dostępne są dwie opcje – panel + pilot lub pilot + aplikacja. Zdarza się też, że urządzeniem można sterować na wszystkie trzy wymienione sposoby.

Największą wygodę zapewnia aplikacja. Urządzeniem z wi-fi można sterować z dowolnego miejsca. Ponadto aplikacja daje często dostęp do dodatkowych funkcji, np. automatyzacji.

8. Automatyzacja

Automatyzacja to najciekawsza opcja dostępna w wielu oczyszczaczach z wi-fi. Oznacza ona możliwość zmiany ustawień trybu automatycznego, czyli zaprogramowania go tak, aby prędkość filtracji zmieniała się w zależności od wybranych zakresów zanieczyszczeń albo godzin i dni tygodnia.

Możliwość wprowadzania własnych ustawień trybu automatycznego przydaje się szczególnie wtedy, gdy fabryczne ustawienia są łagodne dla smogu. Ponadto automatyzacja pozwala na stworzenie harmonogramu pracy dobrze dostosowanego do stanu powietrza i własnego rozkładu dnia (np. poprzez zaprogramowanie używania niższej prędkości w godzinach, w których zwykle się śpi).

Xiaomi AP 3C własne reguły pracy
Automatyzacja w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3C, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz także: Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach powietrza Xiaomi

9. Jonizacja

Jonizacja nie jest niezbędna do efektywnego oczyszczania powietrza, ale pomaga usuwać niektóre zanieczyszczenia. Ponadto sprzyja zachowaniu równowagi pomiędzy jonami dodatnimi a ujemnymi w powietrzu.

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory:

 • plazmowe – generują jony ujemne i dodatnie, działają trochę wolniej, leczy wytworzone jony są trwalsze i bardziej podobne do jonów występujących w środowisku naturalnym,
 • ostrzowe – wytwarzają tylko jony ujemne, emitują ich dużo w krótkim czasie, lecz są to jony lekkie, a przez to mniej trwałe, nie wykazują też takiego podobieństwa do jonów obecnych w środowisku naturalnym jak te z jonizatora plazmowego.

Za lepsze uznawane są obecnie jonizatory plazmowe.

10. Wskaźnik zużycia filtra

Informacje w aplikacji CleanHome+ Philips AC2729/50
Informacja o stanie filtrów w oczyszczaczu Philips dostępna w aplikacji, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Żywotność filtrów wymiennych często okazuje się inna od przewidywań producenta, ponieważ istotny wpływ na nią ma jakość powietrza w miejscu używania oczyszczacza. Czujnik zużycia filtra zwykle uwzględnia tylko czas pracy, lecz obecność wskaźnika sygnalizującego zużycie i tak bywa przydatna. Przyda się w szczególności osobom, które zapominają o tym, aby co jakiś czas skontrolować stan filtrów w swoim oczyszczaczu.

11. Głośność

Praca oczyszczacza powietrza zawsze wiąże się z pewnym hałasem. Ważne, aby głośność urządzenia nie wpływała negatywnie na nasz komfort. Najbardziej niepożądane są hałasy nocą, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na głośność najniższych prędkości, których zwykle używa się podczas snu. Dobrze byłoby, aby na niskich obrotach hałas nie przekraczał 25 dB.

W przypadku oczyszczacza powietrza, który nie będzie używany w sypialni, może być to trochę więcej. Głośność około 30 dB nie powinna być problem na tle towarzyszących nam na co dzień dźwięków.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza do sypialni

12. Cena i żywotność filtrów wymiennych

Wydatki związane z wymianą filtra to główny element kosztów eksploatacji oczyszczacza powietrza. Aby je oszacować, należy uwzględnić zarówno żywotność filtrów, jak i ich cenę. Trzeba przy tym pamiętać, iż wymiana może być konieczna wcześniej niż przewiduje producent lub filtry posłużą trochę dłużej.

Szczególne znacznie ma tu ilość zanieczyszczeń w miejscu użytkowania oczyszczacza. U palącego mieszkańca Rybnika, gdzie stężenie smogu jest duże, filtry zużyją się szybciej niż np. u mieszkańca mało zasmogowanej dzielnicy Szczecina, który nie pali w domu papierosów.

13. Pobór mocy

Pobór prądu Electrolux PA91-604DG recenzja
Test poboru mocy w oczyszczacza Electrolux PA91-604DG, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Moc to kolejny parametr wpływający na koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza. Tego typu urządzenia zazwyczaj nie są zbyt prądożerne, lecz różnice w zużyciu energii poszczególnych modeli bywają duże.

14. Blokada rodzicielska

Blokada rodzicielska przyda się w domach, w których są małe dzieci. Jej uruchomienie uniemożliwia najmłodszym dokonanie samodzielnej zmiany ustawień albo wyłączenie oczyszczacza. Panel sterowania zostaje bowiem zablokowany.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o parametry i funkcje oczyszczacza powietrza

Jaki parametr umożliwia dobór oczyszczacza do wielkości pomieszczenia?

W dopasowaniu oczyszczacza do konkretnego pomieszczenia pomaga przede wszystkim CADR. Powinien on być co najmniej 8 razy większy od powierzchni pokoju, do którego trafi oczyszczacz.

Jaka funkcja oczyszczacza powietrza jest najważniejsza?

Najważniejszy jest tryb automatyczny, który pomaga w ochronie przed smogiem poprzez skrócenie czasu ekspozycji na szkodliwe zanieczyszczenia.

Jakie parametry oczyszczacza wpływają na koszty jego użytkowania?

Koszty eksploatacji uzależnione są od ceny i żywotności filtrów oraz poboru prądu.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …