Filtr katalityczny w przeciwieństwie do węglowego czy HEPA spotykany jest w oczyszczaczach powietrza niezbyt często. Jest on wprawdzie skuteczny, ale jego działanie pokrywa się z działaniem popularniejszych technologii oczyszczania powietrza. Wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny i w jaki sposób to robi.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny?

Filtr katalityczny – a precyzyjniej zimno katalityczny – działa przede wszystkim na zanieczyszczenia gazowe. Neutralizuje m.in:

  • formaldehyd,
  • benzen,
  • siarkowodór,
  • amoniak.

Ponadto filtr zimno katalityczny powoduje rozpad mikroorganizmów, unieszkodliwiające w ten sposób bakterie i wirusy.

Działanie filtra katalitycznego

Działanie filtra katalitycznego jest dość proste i polega na utlenianiu katalitycznym. Filtr neutralizuje szkodliwe gazy poprzez przekształcenie ich w cząsteczki wody oraz dwutlenku węgla, czyli związki nieszkodliwe.

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są filtry zimno katalityczne, które do niszczenia zanieczyszczeń nie wymagają wysokiej temperatury. Sam katalizator nie ulega trwałemu przekształceniu, dlatego może być wykorzystywany przez długi czas.

Filtr fotokatalityczny

Odmianą filtra katalitycznego jest filtr fotokatalityczny, wykony z rozdrobnionego ditlenku tytanu. W tym przypadku reakcja rozpadu zanieczyszczeń wymaga silnego światła. W połączeniu z tym filtrem stosuje się zwykle lampę UV. Powoduje ona, że na powierzchni filtra fotokatalitycznego pojawiają się aktywne chemiczne hydroksyle i wolne rodniki, dzięki którym dochodzi do utlenienia zanieczyszczeń.

Czy filtr katalityczny jest niezbędny w oczyszczaczu?

filtr katalityczny i inne filtry w oczyszczaczu
Zdjęcie producenta Setti+. Opracowanie graficzne Ranking-oczyszczaczy.pl

Pomimo skuteczności filtra katalitycznego nie jest on jednym z najważniejszych elementów oczyszczacza powietrza. Gazy skutecznie usuwa popularny filtr węglowy, natomiast bakterie i wirusy zatrzymuje technologia HEPA. Z tego powodu producenci rzadko sięgają po filtr katalityczny, a jego obecność nie powinna być jednym z głównych czynników decydujących o wyborze oczyszczacza powietrza.

Filtr katalityczny możesz spotkać w oczyszczaczu Setti+, który został omówiony w naszej recenzji: 👉Setti+ AP800W Smart – dość wydajny oczyszczacz i słaby nawilżacz – warto mu zaufać?

Pozostałe filtry w oczyszczaczach

Sprawdź, które filtry są dostępne w oczyszczaczach. Zobacz ich działanie i skuteczność. Przeczytaj nasze artykuły:
👉Filtr HEPA
👉Filtr elektrostatyczny
👉 Technologie w oczyszczaczach

FAQ, czyli najczęstsze pytania o filtr katalityczny

Filtr katalityczny usuwa z powietrza zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje bakterie i wirusy.

W oczyszczaczu powietrza z filtrem węglowym i filtrem HEPA nie jest konieczna obecność filtra katalitycznego. Usuwane przez niego zanieczyszczenia i tak zostaną zatrzymane.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …

· 12 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej …