Filtr katalityczny w przeciwieństwie do węglowego czy HEPA spotykany jest w oczyszczaczach powietrza niezbyt często. Jest on wprawdzie skuteczny, ale jego działanie pokrywa się z działaniem popularniejszych technologii oczyszczania powietrza. Wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny i w jaki sposób to robi.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny?

Filtr katalityczny – a precyzyjniej zimno katalityczny – działa przede wszystkim na zanieczyszczenia gazowe. Neutralizuje m.in:

  • formaldehyd,
  • benzen,
  • siarkowodór,
  • amoniak.

Ponadto filtr zimno katalityczny powoduje rozpad mikroorganizmów, unieszkodliwiające w ten sposób bakterie i wirusy.

Działanie filtra katalitycznego

Działanie filtra katalitycznego jest dość proste i polega na utlenianiu katalitycznym. Filtr neutralizuje szkodliwe gazy poprzez przekształcenie ich w cząsteczki wody oraz dwutlenku węgla, czyli związki nieszkodliwe.

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są filtry zimno katalityczne, które do niszczenia zanieczyszczeń nie wymagają wysokiej temperatury. Sam katalizator nie ulega trwałemu przekształceniu, dlatego może być wykorzystywany przez długi czas.

Filtr fotokatalityczny

Odmianą filtra katalitycznego jest filtr fotokatalityczny, wykony z rozdrobnionego ditlenku tytanu. W tym przypadku reakcja rozpadu zanieczyszczeń wymaga silnego światła. W połączeniu z tym filtrem stosuje się zwykle lampę UV. Powoduje ona, że na powierzchni filtra fotokatalitycznego pojawiają się aktywne chemiczne hydroksyle i wolne rodniki, dzięki którym dochodzi do utlenienia zanieczyszczeń.

Czy filtr katalityczny jest niezbędny w oczyszczaczu?

filtr katalityczny i inne filtry w oczyszczaczu
Zdjęcie producenta Setti+. Opracowanie graficzne Ranking-oczyszczaczy.pl

Pomimo skuteczności filtra katalitycznego nie jest on jednym z najważniejszych elementów oczyszczacza powietrza. Gazy skutecznie usuwa popularny filtr węglowy, natomiast bakterie i wirusy zatrzymuje technologia HEPA. Z tego powodu producenci rzadko sięgają po filtr katalityczny, a jego obecność nie powinna być jednym z głównych czynników decydujących o wyborze oczyszczacza powietrza.

Filtr katalityczny możesz spotkać w oczyszczaczu Setti+, który został omówiony w naszej recenzji: ?Setti+ AP800W Smart – dość wydajny oczyszczacz i słaby nawilżacz – warto mu zaufać?

Pozostałe filtry w oczyszczaczach

Sprawdź, które filtry są dostępne w oczyszczaczach. Zobacz ich działanie i skuteczność. Przeczytaj nasze artykuły:
?Filtr HEPA
?Filtr elektrostatyczny
? Technologie w oczyszczaczach

FAQ, czyli najczęstsze pytania o filtr katalityczny

Filtr katalityczny usuwa z powietrza zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje bakterie i wirusy.

W oczyszczaczu powietrza z filtrem węglowym i filtrem HEPA nie jest konieczna obecność filtra katalitycznego. Usuwane przez niego zanieczyszczenia i tak zostaną zatrzymane.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …