Filtr elektrostatyczny nie jest szczególnie popularną technologią w oczyszczaczach powietrza, ale na polskim rynku można spotkać wykorzystujące go urządzenia. W tym krótkim artykule wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny oraz w jaki sposób to robi.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny?

Filtr elektrostatyczny umożliwia usuwanie z powietrza cząsteczek stałych i kropli cieszy. Technologia ta wykazuje skuteczność w przypadku takich zanieczyszczeń jak:

  • pyły zawieszone,
  • pyłki roślinne,
  • kurz i roztocza,
  • pleśnie,
  • wirusy.

Funkcja filtra elektrostatycznego pokrywa się z tą, jaką w większości oczyszczaczy pełni filtr HEPA. Jednak filtry elektrostatyczne potrzebują więcej czasu na oczyszczenie powietrza. Mają bowiem niższą skuteczność pierwszego przejścia, czyli procent zatrzymanych podczas pierwszego przejścia przez filtr zanieczyszczeń (pleśń, kurz, pyłki itp.). Skuteczność pierwszego przejścia wynosi tutaj 60-80%, podczas gdy w przypadku filtra HEPA jest to 87-90%.[1]

Działanie filtra elektrostatycznego

Filtry elektrostatyczne wykorzystują mechanizm wyładowania koronowego. Powietrze przechodzi przez specjalną obudowę, wewnątrz której ulega silnemu zjonizowaniu. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają naładowane dodatnio, a następnie przyciągnięte przez elektrody naładowane ujemnie. W kolejnym etapie dochodzi do ich rozłożenia na neutralne osady.

Czy filtr elektrostatyczny podlega wymianie?

Jako zaletę filtra elektrostatycznego często wskazywany jest brak potrzeby jego wymiany. Jednak filtr elektrostatyczny zapycha się, co doprowadza w końcu do spadku efektywności pracy. Da się go co prawda oczyścić, jednak jest to zadanie skomplikowane i czasochłonne, co warto wziąć pod uwagę w przypadku decyzji o zakupie oczyszczacza z filtrem elektrostatycznym.

Filtr elektrostatyczny a ozon. Czy trzeba się go obawiać?

Filtr elektrostatyczny i emocja ozonu

Opracowanie Ranking-oczyszczaczy.pl

Skutkiem ubocznym działania filtra elektrostatycznego jest emisja ozonu. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza z jonizatorem jego ilość jest znikoma, więc nie powinna mieć wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

👉 O oznonie pisaliśmy także w tym artykule: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

Źródła

[1]HEPA vs Electrostatic: Which Air Purifier is Best?, https://alen.com/pages/hepa-air-purifiers-are-more-effective-than-electrostatic-air-purifiers, dostęp online 02.02.2022.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o filtr elektrostatyczny

Filtr elektrostatyczny zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny i wirusy.

Działanie filtra elektrostatycznego nie stwarza zagrożenia, pomimo emisji ozonu. Ilość generowanego ozonu jest bowiem znikoma.

Filtr elektrostatyczny nie jest niezbędny w oczyszczaczu powietrza. Zatrzymywane przez niego zanieczyszczenia usuwa filtr HEPA, który jest obecny w większości oczyszczaczy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na stan powietrza. Niektóre gatunki usuwają z niego szkodliwe zanieczyszczenia, np. formaldehyd i benzen. Jednak …

· 8 minut czytania

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i …

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …