Filtr elektrostatyczny nie jest szczególnie popularną technologią w oczyszczaczach powietrza, ale na polskim rynku można spotkać wykorzystujące go urządzenia. W tym krótkim artykule wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny oraz w jaki sposób to robi.

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny?

Filtr elektrostatyczny umożliwia usuwanie z powietrza cząsteczek stałych i kropli cieszy. Technologia ta wykazuje skuteczność w przypadku takich zanieczyszczeń jak:

  • pyły zawieszone,
  • pyłki roślinne,
  • kurz i roztocza,
  • pleśnie,
  • wirusy.

Funkcja filtra elektrostatycznego pokrywa się z tą, jaką w większości oczyszczaczy pełni filtr HEPA. Jednak filtry elektrostatyczne potrzebują więcej czasu na oczyszczenie powietrza. Mają bowiem niższą skuteczność pierwszego przejścia, czyli procent zatrzymanych podczas pierwszego przejścia przez filtr zanieczyszczeń (pleśń, kurz, pyłki itp.). Skuteczność pierwszego przejścia wynosi tutaj 60-80%, podczas gdy w przypadku filtra HEPA jest to 87-90%.[1]

Działanie filtra elektrostatycznego

Filtry elektrostatyczne wykorzystują mechanizm wyładowania koronowego. Powietrze przechodzi przez specjalną obudowę, wewnątrz której ulega silnemu zjonizowaniu. Cząsteczki zanieczyszczeń zostają naładowane dodatnio, a następnie przyciągnięte przez elektrody naładowane ujemnie. W kolejnym etapie dochodzi do ich rozłożenia na neutralne osady.

Czy filtr elektrostatyczny podlega wymianie?

Jako zaletę filtra elektrostatycznego często wskazywany jest brak potrzeby jego wymiany. Jednak filtr elektrostatyczny zapycha się, co doprowadza w końcu do spadku efektywności pracy. Da się go co prawda oczyścić, jednak jest to zadanie skomplikowane i czasochłonne, co warto wziąć pod uwagę w przypadku decyzji o zakupie oczyszczacza z filtrem elektrostatycznym.

Filtr elektrostatyczny a ozon. Czy trzeba się go obawiać?

Filtr elektrostatyczny i emocja ozonu

Opracowanie Ranking-oczyszczaczy.pl

Skutkiem ubocznym działania filtra elektrostatycznego jest emisja ozonu. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza z jonizatorem jego ilość jest znikoma, więc nie powinna mieć wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

? O oznonie pisaliśmy także w tym artykule: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

Źródła

[1]HEPA vs Electrostatic: Which Air Purifier is Best?, https://alen.com/pages/hepa-air-purifiers-are-more-effective-than-electrostatic-air-purifiers, dostęp online 02.02.2022.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o filtr elektrostatyczny

Filtr elektrostatyczny zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny i wirusy.

Działanie filtra elektrostatycznego nie stwarza zagrożenia, pomimo emisji ozonu. Ilość generowanego ozonu jest bowiem znikoma.

Filtr elektrostatyczny nie jest niezbędny w oczyszczaczu powietrza. Zatrzymywane przez niego zanieczyszczenia usuwa filtr HEPA, który jest obecny w większości oczyszczaczy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …