Jeśli czytasz ten artykuł, to nadal stoisz przed trudnym wyborem oczyszczacza powietrza do domu. Modeli dostępnych na polskim rynku jest już ponad 200. Kosztują od 250 do nawet 6000 zł. Który jest dobry? Prawie każdy, ale nie każdy wybór jest opłacalny. Po lekturze tego tekstu łatwiej zdecydujesz, który dla Ciebie jest najlepszy.

W skrócie

  • Podczas wyboru oczyszczacza powietrza bardzo ważną rolę odgrywa wydajność, ale ma być dostosowana do pokoju, w którym będzie pracować urządzenie. Nie do całego mieszkania, ponieważ jeden oczyszczacz jest przeznaczony na jedno pomieszczenie.
  • Do ochrony przed smogiem potrzeba filtra HEPA i węglowego. Do usuwania alergenów wystarczy ten pierwszy.
  • Dobry oczyszczacz powinien być opłacalny, tani w użytkowaniu i mieć tryb automatyczny. Ważna jest też niezbyt wysoka głośność pracy, lecz nie ma niemych oczyszczaczy powietrza.
  • W przypadku problemów z wilgotnością przyda się też nawilżacz. Można rozważyć wybór sprzętu łączącego funkcje oczyszczacza i nawilżacza.

1. Wybieraj oczyszczacz do pomieszczenia (pokoju) a nie do mieszkania!

Ze względu na wentylację, ściany, drzwi i właściwości powietrza nie jest łatwo oczyścić całego mieszkania jednym oczyszczaczem.

To tak jak jedną żarówką nie oświetlisz całego domu. Trochę światła dotrze do innych pomieszczeń, jeśli zostawisz otwarte drzwi, ale to tylko namiastka tego, ile światła jest w pokoju, gdzie żarówka się świeci.

Tak samo jest z oczyszczaczem powietrza. Standardem stało się użytkowanie osobnych urządzeń w sypialniach i pokojach dziennych

2. Na smog wybierz oczyszczacz z filtrem HEPA i węglem aktywnym

Klarta Stor 2 z filtrami HEPA i węglowym recenzja oczyszczacza
Klarta Stor 2 z filtrami HEPA i węglowym, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Polski smog to przede wszystkim drobne pyły, które widzimy w postaci dymu wydobywającego się z kominów i rur wydechowych. Technologią, którą prawdopodobnie znasz od lat, a która skutecznie chroni przed drobnym pyłem jest filtr HEPA. W wielu domach znajdziesz go w odkurzaczach.

Oczyszczacz zawierający filtr klasy HEPA będzie skutecznie wyłapywał smog. Z czasem zobaczysz, jak biały filtr będzie szarzał. To oznaka, że działa. Gdy bardzo ściemnieje, to wymienisz go na nowy.

Z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia czy filtr ma oznaczenie H14, H13, E12 czy E11. Każdy z wymienionych sprawdzi się idealnie w wyłapywaniu szkodliwych drobin. Przetestowaliśmy w laboratorium kilkanaście modeli oczyszczaczy powietrza i znacznie ważniejsze od filtra było połączenie czujników, trybu automatycznego i mocy oczyszczającej.

W skład smogu wchodzą też zanieczyszczenia gazowe, których nie usuwa HEPA. Znakomicie radzi sobie z nimi filtr węglowy. Te dwie technologie uzupełniają nawzajem swoje działanie.

Zobacz także: Technologie oczyszczania powietrza. Sprawdź, jakich potrzebujesz

3. Masz alergię? Pomoże oczyszczacz z filtrem HEPA

Oczyszczacz powietrza pomaga chorym na alergie wziewne i astmę wyłapując alergeny, które są gołym okiem niewidoczne. Podobnie, jak w przypadku smogu za działania antyalergiczne odpowiada filtr HEPA. Jaki wybrać? Patrz wyżej.

Oczyszczacze świetnie radzą sobie z alergenami psów, kotów, krzewów, drzew itp. Wyłapują też białka roztoczy. Nie usuwają ich samych. Urządzenie może pośrednio zmniejszyć ich liczbę poprzez redukcję ilości kurzu.

Nie licz tylko, że oczyszczacz zastąpi Ci odkurzacz. Wyłapywanie kurzu to taka funkcja przypadkowa, która zależy wprost od prędkości przepływu powietrza przez oczyszczacz. Jeśli wybierzesz model, który jest cichy i mało dmucha na wolnych obrotach, to nie licz, że będzie Cię omijać sobotnie sprzątanie.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

4. Masz niską wilgotność? Kup również nawilżacz lub urządzenie 2 w 1

Sharp KC-D50EUW filtr nawilżacza przód
Oczyszczacz powietrza z nawilżacze Sharp KC-D50EUW, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Odpowiednia wilgotność powietrza, to lepsza odporność dróg oddechowych i kondycja skóry, włosów czy oczu. Fajnie, gdy utrzymuje się ona blisko 50%, ponieważ norma wynosi 40-60%.

Problem niskiej wilgotności występuje głównie w sezonie grzewczym, co ma związek z tym, że cieplejsze powietrze może przyswajać więcej wody. Zimą powietrze z zewnątrz po dotarciu do budynku nagrzewa się, lecz ilość wody pozostaje w nim taka sama, co oznacza spadek wilgotności względnej. Sprawdzisz to higrometrem, który kupisz w każdym elektromarkecie czy sklepie budowlanym już za 20 zł.

Na rynku są dostępne oczyszczacze z nawilżaczami. Możesz też kupić osobny oczyszczacz i nawilżacz (wybierz koniecznie ewaporacyjny, bo nawilża w sposób zdrowy). 

5. Nie nabierz się na deklarowany metraż pomieszczenia

Oczyszczacz dobieramy do metrażu pomieszczenia (patrz punkt 1). Producenci często piszą, jaki metraż może obsłużyć ich sprzęt. Niestety nie ma jednego standardu na podawanie tej wartości. Dlatego w naszym serwisie ujednolicamy wartości na podstawie maksymalnej ilości powietrza, którą może oczyścić konkretny model w ciągu godziny. Określa go parametr CADR, który stosowany jest często zamiennie z ilością przepływu powietrza przez urządzenie z filtrami.

Mieszkasz na Śląsku? Masz duży problem ze smogiem?

Nie kupuj oczyszczacza “na styk”. Dobierz model tak, by metraż jaki chcesz chronić stanowił do ½ , maksymalnie ⅔ deklarowanej powierzchni.

Przykład:
Producent modelu Winix Zero deklaruje, że oczyszczacz ochroni aż 99 m². Według nas urządzenie powinno pracować maksymalnie w pokoju o powierzchni 57 m². Jeśli mieszkasz w Rybniku i masz duży salon kup Winixa do pokoju o maksymalnej powierzchni 40 m². Jeśli mieszkasz w Gdyni to urządzenie może ochraniać Twój salon o metrażu nawet 57 m².

6. Uważaj na rady uzyskane w elektromarketach

Wielokrotnie spotkaliśmy się z faktem, że doradcy w elektromarketach doradzali zakup oczyszczacza pytając o wielkość mieszkania (patrz punkt 1), a pytani o dobór oczyszczacza do konkretnego pokoju doradzali stale ten sam model bez względu na metraż. Gdybyśmy poszli za rekomendacją doradcy często skończyłoby się zakupem dużego modelu, który nie jest potrzebny w małej sypialni, a w której zabierze miejsce.

7. Oczyszczacz powinien być tani w zakupie i eksploatacji

Pobór prądu Samsung AX60 recenzja
Test poboru prądu w oczyszczaczu Samsung AX60, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacze powietrza mają bardzo zbliżone konstrukcje. Zazwyczaj składają się z plastikowej obudowy, silnika elektrycznego, wirnika (wiatraczka), zestawu filtrów, czujnika lub zestawów czujników, układu elektronicznego i przewodu. To oczywiście uproszczenie, ale istotne, by zrozumieć, że dzisiaj rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce jest młody, a do tego oczyszczacze łatwo zaliczyć do produktów ochrony zdrowia. Fakt, że zdrowie jest najważniejsze łatwo jest wykorzystywane przez firmy, które ustalają wysokie marże na oczyszczaczach powietrza.

Jednak o ile na cenę urządzenia zwraca uwagę niemal każdy, to na koszty użytkowania już nie. Są ważne, ponieważ będziesz je ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza. Są uzależnione od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu.

8. Nie wierz w mit cichego oczyszczacza

Toshiba CAF-X116XPL pomiar głośności recenzja
Pomiar głośności oczyszczacza Toshiba CAF-X116XPL, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz jest cichy, gdy jest wyłączony. Oczyszczacz może być cichy, gdy pracuje w trybie nocnym (zwanym czasami Sleep). Niestety nie ma na rynku oczyszczacza, który jest bardzo wydajny i cichy przy pracy wykorzystującej swoje maksimum możliwości. Hałas, który generują masy powietrza, które przepycha urządzenie przez filtry będzie wyraźnie słyszalne. Większość urządzeń jest pod tym względem głośna. Niektóre są mniej głośne.

Niestety nie ma standaryzacji w mierzeniu i podawaniu poziomów hałasów generowanych przez oczyszczacze, więc często
zadeklarowana jako 50 dB zamienia się w prostym teście sonometrem w dźwięk o natężeniu ponad 60 dB.

Pogódź się z tym, że oczyszczacz będzie szumiał.

Ciekawostka:
W naszych domach istnieje notoryczny hałas o natężeniach od 35 do nawet 45 dB. Nazywamy go szumem tła. Nasz mózg się przyzwyczaja i go wycina, więc wydaje się nam, że go nie słyszymy.
Jeszcze ciekawszy jest fakt, że człowiek w komorze bezechowej, gdzie trudno o jakiekolwiek dźwięki zaczyna czuć się bardzo niekomfortowo i brak szumu czy dźwięków doprowadza go do szału.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza do sypialni – Ranking 5 cichych modeli

9. Wybierz oczyszczacz z trybem automatycznym

Oczyszczacze powietrza są przystosowane do pracy w kilku prędkościach. Im wyższa prędkość, tym wyższa wydajność, lecz także głośność i zużycie energii. Tempo filtracji powinno być zatem dostosowane do aktualnych potrzeb, czyli do stopnia zanieczyszczenia powietrza. Oczyszczacz z trybem automatycznym może sam dobierać odpowiednią prędkość, wykorzystując dane z czujnika zanieczyszczeń.

Wbrew pozorom tryb automatyczny nie wpływa wyłącznie na komfort użytkowania, ale i na stopień ochrony zdrowia. Nie zawsze szybko zauważamy, że jakość powietrza się pogorszyła, tak więc do chwili dostrzeżenia problemu i zwiększenia prędkości oczyszczania mija trochę czasu. Urządzenie z dobrym trybem auto szybko rozpoznaje zagrożenie i przyśpiesza pracę, co oznacza skrócenie czasu ekspozycji na chorobotwórcze zanieczyszczenia.

Zobacz też: Tryb automatyczny w oczyszczaczach – co to jest, jak działa?

10. W dużym wnętrzu można użyć 2 urządzeń lub więcej

Jeśli pomieszczenie, w którym chcesz zadbać o powietrze ma powierzchnię większą niż 50 m2 warto rozważyć 2 lub więcej urządzeń. Oczywiście, możesz wybrać sprzęt dedykowany do bardzo dużych wnętrz, lecz warto rozważyć także alternatywne rozwiązanie, czyli dwa oczyszczacze, które wspólnie będą mieć wydajność odpowiednią dla takiego pomieszczenia. Jeśli skorzystasz z tej opcji, najlepiej ustaw urządzenia w dwóch przeciwległych częściach wnętrza.

Wesprzyj nasz rozwój

Trafiasz na ten artykuł, bo odwiedziłaś/eś wcześniej nasz serwis – Ranking-oczyszczaczy.pl i przywiodła Cię tu reklama, którą uznałeś za odpowiednią. Jeśli uznasz, że robimy dobrze swoją pracę, to będziemy wdzięczni, gdy pomożesz nam się rozwijać, finalizując zakup oczyszczacza poprzez kliknięcie w link do partnerskiego sklepu.

Linki te pozwalają nam zarabiać i rozwijać serwis. Umieszczamy je w rankingu (Sprawdź ofertę) oraz recenzjach. Zawsze kierujemy do zaufanych sklepów, których pracownicy zaopiekują się dobrze problemem jakości w Twoim domu.
Baner do rankingu - strona główna

FAQ, czyli najczęstsze pytania o dobre oczyszczacze powietrza

Jeden oczyszczacz obsługuje jedno pomieszczenie – to w którym pracuje. Sugerujemy oddzielne oczyszczacze do każdej sypialni oraz dodatkowy do pomieszczenia, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia (zwykle to salon).

Główną różnicę stanowi tutaj rodzaj filtrów. Oczyszczacz na smog powinien być wyposażony w filtr HEPA i filtr węglowy. Przy alergii wystarczy sam filtr HEPA.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć wydajność dostosowaną do powierzchni pomieszczenia, które obsługuje, a także być wyposażony w filtr HEPA i węglowy (jeśli celem jest usuwanie samych alergenów, to ten drugi nie jest konieczny). Ponadto ważne są tryb automatyczny, przystępne koszty użytkowania i niezbyt głośna praca.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …

· 12 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej …

· 7 minut czytania

Co pyli w lutym?

Luty to miesiąc, w którym pyli niewiele roślin, ale są to gatunki należące do grupy najpopularniejszych alergenów. Dla alergików oznacza …