Sensor PM2,5, PM10, kurzu, gazu, TVOC, alergenów, wilgotności, temperatury, a nawet światła czy czadu. Czujników w oczyszczaczach powietrza może być bardzo dużo. Czy im więcej, tym lepiej? A może wystarczy jeden? Do czego służą poszczególne czujniki i które z nich są najważniejsze?

Czujniki jakości powietrza w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD

Jakie czujniki jakości powietrza znajdziemy w oczyszczaczach?

Nazwa sensoraDziałanie
PM2,5Wykrywa frakcje cząstek pyłów o średnicy nie większej niż 2,5 μm
PM1Wykrywa frakcje cząstek pyłów o średnicy nie większej niż 1 μm
PM10Wykrywa większe frakcje o średnicy do 10 μm
Gazów / LZO / TVOCWykrywa lotne związki organiczne – np. benzen, aceton, formaldehyd
AlergenówStosowany przez niektóre marki, np. Philips – na podstawie PM2,5 lub PM10 szacuje poziom alergenów
NO2Wykrywa obecność dwutlenków azotu
CzaduWykrywa obecność czadu
TemperaturySzacuje obecną temperaturę w pomieszczeniu
WilgotnośćSzacuje poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu
ŚwiatłaCzujka światła oceniająca jasność pomieszczenia – w przypadku zgaszonego światła, aktywuje często tryb nocny

Czujniki smogu i alergenów – PM2,5, PM1, PM10? A może kurzu? 

W zależności od marki, różni producenci oczyszczaczy oferują w swoich urządzeniach różne czujniki cząstek stałych.

 • Klarta – czujnik PM2,5 (starsze modele na podczerwień)
 • Xiaomi – czujnik PM2,5
 • Sharp – czujnik kurzu
 • Philips – czujnik PM2,5 (na podczerwień)
 • Samsung – czujnik PM1, PM2,5, PM10
 • Vestfrost – czujnik PM1, PM2,5, PM10
 • Dyson – czujnik PM2,5, PM10
 • Coway – czujnik PM2,5
 • Electrolux – czujnik PM2,5, PM10

Przeczytaj także: ? Jaki rodzaj oczyszczacza wybrać? Przedstawiamy zalety i wady każdego z nich

Czujnik PM2,5

Podstawowym, najważniejszym czujnikiem cząstek stałych jest czujnik PM2,5 i to on powinien znaleźć się w każdym liczącym się oczyszczaczu powietrza. Dlaczego? To właśnie cząstki (particulate matter – PM) o średnicy do 2,5 mikrona są najtrudniejsze do wychwycenia przez zdecydowaną większość filtrów, z łatwością dostając się do naszych dróg oddechowych. Nasze obserwacje potwierdzają też, że urządzenia wyposażone w czujnik PM2,5 szybciej reagują na pojawiające się zanieczyszczenia niż np. te z czujnikami kurzu.

Miernik jakości powietrza PM2,5 – jaki czujnik PM2,5 wybrać?

Mierniki jakości powietrza ilustracja zestawienie
Mierniki jakości powietrza. Grafika Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producentów.

Oprócz posiadanych funkcji i mierzonych frakcji zanieczyszczeń, czujniki smogu różnią się między sobą m.in. precyzją pomiaru. Niestety nie wszyscy producenci dzielą się informacjami o tym publicznie.

Wybór może Ci ułatwić nasz ranking:

Oprócz ilości mierzonych parametrów, zwróć uwagę również na pojemność akumulatora. Niektóre sensory mogą pracować wiele godzin bez ładowania. Inne należy podłączać do ładowarki co kilkanaście minut. Dodatkowym atutem może być obecność Wi-Fi lub bluetooth.

Czujnik PM1 i PM10

Te dwa czujniki odpowiadają z kolei za wykrywanie cząsteczek stałych odpowiednio o średnicach ok. 1 i 10 mikronów. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak ten sam jeden czujnik cząstek stałych, na podstawie którego oczyszczacz estymuje poziomy PM1, PM2,5 i PM10. A więc praktycznie nie stosuje się żadnych osobnych czujników PM1 czy PM10 (chyba, że stanowią one akurat jedyny czujnik dostępny w danym modelu).

Czujnik kurzu

Sharp KC-D40EUW Xiaomi porownanie czujniki
Sharp KC-D40EUW z czujnikiem kurzu umieszcony pomiędzy dwoma oczyszczaczami powietrza Xiaomi. Materialy Ranking-Oczyszczaczy.pl

Sharp jest bodaj najbardziej znaną marką, wykorzystującą czujniki kurzu zamiast normalnych sensorów PM2,5 czy PM1. W praktyce oblicza on zanieczyszczenie na podstawie frakcji większych cząstek. Może być więc mniej czuły na rosnący poziom mikrocząstek PM1 czy PM2,5. Często też odczyty/wskazania PM2,5 Sharpa odbiegają od tych, które znajdziemy w Xiaomi, Klarcie czy zewnętrznych sensorach jakości.

Czujnik alergenów, a może wskaźnik alergenów – czym jest IAI w oczyszczaczach Philips?

Philips od lat stosuje w swoich oczyszczaczach wskaźnik IAI (indoor allergen index). Jest to jednak wskaźnik, którego wskazania bazują wyłącznie na odczytach z sensora PM2.5, więc są w zasadzie bezużyteczne – za każdym razem, gdy będzie w powietrzu zanieczyszczenie dymowe (smog, papieros, smażenie), to oczyszczacze wskażą dużą ich zawartość alergenów.

Ponieważ stężenia alergenów są często dużo mniejsze od pyłów PM2,5, oczyszczacz nie przyśpieszy zaś gdy do pokoju wejdzie kot lub za oknem będzie pylić brzoza. Więcej o tym w recenzji Philips Dual Scan AC3858/50.

Czujnik gazów = czujnik LZO/TVOC. Czy warto?

Oprócz czujników cząstek stałych, wiele oczyszczaczy powietrza, jak np. droższe modele Vestfrost, Philips, Samsung, a także Winixy czy Dysony, wyposażonych jest w czujniki gazów, nazywane też często przez producentów sensorami LZO (lotne związki organiczne) lub VOC/TVOC (z ang.: volatile organic compounds/total volatile organic compounds).

Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, iż z reguły nie warto dopłacać do czujnika gazów – choć np. wykrywają dym papierosowy, nie radzą sobie tak dobrze z formaldehydem, benzenem czy acetonem. Kilkukrotnie wykonywaliśmy testy czujników LZO, używając w tym celu oparów etanolu (przykłady poniżej).

 • Test z wykorzystaniem etanolu – Philips Dual Scan AC3858/50
Test reakcji czujnika LZO Philips Dual Scan
 • Podobny test z oparami etanolu – Samsung AX60R5080WD (materiał video)

W większości przypadków nasz zarzut względem czujników gazu dotyczył braku korelacji między reakcją czujnika i wskazaniami wyświetlacza, a realnym poziomem LZO w powietrzu. Zestawione z osobnymi czujnikami jakości powietrza, np. Kaiterra Laser Egg 2 czy Dienmern DM106A, oczyszczacze z sensorami gazu wykazywały znaczne odchylenia od pokrywających się często odczytów mierników.

Spośród kilku przetestowanych marek, np. Winix, Vestfrost, Sharp, Dyson, Samsung, tak naprawdę jedynie Dyson zrobił na nas pozytywne wrażenie. Pozostałe urządzenia pozostawiły po sobie raczej negatywne lub co najwyżej mieszane odczucia.

Pozostałe czujniki jakości powietrza

Czujnik czadu

Hoover H-Purifier 700 i umiejscowiony z prawej strony panelu czujnik czadu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Hoover H-Purifier 700 to jeden z nielicznych modeli, który posiada zainstalowany czujnik czadu. Czy jest on potrzebny? Tak. Czy opłaca się za niego dopłacać? Nie, gdyż takie czujniki kosztują kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.

Sharp KC-D40EUW panel sterowania czujniki
Panel sterowania i wskaźnik wilgotności w oczyszczaczu z nawilżaczem Sharp KC-D40EUW. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Obecny przede wszystkim w oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem, ale też chociażby w Klarta Forste 4 czy oczyszczaczach powietrza Xiaomi, mierzy wilgotność względną otoczenia.

Czujnik temperatury

Klarta Forste 4 wyświetlacz wskaźnik temperatury
Klarta Forste 4 i wyświetlacz prezentujący poziom PM2,5 (4), temp. (21 °C) oraz wilgotność (48 %). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podobnie jak czujnik wilgotności, obecny jest w coraz większej ilości oczyszczaczy, mierząc poziom temperatury otoczenia, który następnie wyświetlany jest na panelu sterowania lub w aplikacji mobilnej.

Czujnik światła

Instalowany w wielu nowoczesnych oczyszczaczach, dopasowuje prędkość oczyszczania w trybie auto to do poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. W niektórych urządzeniach jedynie gasi podświetlenie panelu, w innych, np. Winix Zero czy Winix Zero Pro, zmniejsza również prędkość oczyszczania, nawet gdy poziom PM2,5 jest wysoki, co nie jest pożądanym efektem.

Podsumowanie – jakie czujniki jakości powietrza warto mieć w oczyszczaczu?

Kupując oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę czy posiada:

 • Czujnik pyłów zawieszonych (PM2,5)

Użytecznym dodatkiem mogą być czujniki:

 • Temperatury
 • Wilgotności
 • LZO (warto poczytać przed zakupem czy naprawdę działa)

FAQ: Rodzaje oczyszczaczy powietrza – najczęstsze pytania

Dopuszczalne średnioroczne stężenie PM2,5, zalecane przez WHO to 5 μg/m3. Zalecane dobowe stężenie wynosi natomiast 15 µg/m3.

Za pomocą wskaźników, które są na wyposażeniu większości oczyszczaczy powietrza lub osobnych, dedykowanych mierników jakości powietrza.

Stacje pomiaru powietrza wyposażone są w specjalne analizatory, które sprawdzają bieżący stan powietrza. Pomiary trwają całą dobę, a zanieczyszczenia natychmiast rejestrowane. Dane z pomiarów możemy sprawdzać na stronach Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) lub np. Airly czy SkyRadar.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …