Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie skutecznie usuwać różne rodzaje zanieczyszczeń. Zapewnia ochronę zarówno przed smogiem, który szkodzi każdemu z nas, jak i przed alergenami, które są szkodliwe głównie dla alergików. Na tym jednak jego możliwości się nie kończą.

Co usuwają oczyszczacze powietrza - grafika

Smog, czyli pyły zawieszone i nie tylko

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest ochrona przed smogiem, który stanowi w Polsce poważny problem w sezonie grzewczym. W skład smogu wchodzą pyły zawieszone, będące nośnikiem m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich, a także zanieczyszczenia gazowe.

Już krótkotrwała ekspozycja na smog może powodować.:

 • podrażnienie układu oddechowego,
 • pogorszenie sprawności umysłowej,
 • wystąpienie udaru, zawału i zatoru płucnego (głównie u osób szczególnie narażonych).

Długotrwały kontakt ze smogiem skutkuje m.in.:

 • rozwojem nowotworów, zwłaszcza płuc i krtani, ale też wątroby, piersi i mózgu,
 • większym ryzykiem wystąpienia demencji starczej i choroby Alzheimera,
 • opóźnieniem rozwoju funkcji poznawczych u dzieci.

Skład smogu sprawia, że w walce z nim najlepiej sprawdzają się oczyszczacze wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Ten pierwszy zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, natomiast drugi szkodliwe gazy.

Alergeny wziewne

kwiaty Brzozy

Drugim częstym powodem zakupu oczyszczacza powietrza jest potrzeba ochrony przed alergenami wziewnymi. Filtr HEPA poza pyłami zawieszonymi wychwytuje:

 • pyłki roślinne,
 • kurz i jego roztocza,
 • zarodniki pleśni i grzybów,
 • sierść zwierzęcą.

Sierść i kurz może zatrzymywać także filtr wstępny. Dodatkowym wsparciem w oczyszczaczu powietrza na alergię często jest jonizator, który pomaga w usuwaniu wielu zanieczyszczeń, w tym właśnie alergenów.

Wysoką skuteczność oczyszczacza w ochronie przed alergenami potwierdza wielu alergików.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza dla alergików

Bakterie i wirusy

Na liście zanieczyszczeń, z którymi radzi sobie filtr HEPA, znajdują się również bakterie i wirusy. Technologią pomocną w ich usuwaniu jest jonizacja. Oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje całkowicie ryzyka zarażenia grypą czy koronawirusem, ponieważ do zakażenia dochodzi często poprzez bezpośredni kontakt z chorym albo zainfekowanym przedmiotem. Jednak obecność takiego urządzenia może ograniczyć ryzyko zachorowania.

Uwaga: Zdolność do usuwania bakterii i wirusów przypisuje się też obecnym w niektórych oczyszczaczach lampom UV. Jednak o ile w odpowiednich warunkach promieniowanie UV faktycznie niszczy DNA wirusów i bakterii, to w przypadku oczyszczacza powietrza taka lampa jest zwykle bezużyteczna. Czas kontaktu promieni z oczyszczanym powietrzem jest bowiem zbyt krótki, żeby patogeny zostały zniszczone.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z lampą UV

Lotne związki organiczne (LZO)

Lotne związki organiczne to grupa związków zawierających w swoim składzie węgiel, która charakteryzuje się łatwym przechodzeniem w postać gazu. Są obecne niemal wszędzie, ponieważ wiele z nich znalazło zastosowanie w produkcji:

 • środków czystości, np. odświeżaczy powietrza, płynów do mycia szyb,
 • kosmetyków, np. lakierów do włosów, zmywaczy do paznokci,
 • produktów przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli, np. farb, lakierów do mebli, klejów do paneli.

Wiele z LZO ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Dotyczy to m.in. najpopularniejszego przedstawiciela tej grupy, czyli formaldehydu. Ponadto częsty kontakt z tymi związkami wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu oddechowego.

Lotne związki organiczne to gazy, dlatego w walce z nimi najlepiej sprawdza się filtr węglowy.

Zobacz także: Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC). Dlaczego są uznawane za szkodliwe?

Dym papierosowy

człowiek palący papierosa

Dym papierosowy ma prawie 5000 składników, a 250 z nich ma działanie toksyczne. Na liście szczególnie szkodliwych związków znajdują się nikotyna, formaldehyd, tlenek azotu, cyjanowodór i kadm. Niebezpieczeństwo stanowi bierne i czynne palenie, lecz także tzw. palenie z trzeciej ręki, oznaczające przyswajanie składników dymu papierosowego poprzez kontakt z zainfekowanymi nim przedmiotami.

Jak wiadomo dym tytoniowy łatwo osiada na różnych powierzchniach, a usunięcie go i pozbycie się brzydkiego zapachu jest trudne. Z tego powodu warto używać dobrego oczyszczacza powietrza. Podobnie jak w przypadku smogu powinien on być wyposażony zarówno w filtr HEPA, jak i węglowy.

Zobacz także: Oczyszczacze powietrza dla palaczy – ranking

Kurz

O kurzu wspomnieliśmy już w części poświęconej alergenom wziewnym, lecz warto omówić ten wątek oddzielnie, ponieważ kurz stanowi problem nie tylko dla alergików. Nie da się całkowicie uniknąć obecności kurzu w domu, ale w nadmiernych ilościach jest on niepożądany – zarówno z powodów estetycznych, jak i ze względu na możliwy wpływ na zdrowie. Kurz zawiera m.in. złuszczony naskórek, roztocza i ich odchody, resztki martwych owadów oraz bakterie.

Oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje go 100%, a więc nie uwolni od konieczności odkurzania podłóg i mebli. Jednak odpowiednio dobrany i prawidłowo użytkowany ogranicza ilość kurzu w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o technologie, które są tutaj najbardziej przydatne, to są nimi filtr HEPA i filtr wstępny, a dobre wsparcie dla nich stanowi jonizacja.

Zobacz także: Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Brzydkie zapachy

Filtr węglowy obecny w wielu oczyszczaczach powietrza poza szkodliwymi gazami usuwa brzydkie zapachy. Pomaga pozbyć się niechanej woni, których źródłem mogą być np. smażone albo zepsute jedzenie.

FAQ, czyli najczęstsze pytanie o to, co usuwają oczyszczacze powietrza

Czy oczyszczacz powietrza usuwa alergeny?

Tak, oczyszczacz powietrza z odpowiednimi technologiami usuwa alergeny. Podstawowa technologia w oczyszczaczu na alergię to filtr HEPA. Wsparciem dla niego mogą być filtr wstępny i jonizator.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Tak, oczyszczacz usuwa kurz, ale tylko z powietrza. Nie usunie go np. z mebli.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapach papierosów?

Tak, oczyszczacz usuwa z powietrza składniki dymu papierosowego i jego zapach.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …