Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i chociaż nie jest ich zbyt wiele, to są wśród nich gatunki będące silnymi alergenami. Sprawdź, co pyli w marcu i jak chronić się przed pyłkiem.


W skrócie

 • W marcu pylą drzewa: leszczyna, olsza, brzoza, wierzba i topola.
 • Poza pyłkami roślinnymi w powietrzu mogą być obecne zarodniki grzybów z gatunku cladosporium i alternaria.
 • Wewnątrz pomieszczeń najlepszą ochronę przed pyłkami zapewnia oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.

Pylenie leszczyny

Pyląca leszczyna

Leszczyna to jedna z roślin najwcześniej rozpoczynających kwitnienie. Pyłek pojawia się w powietrzu już w lutym, ale to właśnie w marcu osiąga najwyższe stężenie. Wśród jej odmian znajduje się leszczyna pospolita, która jest drzewem popularnym, które można spotkać w lasach, lecz także sadach i ogrodach przydomowych. Przekłada się to na wysokie ryzyko kontaktu z jej pyłkiem, który niestety uczula dość często.

Głównym alergenem jest tutaj Cor a 1, należący do rodziny białek PR-10. Kwiatostany mają postać żółtych pręcików o długości około 5 cm i są zgrupowane po 2-4 sztuki. Samo drzewo osiąga wysokość 2-5 m.

Objawy alergii na pyłek leszczyny

Alergia na leszczynę powoduje najczęściej takie dolegliwości jak:

 • świąd nosa i kichanie,
 • wodnisty wyciek z nosa,
 • zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu.

Rzadziej niż w przypadku innych uczuleń pyłkowych występują natomiast niedrożność nosa i objawy ze strony górnych dróg oddechowych.

Pierwsze symptomy alergii na pyłek leszczyny pojawiają się przy stężeniu 35 ziaren na 1 m3, natomiast przy stężeniu 80 ziaren na m3 odczuwają je już wszyscy uczuleni.

Pylenie olchy

Pyląca olsza

Drugie z wczesnokwitnących drzew to olsza. W Polsce występują jej trzy odmiany: olcha czarna, szara i zielona. Ta pierwsza jest najbardziej popularna, zwłaszcza na obszarach nizinnych. Zazwyczaj osiąga wysokość 20-30 m. Pyłek olszy pojawia się w powietrzu w lutym, a w marcu jego stężenie wzrasta.

Główne alergeny tego drzewa to Aln g1, czyli białko z rodziny PR-10 oraz Aln g4 z grupy polkalcyn. Kwiatostany olchy mają długość 6-12 cm, od środka są żółte, a na brzegach czerwonobrązowe.

Objawy alergii na pyłek olszy

W przypadku olchy objawy są typowe dla uczuleń pyłkowych, czyli obejmują:

 • niedrożność nosa,
 • wodnisty wyciek z nosa,
 • świąd nosa i kichanie,
 • pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Dolegliwości te mogą wystąpić przy stężeniu 45 ziaren na m3, natomiast przy 85 ziarnach na m3 odczuwają je już wszyscy, którzy zmagają się z alergią na pyłek olchy.

Pylenie wierzby

Pyląca wierzba

W marcu kwitnie również wierzba. W Polsce występuje 26 gatunków tego drzewa, a najbardziej popularne są wierzba biała, krucha, purpurowa, wiklina, iwa, szara i wiciowa. Ta pierwsza, nazywana też wierzbą płaczącą, jest często spotykana w parkach.

Kwiatostany mają postać charakterystycznych białych kotków, nazywanych baziami. Problemy zaczynają sprawiać wtedy, gdy pokrywają się żółtym pyłkiem.

Objawy alergii na pyłek wierzby

Uczulenie na pyłek wierzby może dawać takie objawy jak:

 • nieżyt nosa,
 • katar,
 • świąd nosa i kichanie,
 • kaszel,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Objawy są zatem typowe dla symptomów alergii pyłkowej.

Pylenie topoli

Pyląca topola

W marcu pylenie rozpoczyna topola. Wprawdzie nie jest tak silnym alergenem jak inne pylące w tym czasie rośliny, lecz bywa przyczyną występowania dolegliwości uczuleniowych. Topola to drzewo popularna m.in. ze względu na szybki wzrost.

W Polsce występują trzy jej odmiany: topola biała, czarna i osika. Kwiatostany mają postać zwisających kotków. W przypadku okazów żeńskich charakterystyczna jest obecność białego puchu.

Objawy alergii na pyłek brzozy

Najczęstsze dolegliwości wynikające z alergii na pyłek topoli to:

 • katar,
 • niedrożność nosa,
 • świąd nosa i kichanie,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Pylenie brzozy

Pyląca brzoza

Pod koniec marca w powietrzu pojawia się pyłek silnie uczulającej brzozy. W Polsce występuje siedem jej odmian, a najpopularniejsze z nich to brzoza brodawkowata, brzoza czarna i brzoza omszona. Wysoka popularność brzozy sprawia, że uniknięcie kontaktu z pyłkiem jest trudne.

Głównym alergenem jest Bet v1. Kwiatostany brzozy mają początkowo kolor żółty, lecz przed początkiem pylenia zmieniają barwę na żółtorbązową.

Objawy alergii na pyłek brzozy

Symptomy uczulenia na pyłek brzozy to:

 • wodnisty wyciek z nosa,
 • świąd nosa i kichanie,
 • niedrożność nosa,
 • łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek oczu.

Ponadto przy bardzo wysokim stężeniu u osób szczególnie wrażliwych mogą wystąpić objawy astmy pyłkowej, do których należą duszność, świszczący oddech, napady kaszlu oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Przy stężeniu 80 ziaren pyłku brzozy w 1 m3 dolegliwości alergiczne występują u 95% uczulonych.

Pylenie grzybów z gatunku cladosporium i alternaria

Pylą nie tylko rośliny, ale i grzyby pleśniowe, które również mogą dawać się we znaki alergikom. Największy problem stanowią dwa gatunki: cladosporium i alternaria. Kiedy temperatury spadają poniżej 0 st. C. zarodniki grzybów występują w ilościach znikomych, dlatego w marcu wraz z ociepleniem ich stężenie wzrasta.

Objawy alergii na grzyby cladosporium i alternaria

U osób uczulonych na grzyby pleśniowe kontakt z nimi powoduje:

 • nieżyt nosa,
 • świąd i kichanie,
 • wodnisty katar,
 • duszności,
 • świszczący oddech,
 • kaszel,
 • zmiany skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry i pokrzywka.

Oczyszczacze powietrza na pyłki roślinne

Najlepszym sposobem na unikanie kontaktu z pyłkami wewnątrz budynków jest stosowanie odpowiedniego oczyszczacza powietrza. Najważniejsze warunki, jakie powinien spełniać, to:

 • Być wyposażony w filtr HEPA – to najskuteczniejsza technologia w walce z pyłkami i innymi alergenami. Usuwa również główny składnik smogu, czyli pyły zawieszone, a ponadto bakterie i wirusy. Filtra HEPA nie zastąpi jonizator, który może pełnić funkcję pomocniczą.
 • Zapewniać odpowiednią wydajność – CADR w m3/h powinien być przynajmniej 10 razy większy od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz, wyrażonej w m2. Jednak lepiej zastosować bardziej restrykcyjny przelicznik, aby urządzenie mogło szybko usuwać pyłki także w niższych prędkościach. Oznacza to bowiem cichszą pracę.

3 dobre oczyszczacze na pyłki do sypialni

Klarta Forste 4

oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4

Klarta Forste 4 to nr 1 w naszym rankingu opłacalności, co świadczy o bardzo dobrej relacji ceny do możliwości. To urządzenie skuteczne i wygodne w obsłudze (m.in dzięki aplikacji z pełną automatyzacją), a przy tym ciche i ładne. Do wyboru jest aż 6 wersji kolorystycznych.

Marka i modelKlarta Forste 4
CADR300 m3/h
Maks. powierzchnia37 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13 + jonizator plazmowy
Funkcje dodatkowe3 tryby automatyczne, sterowanie wi-fi, automatyzacja
Cena899 zł

Electrolux PA91DG-404

Electrolux PA91DG-404 to oczyszczacz powietrza wydajny, a przy tym cichy. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną, a wentylator został przystosowany do pracy w 9 prędkościach. Poza czujnikiem pyłów jest tu miernik gazów. Urządzenie można kupić w dwóch kolorach: szarym (Electrolux PA91DG-404GY) i ciemnografitowym (Electrolux PA91DG-404DG).

Marka i modelElectrolux PA91DG-404
CADR442 m3/h
Maks. powierzchnia55 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13
Funkcje dodatkoweTryb automatyczny, sterowanie wi-fi
Cena1713 zł

Sharp UA-HD40E-L

Sharp UA-HD40E-L

Sharp UA-HD40E-L to propozycja skierowana do osób, które poza usuwaniem alergenów potrzebują nawilżyć powietrze. Oczyszczacz połączony jest z nawilżaczem ewaporacyjnym. Obecność higrostatu umożliwia łatwe utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Urządzenie dostępne jest w kolorze białym i brązowym (jako Sharp UA-HD40E-T).

Marka i modelSharp UA-HD40E-L
CADR216 m3/h
Maks. powierzchnia27 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13 + jonizator plazmowy
Funkcje dodatkoweTryby automatyczny, nawilżanie powietrza
Cena1399 zł

3 dobre oczyszczacze na pyłki do salonu

Klarta Stor 2

Klarta Stor 2 jonizacja plazmowa

Klarta Stor 2 to nr 2 w naszym rankingu opłacalności. Wysoka wydajność idzie w parze z atrakcyjną ceną. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację z funkcją automatyzacji. Na uwagę zasługuje też piękny design i dostępność 4 wersji kolorystycznych.

Marka i modelKlarta Stor 2
CADR600 m3/h
Maks. powierzchnia75 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13 + jonizator plazmowy
Funkcje dodatkowe3 tryby automatyczne, sterowanie wi-fi, automatyzacja
Cena1399 zł

Electrolux PA91DG-604

Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG na białym tle.

Electrolux PA91DG-604 to oczyszczacz powietrza o bardzo dobrej wydajności, a jednocześnie cichy. Oferuje aż 9 prędkości pracy, a sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną. Oprócz czujnika pyłów ma miernik gazów. Urządzenie jest dostępne w dwóch kolorach: ciemnografitowym jako Electrolux PA91DG-604DG i szarym jako Electrolux PA91DG-604GY.

Marka i modelElectrolux PA91DG-604
CADR620 m3/h
Maks. powierzchnia77 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13
Funkcje dodatkoweTryb automatyczny, sterowanie wi-fi
Cena2099 zł

Sharp UA-HD60E-L

Sharp UA-HD60E-L

Sharp UA-HD60E-L to oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji i ma higrostat. Na uwagę zasługują m.in. wysoka wydajność nawilżania (660 ml/h) oraz cicha praca.

Marka i modelSharp UA-HD60E-L
CADR396 m3/h
Maks. powierzchnia50 m2
Technologie oczyszczaniaFiltry wstępny, węglowy i HEPA H13 + jonizator plazmowy
Funkcje dodatkoweTryby automatyczny, nawilżanie powietrza
Cena1999 zł

Źródła

 1. Kalendarz pylenia cz. 1 Leszczyna, https://alergiczne.info/kalendarz-pylenia-cz-1-leszczyna/
 2. Kalendarz pylenia cz. 2 Olcha, https://alergiczne.info/kalendarz-pylenia-cz-2-olcha/
 3. Olsza czarna, https://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/olsza/olsza_czarna/olsza_czarna.php
 4. Piotr Rapiejko, Pyłek Olszy, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61629,pylek-olszy
 5. Piotr Rapiejko, Pyłek leszczyny https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny
 6. Kalendarz pylenia cz. 3 Brzoza, https://alergiczne.info/kalendarz-pylenia-cz-3-brzoza/
 7. Piotr Rapiejko, Pyłek topoli, mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61640,pylek-topoli
 8. Kalendarz pylenia cz. 4 Topola, https://alergiczne.info/kalendarz-pylenia-cz-4-topola/
 9. Kinga Lis, Czas na bazie – wierzbowe kotki, https://strefaalergii.pl/trendy/czas-na-bazie-wierzbowe-kotki/
 10. Grzegorz Falkowsk, Polskie wierzby, czyli krótka charakterystyka rodzaju, https://portalkomunalny.pl/plus/artykul/polskie-wierzby-czyli-krotka-charakterystyka-rodzaju/

FAQ, czyli najczęstsze pytania o pylenie w marcu

W marcu pylą olsza, leszczyna, wierzba, brzoza i topola. Spoza roślin pylą grzyby z gatunku cladosporium i alternaria.

Najsilniejszymi alergenami w tym miesiącu są brzoza, olsza i leszczyna.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

22 marca 2024 · 9 minut czytania

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas, w którym pylą przede wszystkim trawy, lecz w cieplejszych częściach częściach kraju w powietrzu mogą już pojawiać …

21 marca 2024 · 7 minut czytania

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza. Klasyfikacja: H14, H13, H12, E11 i E10.

Filtr HEPA to podstawa dobrego oczyszczacza powietrza zarówno na smog, jak i na alergię. Odgrywa on ważną rolę w procesie …

11 marca 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz powietrza dla alergików – co się sprawdzi?

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza …

6 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Czy wentylator oczyszcza powietrze? Wiatrak czy oczyszczacz powietrza? Co wybrać? Od pewnego czasu na rynku oczyszczaczy możemy obserwować kolejne modele …