Współczynnik CADR, podawany w m3/h, to jeden z podstawowych parametrów każdego oczyszczacza powietrza. W praktyce informuje on o wydajności oczyszczania danego urządzenia. Dlaczego warto zwracać szczególną uwagę na CADR i jak go interpretować?

CADR – co to jest?

Tajemniczo brzmiący CADR, to skrót od angielskiego Clean Air Delivery Rate, czyli wskaźnika czystości dostarczonego powietrza albo współczynnika dostarczania świeżego powietrza. Wprowadzony przez niezależną amerykańską organizację badawczą AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers), CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu godziny.

Jakie substancje lub zanieczyszczenia powietrza ocenia współczynnik CADR?

AHAM rekomenduje, by w wyliczeniach CADRu uwzględniać wartości dla 3 czynników o różnej wielkości cząsteczek. Są to dym papierosowy (0.09 – 1.0µm), pyłki (0.5 to 3.0 µm), oraz kurz (0.5 to 11.0 µm). Ze względu na różne wielkości poszczególnych zanieczyszczeń, wartości CADR będą także różne.

Im wyższa wartość współczynnika CADR, tym więcej metrów sześciennych powietrza, dane urządzenie jest w stanie przefiltrować w przeciągu godziny.

CADR a przepływ powietrza?

Producenci i sprzedawcy często podają w swoich serwisach dane dotyczące przepływu powietrza. Jest to całkowita ilość powietrza, która zostaje zaciągnięta do urządzenia przez układ silnika i wiatraka. Wartość ta jednak nie uwzględnia filtracji powietrza, jak i ewentualnych nieszczelności sprzętu. Dlatego też CADR – objętość oczyszczonego powietrza będzie realnie zawsze niższa. Różnica ta może wynosić od ok. 10 do nawet 80% (jak w przypadku oczyszczaczy powietrza Dyson).  

Podsumowując więc: CADR ≠ Przepływ powietrza

W naszym laboratorium testowym również mierzymy przepływ powietrza posiadanych przez nas oczyszczaczy.

Jeden z pomiarów anemometrem dla oczyszczacza powietrza Winix Zero Pro, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Mierząc pole powierzchni kratki wylotowej oraz uśrednioną prędkość wydmuchiwanego powietrza (badanie anemometrem w 9 punktach nawiewu) jesteśmy w stanie oszacować przepływ powietrza, a następnie porównać to z danymi podawanymi przez producenta. W zdecydowanej większości nasze wyliczenia pokrywają się z informacjami w kartach produktów.

Wiedząc, jak dany rodzaj filtrów wpływa na swobodę przepływu powietrza, możemy oszacować też CADR oczyszczacza, sprawdzając rzetelność danych producentów.

Dlaczego CADR jest ważny?

Pozwala bowiem wyciągnąć ważne wnioski dotyczące szybkości oczyszczania danej powierzchni oraz maksymalnego metrażu, na jakim oczyszczacz może być używany.

CADR a czas filtracji pomieszczenia

Mierząc czas, w jakim poszczególne oczyszczacze przefiltrują nasze pomieszczenie labowe, widzimy jak koreluje on z ich współczynnikiem CADR.

OCZYSZCZACZCZAS (min)CADR (m3/h)
Philips Dual Scan AC3858/508,98500
Winix Zero Pro11,14480
Xiaomi 3H11,94380
Xiaomi 3C14,37320
Sharp KC-D40EUW24,53216
Philips AC083024,76190
IKEA Fornuftig33,5140

Jesteśmy też w stanie oszacować CADR dla urządzeń, w przypadku których producent nie podaje parametru wydajności, np. oczyszczacze Dyson.

Jak CADR przekłada się na czas oczyszczania pomieszczenia?

Przykład 1: Pokój o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m i 2 oczyszczacze powietrza do wyboru. Po ilu minutach powietrze będzie czyste?

Dyson Pure Humidify+Cool – CADR = 180 m3/h

Klarta Forste 4 – CADR = 300 m3/h

Oczyszczacz powietrza Dyson wymieni powietrze w pomieszczeniu 3,6 razy w ciągu godziny. Pierwszy raz urządzenie przefiltruje pokój po 16,6 minuty. 

Oczyszczacz powietrza Klarta wymieni powietrze pomieszczeniu aż 6 razy w ciągu godziny. Aby przefiltrować powietrze w pokoju, potrzebuje jedynie 10 minut.

Jak to policzyliśmy? 

V (Objętość pomieszczenia) = 20 m2 x 2,5 m = 50 m3

1 oczyszczacz: 180 m3/h : 50 m3 = 3,6. 60 minut : 3,6 = 16,6 minuty

2 oczyszczacz: 300 m3/h: 50 m3 = 6. 60 minut : 6 = 10 minut

Jak obliczyć odpowiedni CADR dla mojego pomieszczenia lub przestrzeni?

CADR a powierzchnia filtracji

Współczynnik CADR jest również świetnym wyznacznikiem powierzchni, na jakiej dany oczyszczacz może być używany. Należy jedynie pamiętać, iż za właściwie przefiltrowane pomieszczenie przyjmuje się takie, gdzie oczyszczacz wymienił powietrza co najmniej 3-krotnie.

Dlatego też dysponując metrażem docelowego pomieszczenia, należy pomnożyć tę powierzchnię przez 3.

Lub, jeśli dysponujemy CADRem oczyszczacza – musimy go podzielić przez 3. W praktyce przeliczanie metrażu na CADR i odwrotnie wygląda następująco:

Przykład 2: Pokój o powierzchni 24 m2 i wysokości 2,5 m. Jaki minimalny CADR powinien posiadać oczyszczacz powietrza, aby sprawnie oczyszczać naszą docelową przestrzeń?

V (objętość pomieszczenia) = (24 m2 x 2,5 m) x 3 = 180 m3. CADR oczyszczacza = min. 180 m3/h. Taką wydajność oczyszczania gwarantuje m.in. oczyszczacz powietrza Dyson, którego CADR wynosi ok. 180 m3/h.

Przykład 3: Na półce sklepowej widzimy Xiaomi Air Purifier 4 Lite (CADR = 360 m3/h). W jak dużym pomieszczeniu oczyszczacz Xiaomi może pracować?

Xiaomi Air Purifier 4 Lite przod
Xiaomi Air Purifier 4 Lite z przodu

Docelowa powierzchnia = (360 m3/h :3) : 2,5 m = ok. 48 m2

Nie kupuj oczyszczacza „na styk” – polecane modele do małych i dużych przestrzeni

Dobierając oczyszczacz powietrza do posiadanej powierzchni, polecamy zawsze wybierać oczyszczacz o większej wydajności aniżeli realnie potrzebna. Szukając modeli, które „na styk” spełniają nasze wymagania, skazujemy je na pracę na częstszą pracę na najwyższych obrotach, aby były w stanie przefiltrować nasze pomieszczenie. Sami zaś musimy być przygotowani na towarzyszący temu niepotrzebny hałas.

Wydajniejszy oczyszczacz oczyści to samo pomieszczenie szybciej i ciszej, co wynika zresztą z przykładu 1.

Jaki oczyszczacz powietrza do ok. 30 m2?

Klarta Forste 4 od 899 zł

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 Gold
Model Klarta Forste 4
Cena819 zł
Wydajność oczyszczania300 m³/h
Rekomendowana powierzchnia38 m²
FiltryWstępny, HEPA H13 lub E11, węglowy
CzujnikiPM2,5, wilgotności, temperatury
WskaźnikiNumeryczny na panelu sterowania
Głośność20-59 dB
Pobór mocy5-44 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – 12 mies., cena od 159 zł za komplet, roczny koszt eksploatacji – od 159 zł

Philips AC2887/10 – od 1099 zł

Oczyszczacz powietrza Philips-AC2887-10
Model Philips AC2887/10
Cena1099 zł
Wydajność oczyszczania333 m³/h
Rekomendowana powierzchnia42 m²
FiltryWstępny, HEPA H13, węglowy
CzujnikiPM2,5
WskaźnikiNumeryczny na panelu sterowania
Głośność20,5-51 dB
Pobór mocy11–60 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów: węglowy – 12 mies, cena od 90 zł, HEPA: do 2 lat, cena od 139 zł, razem: ok. 160 zł rocznie

Jaki oczyszczacz powietrza do ok. 60 m2?

Klarta Stor 2 – od 1399 zł

Klarta Stor 2 jonizacja plazmowa
Model Klarta Stor 2
Cena1399 zł
Wydajność oczyszczania600 m³/h
Rekomendowana powierzchnia75 m²
FiltryWstępny, HEPA H13 lub E11, węglowy
CzujnikiPM2,5, wilgotności, temperatury
WskaźnikiKolorystyczny na panelu sterowania, numeryczny w aplikacji mobilnej
Głośność24-66 dB
Pobór mocy5-66 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – 12 mies., cena od 259 zł za komplet, roczny koszt eksploatacji – od 259 zł

Electrolux Pure A9 PA91-604DG/GY – od 1999 zł

Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG na białym tle.
Model Electrolux Pure A9 PA91-604DG / PA91-604GY / PA91-605GY 
Cena1999 zł
Wydajność oczyszczania [m³/h]620 m³/h
Rekomendowana powierzchnia [m²]78 m²
FiltryZintegrowany 3w1: Wstępny, HEPA E12 (dostępny też E11 i H13) , węglowy
CzujnikiPM2,5, LZO, wilgotności, temperatury, światła
WskaźnikiNumeryczny na panelu i w aplikacji mobilnej
Głośność17-49 dB
Pobór mocydo 50 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – 12 mies., cena ok. 399 zł za komplet, roczny koszt eksploatacji – ok. 399 zł

CADR a cena oczyszczacza

Naturalnie, im wyższy współczynnik CADR oczyszczacza, tym wyższa też cena. Dlatego też nasz jednym z najważniejszych kryteriów naszego Rankingu Oczyszczaczy jest relacja ceny do wydajności oczyszczania. Oceniamy, czy testowane przez nas urządzenia są faktycznie warte swojej ceny i jaką wydajność oczyszczania mogą zaproponować użytkownikowi na tle innych sprzętów z podobnej półki cenowej. 

CADR a głośność

Nie bez znaczenia jest również głośność porównanych urządzeń. Z reguły wyższy CADR oznacza, że możemy się spodziewać także większego szumu generowanego przez dany oczyszczacz. Więcej cm3 powietrza musi bowiem co sekundę przepłynąć przez dane urządzenie. Wyższa klasa filtra, a więc większa jego gęstość ma tutaj również wpływ. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, gdyż wiele zależy także od zastosowanego silnika i rodzaju łopatek, wyważenia konstrukcji i innych czynników.

Jeśli w danym momencie potrzebujemy ciszy, np. w nocy lub gdy potrzebujemy się skupić, zawsze możemy skorzystać z tzw. trybu cichego, który znajdziemy praktycznie w każdym oczyszczaczu. Nazywany często trybem Nocnym, a także Silent lub Sleep, znacznie ogranicza obroty wentylatora. Sprzęt pracuje cicho, ale automatycznie spada też jego wydajność – z reguły do ok. 25-35% maksymalnej wydajności. Więcej o tym piszemy w artykule poświęconym oczyszczaczom powietrza do sypialni.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza do sypialni – Ranking 5 cichych modeli?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie nie. Decydując się na oczyszczacz powietrza, sprawdź m.in. tryb automatyczny, rodzaj zastosowanych, czujników oraz wskaźników jakości powietrza. Zwróć uwagę także na głośność i sposób sterowania, tak by oczyszczacz był jak najwygodniejszy dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Policz objętość swojego pomieszczenia, mnożąc jego długość, szerokość i wysokość. Uzyskany wynik (kubatura pomieszczenia) pomnóż przez 3. Uznaje się bowiem, że aby skutecznie przefiltrować dany pokój, oczyszczacz powietrza musi wymienić w nim powietrze co najmniej 3 razy w ciągu godziny.

CADR możesz też wyliczyć dysponując przepływem powietrza – wówczas należy pomnożyć całkowitą wartość przepływu powietrza (przykładowo 200 m3/h) przez skuteczność filtrów wyrażoną w %. Jeżeli skuteczność wynosi 95%, CADR będzie oscylował w granicach 190 m3/h. Warto jednak pamiętać, że model ten jest pewnym uproszczeniem.

RPM, a więc prędkość obrotowa wiatraka, która wpływa na ilość powietrza przechodzącego przez oczyszczacz oraz klasa zastosowanych filtrów. Wyższa klasa filtrów = większa skuteczność oczyszczania i wyższy CADR. Niższa klasa filtrów = mniej ograniczeń w przepływie powietrza, większy przepływ, natomiast mniejszy CADR.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …