6 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Maciej Kluba
Maciej Kluba
7 minut czytania

Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza, tak by starczał nam na jak najdłużej? Okazuje się, że nie wystarczy jedynie pamiętać o wyłączeniu urządzenia przed wyciągnięciem wtyczki z gniazdka. Regularne czyszczenie filtra wstępnego, okresowe przetarcie laserowych czujników czy odpowiednie ustawienie wpływają nie tylko na żywotność poszczególnych elementów, ale też na zapewnianą jakość powietrza w pomieszczeniu. A, ta jak wiadomo, potrafi być w Polsce różna, zwłaszcza zimą. Jak powinna wyglądać obsługa oczyszczacza powietrza i jakich błędów należy się wystrzegać?


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczęściej popełniane błędy w eksploatacji oczyszczacza powietrza?
  • Jak czyścić oczyszczacz powietrza?
  • Co ile wymieniać i/lub jak czyścić filtry oczyszczacza?
  • Jak dobrać oczyszczacz do pomieszczenia?
  • Jak poprawnie ustawić oczyszczacz powietrza w pokoju?
  • Dlaczego dbanie o oczyszczacz powietrza = dbanie o własne zdrowie?
  • Jakie modele są najbardziej „bezobsługowe”?

Błąd #1: Nie czyszczenie filtrów (wstępnego, nawilżającego)

filtr-klarta-forste-4
Zakurzony filtr wstępny Klarty Forste 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza, jak przystało na urządzenie, które nieustannie filtruje powietrze z zanieczyszczeń, samo po pewnym czasie ulega zabrudzeniu, co przekłada się na jego żywotność i efektywność oczyszczania.

W oczyszczaczu powietrza regularnemu czyszczeniu poddajemy:

  • Filtr wstępny
  • Filtr wodny/nawilżający (w modelach 2w1)

Jak czyścić filtry w oczyszczaczu powietrza?

To zależy o jakim filtrze mowa. W przypadku filtra wstępnegowystarczy przetrzeć lub przemyć siateczkę, z której jest wykonany. Zadaniem tej gęsto utkanej siatki jest głównie zbieranie kurzu, sierści, włosów i innych większych, dryfujących cząstek. Dlatego też nic dziwnego, że to na nim gromadzi się najwięcej kurzu. Na szczęście wystarczy co ok. 3-4 tygodnie przetrzeć powierzchnię filtra wilgotną ściereczką, aby pozbyć się kurzu. Nie należy używać mocnych detergentów.

Więcej o kurzu i oczyszczaczach powietrza piszemy w poradniku “Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?”

Nie należy również czyścić ani tym bardziej płukać czy prać filtra HEPA lub węglowego. Doprowadzi do ich uszkodzeń i osłabi skuteczność filtracji powietrza.

Jak czyścić filtr wodny w oczyszczaczu powietrza?

filtr-nawilzacza-sharp
Zakamieniony filtr nawilżacza Sharp KC-G40EUW. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Posiadacze oczyszczacze powietrza z nawilżaczem mają nieco więcej elementów do pielęgnacji, choć nie jest to trudne ani pracochłonne. Po kilku tygodniach eksploatacji zobaczymy bowiem na filtrze nawilżającym pierwszy osadzający się kamień. Jest to zupełnie normalne, gdyż na filtrze osadzają się m.in. sole wapnia. Jak czyścić filtr wodny w oczyszczaczu powietrza? Należy co jakiś czas umyć filtr wodą z kwaskiem cytrynowym.

Ekspert radzi:

Aby pozbyć się kamienia należy regularnie, 1 lub 2 razy w miesiącu wykąpać filtr w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym (przez minimum 15-30 minut z każdej strony).

\Należy również pamiętać, by po każdej wymianie wody w modelach z nawilżaniem, przynajmniej przepłukać pod bieżącą wodą zbiornik na wodę i tackę na filtr. Są to elementy, w których pozostają resztki wody, która niewylana, zaczyna się psuć, tworząc świetne siedlisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, będąc także źródłem nieprzyjemnego zapachu. Więcej o tym jak dbać o urządzenia 2w1 w artykule Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Błąd #2. Zapominanie o wymianie filtrów

brudny-filtr-hepa-w-oczyszczaczu
Nieco brudny filtr HEPA w oczyszczaczu Klarta Forste 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Obowiązkowym elementem w eksploatacji oczyszczaczy powietrza jest również wymiana filtrów HEPA i węglowego. Częstotliwość tej wymiany jest różna w zależności od producenta – z reguły jest to 1 raz na rok lub 1 raz na 2 lata. Rekordzistą w tej kwestii jest firma Sharp, która określa żywotność swoich filtrów na 10 lat. W swoich wyliczeniach zakłada jednak średni dzienny poziom PM2,5 powietrza w mieszkaniu na 20 ug/m3, czyli równowartość 5 wypalonych papierosów dziennie.

Tymczasem w Krakowie do niedawna średnioroczne stężenie pyłów PM2,5 sięga nawet 70 ug/m3. To pokazuje, że w Polsce, niezależnie od zaleceń producenta wymiana filtrów może nastąpić częściej – w zależności od stopnia zużycia, a nie papierowych gwarancji producenta czy zaprogramowanego na dany okres czasu licznika w urządzeniu.

Ekspert radzi: Warto na bieżąco monitorować stan powietrza w otoczeniu oraz stan filtrów (poziom ich zabrudzenia). Zazwyczaj za sprawą brunatnej barwy dość łatwo poznać, że te nadają się już do wymiany.

Błąd #3. Zakurzone czujniki jakości powietrza

laserowy-czujnik-jakosci-powietrza-w-xiaomi-air-purifier-4-lite.
Laserowy czujnik jakości powietrza w Xiaomi Air Purifier 4 Lite. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wielu użytkowników skarży się co jakiś czas na nieprawidłowo działające lub zepsute czujniki jakości powietrza, które nagle pokazują wartości nieadekwatne do stanu powietrza, np. 999 w Klarcie lub 600 w Xiaomi. Dlaczego tak się dzieje? Problemów może być kilka, warto natomiast wyeliminować ten najbardziej prowizoryczny – zakurzone czujniki.

W takim przypadku najlepiej otworzyć (niekiedy trzeba odkręcić śrubokrętem) klapkę przykrywającą czujnik, a następnie za pomocą patyczka do uszu bardzo delikatnie przeczyścić powierzchnię czujnika. Co ile czynność tę należy powtarzać? Philips i Xiaomi np. zalecają swoim użytkownikom czyszczenie czujnika co min. 2 miesiące. Klarta z kolei nie sugeruje konkretnych terminów, mówiąc jedynie o pożądanej reakcji, gdy na wyświetlaczu pojawia się liczba 999.

Błąd #4: Niekorzystne ustawienie oczyszczacza

Oczyszczacz powietrza NIE powinien być umieszczony:

  • w rogu czy zaułku – ogranicza się wtedy przepływ powietrza
  • w zbyt bliskiej odległości od ścian – zaleca się przynajmniej 10-20 cm, by wydmuchiwane powietrze mogło swobodnie wydostać się z oczyszczacza, odbić od ściany i wrócić do pomieszczenia
  • w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń z elektroniką
  • na półce, szafie czy komodzie – najwięcej zanieczyszczeń z reguły kumuluje się przy podłodze. Wibracje i drgania generowane przez silnik mogą także doprowadzić do zsunięcia/ześlizgnięcia się sprzętu z wysokich powierzchni.

Ekspert radzi:

By zapewnić odpowiednią cyrkulację, warto znaleźć miejsce w sypialni czy salonie, gdzie przepływ powietrza nie będzie ograniczony. Jednocześnie nie należy ustawiać sprzętu zbyt daleko od okien, gdyż to przez nie przedostaje się spora ilość zanieczyszczeń z zewnątrz. Pamiętaj jednocześnie, że nagromadzenie mebli czy akcesoriów w pomieszczeniu, również zmniejsza cyrkulację powietrza.Niektórzy producenci projektując swoje oczyszczacze powietrza, wykorzystują zjawisko fizyczne, zwane efektem Coandy, które nieco bardziej uporządkowuje dopływ zanieczyszczonego powietrza do urządzenia. Brudne powietrze nie miesza się chaotycznie z czystym. Rozwiązanie to znajdziemy chociażby w oczyszczaczach powietrza Sharp.

Błąd #5: Rezygnacja z wentylacji pomieszczeń

Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nie zastąpi naturalnej wentylacji powietrza. I choć z jednej strony wydawać by się mogło, że otwieranie okien przy włączonym oczyszczaczu to syzyfowa praca dla urządzenia, warto regularnie otwierać okna i wietrzyć pomieszczenia w których przebywamy (przynajmniej 2-3 razy dziennie po 5-10 minut).

W przeciwnym razie przyczyniamy się do zbyt dużego stężenia CO2, które przekłada się często na senność, bóle głowy i problemy z koncentracją. Poziom CO2 w budynkach z reguły oscyluje wokół 900-1000 ppm. Gdy przekracza 1100 (w biurach 1400 ppm), pojawiają się pierwsze oznaki zmęczenia.

Błąd #6: Korzystanie z oczyszczacza tylko „w razie potrzeby”

Błędem jest również przekonanie towarzyszące wielu, iż oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, z którego korzystamy, podobnie jak z odkurzacza, jedynie gdy zobaczymy, że jest brudno. Tymczasem oczyszczacz ≠ odkurzacz.

I by właśnie nie dopuszczać do sytuacji, w których powietrze staje się bardzo brudne, powinien być włączony cały czas lub przez większość dnia.Z tego też względu najlepiej wybierać modele wyposażone w dobrze zaprogramowany tryb auto.

Tryb ten pozwala włączyć oczyszczacz i zapomnieć o nim, gdyż urządzenie samo będzie dobierać intensywność oczyszczania do aktualnych warunków, nie dopuszczając do pojawienia się wysokich stężeń PM2,5, PM10 czy LZO.

Poniżej prezentujemy 5 najłatwiejszych w codziennej eksploatacji modeli, które charakteryzują się właśnie przede wszystkim dobrze skonfigurowanym, restrykcyjnym auto.

Oczyszczacz powietrza dla leniwych? 5 najłatwiejszych w obsłudze modeli

1. Klarta Forste 4

klarta-3294
  • 3 tryby automatyczne dostosowane do różnych okoliczności i pór dnia
  • Aplikacja mobilna
  • Wskaźnik wymiany filtra
  • Komunikat błędu wskazujący na zabrudzony czujnik
  • Zobacz recenzję Klarta Forste 4

2. Klarta Stor 2 2

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 w kolorze białym przód
  • 3 tryby automatyczne dostosowane do różnych okoliczności i pór dnia
  • Aplikacja mobilna

3. Electrolux PA91-404 DG/GY – cena 1599 zł

1-zdj-electrolux-PA91
  • Aplikacja mobilna
  • Zintegrowany filtr 3w1 
  • Bardzo dobry tryb auto

4. Winix Zero Pro – 1129 zł

winix-zero-pro-zdj1
  • Wskaźnik wymiany filtra
  • Restrykcyjny tryb auto

5. Ikea Starkvind –

ikea-starkvind-zdjecie
  • Możliwość używania jako stolik kawowy
  • Łatwość montażu
  • Zdalne sterowanie przez bramkę Tradfri
  • Tryb auto

Dbanie o oczyszczacz powietrza = dbanie o powietrze

Czysty i sprawny oczyszczacz to czyste, zdrowe powietrze w Twoim otoczeniu. Regularne czyszczenie filtra wstępnego i czujników, wymiana filtrów HEPA oraz węglowego czy utrzymywanie w czystości zbiornika na wodę w modelach 2w1 są niezwykle istotne. Przekładają się bezpośrednio na żywotność tych elementów oraz jakość wdychanego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli filtry są zapchane lub posklejane, automatycznie nie będą w stanie zatrzymywać skutecznie napływających zanieczyszczeń.

FAQ – najczęstsze błędy użytkowników oczyszczaczy

Z reguły po kilku miesiącach intensywnej eksploatacji filtr zmienia swoją barwę na brunatną, co jest najlepszym sygnałem do wymiany filtra.

W zależności od producenta, po upływie 3,6 lub 12 miesięcy. Z reguły jednak można łatwo ocenić, czy dany filtr należy już wymienić. Wystarczy w tym celu wyjąć filtr z oczyszczacza i powąchać jego powierzchnię. Jeżeli poczujemy charakterystyczny kwaśny lub chemiczny zapach, to znak, że pora na nowy filtr.

Jak najbardziej. Choć z jednej strony wpuszczamy do środka często zanieczyszczone powietrze, oczyszczacz powietrza świetnie sobie z nim poradzi, a my dostarczymy sobie więcej tlenu i pozbędziemy się nadmiaru dwutlenku węgla z pomieszczenia.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …