Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Vestfrost VP-B1F50WH to nowy oczyszczacz powietrza Vestfrost, który podąża śladami urządzeń Dyson oraz oczyszczacza Philips AMF220/15 Pure Breeze&Hot – oczyszczaczy powietrza z wentylatorem. Został on zaprezentowany razem z drugim, niezwykle podobnym modelem tej serii – VP-B1H50GP.

W praktyce obydwa urządzenia to bardziej wentylatory z funkcją oczyszczania niż pełnoprawne oczyszczacze. Ciężko nam bowiem nazwać oczyszczaczem urządzenia, w których brakuje jakichkolwiek czujników zanieczyszczeń, jak i trybu automatycznego.

Vestfrost VP-A1H50WH – Zalety i wady

Zalety

 • Sterowanie wi-fi i pilotem
 • Czujnik temperatury i wilgotności powietrza
 • Rzadko spotykany design
 • Aż 9 prędkości nawiewu do wyboru

Wady

 • Brak czujnika zanieczyszczeń
 • Brak trybu automatycznego
 • Brak informacji o wydajność oczyszczania (CADR)

Sprawdź najlepszą ofertę dla Vestfrost VP-B1F50WH

Cena Vestfrost VP-B1F50WH (2023-09-14) – 999 zł

Link do Ceneo.pl

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-B1F50WH oczyszcza powietrze?

Producent oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-B1F50WH podkreśla 6-stopniowy system filtracji. W praktyce jest to jednak sprytny zabieg marketingowy, gdyż w środku znajdziemy 1 okrągły filtr 3w1 (4w1, gdy policzymy powłokę antybakteryjną).

Filtr 4w1 w oczyszczaczu Vestfrost VP-B1F50WH:

 • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
 • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.
 • powłoka antybakteryjna – zapewnia dodatkową ochronę przed bakteriami obecnymi w oczyszczanym powietrzu.

Dodatkowo filtrację wspierają lampa UV-C LED i jonizator Plasma ION.

 • lampa UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
 • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Obydwie te funkcje mogą być wsparciem dla procesu filtracji, jednak nie mają one istotnego znaczenia i najważniejszy pozostaje tak naprawdę filtr HEPA.

Żywotność i wymiana filtrów

Zintegrowany filtr 3w1: HEPA H13 + węglowy + wstępny – b.d. o cenie, żywotność ok. 12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Vestfrost VP-B1F50WH przód góra
Vestfrost VP-B1F50WH widziany z przodu i z góry. Materiały producenta Vestfrost.

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem Vestfrost VP-B1F50WH zaskakuje pozytywnie liczbą prędkości nawiewu, oferując ich aż 9. Wszystkie one jednak są uruchamiane manualnie, regulując z jaką siłą będzie wydmuchiwane powietrze w naszą stronę. Jest też tryb nocny i automatyczny, choć nie wiemy, od czego zależy jego działanie, gdyż urządzenie nie posiada czujników zanieczyszczeń pyłowych ani gazowych.

Prędkość nawiewu to nie CADR! Brak danych o wydajności oczyszczania

Vestfrost niestety, podobnie jak Dyson w swoich oczyszczaczach, nie komunikuje wydajności oczyszczania modelu Vestfrost VP-B1F50WH. Udostępnia jedynie informacje o przepływie powietrza przez wentylator – 308 l/s, czyli 1109 m3/h, błędnie podawane przez wielu sprzedawców jako CADR (wydajność oczyszczania).

Czujnik temperatury i wilgotności – brak czujnika PM2,5 czy kurzu

Oczyszczacz powietrza Vestfrost wyposażono w czujniki wilgotności i temperatury. Zabrakło niestety najważniejszego z perspektywy oczyszczacza powietrza – czujnika cząstek stałych (kurzu lub pyłów zawieszonych PM2,5).

Chłodzenie powietrza = jedynie wentylacja

Jako że Vestfrost VP-B1F50WH to oczyszczacz powietrza z wentylatorem, mieszanie powietrza w pomieszczeniu odbywa się z dużą siłą. Producent nazywa to „chłodzeniem”. Wykorzystano tu jednak jedynie wentylator bezłopatkowy, który sprawia iż odczuwalna przez nas temperatura wydaje się niższa, choć realnie wcale nie ulega ona obniżeniu. Co istotne, nie możemy skorzystać z opcji samego oczyszczania bez „chłodzenia” pomieszczenia.

Przeciętna kultura pracy – niewielki pobór prądu, lecz nieco głośno

Vestfrost VP-B1F50WH potrafi być dość cichym sprzętem przy najwyższych obrotach. Deklarowane przez producenta 58 dB to niezły wynik. Niestety jest też głośny na niskich obrotach, generując wówczas min. 38 dB. Na pochwałę zasługuje dość niski pobór prądu, sięgający jedynie 35 W.

Rozbudowana, wszechstronna aplikacja mobilna Tuya Smart

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem bardzo dobrej aplikacji mobilnej Tuya Smart.

Umożliwia ona między innymi przełączanie trybów pracy, włączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji (np. lampy UV-C, jonizacji), ustawienie dokładnego harmonogramu działania.

Lampa UV-C LED

W oczyszczaczu Vestfrost znalazła się dioda UV-C LED o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna być wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo, w większości urządzeń sanitacyjnych ze światłem UV wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Jak pokazują badania, najwyższą skuteczność w dezynfekcji ma wiązka światła o długości 266 nm. Różnica 11nm to aż o 30% większa skuteczność.

Wiązki krótsze niż 254 nm wyróżnia mniejsza skuteczność w dezynfekcji zarazków (potrzebny jest dłuższy czas naświetlania, by osiągnąć ten sam efekt). Vestfrost mówi natomiast o długości fali „200-280 nm”. To ogólny zakres, który niewiele mówi o tym, ile z emitowanego światła UV ma długość 254 lub 266 nm.

Dodatkowo, aby osiągnąć najwyższą skuteczność, cząsteczki wirusa muszą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie, aby mogły być zneutralizowane przez diodę. W przypadku powietrza przelatującego przez oczyszczacz przez ułamki sekund (szacunki SmartAirFilters mówią o ok. 0,35 sekundy), wirus może nie znaleźć się w strefie oddziaływania lampy.

Umiejscowienie diody UV za filtrem HEPA w połączeniu z krótkim czasem naświetlania sugeruje, iż może ona służyć bardziej sterylizacji filtra, aniżeli powietrza w pomieszczeniu. Zdaniem członków SmartAirFilters lampy UV właśnie raczej dlatego wykorzystuje się w oczyszczaczach.

Czym rożni się Vestfrost VP-B1F50WH od Vestfrosta VP-B1H50GP?

Vestfrost VP-B1F50WH i Vestfrost VP-B1H50GP

Nowe oczyszczacze powietrza Vestfrost są do siebie bardzo podobne wizualnie. Oprócz różniącego ich koloru, modele te różnią się jednak:

 • Ceną:

Vestfrost VP-B150WH (biały) – cena: od 1599 zł

Vestfrost VP-B1H50GP (czarny) – cena: od 1999 zł.

 • Trybami pracy: Vestfrost VP-B1H50GP oferuje tryb dodatkowo ogrzewania powietrza
 • Wymiarami: 80 x 23 x 23,5 cm vs 70 x 28 x 28 cm
 • Wagą: 3,2 kg vs 5 kg

Wygląd

Vestfrost VP-B1F50WH przód bok
Vestfrost VP-B1F50WH widziany z przodu i z boku. Materiały producenta Vestfrost.

Nawiązujący mocno do estetyki oczyszczaczy powietrza Dyson, Vestfrost VP-B1F50WH może się podobać. Bryła urządzenia jest smukła i wysoka, a podstawa sprzętu przypomina nieco uroczego robota rodem z „Gwiezdnych Wojen”. Vestfrost VP-B1F50WH mierzy 80 x 23 x 23,5 cm i waży jedynie 3,2 kg.z wylot powietrza.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-B1F50WH

MarkaVestfrost
ModelVP-B1F50WH
Cena1599 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]b.d
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*b.d.
Zalecana maks. kubatura [m³]b.d.
Głośność [dB]38-58 dB
Pobór mocy [W]Do 35 W
Liczba prędkości wentylatora9
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów12 mies.
Waga [kg]3,2 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja5 lat

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Vestfrost VP-B1F50WH – czy warto kupić?

Zdecydowanie nie. Naszym zdaniem wydanie 1599 zł za urządzenie, w przypadku którego nawet nie otrzymujemy informacji o wydajności oczyszczania to słaby interes. Dodatkowo urządzenie to nie posiada czujnika zanieczyszczeń, a jedynie czujniki temperatury i wilgotności. Chcąc utrzymywać pożądaną wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, użytkownicy powinni się zaopatrzyć więc we własny czujnik PM2,5. Jako wentylator Vestfrost może być super urządzeniem, jako oczyszczacz niekoniecznie.

Sprawdź najlepszą ofertę dla Vestfrost VP-B1F50WH

Cena Vestfrost VP-B1F50WH (2023-09-14) – 999 zł (sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl)

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Dziękujemy ♥

Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

Kup w autoryzowanym sklepie Homespot.pl

Kup oczyszczacz powietrza Vestfrost w autoryzowanym sklepie marki Vestfrost – Homespot.pl

* Ceny na dzień 08.08.23

Galeria zdjęć Vestfrost VP-B1F50WH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …