VBreathe Tasman – najważniejsze cechy

ZALETY
 • 5 kolorów do wyboru
 • Sterowanie wi-fi
 • Tryb automatyczny
 • Niskie zużycie energii
WADY
 • Skrajnie niska wydajność
 • Brak filtra węglowego
 • Wysoka cena
 • Wysoka głośność pracy

VBreathe Tasman to oczyszczacz powietrza wyprodukowany przez australijski StartUp VBreathe. Uwagę przyciąga przede wszystkim atrakcyjnym designem. Urządzenie jest pod pewnym względem innowacyjne, ponieważ do oczyszczania powietrza wykorzystuje m.in. żel. Obecność filtra HEPA teoretycznie zapewnia dokładne usuwanie głównego składnika smogu. Niestety, niska wydajność znacząco ogranicza możliwości urządzenia. Na dodatek nie jest to jedyna wada.

Cena oczyszczacza VBreathe Tasman

Cena wolnostojącego oczyszczacza powietrza VBreathe Tasman (2021-11-17) – 2799 zł (link do Ceneo.pll)

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Jak oczyszczacz powietrza VBreathe Tasman usuwa zanieczyszczenia?

W oczyszczaczu VBreathe Tasman za zatrzymywanie zanieczyszczeń odpowiadają dwa elementy:

 1. Filtr HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni, bakterie oraz wirusy.
 2. VActive Żel – jego opary redukują ilość bakterii, wirusów i pleśni w powietrzu. Producent nie podaje zbyt wielu informacji na jego temat. Wiadomo, że w składzie znajdują się australijskie olejki eteryczne.

Jak widać, nie ma tutaj filtra węglowego, który zapewniłby ochronę przed lotnymi związkami organicznymi.

Czy żel VActive naprawdę jest skuteczny? Nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Producent podaje wprawdzie informacje o jego skuteczności, powołując się na badania przeprowadzone w niezależnych laboratoriach. Według nich żel redukuje poziom bakterii Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego) o 99,9% i nić koronawirusa również o 99,9%. Niestety, producent nie podaje informacji o warunkach przeprowadzania testu, a więc nie można zweryfikować, czy odzwierciedlały one warunki panujące w pomieszczeniu mieszkalnym.

Zwracamy jednak uwagę na fakt, że żaden oczyszczacz nie powietrza nie stanowi rewelacyjnej ochrony przed chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, gdyż do zakażenia dochodzi często poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną albo przez dotknięcie zainfekowanego przedmiotu.

Zakażenie poprzez kontakt z cząsteczkami patogenów unoszącymi się w powietrzu także jest możliwe, lecz żaden oczyszczacz nie usuwa ich dostatecznie szybko, aby wyeliminować to zagrożenie w pełni. Dotyczy to również VBreathe Tasman, gdyż z informacji zamieszczonych na stronie oczyszczacza dowiadujemy się, iż: „Przykładowo, detoksykacja pokoju o wymiarach 4x4x2,8 m (45 m3) zajmie od 24 do 36 godzin„. Przez ten czas wirusy i bakterie pozostają w powietrzu.

Cena i żywotność filtrów oczyszczacza VBreathe Tasman

W oczyszczaczu powietrza VBreathe Tasman wymianie podlega filtr HEPA. Ponadto niezbędne jest regularne uzupełnianie lub wymiana żelu. Do nowego oczyszczacza dołączone są 2 filtry HEPA oraz 3 wkłady żelowe.

Tryb pracy i eksploatacja VBreathe Tasman

Oczyszczacz powietrza VBreathe Tasman został przystosowany do pracy w trzech prędkościach. Urządzenie jest wyposażone w czujniki, które wykrywają cząsteczki PM2,5, dym, pleśń i tlenek węgla. Dzięki temu możliwa jest praca w trybie automatycznym. Dodatkowo oczyszczacz ma czujniki temperatury i wilgotności powietrza.

O czystości powietrza informuje wskaźnik kolorystyczny w postaci podświetlenia przycisku on/off. Poszczególne kolory oznaczają:

 • zielony czyste powietrze,
 • pomarańczowy średnio zanieczyszczone,
 • czerwony mocno zanieczyszczone.

Producent nie podaje algorytmu oceny jakości powietrza.

Oczyszczaczem można sterować na dwa sposoby:

 • poprzez panel – przycisk on/off poza włączeniem umożliwia wybór prędkości filtracji,
 • poprzez aplikację mobilną – aplikacja daje dostęp do wszystkich ustawień oczyszczacza.

Aplikacja VBreathe informuje o konieczności wymiany filtra HEPA lub żelu oraz o stopniu naładowania baterii.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Wydajność oczyszczania VBreathe Tasman

Producent informuje na swojej stronie, że według testu przeprowadzonego w Bell Laboratories zastosowanie oczyszczacza VBreathe Tasman sprawiło, iż: „W 60 minut stężenie cząstek o rozmiarze 1 mikrona zmalało o 97%, a cząstek o rozmiarze 2,5 mikrona o 96%.”.

Niestety, także i tutaj zabrakło informacji o warunkach przeprowadzania testu, a deklarowana wydajność nie pozostawia wątpliwości co do tego, że test ten nie odbywał się w warunkach mieszkalnych.

Wydajność oczyszczacza VBreathe Tasman mieści się w granicach 7,88- 10,69 m³/h. To skrajnie niski wynik, czyniący urządzenie odpowiednim do pomieszczeń o powierzchni 1 m²! Sprzęt nie będzie miał realnego wpływu na stężenie smogu nawet w pomieszczeniach o powierzchni 10-15 m², gdzie konieczne jest wyeliminowanie już obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, a zarazem usuwanie na bieżąco smogu napływającego z zewnątrz.

Głośna praca

Na domiar złego niska wydajność nie oznacza tutaj cichej pracy. W zależności od wybranej prędkości oczyszczacz VBreathe Tasman generuje hałas na poziomie od 43,24 do 48,84 dB. Na tle innych oczyszczaczy powietrza to bardzo kiepski wynik.

Niskie zużycie energii

Oczyszczacz VBreathe Tasman zasilany jest przez kabel USB. Wbudowany akumulator pozwala na 10 godzin pracy bez podłączenia do prądu. Zużycie energii wynosi tutaj do 15 W, a więc jest niskie.

Wygląd oczyszczacza powietrza VBreathe Tasman

Oczyszczacz powietrza VBreathe Tasman ma formę walca. Nie zajmuje wiele miejsca, ponieważ średnica jego podstawy ma jedynie 9 cm, a wysokość urządzenia to 25 cm. Oczyszczacz dostępny jest w pięciu kolorach: srebrnym, czarnym, niebieskim, czerwonym i różowym. Można zatem wybrać wariant dopasowany do pomieszczenia. Wygląd to naszym zdaniem jedna z mocniejszych stron tego sprzętu. 

oczyszczacz powietrza vbreathe w 5 kolorach

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza VBreathe Tasman

MarkaVBreathe
ModelTasman
Cena2799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza7,88, 9,78, 10,69 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*1 m²
Zalecana maks. kubatura3 m³
Głośność43,24-48,84 dB
Pobór mocyDo 15 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnyNie
Filtr HEPATak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPABrak danych
Filtr węglowyNie
Żywotność filtrów6 miesięcy
Waga1,1 kg
CertyfikatyAsure Quality
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz VBreathe Tasman?

Zakup VBreathe Tasman nie jest opłacalną inwestycją. W tej kwocie można kupić oczyszczacz o wysokiej wydajności z filtrem węglowym. Ani ten, ani żaden inny oczyszczacz nie ochroni w pełni przed wirusami i bakteriami, a pewien stopień ochrony przed nimi zapewnia każdy oczyszczacz z filtrem HEPA. Poza technologią ważna jest też odpowiednia wydajność, a ta z pewnością nie jest mocną stroną VBreathe Tasman.

Galeria zdjęć VBreathe Tasman

[post_gallery]

FAQ – najczęstsze pytania o VBreathe Tasman

Do jakiej powierzchni VBreathe Tasman?

VBreathe Tasman ma niską wydajność, odpowiednią do zaledwie 1 m².

Ile kosztują filtry i co ile je wymieniać?

Filtr HEPA kosztuje 99 zł i według producenta należy go wymieniać co 6 miesięcy.
Żel VActive kosztuje 199 zł i przy używaniu oczyszczacza 24/dobę na średniej prędkości wystarcza na 4 miesiące.

Czy warto kupić VBreathe Tasman?

Nie polecamy zakupu oczyszczacza VBreathe Tasman. Główny problem to skrajnie niska wydajność, a dodatkowe wady stanowią bardzo kiepska opłacalność i brak filtra węglowego.

Źródła:
Strona producenta www.vbreathe.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …