Stadler Form Oskar to atrakcyjny pod względem wyglądu nawilżacz ewaporacyjny. Producent rekomenduje ten model do pomieszczeń o powierzchni nawet 50 m²Czy sprzęt rzeczywiście jest tak wydajny? Czy znajdziemy w tym urządzeniu udogodnienia, jakich można oczekiwać od dobrego nawilżacza powietrza? Sprawdzamy!

Cena Stadler Form Oskar biały (2023-11-13) – 549 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz w sklepie >

Cena Stadler Form Oskar czarny (2023-11-13) – 499 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz w sklepie >

Nawilzacz-powietrza-Stadler-Form-Oskar

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilżanie powietrza – nasz test

Nawilżacze ewaporacyjne, wykorzystują w nawilżaniu naturalny proces parowania, czyli ewaporację wody. To zdrowa metoda podwyższania wilgotności suchego powietrza. Jednak od urządzeń wymagamy także dobrej wydajności w stosunku do ceny, a z tym Stadler Form Oskar ma niestety problemy.

Jeśli chcesz poczytać o różnicach między typami nawilżaczy, to sprawdź nasz artykuł na ten temat: Nawilżacz ultradźwiękowy i ewaporacyjny – wady i zalety.

Mała wydajność nawilżania – to największa wada modelu Stadler Form Oskar

Maksymalna, deklarowana przez producenta, wydajność nawilżania modelu Stadler Form Oskar wynosi 370 g/h (czyli 370 ml/h). Jak wygląda rzeczywista wydajność tego sprzętu? Niestety nie jest tak dobrze.

Z naszych testów wynika, że Stadler Form Oskar ma wydajność około połowę mniejszą niż deklarowana w karcie produktu. Wartość nawilżania 180 ml/h i cena urządzenia, sprawiają, że jest to sprzęt, który możemy określić jako mało wydajny.

Trudno nam uwierzyć, że producent uznaje, że można skutecznie używać nawilżacza Stadler Form Oskar na powierzchni 50 m². Model ten będzie dobrym wyborem dla osób, które szukają sposobu na podniesienie wilgotności w niewielkim pomieszczeniu (15-20 m²).

Poszukujesz wydajniejszych nawilżaczy? Sprawdź, które nawilżacze wypadły lepiej w testach domowych

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Ewaporacyjny-nawilzacz-powietrza-Stadler-Form-Oskar

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Komfort użytkowania – nasze spostrzeżenia. Stadler Form Oskar zalety i wady

Atrakcyjny design

Mocną stroną nawilżacza ewaporacyjnego Stadler Form Oskar jest minimalistyczny wygląd. To ładne urządzenie, które z łatwością można dopasować do pomieszczeń o różnym wystroju. Dodatkowo Stadler Form Oskar dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych.

Ciekawym rozwiązaniem są niejako ukryte przyciski panelu sterowania. Guziki są spójne z wyglądem całego nawilżacza, dodatkowo wygodnie i łatwo się z nich korzysta.

Panel sterowania; nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Kontrola nawilżania oraz ciche działanie

Wbudowany higrostat pozwala na wybór jednego z kilku poziomów nawilżenia, do którego utrzymania będzie dążyć urządzenie. Dostępne są następujące opcje: 40%, 45%, 50% i 55%.

Minusem może być to, że Stadler Form Oskar oferuje jedynie dwa poziomy nawilżania oraz tryb nocny, w którym następuje przyciemnienie diod (można je całkowicie wyłączyć).

Dodatkowo model ten nie posiada wskaźnika aktualnej wilgotności w pomieszczeniu (brak higrometru).

Dzięki dużemu wentylatorowi i sporemu wylotowi powietrza urządzenie działa bardzo cicho. Nawilżacz podczas działania nie przeszkadza ani podczas codziennych czynności, ani podczas snu, gdy działa na pierwszej prędkości.

Praktyczny zbiornik na wodę i nawilżanie z aromaterapią 

Nawilżacz posiada wbudowany czujnik informujący o braku wody w zbiorniku. Kiedy w urządzeniu zabraknie wody, nastąpi jego wyłączenie. To na pewno przydatna i praktyczna funkcja, wpływająca na komfort użytkowania. Warto wspomnieć o sporym, bo 3,5-litrowym zbiorniku na wodę.

Czerwona dioda wskazująca brak wody w zbiorniku

Czerwona dioda wskazująca brak wody w zbiorniku; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Należy zaznaczyć, że producent zadbał o wygodny wlew do uzupełniania wody. Dlatego nie trzeba przenosić urządzenia, żeby móc je uzupełnić. Pojemnik nie jest przezroczysty, ale znajdziemy na nim wskaźnik, dzięki któremu można określić, ile wody pozostało jeszcze w zbiorniku.

Ponadto Stadler Form Oskar kierowany jest do osób, które chciałyby połączyć nawilżanie powietrza z aromaterapią, ponieważ sprzęt został wyposażony w dozownik zapachówW praktyce wypada on słabo – zapach użytego olejku nie był wyczuwalny w pomieszczeniu.

Wlew wody Form Oskar 2 min gif 2

Wlew wody oraz dozownik zapachów w nawilżaczu powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Filtry antybakteryjne i jony srebra

Istotną częścią urządzenia są kasetki filtracyjne, umieszczone wewnątrz zbiornika. Dwa filtry kasetonowe powinny zapewniać optymalne działanie nawilżacza.

Ponadto dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, mają zagwarantować dłuższą czystość wodyNiestety podczas naszych testów tego nie zaobserwowaliśmy.

Należy pamiętać, że żywotność tych filtrów wynosi średnio 2-3 miesiące, natomiast zakup dwóch nowych wiąże się z wydatkiem około 90 zł.

Do zestawu dołączona jest kostka z jonami srebra Ionic Silver, hamująca rozwój bakterii w zbiorniku na wodę. Raz do roku powinno się ją wymienić – koszt takiej kostki to około 100 zł.

Dodatkowe koszty i dosyć wysoka cena samego urządzenia sprawiają, że Stadler Form Oskar to spory wydatek, który może nie spełnić oczekiwań względem wydajności nawilżania.

Wlew-wody-oraz-dozownik-zapachow-w-nawilzaczu-powietrza-Stadler-Form-Oskar (2)-min

Filtr kasetowy nawilżacza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Kostka z jonami srebra Ionic Silver dołączona do nawilżacza Stadler Form Oskar

Moc urządzenia i pobór prądu

Na koszty eksploatacji pozytywnie wpływa natomiast niski pobór prądu. Maksymalna moc Stadler Form Oskara to 18 W. Nasze pomiary wykazały, że urządzenie na drugim poziomie pracy pobiera prąd o natężeniu 15-16 W.

Pomiar-poboru-pradu-nawilzacz-powietrza-Stadler-Form-Oskar

Pomiar poboru prądu; nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Sposób działania ewaporacyjnego nawilżacza powietrza Stadler Form Oskar

Źródło: materiały producenta

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Stadler Form Oskar

MarkaStadler Form
ModelOskar
Cenaod 499 zł
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność370 ml/h
Maksymalna wydajność wg testów178 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l
Ilość prędkości2
FunkcjeHigrostat
Dozownik zapachów
Głośność (dB)26-39
Moc (W)6-18
Elementy wymienneKaseta filtracyjna około 90 zł (wymiana co 2-3 m-ce)Kostka z jonami srebra około 100 zł (wymiana co 1 rok)
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar?

Stadler Form Oskar to popularny nawilżacz powietrza. Jest dostępny w ofercie wielu elektromarketów, a uwagę kupujących zwraca jego elegancki wygląd i deklarowane przez producenta możliwości.

Co więcej, dzięki dostępności kilku wersji kolorystycznych można wybrać nawilżacz dobrze dopasowany do swojego mieszkania.

W karcie produktu znajdziemy informację o wydajności nawilżania 370 ml/h oraz skuteczność w pomieszczeniu o powierzchni 50 m².

Niestety, według naszych testów, te dane niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi możliwościami modelu Stadler Form Oskar. Według nas wydajność wynosi około 180 ml/h, a urządzenie będzie skuteczne na powierzchni około 15-20 m².

Doceniamy estetyczny wygląd i praktyczne rozwiązania, zastosowane w tym nawilżaczu ewaporacyjnym. Wygodny wlew oraz duży zbiornik na wodę, niewielkie rozmiary całego urządzenia i cicha praca – to na pewno najważniejsze zalety.

Nie możemy jednak pominąć wad. Poza małą wydajnością, do minusów tego modelu zaliczamy: brak higrometru, drogie i raczej nieskuteczne filtry, jedynie dwa tryby prędkości.

Uważamy, że w podobnej cenie możemy kupić nawilżacz powietrza o lepszej wydajności. Sprawdź nasz ranking ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza i wybierz najbardziej opłacalne dla Ciebie rozwiązanie!

Cena Stadler Form Oskar biały (2023-11-13) – 549 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz w sklepie >

Cena Stadler Form Oskar czarny (2023-11=13) – 499 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz w sklepie >

Wlew i wskaźnik wody nawilżacza powietrza Stadler Form Oskar

Wlew i wskaźnik wody nawilżacza powietrza Stadler Form Oskar; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Nawilzacz-powietrza-Stadler-Form-Oskar-1

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar; na zdjęciu widoczny zbiornik na wodę z filtrami; źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Galeria zdjęć Stadler Form Oskar

Podsumowanie. Stadler Form Oskar w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Higrostat
 • Ładny design
 • Cicha praca urządzenia

Wady

 • Niska wydajność nawilżenia w praktyce
 • Brak dokładnych informacji o poziomie nawilżenia (brak higrometru)
 • Relacja ceny do wydajności (mała opłacalność)

Zobacz inne nawilżacze powietrza:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

9 komentarzy

 • <cite class="fn">Marcin Mirgos</cite> <span class="says">says:</span>

  On ma wydajność 370 nie 300

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W czasie, gdy pisaliśmy recenzję w materiałach Stadler Form można było znaleźć dwie wartości maksymalnej wydajności nawilżenia. Wynosiły one odpowiednio 300 (instrukcja) i 370 g/h. Obecnie widzę, że zostały one zunifikowane i wszędzie można spotkać tylko tą większą wartość. Zmienimy.

   Mimo wszystko sugeruję zwrócić uwagę na fakt, iż warunki optymalne można uzyskać wg producenta przy 20% wilgotności i 22-23 stopniach Celsjusza.

   Nam udało się w teście domowym, gdzie w jednym czasie przez 6 godzin używaliśmy kilku nawilżaczy przy wilgotności około 35-45% wilgotności uzyskać wydajności, które podajemy w rankingu nawilżaczy:

   Wg testów:
   Stadler Form Oskar: 180 ml/h (370 wg producenta)
   Philips HU4801: 210 ml/h (200 wg producenta)
   Philips HU4816: 250 ml/h (300 wg producenta)
   Klarta Humea: 250 ml/h (300 wg producenta)

   Jak widać rozbieżność testy/deklaracje maksymalnej wydajności w przypadku nawilżacza Stadler Form Oskar najbardziej się rozjeżdżają.

   Absurdalnym wydaje się maksymalny metraż 125 m2, który podaje producent.

   Obecnie na 83 metrach kwadratowych w normalnym budownictwie używam 5 nawilżaczy z rankingu i mają co robić 🙂

   Oskara również używamy. Jego zaletą jest wygląd.

 • <cite class="fn">patipati</cite> <span class="says">says:</span>

  a mnie się on sprawił całkiem fajnie 🙂 mam duzy problem z powietrzem w sypialni, jest bardzo sucho i cięzko spać :/ stadler dał radę i jest o wiele lepiej, do tego ładnie wygląda 🙂

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzięki za opinię 🙂 Jak oceniasz wydajność w Stadler Form Oskar u siebie? Wg naszych testów jest ona 2-u krotnie niższa niż to co deklaruje producent (180 ml/h vs 370 ml/h).

   Przy obecnej cenie ~500 zł Stadler Form Oskar można wybrać wydajniejsze i tańsze nawilżacze powietrza np. Klarta Humea WiFi – nr. 1 w rankingu nawilżaczy powietrza.

 • <cite class="fn">Lechu</cite> <span class="says">says:</span>

  Używam Oskara już od 2 lat. Stoi w sypialni – pomieszczenie ok 15 m2. W zimie przy działającym grzejniku i temperaturze ok 21 st.C wilgotność w pomieszczeniu to ok 25-27% (mam stację pogody w pokoju). Przez całą noc pracy Oskar jest w stanie podnieść wilgotność do ok. 40-45%. Wydajność nie powala ! ale ponieważ stoi on na podłodze niedaleko łóżka to przynajmniej w nocy delikatnie dmucha świeżym, chłodnym powietrzem. Mam wrażenie, że nie jest wart swojej ceny.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za opinię. Niestety potwierdza ona nasze doświadczenia z nawilżaczem Stadler Form Oskar. Jest to dość mało wydajny nawilżacz, a jego wartości deklarowane nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
   Niemniej obecnie słaba wydajność wynika z długotrwałego mrozu i bardzo małej ilości wody w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …