Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL dostępny jest obecnie w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Urządzenie zwraca uwagę nietuzinkowym i futurystycznym designem. Warto pamiętać jednak, że jako klimatyzer, chłodzi powietrze jedynie w najbliższym otoczeniu, zwiększając przy tym istotnie jego wilgotność. Czy warto więc wydać na nie niecałe 400 zł?

Cena Sencor SFN 9011 SL (2023-09-28) – 574 zł (link do Ceneo.pl)

Sencor SFN 9011 SL w naszej opinii

Zalety

  • Niska cena
  • Możliwość sterowania pilotem
  • Funkcja swing

Wady

  • Znikoma skuteczność
  • Ryzyko przewilżenia powietrza
  • Konieczność uzupełnienia wody i zamrażania wkładów
  • Głośna i nielogiczna praca trybu sleep

Chłodzenie powietrza

Klimatyzer Sencor SFN 9011 SL, nazywany przez producenta „schładzaczem powietrza” wyposażony został w 6-litrowy pojemnik na wodę, montowany u dołu tylnej części urządzenia. Napełniając pojemnik nie należy przekraczać wskaźnika maksymalnego poziomu. W zestawie otrzymujemy też 2 wkłady chłodzące. Przed skorzystaniem z wkładów należy umieścić je na kilka godzin w zamrażalniku.

wkłady chłodzące

zdjęcie: materiały producenta

Zobacz także:

Tryb pracy i eksploatacja

Klimator Sencor (zwany też klimatyzerem ewaporacyjnym, ze względu na wykorzystujący wodę mechanizm chłodzenia) pracuje w 3 prędkościach. Za pomocą górnego panelu sterowania, jak i pliota możemy przełączyć pomiędzy niską, średnią, a wysoką prędkością.

Pilot do zdalnego sterowania klimatyzerem, źródło: materiały własne

Warto przy tym zaznaczyć, iż jako wentylator Sencor sprawdza się naprawdę dobrze. Odczuwalny podmuch będzie nam towarzyszył już przy najniższej prędkości. Urządzenie dysponuje imponującym przepływem powietrza – ok. 1200 m³/h. Maksymalna prędkość przepływu to 3,37 m/s. Funkcja swing równomiernie, w sposób rotacyjny wentyluje powietrze

Niestety w przypadku pozostałych trybów pracy nie mamy już tak dobrych spostrzeżeń. Elementem, który zwrócił naszą uwagę jest Tryb Sleep. Testując działanie poszczególnych trybów, ten niestety sprawiał wrażenie nielogicznego. Urządzenie na przemian włączało szybszy i wolniejszy nawiew (automatycznie co kilkanaście sekund zmieniając głośność pracy). Trudno nam wyobrazić sobie swobodne zasypianie w takich warunkach.

Z opisu producenta, działanie trybu sleep bardziej pasowałoby do trybu „Natural”, w ktorym to urządzenie stara się odtworzyć „naturalny powiew powietrza”, stosując różne kombinacje prędkości.

Klimatyzer ewaporacyjny Sencor-SFN-9011-SL panel sterowania
Panel sterowania Sencor SFN 9011 SL, źródło: materiały własne

W klimatyzerze wodnym Sencor SFN 9011 SL znalazł się timer wyłączenia, pozwalający wybrać spośród półgodzinnych interwałów, od 0,5 do 7,5 h.

Warto jeszcze zwrócić o filtrach zastosowanych w urządzeniu. Oprócz wstępnego, przeciwpyłowego, mamy jeszcze filtr nawilżający (matę ewaporacyjną). Jest ona podobna do tych, jakie znajdziemy w nawilżaczach ewaporacyjnych. Zauważyliśmy jednak niską trwałość tego filtra. Przy wyjmowaniu i wkładaniu, należy obchodzić się z nim ostrożnie, gdyż ma on tendencję do kruszenia.

Test chłodzenia Sencor SFM9011 SL

Opisywane wyżej urządzenie to klimator. Sprzęt, który należy traktować bardziej jako wiatrak lub połączenie wiatraka z nawilżaczem, aniżeli klimatyzator powietrza. Sencor SFN 9011 SL przyniesie jedynie krótkofalową ulgę. Temperatura w pomieszczeniu ulegnie obniżenie o 1 st. C jedynie w najbliższym otoczeniu urządzenia. Po około godzinie, poziom ciepła wróci do normy.

Widać to w naszym teście chłodzenia.
TESTSENCOR SFN 9011 SL
KLIMATOR
Wartość startowatemperatura: 24°C
wilgotność: 52%
Po 1h działania25°C / 65%
Po 2h25°C / 67%
WnioskiPo 2h testu +1°C i +15 p.p wilgotności

Test trwał 2 godziny przy zachowaniu podobnych warunków startowych. Poziom wilgotności na początku testu wynosił około 52%. Wyniki w tabeli są uśrednioną wartością z trzech odczytów  pomiary temperatury i wilgotności zostały pobrane przez aplikację online, połączoną z miernikami umieszczonymi w pomieszczeniu laboratoryjnym. Pozwoliło to przeprowadzić 2h test bez zakłócenia jego przebiegu (brak niepożądanych zmian warunków w pokoju)

Jak widzimy w powyższej tabeli, Sencor SFM9011 SL finalnie nie obniżył, a podnióśł nawet temp. pokoju o 1°C , dodatkowo poziom wilgotności wzróśł aż o 15%.

Jedynie urządzenie wyprowadzające ciepłe powietrze poza pomieszczenie (klimatyzator), może trwale schłodzić nasze mieszkanieDlatego też jako Ranking Oczyszczaczy polecamy nowoczesne klimatyzatory przenośne.

Kultura pracy Sencor SFM9011 SL

W ramach naszych testów klimatyzerów, zmierzyliśmy też głośność i pobór prądu klimatora Sencor.

Pomiar głośności klimator Sencor SFM9011

Klimator Sencor SFM9011 pobór prąduDuży szum wiatraka w klimatorze generuje ok. 64 dB hałasu. W 1 i 2 prędkości urządzenie pracuje ciszej – szum nie jest tak odczuwalny. Urządzenie w najwyższych prędkościach pobiera ok. 95 W prądu – mniej niż klimatyzator, więcej niż przeciętny wiatrak stojący.

⏵ Zobacz Ranking

Wygląd

Klimatyzator Sencor SFN 9011 SL w salonie

Sencor SFN 9011 SL prezenuje się bardzo oryginalnie. Futurystyczny awangardowy design znajdzie zapewne swoich zwolenników, jak i przeciwników. Połączenie czarnych i srebrnych elementów nadaje prestiżowy, elegancki charakter.

Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL ślady dłoni
Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL ślady dłoni. Materiały własne: Ranking-oczyszczaczy.pl

Po kilku użyciach dostrzegliśmy jednak, iż na urządzeniu pozostają wyraźne ślady naszych palców, co może psuć pierwszy dobry odbiór wizualny. Ślady dłoni na klimatyzerze Sencor SFN 9011 SL, źródło: materiały własne

Parametry techniczne klimatyzera ewaporacyjnego Sencor SFN 9011 SL

Marka i modelSencor SFN 9011 SL
Cena (zł)499
Moc chłodnicza (kW)B.d.
Przepływ powietrza (m³/h)1200
Rekomendowana powierzchnia (m²)B.d.
Zakres temperatur (°C)Brak regulacji
Pojemność zbiornika na wodę (l)6
Wkłady chłodzące w wyposażeniu2
Głośność (dB)66
Pobór mocy (W)110
Klasa energetycznaA
Waga (kg)7,2

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m³ powinno przypadać minimum 0,03 kW mocy chłodniczej i zakładamy, iż pomieszczenie ma standardową wysokość 2,7 m.

Czy warto kupić klimator SENCOR SFN 9011 SL?

Zakup klimatyzera powinien być od początku dobrze przemyślany. Urządzenie to jest czymś pomiędzy wiatrakiem, a nawilżaczem powietrza. Choć nazwa sugeruje podobieństwo do klimatyzatorów przenośnych, wydajność chłodzenia będzie w praktyce nieprównywalnie niższa.

Atutem klimatyzera Sencor może być jego niska cena, duża moc podmuchu powietrza i atrakcyjny design. Decydując się jednak na zakup klimatora warto pamiętać, że przesadne korzystanie z niego będzie skutkowało przewiżleniem mieszkania. Warto więc rozważyć również zakup higrometra (wilgotnościomierza).

Firma Sencor posiada w swojej ofercie również klimatyzatory przenośne  takie jak:

Cena Sencor SFN 9011 SL

Cena Sencor SFN 9011 SL (2023-09-28) – 574 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz nasz artykuł „Jak wybrać dobry klimatyzator przenośny?”. Porównaj popularne modele klimatyzatorów i sprawdź, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje klimatyzatorów powietrza

7 maja 2024 · 4 minuty czytania

Yoer PAC02W – mocny klimatyzator 4w1 z Chin. Warto dać mu szansę?

Klimatyzator przenośny Yoer PAC02W to ciekawy, choć dość nierówny sprzęt nieznanej marki. Posiada bardzo dużą moc chłodniczą, Wi-Fi i jest stosunkowo tani. Czy warto zaufać producentowi i kupić ten model? A może lepiej wybrać coś innego? Odwiedź nasz Ranking Klimatyzatorów 2024

17 kwietnia 2024 · 5 minut czytania

Dwururowy klimatyzator przenośny Warmtec Morso+ KP40W – 4w1 do pokoju i na balkon

Warmtec Morso+ KP40W to potężny klimatyzator przenośny 4w1 z opcją dwóch rur i podłączenia urządzenia na zewnątrz, np. na balkonie. Klimatyzator Warmtec imponuje mocą chłodniczą i grzewczą (4 kW). Sprawdź, jak wypada na tle konkurencyjnych klimatyzatorów przenośnych na lato 2024.

15 kwietnia 2024 · 3 minuty czytania

Whirlpool PACF212CO W – dobrze wyceniony klimatyzator 3w1

Krexus EX9145 to klimatyzator przenośny 3w1 o mocy 2,64 kW. Jego największym atutem jest niska cena. Prosta konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników może stać się w 2024 roku popularnym wyborem. Czy warto mu zaufać?

14 kwietnia 2024 · 4 minuty czytania

Krexus EX9145 – klimatyzator przenośny 3w1 z WiFi. Słabe parametry, ale niska cena

Krexus EX9145 to klimatyzator przenośny 3w1 o mocy 2,64 kW. Jego największym atutem jest niska cena. Prosta konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników może stać się w 2024 roku popularnym wyborem. Czy warto mu zaufać?

10 kwietnia 2024 · 4 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Sharp UL-C09EA-W – nie za duży, nie za mocny, warto kupić?

Sharp UL-C09EA-W to dość standardowy klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej 2,6 kW (9000 BTU) i niewielkim przepływie powietrza na poziomie 250 m³/h. Funkcja Swing, Tryb Auto oraz Nocny to kolejne zalety. Brakuje natomiast Wi-Fi, funkcji ogrzewania czy filtra HEPA. Czy warto go kupić?