Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 to oczyszczacz, który na razie nie jest dostępny w Polsce. Cena na rynku zagranicznym wynosi około 200 euro, czyli 923 zł. To znacznie więcej niż w przypadku modelu Xiaomi Smartmi Air Purifier (FJY6003EU), od którego różni się głównie trochę wyższą wydajnością oraz obecnością nieprzydatnej niestety lampy UV.

Smartmi Air Purifier 2 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Czujniki PM2,5, PM10, LZO, temperatury i wilgotności
 • Sterowanie mobilne

Wady

 • Najprawdopodobniej zbyt łagodny w ocenie jakości powietrza

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smartmi Air Purifier (2023-10-02) – niedostępny w oficjalnej sprzedaży

Dziękujemy ♥

Smartmi Air Purifier 2 nasza opinia

Jedyna realna przewaga Smartmi Air Purifier 2 nad starszymi urządzeniami chińskiego producenta to czujnik LZO. Lampa UV nie wpływa na dokładność oczyszczania powietrza. Węższy niż zwykle wybór trybów pracy też nie przemawia na korzyść tego modelu. Przy aktualnej cenie za granicą nie jest to zatem najbardziej opłacalna propozycja Xiaomi.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

Podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Xiaomi model Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 został wyposażony w zintegrowany, cylindryczny filtr 3w1.  Obejmuje on:

 • filtr wstępny – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • filtr HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, między innymi formaldehyd, benzen i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra na okres 6-12 miesięcy, ale cena nowego filtra nie jest na razie znana.

Nowość stanowi obecność wbudowanej lampy UV-C. W teorii niszczy ona wirusy i bakterie. W praktyce – ze względu na krótki czas ekspozycji patogenów na promieniowanie – nie ma żadnego znaczenia. Na szczęście sam filtr HEPA dobrze radzi sobie z zatrzymywanie bakterii i wirusów obecnych w powietrzu.

Tryby pracy i eksploatacja Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

Recenzowany model tak samo jak Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU czy Xiaomi Air Purifier 4 Lite został wyposażony tylko 3 tryby pracy:

 • Auto – oczyszczacz sam steruje 3 prędkościami,
 • Sleep – praca w niskiej prędkości,
 • Ulubiony – w tym trybie można ręcznie ustawić pożądaną prędkość filtracji. Opcja ta dostępna jest wyłącznie w aplikacji.

Warto przypomnieć, że w wielu oczyszczaczach powietrza Xiaomi możliwe jest ręczne wybranie jednej z prędkości używanych w trybie auto. Brak takiej możliwości utrudnia dobrą automatyzację, czyli zaprogramowanie urządzenia tak, żeby dobrze wykorzystywało swoje możliwości i nie dopuszczało do wysokich stężeń PM2,5. Jak na razie nie znamy algorytmu trybu automatycznego, jednak doświadczenia z marką Xiaomi pozwalają przypuszczać, że jest on zbyt łagodny dla smogu.

Czujniki i wskaźniki

W oczyszczaczu powietrza Smartmi Air Purifier 2 znalazły się czujniki:

 • PM2,5 i PM10,
 • LZO,
 • temperatury,
 • wilgotności powietrza.

W modelu Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU czujnik LZO działa dość dobrze, więc prawdopodobnie tutaj również zapewni on dokładny pomiar.

Wyniki pomiarów można sprawdzić na wyświetlaczu oraz w aplikacji mobilnej.

Sterowanie przez aplikację

Moduł wi-fi umożliwia sterowanie oczyszczaczem powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 przez aplikację mobilną. Nie zabrakło tutaj opcji automatyzacji, czyli tworzenia reguł określających sposób pracy urządzenia.

-> Szerzej opisaliśmy to w artykule poswięconym automatyzacji

Z poziomu panelu można wyłącznie włączyć i wyłączyć oczyszczacz oraz zmienić tryb pracy, a także sprawdzić aktualne wyniki pomiarów czujników jakości powietrza.

Nowoczesny design Smartmi Air Purifier 2

Smartmi Air Purifier 2 to oczyszczacz powietrza o formie walca o wymiarach 26 x 26 x 56,31 cm. Ciemnogranatowa obudowa sprawia, że różni się od większości oczyszczaczy tej marki. Z uwagi na swój wygląd pasuje przede wszystkim do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

MarkaXiaomi Smartmi
ModelAir Purifier 2
Cenaniedostępny w Polsce (1237 zł według cen zagranicznych)
Maks. CADR lub przepływ powietrza380 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*47 m²
Zalecana maks. kubatura117 m³
Głośność30-64 dB
Pobór mocydo 40 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów6-12 miesięcy
Waga [kg]5,5
CertyfikatyTÜV
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smartmi Air Purifier 2

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 47 m² (380 m³/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 40 m², tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie oczyszczało też pomieszczenie na wolniejszych obrotach.

Cena filtra nie jest na razie znana, a sugerowana częstotliwość wymiany wynosi 6-12 miesięcy.

Tak, ten oczyszczacz współpracuje z aplikacją mobilną Mi Home, która pozwala na tworzenie własnych reguł pracy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …

· 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …