Welltec APH420H. Oczyszczacz z czujnikiem PM2,5 i nawilżaczem, ale bez higrostatu

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
4 minuty czytania

Welltec APH420H to oczyszczacz z funkcją nawilżania, czyli urządzenie pozwalające rozwiązywać jednocześnie dwa problemy związane z jakością powietrza wewnątrz budynków. Czy sprzęt dobrze realizuje oba swoje zadania, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort użytkowania?

Cena Welltec APH420H (2023-10-04) – 1490 zł (link do Ceneo.pl)

Oczyszczanie powietrza

W oczyszczaczu powietrza Welltec APH420H znalazły się:

 • filtr wstępny – drobna siatka, która wychwytuje większe zanieczyszczenia, np. kurz,
 • filtr HEPA klasy H13 – odpowiedzialny za usuwanie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, alergenów wziewnych oraz wielu wirusów i bakterii,
 • filtr węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów,
 • filtr zeolitowy – wspiera pracę filtra węglowego (i jest z nim połączony), eliminuje m.in. benzen i ksyleny,
 • filtr zimnokatalityczny – kolejny element systemu filtrującego uczestniczący w usuwaniu gazów (jest połączony z dwoma poprzednimi), skuteczny w walce np. z siarkowodorem i amoniakiem,
 • jonizator – wytwarza 10 milinów anionów na sekundę, a tym samym wspomaga usuwanie niektórych zanieczyszczeń i przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi (funkcję jonizacji można w każdej chwili wyłączyć),
 • filtr nawilżacza – odpowiada za oczyszczanie wody wykorzystywanej do nawilżania powietrza.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtry powietrza w oczyszczaczu Welltec APH420H zużywają się po 6-24 miesiącach pracy urządzenia. Najbardziej opłacalne jest kupowanie ich w zestawie oznaczonym symbolem FAPH420-HS, który kosztuje 98 zł. Komplet obejmuje filtr wstępny, filtr HEPA oraz kasetę złożoną z filtra węglowego, zeolitowego i zimnej katalizy.

Do każdego nowego oczyszczacza Welltec APH420H producent dołączył trzy komplety filtrów, które wystarczają nawet na 6 lat użytkowania urządzenia.

Filtr nawilżacza do modelu Welltec APH420H (FAPH420-HW) kosztuje 99 zł. Jego żywotność szacowana jest na 1 rok.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Welltec APH420H został przystosowany do pracy w pięciu prędkościach. W najwyższej z nich jego CADR wynosi 394 m³/h. Urządzenie potrafi samodzielnie dopasowywać tempo pracy do aktualnych potrzeb. Za kontrolę jakości powietrza odpowiada czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Użytkownik informowany jest o niej na dwa sposoby:

 1. poprzez numeryczny wskaźnik cząsteczek PM2,5 (znajduje się on na wyświetlaczu umieszczonym na samej górze oczyszczacza),
 1. za pośrednictwem trójkolorowego wskaźnika (zlokalizowanego trochę niżej, w przedniej części obudowy).
Oczyszczacz powietrza APH420H, część górna

Wskaźnik kolorystyczny oczyszczacza Welltec APH420H wykorzystuje cztery kolory, które oznaczają:

 • zielony – dobrą jakość powietrza, stężenie PM2,5 do 50 µg/m³,
 • niebieski – umiarkowaną jakość powietrza, stężenie PM2,5 od 51 do 100 µg/m³,
 • żółty – złą jakość powietrza, stężenie PM2,5 do 101 do 150 µg/m³,
 • czerwony – bardzo złą jakość powietrza, stężenie PM2,5 powyżej 150 µg/m³.

W urządzeniu znalazł się specjalny tryb sleep, w którym prędkość filtracji zostaje zredukowana do minimum, a wszystkie lampki na panelu sterowania (z wyjątkiem wskaźnika tryby sleep) gasną.

Welltec APH420H nie ma higrostatu, a co za tym idzie – nie oferuje automatycznego trybu nawilżania, ale wyposażony jest w higrometr. Aktualny poziom nawilżenia można sprawdzić na wyświetlaczu. Co więcej, urządzenie prezentuje także temperaturę powietrza.

Maksymalna wydajność nawilżania wynosi 200 ml/h, a do zbiornika można wlać jednorazowo 1,5 l wody. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Aby korzystać tylko z funkcji oczyszczania, wystarczy opróżnić zbiornik na wodę.

W oczyszczaczu powietrza Welltec APH420H znalazły się również inne funkcje, które pozytywnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Są to:

 • wskaźnik wymiany filtrów – kiedy filtry zużyją się, sygnalizuje potrzebę ich wymiany,
 • timer – pozwala zaplanować czas włączenia lub wyłączenia oczyszczacza (dostępne przedziały to 1, 2, 4, 8 i 12 godzin),
 • blokada dziecięca – zapobiega zmianie ustawień przez najmłodszych,
 • czujnik otwarcia pokrywy – zatrzymuje pracę urządzenia, gdy dojdzie do otwarcia pokrywy,
 • czujnik przechyłu – wyłącza zasilanie w przypadku mocnego przechylenia oczyszczacza.

Sterowanie oczyszczaczem Welltec APH420H odbywa się poprzez panel lub za pośrednictwem pilota.

Wygląd

Oczyszczacz powietrza Welltec APH420H zamknięty został w prostej, biało-szarej obudowie. Jego wymiary wynoszą 47,8 x 31,8 x 69 cm. Urządzenie prezentuje się skromnie, ale elegancko, więc z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Welltec APH420H

MarkaWelltec
ModelAPH420H
Cena2950 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]394
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*49
Zalecana maks. kubatura [m³]123
Głośność [dB]25, 29, 46, 50, 56
Pobór mocy [W]11,3, 13,1, 22,6, 34,1, 56,3
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 2 lat
Waga [kg]10,8
Gwarancja3 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Welltec APH420H?

W najwyższym trybie CADR oczyszczacza powietrza Welltec APH420H wynosi 394 m³/h (jego przepływ powietrza to 450 m³/h), co pozwala na efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni 49 m².

Wysoka wydajność, sprawdzone filtry i obecność czujnika pyłów PM2,5 sprawiają, że w roli oczyszczacza powietrza Welltec APH420H sprawdza się bardzo dobrze. Jako nawilżacz wypada trochę gorzej, gdyż jego wydajność nawilżania jest zbyt niska w stosunku do powierzchni pracy, wynikającej z wartości CADR. W mniejszych pomieszczeniach takie możliwości powinny być jednak w pełni wystarczające.

Poza dużą liczbą funkcji dodatkowych zaletą oczyszczacza Welltec APH420H jest obecność w zestawie trzech kompletów filtrów, co pozytywnie wpływa na koszty eksploatacji urządzenia.

Galeria zdjęć Welltec APH420H

Welltec APH420H w naszej opinii

Zalety

 • Tryb automatyczny z czujnikiem PM2,5
 • Numeryczny wskaźnik PM2,5
 • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza
 • Jonizacja
 • Wskaźnik wymiany filtrów
 • Blokada rodzicielska
 • Timer z możliwością zaprogramowania włączenia i wyłączenia

Wady

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

4 komentarze

 • <cite class="fn">Rafz</cite> <span class="says">says:</span>

  Ktoś jest posiadaczem tego urządzenia. Zastanawiam się nad tym modelem lub Electrolux PA91-404DG lub 606. W Electrolux eksploatacja jest droga ( filtry). A filtr hepa 11. Za to cudny wygląd. Natomiast Welltec wydaje się mieć więcej filtrów i jako alergika może być korzystniejszy plus nawilżanie powietrza. Wygląd nie jest najgorszy ale nie to co Electrolux. Pomijając już wygląd zależy mi na porównaniu parametrów jako alergika. Pomożecie? ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W przypadku alergii oraz smogu filtr E11 nie robi problemu, a urządzenia z takimi filtrami mają często znacznie większą sprawność od tych, które mają nawet H14. Pominąłbym to zupełnie w rozważaniach. W naszym labie testując tempo oczyszczania z pyłów PM2.5 nie widzimy żadnej dysfunkcji filtrów E11 względem tych z wyższych klas, a porównując różne filtry w tym samym urządzeniu (Klarta: E11 vs H13; Xiaomi E12 vs H13) widać, że na niższych filtrach oczyszczacz działa syzbciej. Po prostu szczelność filtra nie rekompensuje utraty mocy oczyszczającej (CADR).

   Jeśli chodzi o alergika, to ilość filtrów nie ma znaczenia. HEPA załatwia wszystko. Plusem może być jonizacja, która w przypadku alergii na grzyby czy roztocza, będzie dodatkowo wspierać ograniczanie ich powstawania.

 • <cite class="fn">Timon</cite> <span class="says">says:</span>

  Powiem tak, firma zaczęła sprzedawać w tym roku wiec sam sobie odpowiedz czy jest to oczyszczacz na lata. Pewnie sprowadzili kontener z PRC. Sprzedadzą i zapomną o kliencie. Chodzi o dostęp do filtrów które często zmieniasz. Polecam coś bardziej renomowanego.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Welltec jest na rynku w Polsce znacznie dłużej. Do tej pory problemy z filtrami do oczyszczaczy zaobserwowaliśmy jedynie w przypadku produktów z Biedronki i Lidla, choć te też są dostępne. Problemy też pojawiają się w początkowej fazie w dużych markach. Tak było w tym roku z filtrami do oczyszczaczy powietrza Electroluxa czy Toshiby. Nie ma reguł.
   Obserwując biznes oczyszczaczowy łatwo dojść do wniosku, że filtry stanowią dobre źródło dochodu, więc każdy, kto sprzedał oczyszczacze, ma interes udostępniać do nich filtry, bo to już dochód pasywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …