Sharp UA-HG30E-B to jedna z najnowszych propozycji marki Sharp, dedykowana do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie łączy funkcję oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Sprawdźmy, czy dobrze spisuje się w obu rolach.

Sharp UA-HG30E-B – najważniejsze cechy

Zalety

 • Tryb automatyczny
 • Czujniki kurzu, wilgotności i temperatury
 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Jonizacja plazmowa

Wady

 • Brak możliwości wyłączenia nawilżania
 • Brak możliwości sterowania aplikacją
 • Brak wskazań PM2.5
 • Tryb automatyczny działa słabo

Cena Sharp UA-HG30E-B (2023-03-10) – 999 zł (Link do Ceneo.pl)

Jak Sharp UA-HG30E-B oczyszcza powietrze?

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG30E-B został wyposażony w te same technologie, które znamy ze starszych urządzeń Sharpa. Znajdziemy tu zatem:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA, odpowiedzialny za wychwytywanie pyłów zawieszonych, alergenów wziewnych, bakterii i wirusów,
 • filtr węglowy, pochłaniający szkodliwe gazy (w tym formaldehyd) i brzydkie zapachy,
 • jonizator Plasmacluster, który ułatwia eliminację wirusów, bakterii i alergenów.

Żywotność i wymiana filtrów:

Filtr HEPA: UZ-HG3HF – żywotność do 2 lat, cena 169 zł (link do Ceneo.pl)
Filtr węglowy: UZ-HG3DF – żywotność do 2 lat, cena 129 zł (link do Ceneo.pl)
Filtr nawilżający: UZ-HG3MF – żywotność do 2 lat, cena 99 zł (link do Ceneo.pl)

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp UA-HG30E-B został przystosowany do pracy w trzech prędkościach. W najwyższej z nich jego wydajność wynosi 180 m³/h. Ponadto znajdziemy tutaj tryb automatyczny, w którym tempo filtracji dostosowywane jest do stężenia kurzu. Poza miernikiem kurzu w urządzeniu obecne są jeszcze czujniki temperatury i wilgotności.

W procesie nawilżania wykorzystywana jest technologia ewaporacji. Maksymalna wydajność nawilżania wynosi 350 ml/h, a zbiornik na wodę ma pojemność 1,8 l. Dziwnym rozwiązaniem jest brak możliwości wyłączenia trybu nawilżania. Jeżeli chcemy korzystać jedynie z oczyszczania, zbiornik na wodę musi być pusty.

W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HG30E-B znalazły się:

 • wskaźnik poziomu kurzu,
 • wskaźnik braku wody,
 • timer, umożliwiający zaplanowanie czasu przerwania pracy,
 • wskaźniki przypominające o potrzebie wymiany albo wyczyszczenia filtra.

Wygląd

Sharp UA-HG30E-B to oczyszczacz powietrza zamknięty w eleganckiej, czarnej obudowie o oryginalnym kształcie. Dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza do tych urządzonych w stylu glamour.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp UA-HG30E-B

MarkaSharp
ModelUA-HG30E-B
Cena999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]180
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*22,5
Zalecana maks. kubatura [m³]56,25
Głośność [dB]21-48
Pobór mocy [W]4,1-27
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówHEPA i węglowy do 2 lat, filtr nawilżacza do 5 lat
Waga [kg]7,2
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W roli oczyszczacza powietrza Sharp UA-HG30E-B sprawdzi się dobrze. Obecne w nim filtry znakomicie radzą sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Pewne zastrzeżenia możemy mieć co do tempa reagowania na smog podczas pracy w trybie automatycznym. Urządzenie nie ma bowiem sensora cząsteczek PM2,5, a jedynie czujnik kurzu.

Dobrze prezentuje się również funkcja nawilżania, chociaż szkoda, że zabrakło tu higrostatu. Biorąc pod uwagę przystępną cenę, oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B stanowi ciekawą propozycję. Można rozważyć jego zakup w przypadku pomieszczeń o powierzchni do 22,5 m².

Cena Sharp UA-HG30E-B

Cena Sharp UA-HG30E-B (2023-03-10) – 999 zł (Link do Ceneo.pl)

Galeria zdjęć Sharp UA-HG30E-B

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

10 komentarzy

 • <cite class="fn">ja1</cite> <span class="says">says:</span>

  Cześć,

  Sprawdzi się do pokoju liczącego niecałe 20m2, dla osoby z alergią, pracującej na co dzień w kurzu i posiadającej kota w domu ? Częsty kaszel, infekcje drug oddechowych, w okresie zimowym symptomy się nasilają.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli okres zimowy podnosi objawy, to znaczy, że suche powietrze lub smog mają na nie wpływ. Oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B to urządzenie 2 w 1, więc i oczyści i nawilży.

   Nawilżacz działa w tym modelu bdb i będzie odpowiedni na tą powierzchnię. Gorzej z funkcją oczyszczania. Oczyszczacze Sharpa dość słabo reagują na zanieczyszczenia drobnym pyłem typu PM2.5 nie wykorzystując mocy oczyszczającej. W praktyce oczyszczacz będzie przez większą część czasu korzystał z wolniejszych trybów nawet, gdy powinien coś usunąć z powietrza (smog).
   Jeśli smog nie jest dużym problemem, to filtr HEPA i wydajność urządzenia będzie pozwalała usunąć alergeny i z pewnością pozwoli czuć się lepiej.
   Co do kurzu to oczyszczacze redukują go tylko częściowo i niezastępują regularnego czyszczenia.

   Zamiast tego Sharp UA-HG30E można kupić zestaw oczyszczacz + nawilżacz np. Klarta Forste 3 (znacznie mocniejsze urządzenie z lepszą reakcją na smog, wciągnie więcej kurzu) + Klarta Humea WiFi (nawilżacz powinien wystarczyć na nawilżanie tych 20 m2). Alternatywnie Xiaomi Air Purifier 3H (tu wymaga ręcznego wyboru prędkości oczyszczania, bo auto działa słabo) i Xiaomi Evaporative (ten nawilżacz też ogarnie ten metraż).

   Jeśli smogu nie ma dużego, to można brać ten oczyszczacz Sharpa, ale radziłbym go ustawić na 2-gą lub 3-cią prędkość i tak używać non-stop. Wtedy wykorzystamy więcej mocy oczyszczającej i więcej kurzu złapiemy + osiągniemy mniejsze stężenie alergenów i cząsteczek smogowych.

   • <cite class="fn">ja1</cite> <span class="says">says:</span>

    Wow, super szybka odpowiedź, szczególnie, że napięty czas przedświąteczny, gdzie nierzadko stoimy przed wyborem takich właśnie zestawów pod choinkę, dzięki!

    Niestety potwierdziłeś moje obawy, które pojawiły mi się przy zgłębianiu wiedzy, tj. brak czujnika pm2.5 co za tym nie tak częste włączanie oczyszczacza.Dodatkowa obawa to dosyć mały pojemnik na wodę(1,7l), więc częste dolewanie przy założeniu, że musimy wysunąć pojemnik i odkręcić może nie być komfortowe(xiaomi ma fenomenalne rozwiązanie!).

    Tak myślałem, że najlepszym rozwiązaniem byłyby dwa osobne urządzenia, takie też planowałem z początku tj. Xiaomi Evaporative jako nawilżacz i Xiaomi Air Purifier (3H/2H/2s/2c)/Webber AP8410 jako oczyszczacz tylko zacząłem rozglądać się za rozwiązanie 2w1 z uwagi na to, że może być ciężko zmieścić dwa urządzenia w tym pokoju.

    Dzisiaj przyjdzie mi higrometr od xiaomi to jeszcze potwierdzę sobie z tą wilgotnością, ale myślę, że jest zdecydowanie za mała.
    Smogu nie mierzyłem, ale stolica, ulice dalej na nadajniku widzę wynik 150, także raczej duży ;/

    Czy jest jeszcze jakieś urządzenie 2w1 w budżecie ~1200zł, które przeoczyłem? Z takich wartych uwagi tylko ten Sharp mi się wydał, ale właśnie z zastrzeżeniami o których wcześniej wspomniałem(brak pomiaru pm2.5, czyli słabsza reakcja oraz mały pojemnik na wodę).

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     O najpopularniejszych rozwiązaniach 2w1 pisaliśmy tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/
     Niestety trudno tam znaleźć bdb 2w1 do 1200 zł.

     Same 1,7 litra nie musi być sporym problemem. W takim pomieszczeniu będzie oznaczało dolewanie wody najczęściej rano i wieczorem. Plusem tego jest to, że woda będzie świeższa, co zmniejsza ryzyko zapachów.

     Sensownym wyborem na smog jest Klarta Forste 3 + wspomniany XEV. Klarta sama doskonale reaguje na zanieczyszczenia. Oczyszczacze Xiaomi działają bardzo pobłażliwie, a aplikacja pozwala na automatyzację dość mało elastyczną i często mało praktyczną.

     • <cite class="fn">ja1</cite> <span class="says">says:</span>

      Mam wyniki wilgotności z wczoraj(9-18) wychodzi 47-49%, jak rozumiem tragedii nie ma, ale pełnego komfortu również. Po rozłożeniu prania(po 18) na klatce(ma przejście do pokoju jak są drzwi otwarte, a były/są) wilgotność skoczyła do ~55%.
      Dodatkowo sprawdziłem w Airly(nie wiedziałem, że jest taka aplikacja, bazowałem wcześniej na aqicn.org i najbliższym punkcie oddalonym o blisko kilometr) i wartość pm 2,5 jakieś 50m od domu wynosi 35-48 µg/m3. Niestety nie mam czujnika i nie zdążę zorganizować, aby zmierzyć jakie wartości są w pokoju, ale myślę, że w tej sytuacji nie jakoś dużo wyższe.
      Jak rozumiem w takiej sytuacji sharp powinien sprostać wymogom.
      Niestety widzę, że jego cena podskoczyła, a może lepiej powiedzieć wróciła do normalnej z 949zł do 1149zł i to zdecydowanie studzi mój zapał na niego(psychologia, skoro miałem go wczoraj w koszyku za 949zł to jak tu teraz zapłacić domyślną kwotę :)).

      Rozważam jeszcze Forte 3 + xiaomi evaporative/Klarta Humea WiFi(nawilżacze chyba bardzo zbliżone, na + Klarty, że wszystko ustawimy z pilota, na + xiaomi niewymienne filtry), im dłużej czytam tym bardziej przekonuję się do tego rozwiązania, tylko to miejsce, w pokoju jest jedno jedyne na jedno urządzenie. Przeszło mi przez myśl, aby z jednego urządzenia zrezygnować, ale chyba nie ma z którego.

      Jeszcze z minusów klarty(chyba obu), brak automatycznego powrotu do ustawień z przed odłączenia od zasilania, a Sharp zdaje się to posiada, to dosyć ważne, bo chciałbym, aby urządzenie było możliwie bezobsługowe(poza dolewaniem wody i czyszczeniem pojemnika, bo tego nie przeskoczymy).

      Znajdą się dla mnie jeszcze jakieś rady czy możliwe rozwiązania mamy już na stole i pozostaje moja decyzja?

     • <cite class="fn">ja1</cite> <span class="says">says:</span>

      Mam wyniki wilgotności z wczoraj(9-18) wychodzi 47-49%, jak rozumiem tragedii nie ma, ale pełnego komfortu również. Po rozłożeniu prania(po 18) na klatce(ma przejście do pokoju jak są drzwi otwarte, a były/są) wilgotność skoczyła do ~55%.
      Dodatkowo sprawdziłem w Airly(nie wiedziałem, że jest taka aplikacja, bazowałem wcześniej na aqicn.org i najbliższym punkcie oddalonym o blisko kilometr) i wartość pm 2,5 jakieś 50m od domu wynosi 35-48 µg/m3. Niestety nie mam czujnika i nie zdążę zorganizować, aby zmierzyć jakie wartości są w pokoju, ale myślę, że w tej sytuacji nie jakoś dużo wyższe.
      Jak rozumiem w takiej sytuacji sharp powinien sprostać wymogom.
      Niestety widzę, że jego cena podskoczyła, a może lepiej powiedzieć wróciła do normalnej z 949zł do 1149zł i to zdecydowanie studzi mój zapał na niego(psychologia, skoro miałem go wczoraj w koszyku za 949zł to jak tu teraz zapłacić domyślną kwotę :)).

      Rozważam jeszcze Forte 3 + xiaomi evaporative/Klarta Humea WiFi(nawilżacze chyba bardzo zbliżone, na + Klarty, że wszystko ustawimy z pilota, na + xiaomi niewymienne filtry), im dłużej czytam tym bardziej przekonuję się do tego rozwiązania, tylko to miejsce, w pokoju jest jedno jedyne na jedno urządzenie. Przeszło mi przez myśl, aby z jednego urządzenia zrezygnować, ale chyba nie ma z którego.

      Jeszcze z minusów klarty(chyba obu), brak automatycznego powrotu do ustawień z przed odłączenia od zasilania, a Sharp zdaje się to posiada, to dosyć ważne, bo chciałbym, aby urządzenie było możliwie bezobsługowe(poza dolewaniem wody i czyszczeniem pojemnika, bo tego nie przeskoczymy).

      Znajdą się dla mnie jeszcze jakieś rady czy możliwe rozwiązania mamy już na stole i pozostaje moja decyzja?

 • <cite class="fn">Pawcio</cite> <span class="says">says:</span>

  W recenzji jest informacja, że nawilżacz można w każdej chwili wyłączyć. Pytanie jak to zrobić? W instrukcji nie ma mowy o wyłączeniu funkcji nawilżania

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   W oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem wystarczy nie dolewać wody do zbiornika i urządzenie będzie pracowało tylko w trybie oczyszczania.

   • <cite class="fn">Pawcio</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Wcześniej miałem Sharp KC-6400e i mimo nalanej wody była możliwość wyłączenia nawilżacza przyciskiem czego brakuje w tym modelu. Funkcja nawilżania działa dobrze o ile samemu kontroluje się poziom wilgotności. Wieczorem miałem wilgotność 55%, nalałem wody do pełna i włączyłem tryb nocny. Rano wilgotność 70% więc trochę za wysoka.

 • <cite class="fn">Pawcio</cite> <span class="says">says:</span>

  W moim poprzednim poście wkradł się błąd. Chodziło mi o wyłączenie funkcji nawilżacza. W recenzji jest informacja że nawilżacz można w każdej chwili wyłączyć. Jak to zrobić? W instrukcji nie ma mowy o wyłączeniu funkcji nawilżacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …