Oczyszczacz powietrza z rekuperacją i lampą UV LIFAair LAF200 – Czy warto kupić?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
5 minut czytania

LIFAair LA200 – najważniejsze cechy

Na plus

 • Bardzo duża ilość aktywnego węgla gwarantująca szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z brzydkich zapachów i trujących gazów
 • Aplikacja mobilna
 • 5 dokładnych czujników: pyłów, dwutlenku węgla, LZO, wilgotności i temperatury
 • Jonizator powietrza
 • Aż 21 poziomów prędkości do wyboru

Na minus

 • Bardzo wysoka cena
 • Konieczność wyprowadzenia rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz – wiercenie w ścianie

LIFAair LAF200 w skrócie

LIFAair LAF200 to unikalna propozycja na rynku oczyszczaczy powietrza. Urządzenie nie tylko filtruje powietrze wewnątrz mieszkania, ale też dostarcza świeże powietrze z zewnątrz. Łączy oczyszczanie z rekuperacją i wentylacją mechaniczną. Dzięki specjalnej rurze, którą wyprowadzamy z oczyszczacza na zewnątrz, LAF200 może pracować w obiegu wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Oczyszczacz przychodzi wraz ze stacją pomiarową LAM06, który na bieżąco monitoruje nie tylko poziom zanieczyszczeń, ale także m.in. dwutlenku węgla, sterując przepływem powietrza tak, by nie dopuszczać do nadmiaru CO2 w pomieszczeniu. Jedyną wadą LIFYair LAF200 jest olbrzymia cena. Urządzenie kosztuje niemal 6 tysięcy złotych, gwarantując bardzo przeciętną wydajność oczyszczania (200m3/h dla pyłów). Czy warto zatem skusić się na fiński sprzęt?

Cena LIFAair LAF200 (2023-01-05) – niedostępny

Jak LIFAair LAF200 oczyszcza powietrze?

System filtracji powietrza w oczyszczaczu powietrza LIFAair LAF200
System filtracji powietrza w LIFAair LAF200, materiały producenta LIFAair

LIFAair LAF200 wyposażono w 5-stopniowy system filtracji. Urządzenie posiada:

 • Filtr wstępny – Wychwytuje większe cząstki zanieczyszczeń, m.in. kurz, sierść, włosy, przedłużając żywotność w/w filtrów. Filtr ten możemy samodzielnie czyścić. W zestawie dostajemy 2 takie filtry.
 • Filtr HEPA elektretowy – eliminuje pyły PM2,5 i PM10, jak również alergeny, część wirusów i bakterii.
 • Filtr węglowy – neutralizuje w 95% LZO, m.in. benzen czy formaldehyd, jak również pochłania nieprzyjemne zapachy,
 • Jonizator 8kV – zwiększa skuteczność filtracji nadając ładunek elektrostatyczny zanieczyszczeniom
 • Lampa UV – chroni głównie filtr HEPA, prześwietlając go i zapobiegając rozwojowi drobnoustrojów na jego powierzchni

Cena i żywotność filtrów

Niestety filtr do oczyszczacza powietrza LIFAair LAF200 nie należy do najtańszych. Za tzw. filtr 3G (LIFAair 3GF200) zapłacimy 499 zł. Jego żywotność przewidziana jest na 2 lata. Roczny koszt wynosić będzie więc 250 zł.

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza LIFAair LAF200 występuje w zestawie ze stacją pomiarową LAM06. To ona odpowiada za sterowanie oczyszczaczem, zbierając informacje o stanie powietrza w otoczeniu i dopasowując prace urządzenia do panujących warunków.

LAM06 wyposażona jest w czujniki:

 • PM2.5
 • TVOC (Lotnych związków organicznych)
 • CO2.
Stacja pomiarowa LAM06, źródło: materiały producenta LIFAair

Parując stację z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, zyskujemy też informacje o temperaturze wylotowej i zewnętrznej oraz wilgotności powietrza. Jest ona również źródłem informacji o procentowym zużyciu filtrów, komunikując użytkownikowi potrzebę ich wymiany (wskazanie poniżej 5 %).

Stacja łączy się z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, co pozwala na bieżąco można monitorować jakość powietrza w smartfonie. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na system operacyjny Android i iOS.

Aplikacja mobilna do oczyszczacza powietrza LIFAair LAF200
Aplikacja mobilna LIFAair pokazuje m.in. wilgotność, temperaturę, poziom CO2, PM2,5 oraz stopień zużycia filtrów. Źródło: materiały producenta LIFAair

Najważniejsze funkcje aplikacji mobilnej LIFAair:

 • monitorowanie jakości powietrza – sprawdzenie stężeń PM2,5 i PM10 w µg/m3, poziomu dwutlenku węgla, wilgotności względnej oraz temperatury
 • włączenie/wyłączenie oczyszczacza
 • przełączanie pomiędzy trybami urządzenia
 • znalezienie danych o procentowym zużyciu filtrów
 • dostęp do informacji o firmie LIFAair

Oprócz aplikacji, sterować oczyszczaczem możemy za pośrednictwem stacji pomiarowej lub panelu oczyszczacza, gdzie znajdziemy podstawowe funkcje. Warto jednak sparować sprzęt ze stacją, gdyż wtedy możemy ustalić naprawdę szczegółowe własne reguły pracy.

Dotyczy to zarówno pyłów PM2,5, jak i np. poziomu CO2 w pomieszczeniu. W stacji bowiem znajdziemy predefiniowane funkcje “Target CO2″ czy „Standby CO2” i „Target PM2.5. Pozwalają one precyzyjnie kontrolować poziomy wyżej wymienionych związków. Target (z ang. cel) oraz standby (z ang. gotowość) do granica górna i dolna akceptowalnych wartości.

Gdy poziomy CO2 oraz PM2.5 są wyższe od docelowych, prędkość wentylatora wzrasta, aby utrzymać aktualne poziomy poniżej wartości docelowej. Gdy odczyt CO2 jest niższy od dolnej wartości (standby), prędkość wentylatora będzie kontrolowana tylko przez wartość PM2.5.

LIFAair LAF 200 można przełączać na obieg wewnętrzny lub zewnętrzny. Podczas trybu wewnętrznego otwarte są jedynie drzwiczki wentylacji wewnętrznej, pracuje zaś wentylator nawiewny. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy chcemy jedynie oczyścić wew. zanieczyszczenia (np. pyły zawieszone czy lotne związki organiczne). Oczyszczacz będzie pracował w tym obiegu do momentu, w którym stężenie CO2 przekroczy 1000 ppm. Kiedy stacja pomiarowa wykrywa przekroczenie tej wartości, oczyszczacz przechodzi w tryb obiegu zewnętrznego.

Obieg wewnętrzny i zewnętrzny powietrza w oczyszczaczu powietrza LIFAair LAF200
Wewnętrzny (na górze) i zewnętrzny (poniżej) obieg powietrza w oczyszczaczu LIFAair LAF200, materiały producenta LIFAair.

Pomimo wielu atutów, LAF200 ma jedną podstawową wadę, którą jest niewielka wydajność oczyszczania. Niski współczynnik CADR, wynoszący zaledwie 200 m3/h jest niewspółmierny do wysokiej ceny urządzenia. W praktyce urządzenie LIFY może być stosowane na ok. 25 m2. W przypadku oczyszczania całego domu (np. o powierzchni ok. 100 m2), wybór LAF200 będzie niezmiernie kosztowną opcją.

Ponadto decydując się na LIFĘ LAF200 należy się przygotować na wiercenie w ścianach. Są to więc dodatkowe nakłady pracy, jak i pieniędzy. Nie mamy też zalet urządzeń mobilnych, które możemy dowolnie przenosić w każdym momencie.

Atutem LAF200, jak i i innych modeli LIFA, jest cicha praca fińskiego sprzętu. 50 dB to niewielki szum, który nie powinien zakłócać codziennej pracy czy wypoczynku.

Wygląd

Oczyszczacz powietrza LIFAair LAF200 wraz ze stacją pomiarową LAM06
Oczyszczacz powietrza LIFAair LAF200, materiały producenta LIFAair

LIFAair LAF200 przejawia charakterystyczny dla fińskiej marki, minimalistyczny, skandynawski design. Różnicą jest prostokątna bryła urządzenia oraz możliwość powieszenia oczyszczacza na ścianie. Model ten, podobnie jak klimatyzator przenośny wyposażony jest w rurę. Jej średnica wynosi 130 cm. Rura ta doprowadza świeże powietrze z zewnątrz pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem montażowym jest wywiercenie dziury na rurę w ścianie

Obudowa LAF200 wykonana została ze stali malowanej proszkowo, uosabiając elegancje i trwałość.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza LIFAair LAF200

MarkaLIFAair
ModelLAF200
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]200 (pyły), 55 (LZO), 25 (formaldehyd), 65 (CO2)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*25
Zalecana maks. kubatura [m³]62,5
Głośność [dB]do 50
Pobór mocy [W]0,2-60
Liczba prędkości wentylatora21
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]16,4
Gwarancja4 lata

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Okiem eksperta:

LIFAair LAF200 to bardzo ciekawy sprzęt, który należy traktować bardziej w kategorii urządzenia wielofunkcyjnego aniżeli tradycyjnie rozumianego oczyszczacza powietrza. Umożliwia ono kompleksową wymianę oraz oczyszczanie powietrza wraz z odzyskiwaniem ciepła z niego. Odstrasza niestety wysoka cena oraz konstrukcja wymuszająca montaż na ścianie. Wykorzystywanie LIFAair LAF200 do oczyszczania powietrza i rekuperacji w domu byłoby drogim przedsięwzięciem.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć LIFAair LAF200

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …