Klarta Forste 3 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Praktycznie bezobsługowy oczyszczacz z idealnym na polskie warunki trybem automatycznym
 • Bardzo cicha praca w trybie sleep
 • 5 wersji kolorystycznych do wyboru
 • Wysoka opłacalność (relacja ceny do oferowanych możliwości)
 • Niedrogie filtry wymienne (139 zł za komplet)
 • Wskaźnik zużycia filtrów
 • Numeryczny wskaźnik cząsteczek PM2,5
 • 3-letnia gwarancja

Wady

 • Brak sterowania mobilnego

Klarta Forste 3 to jeden z najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza na naszym rynku, co potwierdza największa liczba opinii na Ceneo ze wszystkich sprzedawanych w Polsce oczyszczaczy. Czy urządzenie zasługuje na słowa uznania, które dostaje? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Oczyszczacze polskiej firmy przede wszystkim znane są z dość bezkompromisowego podejścia do zanieczyszczeń. Model Forste 3 wyróżnia się świetnie skonfigurowanym trybem automatycznym, co potwierdzają nasze testy oczyszczania powietrza. Urządzenie bardzo dobrze poradzi sobie ze smogiem czy alergenami, z którymi głównie zmagamy się w Polsce.

System oceny jakości powietrza jest tu jednym z najbardziej rygorystycznych wśród oczyszczaczy dostępnych na naszym rynku – zgodny z zaleceniami WHO czy UE. Dodatkową zaletą jest jonizator powietrza, który usprawnia proces oczyszczania z alergenów, grzybów i pleśni. Możemy więc uczciwie powiedzieć, że Klarta dba o zdrowie!

EDIT: W styczniu 2022 pojawił się na rynku model Klarta Forste 4, który jest rozwinięciem modelu Klarta Forste 3. Zapraszamy do lektury recenzji – powietrze oczyszcza lepiej ze względu na posiadanie tego samego CADR, ale również lepszego jonizatora plazmowego. Poza tym ma większą liczbę prędkości, 2 dodatkowe czujniki  i można sterować go aplikacją.
Jeżeli nie potrzebujesz „bajerów” i zależy Ci wyłącznie na szybkim usuwaniu smogu czy alergenów, to Klarta Forste 3 nadal jest naszym nr 1 w kategorii Opłacalności.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Klarta prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Klarta Forste 3 (2023-09-14) – cena outletowa 599 zł (zobacz Klarta Forste 3 w sklepie Klarta.pl).

Dziękujemy ♥

Klarta Forste 3 przód oczyszczaczaTrzecia generacja Klarty Forste wprowadza także kilka ulepszeń, dot. wydajności i kultury pracy, m.in:

 • o 10 % większą wydajność sprzętu
 • bezszczotkowy silnik NIDEC gwarantujący jeszcze cichszą i bardziej energooszczędną pracę
 • jeden z najbardziej restrykcyjnych trybów automatycznych,

Urządzenie może być rownież zdalnie sterowane. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy poręczny pilot. Minusem dla użytkowników lubiących sprzęty typu Smart może być brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej.

W codziennej eksploatacji naszą uwagę zwróciła niemal niesłyszalna praca w trybie Silent. Odczuwalną głośność zauważymy dopiero w trybie Turbo.

Wszystkie te cechy otrzymujemy w całkiem przystępnej cenie. W półce cenowej do 1000 złotych ciężko znaleźć oczyszczacz lepiej odpowiadający na potrzeby polskich użytkowników. Dlatego też w Klarta Forste 3 plasuje się na 1  miejscu w rankingu opłacalności oczyszczaczy powietrza. Sam oczyszczacz chwali się certyfikatem PZH.

Jak Klarta Forste 3 oczyszcza powietrze?

Filtry wstępny, HEPA i węglowy do oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3Klarta Forste 3 White wraz z 3 filtrami: wstępnym, HEPA H13 oraz węglowym. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza Klarta łączy niezłą wydajność ze sprawdzonym zestawem filtrów. 300 m³/h wydajności pozwala na oczyszczenie pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 37,5 m². W praktyce polecamy jednak zawsze zakup polecamy oczyszczacza z myślą o nieco mniejszym metrażu, np. w tym przypadku 25-30 m². Oczyszczacz nie będzie musiał pracować tyle na najwyższych obrotach, co automatycznie będzie wiążało się też z cichszą pracą.

Zdejmując przednią obudowę Klarty Forste 3 znajdziemy w środku sprawdzony zestaw 3 osobnych filtrów: HEPA E11, węglowy oraz wstępny. Klarta wyposażyła swój oczyszczacz również w jonizator powietrza.

 • Filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, a tym samym przedłuża żywotność pozostałych filtrów,
 • Filtr HEPA klasy E11 – odgrywa podstawową rolę w walce ze smogiem, ponieważ wychwytuje szkodliwe pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1,0, a jednocześnie oczyszcza powietrze z alergenów (czyli pyłków roślinnych, kurzu, sierści i zarodników pleśni) oraz wielu bakterii i wirusów,
 • Filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd, benzen i inne LZO, jak również neutralizuje nieprzyjemne zapachy
 • Jonizator – wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii i grzybów oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi (jonizator ma certyfikat TÜV, ponadto jonizację można samodzielnie włączać i wyłączać)

Ustawione kaskadowo, jeden za drugim, filtry są łatwe w montażu i demontażu. Standardowo, siateczkowy filtr wstępny możemy czyścić wilgotną ściereczkę lub odkurzyć. Schowane za nim filtry HEPA oraz węglowy wymieniamy ok. 1 raz na rok. W małych pomieszczeniach oraz miejscowościach o niskim zanieczyszczeniu smogowym żywotność filtrów może się zwiększyć. W przypadku bardzo dużych poziomów zanieczyszczeń zewnętrznych (miasta z największym smogiem w Polsce) żywotność filtrów może być mniejsza.

Klarta Forste 3 zdjęta przednia obudowaPrzednią obudowę Klarty Forste 3 bardzo łatwo zdjąć i założyć dzięki specjalnym, widocznym u dołu zaczepom. Za przednim panelem schowane są filtry oraz widoczny na zdjęciu wentylator. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Choć potencjalnie mniej wygodne, rozwiązanie z niezależnymi filtrami jest naszym zdaniem bardziej praktyczne. Żywotność filtrów może być bowiem różna w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. Tym samym np. filtr HEPA może zużywać się szybciej niż węglowy,

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Uwaga! Producent przewidział możliwość zastąpienia zużytego filtra HEPA takim samym (E11) albo filtrem HEPA klasy H13. W naszej ocenie filtr E11 w Klarcie Forste 3 spełni wszystkie nasze wymagania. Z drugiej strony warto skorzystać z trwającej właśnie promocji na filtry H13 to obecnie jeden z najtańszych zestawów na rynku!

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 podczas pracy w najwyższym trybie uzyskuje CADR na poziomie 300 m³/h. Urządzenie zostało przystosowane do pracy w czterech prędkościach: silent (tryb nocny), slow, fast i turbo.

Prędkości łatwo przełączamy za pomocą przycisków na wyświetlaczu LCD lub klawiszy pilota. Jest też oczywiście tryb auto, w którym oczyszczacz sam dopasowuje intensywność oczyszczania do poziomu zanieczyszczeń.

Klarta Forste 3 – test w naszym labie

Kilka tygodni temu, przy okazji zakupu nowych filtrów, przeprowadziliśmy testy oczyszczacza w laboratorium. Metodologia zawsze pozostaje niezmienna: zadymiamy pomieszczenie za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5 Następnie liczylimy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³ PM2,5.

Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza pozostają niezmienne. Średnią dla 3 testów Klarta Forste 3 jest wynik 20 min 22 sek w trybie turbo i 43 min 41 sek w trybie auto.

 

Klarta Forste 3 test oczyszczania powietrza ranking

Zdaniem eksperta

Test Klarty Forste 3 potwierdził nasze spostrzeżenia. W trybie turbo urządzenie oczyszcza adekwatnie do posiadanej wydajności. Nasze pomieszczenie testowe (14 m²) zostało oczyszczone w czasie 20 minut przy wydajności 300 m³/h.

W trybie auto Klarta Forste 3 radzi sobie natomiast bardzo dobrze, zawstydzając wielu mocniejszych konkurentów, np. Philips Dual Scan 3858/50 (620 CADR), Xiaomi AP 3H (380 CADR) czy Panasonic F-VXR70G (371 CADR). 

Klarta Forste 3 test oczyszczania powietrza zestawienie tryb auto

W teście porównawczym Klarta Forste 3 prezentuje się bardzo dobrze, będąc bezkonkurencyjną wśród oczyszczaczy powietrza do 1000 zł.

Restrykcyjny tryb auto – największy wyróżnik

Trzeba przyznać, że urządzenie Klarty jest jednym z najbardziej restrykcyjnych oczyszczaczy powietrza na rynku. W naszych testach Klarta Forste 3 świetnie radziła sobie z wykrywaniem i reagowaniem na zanieczyszczenia.

Za niedopuszczalną jakość powietrza Klarta Forste 3 uznaje stężenie PM2,5 przekraczające 25 µg/m³. Na tle innych popularnych marek wypada więc bardzo dobrze.

XIAOMI > 150 µg/m³ (600% normy średniorocznej dla pyłów PM2.5!!!)
SAMSUNG >75 µg/m³ (300% normy!)
PHILIPS > 56/80 µg/m³ (>200% normy)
KLARTA > 25/35 µg/m³
(100% normy przy Klarta Forste 3/150% normy przy Klarta Stor)
LIFAAIR >12 µg/m³ (połowa normy)

Model Forste działa w oparciu o naprawdę restrykcyjne normy jakości powietrza, zalecane przez WHO i UE. Oczyszczacz za niepokojący uznaje poziom zanieczyszczeń przekraczający 8 µg/m³ PM2,5 – urządzenie już wtedy zaczyna przyśpieszać. To wartości mniejsze nawet od rekomendowanych obecnie przez WHO:

Dokładną żależność między stężeniem pyłu zawieszonego a trybami pracy przedstawiamy poniżej:

 • do 7 µg/m³ PM2,5 – Silent,
 • 8-15 µg/m³ PM2,5 – Slow,
 • 16-25 µg/m³ PM2,5 – Fast,
 • od 26 µg/m³ PM2,5 – Turbo.

Czujniki i wskaźniki

Oczyszczacz jest w stanie samodzielnie sterować tempem filtracji, a jakość powietrza oceniana jest przez laserowy czujnik pyłów PM2,5. Klarta Forste 3 bierze zatem pod uwagę stężenie najgroźniejszego składnika smogu.

Czujnik pyłu zawieszonego zsynchronizowany jest z numerycznym wskaźnikiem cząsteczek PM2,5, znajdującym się na wyświetlaczu. Sam wyświetlacz został lekko przyciemniony i pożółcony z myślą o redukcji smogu świetlnego i zapewnieniu większego komfortu nocą. W trybie sleep podświetlenie pozostaje wyłączone.

Intuicyjny panel sterowania + pilot

Wyświetlacz oczyszczacza Klarta Forste 3Użytkownicy, którzy oprócz trybu automatycznego, lubią czasami samodzielnie przejąć kontrolę, mogą to robić za pomocą czytelnie zaprojektowanego panelu sterowania lub pilota dołączonego w zestawie. W ten sposób możemy zdalnie uruchomić jonizację, tryb sleep, włączyć blokadę rodzicielską czy zmienić prędkość oczyszczania.

Niepocieszeni będą natomiast fani rozwiązań smart – Klarta Forste 3 nie posiada Wi-Fi ani aplikacji mobilnej.

Kultura pracy – energooszczędnie i dość cicho

Istotną zmianą Klarty Forste 3 jest nowy silnik nowy silnik, dzięki któremu oczyszczacz, mimo wyższej wydajności, jest cichszy od swojego poprzednika. Producent deklaruje głośność sprzętu na poziomie od 24 do 54 dB.

Możemy z czystym sumieniem polecić Klartę Forste 3 do sypialni, która w najniższych prędkościach bardzo dobrze sprawdzi się w nocy. W trybie Silent urządzenie jest niemal niesłyszalne i zapewnia idealne warunki do snu nawet osobom o wysokiej wrażliwości na hałasy.

Sporej redukcji uległ także pobór prądu, który wynosi od 5 do 32 W. Przeciętne zużycie energii szacowane jest na 8 W, co ma znakomity wpływ na koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza.

Dodatkowe funkcje – blokada rodzicielska i wskaźnik zużycia filtra

W Klarcie Forste 3 nie zabrakło udogodnień takich jak wskaźnik zużycia filtra oraz blokada rodzicielska.

Warto dodać, że producent wydłużył okres gwarancji na oczyszczacz, który wynosi teraz nie 2, tylko aż 3 lata.

Wygląd

Do testów kupiliśmy Klartę Forste 3 w wersji White (perłowy biały). Biel subtelnie przełamana kremowym połyskiem prezentuje się bardzo elegancko.

Klarta Forste 3 przód oczyszczacza rnakingPrzedni panel obudowy Klarty Forste 3 wraz z okrągłym wyświetlaczem LCD. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Forste 3 dostępna jest w 5 wariantach kolorystycznych:

 • White (perłowy biały)
 • Black (czarny)
 • Silver (srebrny)
 • Gold (złoty)
 • Rose (różowy)

Klarta Forste 3 kontynuuje nowoczesny, przyjemny dla oka design poprzednich modeli. Zmianie uległ natomiast wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy więcej prędkości oraz nieco ciemniejsze, delikatniejsze dla oczu podświetlenie.

Wymiary urządzenia to 56,5 x 32,5 x 18 cm, waga ok. 6,2 kg. Urządzenie jest więc dość lekkie i wygodne w przenoszeniu. Ułatwia to również dość mocny uchwyt, które znajdziemy na górze tylnej ściany obudowy.

Klarta Forste 3 uchwyt do przenoszeniaZ tyłu oczyszczacza umieszczono wygodny uchwyt do przenoszenia. Analogiczne rozwiązanie znajdziemy w większej Klarcie Stor. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3

MarkaKlarta
Model Forste 3
Cena719-749 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]300
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*37,5
Zalecana maks. kubatura [m³]93,75
Głośność [dB]24-54
Pobór mocy [W]sleep/silent: 5, slow: 9, fast: 20, turbo 32
Liczba prędkości wentylatora4
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA  E11 (możliwość wymiany na H13)
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 95% (99,97% dla H13)
Filtr węglowy tak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]6,2
CertyfikatyCE, ROHS, CEE, PZH, TUV
Gwarancja3 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Film prezentujący oczyszczacz Klarta Forste 3:

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3?

Klarta Forste 3 to oczyszczacz powietrza, który bez wątpienia zyska w rozpoczynającym się sezonie smogowym sporą popularność. Najważniejszymi zaletami modelu są:

 • obecność technologii najskuteczniejszych w walce z zanieczyszczeniami,
 • dokładny czujnik laserowy
 • rygorystyczny ryb automatyczny uwzględniający stężenie pyłu zawieszonego PM2,5
 • dostępność w pięciu kolorach
 • nowy silnik NIDEC – większa wydajność przy mniejszym zużyciu prądu i cichszej pracy

Wady? Ewentulnie brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej oraz timera, ktore mogą doskwierać osobom lubiącym sprzęty typu smart. Z drugiej strony Klarta Forste 3 to niemal bezobsługowy oczyszczacz, o czym pisaliśmy na wstępie. Urządzenie jest tak skonfigurowane, że pozostawione same sobie świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w pomieszczeniu.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady, Klarta Forste 3 wyróżnia się znakomitym stosunkiem ceny do możliwości. Koszty eksploatacji są również dość niskie – filtry wymienne dostępnej są w atrakcyjnej cenie.

Galeria zdjęć Klarta Forste 3

Cena Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 dostępny jest w oficjalnej dystrybucji w cenie od 719 do 749 (cena z dnia 07.12.2021). Aktualną cenę Klarta Forste 3 sprawdzisz w sklepie Klarta.pl. Ze swojej strony polecamy zakup oczyszczacza z oficjalnej sieci dystrybucji, by otrzymać pełną obsługę serwisową.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

464 komentarze

 • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam jaki jest państwa związek z producentem oczyszczaczy klarta, aż trudno mi uwierzyć, że opinia jest tak świetna, na innej stronie opinia nie była w samych superlatywach np. jeśli chodzi o wykonanie klarty, dziwi mnie również, że na youtube pokazujecie tylko klartę na swoim kanale. Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Panie Michale,
   odpowiem w punktach, bo poruszył Pan kilka tematów:

   1. Nie znajduję dzisiaj w sieci żadnej innej recenzji Klarty Forste 3, więc porównanie naszej recenzji do innych nie może mieć jeszcze miejsca.
   Z osobami prowadzącymi firmę Klarta Poland znamy się, jak z wieloma innymi dystrybującymi, sprzedającymi i produkującymi oczyszczacze powietrza. W przypadku Klarty mamy pierwszeństwo do testowania produktów. To nas cieszy.

   2. KF3 uplasował się na 1 pozycji w rankingu Opłacalności, więc trudno, by recenzja była negatywna. Ranking odzwierciedla nasze spojrzenie na problem oczyszczania powietrza w polskim domu. Długo zastanawiałem się nad wadami tego produktu i ich nie znalazłem. Chciałem. Wykonanie nie jest na poziomie oczyszczaczy Xiaomi, ale wiele innych dużych marek używa błyszczącego plastiku, a Klarta nie. Wygląda dobrze. Nie ma problemów z pasowaniem. Jak na oczyszczacz plasuje się w czołówce, a posiadamy w labie większość popularnych i mniej popularnych marek.

   3. Filmów faktycznie mamy kilka i są o oczyszczaczach marki Klarta, bo nie mamy dużych mocy przerobowych, by nagrywać ich więcej. Ten stan rzeczy się zmieni. Zespół nam się powiększa i będziemy więcej środków inwestować w materiały wideo. Te obecne raczej pochodzą z osobistych zbiorów (wszystkie nagrywałem osobiście w swoich mieszkaniach), które były inspirowane wyborem produktu do prywatnego użytku. Sam ranking powstał w prywatnym celu i tak się rozwija.

   Najbliższy film nagram w sobotę o Samsungu AX60 i Winix Zero. Będzie też o nawilżaczu ewaporacyjnym Xiaomi. Niestety jeszcze z ręki i na żywioł, ale materiały wideo nie stanowią dla nas celu zarobkowego. Może się to zmieni.

   Czy chciałby Pan coś usłyszeć/zobaczyć o jakimś konkretnym modelu?

   • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

    Panie Łukaszu, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź, miło mi również, że podchodzi Pan do tematu tak rzetelnie a na moje zapytanie odpowiada pan w sposób uprzejmy. Odnosiłem się do recenzji klarty 2.

    Waham się nad zakupem klarty forste 3 oraz właśnie AX60. Rozbieżność cenowa jest dość spora jednak nie chcę się kierować ceną, na jedno i drugie urzadzenie mogę sobie pozwolić. Oczywiście nie lubię wydawać pieniedzy bez potrzeby. Głównie zależy mi na oczyszczeniu mojego 14m2 pokoju natomiast lubię czasem spać przy otwartym oknie i chciałbym żeby oczyszczaczy dawał sobie radę.
    Co skłania mnie do zakupu Samsunga to nowszy rodzaj filtra HEPA i więcej czujników. Ale gdzieś przeczytałem chyba był to pana komentarz, że oczyszczacz Samsunga niemrawo reaguje w trybie automatycznym.

    Do Klarty zachęca mnie cena jednak nie wiem czy tryb nocny będzie wystarczający do spania przy otwartym oknie w zimie kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

    Z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź.

    Pozdrawiam serdecznie
    Michał

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Na stronie Samsunga,ale także w naszej recenzji znajdzie Pan informacje o działaniu trybu auto w Samungu X60: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/samsung-ax60r5080wd/
     W mojej ocenie określanie mianem dobrej jakości powietrza posiadającego <35 um/m3 PM2.5 lub średnim uznając za taki poziom 36-75 jest dużym błędem (porażką?).

     Najpopularniejszy dziś serwis Airly mówi, że dla PM2.5 = 58 um/m3 jest zła jakość powietrza (aktualny wynik dla mojego rodzinnego Jarosławia z chwili obecnej).

     https://airly.eu/map/pl/#50.01208,22.67477,i7484 https://uploads.disquscdn.com/images/8e0717e5ecf367a662e9ca752eefd550e7dbebc5c98fe83cab2282228597eeb4.png

     Zauważmy, ze rozmawiamy o urządzeniach, które pracują w domu. Powinniśmy dążyć do ZERA! Wydajemy majątek za kawałek plastiku, wiatrak i harmonijkowy filtr. Średnio 1000 zł…

     Niestety problemy te wynikają z tego, że większość marek robi sprzęt w Chinach i dla Chińczyków, którzy przez jeszcze przez chwilę mają większy problem z jakością powietrza niż my. Przez to wymagania mają mniejsze. To kompromis.

     AX60 ma znacznie większą moc niż Forste 3, więc jeśli chce Pan spać przy otwartym oknie, to finalnie będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Niestety nie widzę szansy, by w dni smogowe mając otwarte okno, jakikolwiek oczyszczacz dał radę zapewnić Panu jakość powietrza bardzo dobrą. Dla mnie to ta, gdzie PM2.5 < 10. W kwestii czujników - Klarta Forste 3 ma czujnik pyłów PM2.5, Samsung PM1, PM2.5 i PM10, ale pyły PM1 zawierają się w PM2.5, pyły PM2.5 zawierają się w PM10 i dlatego wystarczy mierzyć PM2.5. Inne wyniki są zawsze skorelowane i oczyszczanie wygląda dla tych pyłów w zasadzie tak samo. Znikają razem. Mierzenie ich osobno jest w zasadzie zbędne. Samsung ma czujnik zapachów. Nie znamy jeszcze jego specyfikacji, więc trudno mi powiedzieć co zmierzy. To na pewno duży plus, ale w większości wypadków złe gazy występują z pyłami (smog, dym papierosowy, spalony kotlet). W naszej opinii różnica między H13 (99,97%) a E11 (95%) skuteczności dla PM2.5, a dokładniej rozmiaru 0,3 mikrona jest pomijalna. To 5%, które gubi się w przepływie powietrza. Tu Samsung ma przewagę 467 vs 300 i ta przewaga wynosi dobre 50%. Podsumowując Samsung da więcej czystego powietrza, więc brałbym Samunga do Pana potrzeb. Musi Pan się jednak liczyć z tym, że żadne z tych dwóch urządzeń nie zapewnią Panu tego czystego powietrza pracując cicho. Wyższe stężenia pyłów spowodowane otwartym oknem, będą okupione głośną pracą oczyszczaczy. W kwestii recenzji Klarty Forste 2 - gdzie Pan widział recenzję, że jest źle wykonana i co to oznacza? Nie jest to produkt premium w mojej ocenie, ale to urządzenie, które stawiamy na podłodze i ma wciągać brud z powietrza. Do tego celu jakość tych produktów wydaje mi się ok, choć to zupełnie rzecz gustu i potrzeb. Mi osobiście Samsung mniej się podoba, bo jest mocno plastikowym urządzeniem, które świeci na wiele różnych sposobów. Taki zabawkowy jest. Wolę minimalizm. Samo wykonanie jednak w Samsungu jest lepsze niż w Klarcie, ale to też moja ocena subiektywna. I dziękuję za miłe słowa na wstępie Pana odpowiedzi.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @disqus_0aFl90lzN4:disqus natchniony zacząłem publikować więcej na YouTube. Zapraszam na nasz kanał: https://www.youtube.com/channel/UCB0wbr13mVn7KKppSA8opsA/

 • <cite class="fn">Mazol</cite> <span class="says">says:</span>

  Zamowilem kf3 chyba w dniu premiery, dzis przyszedł i martwi mnie jedna rzecz, a mianowicie tryb auto chodzi czyści wszystko fajnie tylko wracam po 40 min a tu maszyna zgaszona 🙁 ponowne wlaczenie bla bla bla może ktoś tyrpnal kolejna szansa i 15 min zaświeciło się wszystko i zgasła maszyna. Zastanawiam się czy to jakas funkcja czy Poprostu wadliwy egzemplarz i już muszę reklamować??

  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   mamy testowy model Klarty Forste 3 i do tej pory nie było takiego problemu. Nie wyłączał się też, gdy nie było smogu.
   Prawdopodobnie trafił się wadliwy egzemplarz, także radzimy reklamować. Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z nimi, sklep@klarta.pl.

 • <cite class="fn">Kamila Godosz</cite> <span class="says">says:</span>

  Proszę o pomoc. Czy ja dobrze rozumiem, że Klarta Forste 3 jest 6 razy bardziej czuła na smog niż Xiaomi Air Purifier?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   dziękujemy za komentarz, słuszne spostrzeżenie 🙂 Słowem wstępu – przyglądając się temu jak producenci podchodzą do zwalczania smogu- głównie pyłu PM2,5 (obecnie standard w ocenie jakości powietrza) widzimy, że niektórzy za złe powietrze uznają bardzo wysokie stężenia pyłu PM2,5. W przypadku Xiaomi jest to przekroczenie aż 600% normy (WHO sugeruje, aby średniodobowe stężenie pyłu PM2,5 nie było większe niż 25 µg/m³).

   Dlatego porównując Klartę Forste 3, który uznaje za złą jakość powietrza już 26 µg/m³, a Xiaomi 151 µg/m³, można stwierdzić, że Klarta lepiej zadba o zdrowie i jest bardziej czuła 🙂

   Pozdrawiamy

 • <cite class="fn">Bob Kowalski</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Jestem od dzisiaj szczęśliwym posiadaczem KF3. Nie wiem czy kolejność filtrów ma znaczenie ale co innego pokazuje instrukcja: wstępny,węglowy, hepa, a co innego film reklamowy klarty i samo zamontowanie filtrów w nowym egzemplarzu. Czy to ma znaczenie? Ponadto jest to mój drugi oczyszczacz( zgodnie z zasadą że jeden czyści tylko jedno pomieszczenie) i widzę znaczne różnice we wskazaniach czujników PM2.5. Kiedy Klarta pokazuje np. 20 PM to Philips AC2887 wyświetla PM2.5 na poziomie ok 60. Skąd taka różnica. Czyżby wadliwy czujnik w KF3? Zaznaczam że oczyszczacze znajdują się w tym samym pomieszczeniu i niedaleko siebie

 • <cite class="fn">Bartek</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, mam pytanie odnośnie porównania Xiaomi Air Purifier 2S vs Klarta Forste 3.
  Wydaje mi się że wiele osób szukających oczyszczacza do 1000zl ma podobna rozterek którego z tych wybrać. Jeżeli ktoś miał doświadczenie z oboma urządzeniami proszę o informację który sprzęt jest lepszy.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Xiaomi AP 2S jest na chwilę obecną tańsze. Ma aplikacje i możliwość sterowania telefonem. Parametry prądowe są podobne – oba oczyszczacze są bardzo energooszczędne. Ciut cichsza jest Klarta Forste 3, ale tu też mamy zbliżone poziomy. Czujniki laserowe działają podobnie. To co jest na plus dla Klarty Forste 3 to to, że traktuje za złe stężenie PM2.5 > 25 ug/m3, gdzie wszystkie oczyszczacze Xiaomi za złe uznają 150 ug/m3, czyli 6 razy wyższe stężenie (600% normy dobowej dla PM2.5). Oba oczyszczacze przyspieszają już wcześniej, ale w KF3 odbywa się to już przy 9 ug/m3. Dlatego przy tym oczyszczaczu będziemy mieli zdrowsze powietrze w domu. Oczywiście Xiaomi możemy kręcić z aplikacji i ręcznie wybierać inne poziomy. Można ustawić jakiś harmonogram. Dla nas KF3 jest lepsza, bo wyciągnięta z pudełka będzie działać lepiej. KF3 ma też 3 lata gwarancji i serwis D2D. Xiaomi 2 lata i serwis zewnętrzny.

 • <cite class="fn">Mikul</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, a czy mogę prosić o opinię na temat oczyszczacza AIRDOG X5? Chwalą się o wiele lepszym filtrem od Hepa, czy macie jakieś zdanie w tym temacie? Cena 2000zł. Zastanawiałem się nad Xiaomi 2s lub pro, Klarta Forste 3, ale przypadkiem natknąłem się na AIRDOG X5 i jeśli jest taka różnica, jak piszą, to wysupłałbym te 2000zł. Mamy nieco problemy z alergiami, więc jakość ma znaczenie dla Nas – jednak za tą cenę można kupić nawet 3 Xiaomi, byłoby do każdego pokoju :D. Byłbym wdzięczny za pomoc.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   nie mamy doświadczenia z tego typu filtrem (filtr elektrostatyczny), co też podkreślamy w recenzji Airdog. W wielu miejscach eksperci wypowiadają się, że ta technologia nie sprawdza się na polski smog.

   Na alergię i smog rekomendowany jest oczyszczacz z filtrem HEPA, a te wybrane przez Ciebie modele – Klarta Forste 3 i Xiaomi Air Purifier 2s go posiadają.

   Jeżeli mamy możliwość to lepiej kupić oczyszczacz dedykowany do danego pokoju niż jeden do mieszkania. To będzie nieskuteczne chociażby za sprawą wentylacji, kiedy do pomieszczenia stale wchodzą nowe zanieczyszczenia. Dlatego tak jak piszesz, lepiej kupić tańsze oczyszczacze do każdego pokoju 🙂

 • <cite class="fn">Mac Maciek</cite> <span class="says">says:</span>

  Witajcie, na stronie Klarta widnieje informacja, że urządzenie powinno stać w miejscu, gdzie zapewniona jest swobodna cyrkulacja powietrza, czyli w odległości przynajmniej 50 cm od ściany.
  Miałem zamiar postawić je przy samej ścianie i oknie balkonowym, gdzie ta cyrkulacja wydaje się być odpowiednia. Czy faktycznie koniecznie jest odsunięcie 50 cm od ściany?
  Drugie pytanie, czy producent deklaruje, że do tego modelu mają być dostępne filtry H13?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Takie zalecenie powinno dotyczyć wszystkich oczyszczaczy i chodzi wyłącznie o zapewnienie dostępu brudnego powietrza do urządzenia i zapewnienie swobodnego wypływu czystego powietrza tak, by mogło się ono mieszać w pomieszczeniu.

   Znaczenie takiego zapisu rośnie wraz z metrażem/kubaturą pomieszczenia. Jeśli w małym pokoju 10-15 m2 „przykleimy” oczyszczacz do ściany, to prawdopodobnie będzie miało to znacznie mniejsze znaczenie, niż powtórzenie tej czynności w pokoju 35 m2.
   Utrudniając mieszanie się mas powietrza może skutkować tym, że w odległych od urządzenia miejscach, powietrze będzie gorszej jakości.

   //

   W kwestii filtrów do Klarta Forste 3 zalecamy pytanie producenta. Do tej pory Klarta oferowała do modeli Forste/Forste 2 filtry wymienne klasy H13.

   Osobiście sugerowałbym wybierać zestaw z E11, bo H13 zmniejszy przepływ powietrza (może 10-20%), więc finalnie urządzenie będzie pracowało gorzej. E11 praktycznie usuwa zanieczyszczenia na poziomie bliskim 100%, a norma mówi, ze dla pyłów 0,3 um będzie robił to ze skutecznością >= 95%. Wszystkie inne pyły (większe i mniejsze), będą oczyszczane skuteczniej.

 • <cite class="fn">Ewa</cite> <span class="says">says:</span>

  Mieszkanie 64m2. Salon z otwartą kuchnią to około 30m2, nie jest oddzielony drzwiami, bardziej otwarty na korytarz i dalej pokoje. Sprawdzi się ta Klarta do takiego pomieszczenia? Będzie mobilna między salonem właśnie a małym pokojem dziecka.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Według naszych obliczeń starczy na > 35 m2, ale sposób pracy oczyszczacza w takiej przestrzeni zależy od tego, co się dzieje „za oknem”, jak działa wentylacja itd.

 • <cite class="fn">Zbyszek Lenard</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Ktory w kolejnosci ma byc filtr Hepa ( bialy)? Na filmie jest pokazany jako drugi a na instrukcji jako trzeci. Gdzie jest blad?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   w instrukcji jest prawidłowo, pierwszy powinien być filtr wstępny, potem węglowy i na końcu HEPA. W ten sposób minimalizujemy cząstki wtórne generowane przez oczyszczacz.

   Pozdrawiamy

 • <cite class="fn">Michał Andrzejewski</cite> <span class="says">says:</span>

  Przejrzałem recenzje wszystkich urządzeń do małych pomieszczeń. Szukam czegoś do salonu + aneks ok 22m2 w bloku (na noc mała sypialnia). Czy to jest najlepsze urządzenie w cenie do 1000 zł w Państwa ocenie?
  Domowy zegar elektroniczny pokazuje nawilżenie na poziomie 52-54%. W łazience ok 65-68 po prysznicu. Czy tym pomiarom można ufać i odpuścić sobie zatem oczyszczacz z nawilżaczem?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   wilgotność względna jest na właściwym poziomie, powinna się mieścić w zakresie 40-60%. Ciężko porównywać tą wilgotność z tą osiągniętą w łazience po prysznicu.
   Nasze rekomendacje i ocenę przedstawiamy w ranking-oczyszczaczy.pl w sortowaniu po opłacalności.

 • <cite class="fn">Adrie</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Niedługo będę po operacji zatok przynosowych i warto aby powietrze w pokoju bylo bardziej czyste niż zwykle. Myślałem nad Xiaomi ale dopiero tutaj dowiedziałem się że ma on strasznie słabe progi w porównaniu do UE. Myślałem o karta forte 3. Czy będzie on lepszy od różnego rodzaju Xiaomi na dzień dzisiejszy ? Chodzi mi bardziej o możliwości oczyszczania powietrza. Wygląd czy Głośność pracy to dla mnie drugorzędne znaczenie. Po

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   Xiaomi jest atrakcyjny cenowo, swoją pracę przyspiesza przy niższych stężeniach pyłu PM2,5, jednak pozwala przekroczyć normę o 600%, żeby pracować z pełną wydajnością.
   Klarta Forste 3 pracuje na restrykcyjnych zakresach dla pyłu PM2,5, więc to wielka zaleta tego sprzętu – przy 9 µg/m³ pyłu PM2,5 przełącza na szybszy tryb, a od > 26 µg/m³ pracuje z pełną wydajnością.
   Podobnie pracują oczyszczacze Lifaair, uznają za złe powietrze przy wartości 12 µg/m³.

 • <cite class="fn">Szymon</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy zjawisko wzrostu PM 2.5 na wyświetlaczu przy gotowaniu jest normalne? Ostatnio przy smażeniu ryby KF3 w trybie auto ustawiony w innym pomieszczeniu pracował na maxa pokazując PM 2,5 ok 180 gdzie wcześniej było 15…to samo było przy włączonym inhalatorze kiedy dzieciom robiłem inhalacje?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Smażenie jest niezdrowe… Bo m.in. generuje dużo dymu 🙂 To normalne, że oczyszczacze wariują przy smażeniu.

   Inhalator generuje bardzo malutkie cząsteczki wody, i tak jak nawilżacze ultradźwiękowe powoduje reakcje czujników pyłów. Te nie potrafią rozróżnić, czy to woda, czy „dym”.

   Dlatego wszystko należy uznać za prawidłowe działanie.

 • <cite class="fn">Krzysztof Banaszek</cite> <span class="says">says:</span>

  Drodzy Państwo Pomóżcie!

  Syn 5lat od niedawna wykryta astma oskrzelowa. Chcemy z żoną kupić oczyszczacz powietrza do 1000zl jak narazie do mlodego pokoju max 10m i teraz dylemat: żona zostala namowiona na rowente 6020 20f1 jakis , ja zobaczylem i poczytałem właśnie przes chwilą o Klarta Forste 3 i mam jeszcze na uwadze sharpaSHARP KC-930EUW z funkcją nawilżania i z tym specjalnym filtrem. Mieszkanie 48m parter na Warmii. 0s. W domu jest dawno juz czysty i zadbany pies nim syn się urodzil.
  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Rowenta obecnie za >1000 zł, więc Forste 3 będzie lepszym wyborem – ma podobny CADR, a kosztuje blisko 300 zł mniej. Do tego ma bardzo czułe i wymagające auto.

   Wspomniany Sharp nie ma czujnika smogu, więc trzeba będzie go osobno pilnować. Lepiej do KF3 dokupić nawilżacz ewaporacyjny – jeśli wilgotność spada przy mrozach poniżej 40%.

   • <cite class="fn">Krzysztof Banaszek</cite> <span class="says">says:</span>

    A Xiaomi czy Klarta ? Bo juz głupieję

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry,
     porównywalnym modelem do Klarty Forste 3 jest Xiaomi Air Purifier 2s. Proszę się zapoznać z recenzją Xiaomi 2s, ponieważ ok. tydzień temu zaktualizowaliśmy recenzję dodając nasze uwagi: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-2s/.

     Tutaj przede wszystkim problem z trybem automatycznym działającym na podstawie norm chińskich, dzięki czemu oczyszczacz pozwala na przekraczanie 600% polskiej normy, po czym pracuje z pełną wydajnością.
     Aktualnie nie ma aplikacji pozwalającej na zautomatyzowanie pracy i przypisanie zakresów działania.

    • <cite class="fn">Mikul</cite> <span class="says">says:</span>

     Miałem ten sam problem. Od miesiąca Klarta działa u mnie w mieszkaniu. Xiaomi – zniechęciły mnie ich normy. Znajomy ma, cały czas porównujemy działanie :D. Różnica taka, że ja mam cały czas na AUTO i nic nie muszę robić, podczas gdy znajomy musi ustawiać manualnie. Na plus dla Xiaomi to aplikacja. Może go uruchamiać i zmieniać tryby na smartfonie będąc poza domem, fajne jest też to, że sobie widzi cały czas na telefonie odczyty z domu. Ja jednak wolałem mieć urządzenie, którego nie muszę pilnować, prawie bezobsługowe.

     • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękujemy za opinię 🙂 Mamy podobne zdanie, aplikacja jest bardzo fajnym dodatkiem, ale to nie ona powinna dyktować działanie oczyszczacza.

 • <cite class="fn">kozodol o</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam tylko obawy o filtry. W necie trudno znaleźć informacje o firmie – czy ma doświadczenie i w związku z tym, czy utrzyma się na rynku. Co w sytuacji, gdy Klarta przestanie produkować za dwa lata, a ja zostanę bez filtrów?
  Przy okazji: dzięki dla twórców ranking-oczyszczaczy.pl!

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry. Filtry są generalnie w ciągłej sprzedaży poza chwilowymi brakami wynikającymi z oczekiwaniem na kolejną dostawę produktu. Jesteśmy obecni na rynku już trzeci sezon a nasze oczyszczacze cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością. Wprowadzając nową wersję modelu na rynek gwarantujemy również stałą dostępność filtrów.
   Agnieszka Chmielewska, Dział Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">Emila</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam ten model i od dwóch dni, jakby słabiej działał. Wcześniej bardzo szybko i sprawnie oczyszczał powietrze, teraz w zamkniętym pokoju 12m2, w trybie turbo trwa to o wiele dłużej, dmucha, dmucha i poniżej 20 nie może zejść 🙁 Ile mniej więcej czasu powinno zająć mu oczyszczenie pokoju j.w., zakładając, że zaczął od poziomu 30?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, w mieszkaniu z poprawnie zrobioną wentylacją wymiana powietrza odbywa się cały czas. Też powietrze za oknem ciągle się zmienia – jednego dnia cieszymy się czystym powietrzem, innego dnia, do pomieszczenia wchodzi masa zanieczyszczonego powietrza, więc oczyszczacz będzie dłużej pracował. Możesz to obserwować przy pomocy aplikacji w telefonie np. Airly lub na ich stronie 🙂

 • <cite class="fn">Maza</cite> <span class="says">says:</span>

  Po przeczytaniu setek rankingow i komentarzy kupilam kf3. Uzytkuje od wczoraj. Prosze o odpowiedź, czy jest jakaś tajemnica w obsłudze wyświetlacza kf3? Panel nie reaguje na dotyk, ewentualnie za 10-15 razem uda sie go wlaczyc lub zmienic opcje. Na pilota dziala ok.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   my testowaliśmy kilka modeli Klarty Forste 3 i u nas nie było problemu z panelem dotykowym. Najlepiej z tym problemem udać się bezpośrednio do Klarty – sklep@klarta.pl.

  • <cite class="fn">rafal</cite> <span class="says">says:</span>

   mam ten sam problem.nagralem filmik i zglosilem do Klartymailowo tydzien temu, dzis dzownilem w tej sprawie , zostalem poinformowany ze wkrotce sie do mnie odezwa.

   • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    @disqus_I1Toy0FXHh:disqus dziękuję za komentarz. Odpowiem pod najnowszą wiadomością. Agnieszka z Klarta Poland

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   @disqus_bOlCSS2yzQ:disqus prosimy o wiadomość na adres serwis@klarta.pl. Niezwłocznie zajmiemy się sprawą. Prawdopodobnie wymienimy oczyszczacz na nowy. Zidentyfikowaliśmy problem z panelami w niewielkiej części partii tego modelu. Nasi inżynierowie szybko rozwiązali problem. Panel potrafi płatać figle i nie reagować na każdy palec. W imieniu zespołu przepraszam za niedogodności. Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Dział Obsługi Klienta Klarta Poland.

 • <cite class="fn">rafal</cite> <span class="says">says:</span>

  zakupilem to urzadzenie 13 listopada 2019 bezposrednio ze strony porducenta. Pierwsze wrazenie super ,wyglad , rozmiary. kolor bialy jest torche taki bardziej brudny bialy niz bialy.

  po wlaczeniu, wrazenia:
  PM2.5 = 8 wlacza sie tryb Slow , napisane jest powyzej:
  do 8 µg/m³ PM2,5 – silent, a dopiero od 9 jest slow
  9-15 µg/m³ PM2,5 – slow,

  Posiadam czujnik smogu DM106A i odczyt dla PMO2.5 jest porownywalny.

  wedlug mnie urzadzenie jest glosne ale to jest kwestia indywidualna, jedyne doczynienie ktore mialem z odswiezaczami to byl zepter ion therapy ktory jest o wiele chichszy. Przy takiej cenie nie ma co porownywac.

  Przyciski na panelu sterujacym ciezka chodza , w instrukcji jest napisane :” Przycisk jest klawiszem dotykowym. Dotkniecie palcem przycisku jest wykrywane przez oczyszczacz.Gdy palec zostaje zdjety z przycisku.oczyszczacz zaczyna dzialac”. Pisalem do klarty w tej kwestii ,nawet podeslalem filmik . niestety nie dostalem odpowiedzi, czasem dziala czasem nie , musze kombinowac z ustawieniem wlasciwie palca zeby zadzialalo. jest to malo komfortowe i zastanawiam sie nad odeslaniem z powrotem . moze ten egzemplarz ma wadliwy panel dotykowy.

  minusy:

  po wylaczeniu trzeba pamietac o ponownym wlaczeniu ionizacji.
  brak mozliwosci wylaczenia dzwieku podczas przelaczania/sterowania czy to przez panel czy pilot. dzwiek jest dosc glosny w nocy moze obudzic .

 • <cite class="fn">rafal</cite> <span class="says">says:</span>

  zakupilem to urzadzenie 13 listopada 2019 bezposrednio ze strony porducenta. Pierwsze wrazenie super ,wyglad , rozmiary. kolor bialy jest torche taki bardziej brudny bialy niz bialy.

  po wlaczeniu, wrazenia:
  PM2.5 = 8 wlacza sie tryb Slow , napisane jest powyzej:
  do 8 µg/m³ PM2,5 – silent, a dopiero od 9 jest slow
  9-15 µg/m³ PM2,5 – slow,

  Posiadam czujnik smogu DM106A i odczyt dla PMO2.5 jest porownywalny.

  wedlug mnie urzadzenie jest glosne ale to jest kwestia indywidualna, jedyne doczynienie ktore mialem z odswiezaczami to byl zepter ion therapy ktory jest o wiele chichszy. Przy takiej cenie nie ma co porownywac.

  Przyciski na panelu sterujacym ciezka chodza , w instrukcji jest napisane :” Przycisk jest klawiszem dotykowym. Dotkniecie palcem przycisku jest wykrywane przez oczyszczacz.Gdy palec zostaje zdjety z przycisku.oczyszczacz zaczyna dzialac”. Pisalem do klarty w tej kwestii ,nawet podeslalem filmik . niestety nie dostalem odpowiedzi, czasem dziala czasem nie , musze kombinowac z ustawieniem wlasciwie palca zeby zadzialalo. jest to malo komfortowe i zastanawiam sie nad odeslaniem z powrotem . moze ten egzemplarz ma wadliwy panel dotykowy.

  minusy:

  po wylaczeniu trzeba pamietac o ponownym wlaczeniu ionizacji.
  brak mozliwosci wylaczenia dzwieku podczas przelaczania/sterowania czy to przez panel czy pilot. dzwiek jest dosc glosny w nocy moze obudzic .

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za obszerny komentarz. Sprawą wadliwego panelu już się zajmujemy.

   Klarta Forste 3 to nowy oczyszczacz, w którym wykonaliśmy kilka istotnych zmian względem wcześniejszego modelu Forste 2. M.in. zredukowaliśmy natężenie i barwę światła wyświetlacza, by to było bardziej przyjazne wieczorem i nocą. Udało nam się osiągnąć temperaturę i intensywność światła, która o ponad 70% mniej wpływa na tzw. smog świetlny.

   Niestety zmiana wywołała problem w niewielkiej części partii nowego modelu. Problem objawia się słabszą reakcją na niektóre rodzaje skóry palca. Nasi inżynierowie już rozwiązali problem i poprawki są wdrażane w nowych partiach urządzeń.

   Przepraszamy za zaistniałą sytuację i obiecujemy zająć się każdym podobnym zgłoszeniem, jeśli problem wystąpi. Zależy nam, by nasi Klienci czuli 100% satysfakcji z zakupionych oczyszczaczy.

   Dokładamy wszelkich starań, by szybko reagować na Państwa potrzeby. Dlatego wypuszczamy kolejny, ulepszony model Forste w czasie krótszym niż 12 miesięcy. Chcemy, by urządzenia marki Klarta były idealnym sprzętem dbającym o jakość powietrza w polskich domach. Dlatego chętnie przyjmujemy każdą najmniejszą sugestię i krytykę.

   Dodam, że tylko teraz pracujemy aż nad 5-cioma rodzajami modyfikacji obecnych na rynku urządzeń 🙂

   Jeszcze raz przepraszam za zaistniałą sytuację i pozdrawiam w imieniu całego zespołu,
   Agnieszka Chmielewska, Dział Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">Mac Maciek</cite> <span class="says">says:</span>

  Opiszę swoje odczucia odnośnie tego urządzenia. Zaczęło się źle, bo otrzymałem urządzenie, które po uruchomieniu kompletnie nie zmieniało wartości pm 2,5. Po zapytaniu u producenta, otrzymałem info, że prawdopodobnie wypiął się kabelek od czujnika w transporcie i że już taki przypadek mieli. No generalnie słabo to świadczy o produkcie… Na szczęście bezproblemowo wymieniono mi na już sprawny egzemplarz.
  Urządzenie jest bardzo ciche i nie mam zastrzeżeń do jego działania.
  Osobne słowa co do panelu dotykowego – to jest jakaś porażka. Reaguje kiedy chce i jak chce.
  Tak samo było w oddanym egzemplarzu, więc mam porównanie w 2 sztukach.
  Sprawia wrażenie również licho osadzonego na swoim miejscu. Gdyby nie było pilota, na pewno oddałbym urządzenie i nie chciał na nie więcej spojrzeć. Z pilotem daje radę, choć jego zasięg szałowy nie jest. Na minus również konieczność włączania jonizacji po każdym uruchomieniu.

  Żeby być dobrze zrozumianym, jeśli urządzenie będzie sprawnie działać jak do tej pory, to za te pieniądze polecam. Należy jednak pamiętać, że ta cena musi z czegoś wynikać, nie ma cudów. Takie elementy jak panel dotykowy, pilot czy wypinający się kabelek w transporcie to potwierdzają.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   @macmaciek:disqus przepraszam za zaistniałą sytuację. Wypięty czujnik to przypadek jeden na tysiąc. Kwestię panelu rozwiążemy. W ostatnich dniach dzięki kilku zgłoszeniom użytkowników odkryliśmy zły program w sterowniku panelu dotykowego w części najnowszej dostawy. Mamy już wszystko pod kontrolą. Prosimy o ponowny kontakt z serwisem. Wgramy poprawny program i będzie działało bardzo czule. Zrekompensujemy wszystkie niedogodności.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

   • <cite class="fn">Krzychu</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień Dobry,
    Czy problem z panelami będzie rozwiązany w modelach które będą zamówione w tym tygodniu?

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry,
     kontaktowaliśmy się w tej sprawie, problem z panelami dotykowymi został rozwiązany. Aktualnie u producenta można zakupić KF3, ale dostawa będzie realizowana po 9.12.

 • <cite class="fn">Marcin Chęciński</cite> <span class="says">says:</span>

  Otrzymałem dzisiaj swoją Klartę Forste 3. Potwierdzam, że odczyty PM rzeczywiście blisko czujnika Laser Egg. Ogólnie ładnie działa, fajnie wygląda.

  Pytanie: czy wiecie na ile mniej więcej starcza filtr w warunkach polskich? Województwo śląskie, stężenia zwykle raczej z tych wyższych (w domu dochodzą do 90 PM 2.5 w kiepski dzień).

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za opinię 🙂

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   @marcinchciski:disqus cieszę się z wyboru Klarty Forste 3 i dziękuję za uznanie. Postaram się nakreślić problem żywotności filtrów.

   Na ich żywotność poza ilością zanieczyszczeń ma także wpływ kubatura, którą chroni urządzenie, przeznaczenie pokoju i wentylacja.

   Z doświadczeń użytkowników, które monitorujemy wynika, że w śląskich, trudnych warunkach zestaw filtrów wytrzyma rok w pomieszczeniu tylu salon lub sypialnia o powierzchni do 30 m2. Są użytkownicy, którzy używając oczyszczacz w małej sypialni używają filtrów drugi sezon. W mniejszych pomieszczeniach ilościowo jest mniej zanieczyszczeń.

   Dlatego nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Urządzenie zmierzy czas użytkowania filtra zgłaszając, że trzeba go wymienić. Można wtedy ocenić stopień zużycia. Chętnie w tym pomożemy.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">MS</cite> <span class="says">says:</span>

  Od zeszłego roku mam Forste 2 (z resztą dzięki tej stronie). Działa dobrze i rozważam dokupienie Forste 3, ale jest też tamta poprzednia 2 na promocji i nie jestem pewien czy warto dopłacać za „silnik bezszczotkowy” w 3 – ktoś może pomoże? Producent oczywiście prezentuje swoje argumenty, ale za zdanie kogoś kto już ma (albo się lepiej zna) byłbym wdzięczny.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   Klarta Forste 2 zajmuje nadal wysokie miejsce w rankingu, przy aktualnej cenie z promocją jest atrakcyjną ofertą. Niemniej, producent wycofuje z rynku ten model – tutaj warto wspomnieć, że filtry w 2 i 3 są takie same, nie będzie problemu z ich dostępnością.
   Przy Klarta Forste 3 producent zmodyfikował kilka rzeczy m.in. zmienił algorytm w trybie automatycznym na bardziej restrykcyjny, zmniejszył głośność w trybie sleep (teraz jest niesłyszalny), zmniejszył pobór prądu.

   Jeżeli jest Pan zadowolony z Klarta Forste 2, to 3 jest godnym polecenia następcą.

 • <cite class="fn">malwin132</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy posiadacze Klarta Forste 3 mogą wypowiedzieć się na temat hałasu w trybie sleep? Czy faktycznie da się przy tym spać ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Sleep w KF3 jest bardzo ciche. Myślę, że w wielu pokojach wręcz niesłyszalne. Wcześniejsza KF2 była słyszalna w zasadzie na każdym trybie. Części osób przeszkadzała, a części nie. Na Klartę Forste 3 jeszcze nikt nie narzekał ze względu na głośność trybu nocnego.

   • <cite class="fn">Bob Kowalski</cite> <span class="says">says:</span>

    Potwierdzam. Tryb sleep jest praktycznie niesłyszly w KF3

 • <cite class="fn">Emi</cite> <span class="says">says:</span>

  Szkoda ze tylko na Store – Obniżyliby na Forste 3, to i ja i moi znajomi nie kupowalibyśmy jutro Xiaomi albo Sharpa, które to na Black Friday zrobiły spore przeceny :/

 • <cite class="fn">Damian Fryc</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam , szukam do zakupu oczyszcza z. Ważne jest dla mnie cicha praca w trybie nocnym poniżej 20 db , oraz restrykcyjniejsze niz standardowo normy kiedy oczyszcza z uznaje że powietrze jest czyste. Oraz na allegro jest wiele oczyszczaczy z filtrami UV , filtry elektrostatyczne itp. . I cena ok 500zl.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @damianfryc:disqus nie potrafię wskazać urządzenia mieszczącego się w Twoich wymaganiach.

   Filtry UV – wydaje się, że zbędne w naszym klimacie. Zostały zaszczepione w oczyszczaczach, które są przeznaczone na wilgotne części świata. Działanie światła za krótkie. Lampa często za filtrami, więc nie oddziaływuje na większą część filtrów.

   Filtry elektrostatyczne – mało praktyczne przy działaniu antysmogowowym/antypyłowym. Dlatego na polskim rynku króluje filtr HEPA + filtr węglowy.

   • <cite class="fn">Damian Fryc</cite> <span class="says">says:</span>

    Znalazłem coś takiego. I zastanawiam się nad klastra forste 3 a tym :Labesto LAP9007w

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Trudno mi się wypowiedzieć, bo jest trochę rozbieżności w opisach tego sprzętu, a instrukcją np. Nie ma w niej 20 db. Jest 30. Nie wiadomo jaki jest czujnik i jak działa automat. Podejrzewam, że jest podczerwień i działa w najlepszym wypadku na zakresach 50/100/150 uq/m3 dla PM2.5.jeśli dobrze identyfikuje pył. To taki standard. Cena za to bardzo ciekawa 🙂
     http://seltis.pl/LABESTO/Instrukcje/Instrukcja%20Oczyszczacz%20LAP9007W(1).pdf

     • <cite class="fn">Bartosz Śliwiak</cite> <span class="says">says:</span>

      A żywotność filtrów i ich cena? Jaka różnica między Labesto Lap 9007w a Klarta Forste 3. albo inne istotne różnice przemawiające za jednym z tych produktów.

 • <cite class="fn">Dawid Wlazłowicz</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, na stronie producenta nie mogę znaleźć informacji na temat który mnie interesuje dlatego chciałbym zapytać tutaj. Klarta forste 3 posiada jonizator ostrzowy czy plazmowy ? Pozdrawiam

 • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

  Informujemy, że do dnia 1 grudnia 2019 rozwiązaliśmy problem z niewielką częścią pierwszej partii modelu Klarta Forste 3 i w sprzedaży są już wyłącznie egzemplarze z poprawnie działającym panelem sterującym.

  Wszystkich klientów, którzy zidentyfikowali u siebie problem małej czułości panelu dotykowego, obejmujemy serwisem Door To Door i niezwłocznie wgrywamy poprawny program sterujący. Po zmianie oprogramowania urządzenia reagują na najmniejszy dotyk 🙂

  Jeszcze raz przepraszamy za tą niedogodność i dziękujemy za cierpliwość oraz powierzone zaufanie.

  Z wyrazami szacunku, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzięki za info.

  • <cite class="fn">TheEvulSalvadore</cite> <span class="says">says:</span>

   No niestety, dzisiaj przyszedł mój Forste 3 i panel reaguje jak chce. Mam odsyłać czy przyjedziecie to naprawić?

   • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    @theevulsalvadore:disqus przykro mi za zaistniałą sytuację. Zrealizowaliśmy w ostatnich dniach kilkaset zaległych wysyłek Klarta Forste 3 i nie mamy podobnych zgłoszeń, więc prosimy o pilny kontakt z serwisem: tel.: +48 507 773 608 lub serwis@klarta.pl. Postaramy się szybko rozwiązać problem.

    Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska

    • <cite class="fn">Mm Nn</cite> <span class="says">says:</span>

     Witam,

     W naszym oczyszczaczu który przyszedł 9 grudnia wskaźnik PM 2.5 pokazuje cały czas „0” już widziałem wcześniej takie komentarze tutaj, widzę że jest to chyba dość częsty problem, mógłbym prosić o pomoc ? Przesłałem do Państwa maila na serwis@klarta.pl

 • <cite class="fn">Paweł Bąk</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam mam pytanie czy nawilżacz powietrza ultradźwiękowy może mieć wpływ na wskaźnik pm 2.5 ? Bo u mnie oba urządzenie nie mogą pracować blisko siebie bo oczyszczacz zaczyna wariowac i pokazywać wartości 200 i większe.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   tak, nawilżacze ultradźwiękowe, nebulizatory czy nawet smażenie wpływa na niewłaściwe odczyty na czujnikach. Dla oczyszczacza powietrza bardzo małe cząsteczki wody traktowane są jak pyły i nie potrafią ich rozróżnić.

   Jest to jak najbardziej właściwa reakcja oczyszczacza, ale nie należy używać obu urządzeń jednocześnie.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety nawilżacze ultradźwiękowe ze względu na zamianę wody w parę i pył, zakłócają pracę sensorów pyłowych. Dlatego zalecamy używać oczyszczacza Klarta Forste 3 razem z nawilżaczem ewaporacyjnym Klarta Humea, który nawilża w sposób naturalny i zdrowy.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Dominika Pisarczyk</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, proszę o radę. Mam maly domek – salon z aneksem 30m2. Zastanawiam sie, który model wybrać – Klatra Stor, czy Klatra Forste3. Teoretycznie KF3 spełnia kryteria, ale zależy mi na tym aby urządzenie było ciche. Boję się, ze przy KF3 urządzenie będzie musiało działać w trybie szybkim (co daje 54db=głośno), żeby „wydolic”. Stąd moje pytanie:
  1. Czy mogę założyć, że ze względu na większą wydajność KS bedzie chodzić w trybie co najwyzej wolnym (=cichym)?
  2. Czy to żubry pomysł, żeby brać KS do pomieszczenia 30m2?
  3. Który z tych dwóch modeli polecacie na ww. Warunki?:)
  Miejsce zamieszkania – śląskie miasto znane z dużego smogu 😉

  Dziękuję!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Na 30 m2 na Śląsku wybrałbym Klartę Stor. Nie można jednak założyć, że zawsze będzie chodziła „cicho”. To zależy ile smogu wpadnie w krótkiej jednostce czasu. Stor ma dużą moc zarówno w trybie Sleep, jak i na 1-szym biegu, które nie będą przeszkadzać w takim pomieszczeniu, więc w razie potrzeby na noc można ustawić np. 1 i oczyszczacz zapewni niskie poziomy zanieczyszczeń, bo sporo przefiltruje.

 • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Do mieszkania 43m2 starczy model Klarta Forste 3?, bardziej mi się podoba od Stor bo ma cyfrowy wskaźnik zanieczyszczenia

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   proszę pamiętać, że oczyszczacz powietrza dobiera się do konkretnego pomieszczenia a nie do całego mieszkania. Ściany stanowią barierę przez co powietrze nie będzie się skutecznie mieszało, chyba, że jest to otwarta przestrzeń. Maksymalna powierzchnia deklarowana przez producentów dotyczy max. wydajności, a w takim trybie w warunkach domowych oczyszczacz pracuje rzadko.

   Klarta Forste 3 będzie najbardziej skuteczna przy 20-25 m2, powyżej lepiej wybrać Klartę Stor – przy większym wydajności CADR, oczyszczacz więcej będzie „mieszał”powietrza w najcichszym trybie 🙂 Jeżeli Pana salon lub sypialnia ma do 25 m2 to Forste 3 będzie odpowiednie, wiele Użytkowników decyduje się na przenoszenie oczyszczacza – w dzień salon, w nocy do sypialni.

 • <cite class="fn">Ticoo</cite> <span class="says">says:</span>

  Ja mam jedno pytanie do KF3. Jaka jest kolejność zakładania filtrów ?
  1Wstępny, 2 Hepa czy węglowy. Co obrazek to co innego widzę.
  Z instrukcji wynika ze wstępny węglowy hepa.

  Moja opinia na chwile obecna.
  Jest naprawdę cichy.
  Tryb turbo bardzo szybko oczyszcza pokój 4x4x2.8
  Na sleep silent fast turbo pracuje bez zarzutu. Na slow lekko wibruje (wyczuwalne przy dotyku).

 • <cite class="fn">ania leelou</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Zastanawiam się nad zakupem oczyszczacza Klarta. Znalazłam jednak oczyszczacz Webber AP9700, ktory ma więcej filtrów. Zależy mi na tym, aby oczyszczacz (w rozsądnych pieniądzach) jak najlepiej spęłniał swoją role – mam alergię i przewlekły kaszel, a także kota w domu.. Powierzchnia pokoju, w którym będzie stało urządzenie to ok.30 m2. Uprzejma prośba o podpowiedź, co bedzie dla mnie lepsze – Klarta, czy ten Webber? ..a może jeszcze coś innego? Z góry dziękuje.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Porównanie tych dwóch urządzeń jest trochę nieudane, bo Webber jest 2 razy większy i kosztuje dzisiaj około 350 zł więcej. Webbera mamy w labie. Sekcja antysmogowa jest ok. Nawilżająca fatalna. Jeśli chodzi o usuwanie alergenów z powietrza Webber może robić to szybciej bo ma większy CADR maksymalny, czyli większa ilość powietrza zostanie pzrefiltrowana w tym samym czasie. Ilość filtrów w tym wypadku nie ma większego znaczenia, bo za alergeny wziewne odpoawiada w obu przypadkach filtr klasy HEPA.
   Dlatego oba urządzenia powinny skutecznie minimalizować objawy antyalergiczne.

   • <cite class="fn">ania leelou</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuje za odpowiedź. Czy może Pan napisać, jaka jest różnica pomiędzy filtrem hepa 11 (który jest w KF3), a hepa 13? I czy ewentualnie jest możliwość/sens zamiany na hepę 13, kiedy filtr się zabrudzi i trzeba będzie go wymienić?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     E11 w Klarcie jest wystarczające. W praktyce oczyszczacz jest ciut skuteczniejszy z filtrem klasy E11 niż H13. Dlatego nie ma potrzeby zamiany na H13, a moim zdaniem jest to bezsensowne wyrzucanie pieniedzy w błoto.

     Nasze testy laboratoryjne nie wykazały, by oczyszczacze z filtrami E11 w jakikolwiek sposób ustępowały w skuteczności usuwania PM1, PM2,5 czy PM10. Mierzymy wszystkie te frakcje testując skuteczność maksymalną i automatyczną urządzeń.

     Klarta Forste 3 pomimo filtra E11 chroni powietrze lepiej (w trybie automatycznym) niż wiele innych modeli z filtrem H13 (np. Sharp KC-D40, Philips AC2889/10).

 • <cite class="fn">Łukasz</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, zastanawiam się nad zakupem któregoś oczyszczacza z Klarty:
  Forste 3 lub Stor. Który z nich będzie lepszy do mieszkania o
  powierzchni 54 m2 na Śląsku. Forste 3 jest fajna bo pokazuje aktualne
  stężenie pm 2,5 i ma lepszy czujnik pyłu bo laserowy. Czy ten czujnik z
  Stor jest wystarczający, dobrze się spisuje czy lepiej wziąć urządzenie z
  laserowym czujnikiem? Czy Stor tez ma genialny tryb automatyczny, czyli
  te same normy co KF3 oraz który z nich pracuje ciszej?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Czujnik w Storze działa poprawnie. Auto działa trochę inaczej, ale przez większy CADR urządzenie jest szybkie. Znacznie szybsze niż Forste 3. Klarta Forste 3 będzie cichsza w nocy (Sleep). Dokładne parametry głośności znajdują się w tabeli.

   Sugeruję jednak rozważenie zakupu nie jednego, a kilku urządzeń, bo oczyszczacza nie wybiera się do mieszkania, a raczej pomieszczenia/pokoju.

 • <cite class="fn">Mateusz S.</cite> <span class="says">says:</span>

  „…Dlatego wypuszczamy kolejny, ulepszony model Forste w czasie krótszym niż 12 miesięcy.” Czy producent Klarta może zdradzić jakie funkcje będzie posiadał nowy ulepszony model ?

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Postaramy się, by kolejna odmiana Forste pracowała z większą liczbą prędkości wentylatora. Zajmujemy się wdrożeniem dobrych reguł zmian tych prędkości, by oczyszczacz „nie skakał” na granicy zmian trybów. Inne zmiany nad którymi pracujemy na tą chwilę musimy zostawić dla siebie 🙂

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Klarta Poland

 • <cite class="fn">Mateusz S.</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,

  wasz ranking jeśli chodzi o oczyszczacze przeczytałem już chyba wzdłuż i w szerz ale nadal mam małe wątpliwości. Waham się pomiędzy zakupem oczyszczacza Klarta Forste 3 a Xiaomi Mi Air Purifier 2s w wersji CN (mowa tu o wersji, w której możemy zmienić próg reakcji na pył PM 2,5). Czy z użytkowego punktu widzenia jonizator, w który wyposażony jest oczyszczacz KLARTA przemawia za jego wyborem czy może jonizacja powietrza to „zbędny gadżet” w przypadku tych 2 oczyszczaczy ?

  Biorę również pod uwagę jeden z 2 ww modeli + nawilżacz ewaporacyjny lub oczyszczacz Sharp KC-D40EU, który jak wiadomo posiada wbudowany jonizator oraz nawilżacz.

  Jaka była by Państwa sugestia z czysto technicznego-użytkowego punktu widzenia pomijając takie aspekty jak: różnica w cenie, CADR, częstotliwość wymiany filtrów, głośność czy pobór prądu a skupiając się bardziej na jonizacji i nawilżeniu powietrza.

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc,

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,

   jonizacja jest dodatkiem, ważniejszy jest dobrze ustawiony tryb auto reagujący nawet na niskie stężenia pyłów. Oczyszczacz powietrza Klarta ma to dobrze ustawione, nie trzeba ingerować w działanie. Xiaomi nie posiada jonizatora, a co do zakresów to można je ustawić w wersji CN można je ustawić.
   – Oczyszczacza Sharp KC-D40 nie polecamy, działa przy wysokich stężeniach pyłu PM2,5, będzie mało skutecznie usuwał smog. Ma za to dobry nawilżacz, jednak jako oczyszczacz nie możemy go polecić.

   Wybierając Xiaomi lub Klartę warto dokupić osobny nawilżacz – tutaj udane modele nawilżaczy ewaporacyjnych pochodzą właśnie z tych firm + możemy polecić nawilżacze Philips.

   • <cite class="fn">Mateusz S.</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Temat oczyszczacza można uznać za zamknięty. Skupiając się teraz na samym jonizatorze to czy urządzenia zastosowane w marce Philips wytwarzające duże, ciężkie jony plasmacluster a jony wytwarzane w urządzeniu marki Klarta gdzie zastosowany został jonizator ostrzowy to te same jony ? Miałem do czynienia z obszernym artykułem mówiącym o przewadze jonów typu plasmaluster nad jonami wytwarzanymi przez klasyczne jonizatory ostrzowe. Czy potwierdzcie Państwo ten fakt ?

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Ciężko nam odpowiedzieć na pytanie, nie mamy jak tego przetestować/zbadać. Sam temat jonizacji wychodzi poza nasze kompetencje, a badań dotyczących jonizatora ostrzowego jest bardzo mało.

     Ps. wkradł się mały błąd, jonizator Plasmacluster jest w Sharpach nie Philipsach 🙂

     • <cite class="fn">Mateusz S.</cite> <span class="says">says:</span>

      Rozumiem, bardzo dziękuję za pomoc. Fakt, myślałem Sharp a napisałem Philips.
      Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

   • <cite class="fn">Mateusz S.</cite> <span class="says">says:</span>

    Sprawdzałem przed chwilą specyfikację Sharpa KC-D40 i nie mogę się doszukać informacji przy jakich stężeniach pyłu PM2,5 „działa”. Z kolei model KC-A60 jest przez was wysoko oceniany w rankingu a jest przecież poprzednikiem modeli KC-D. Jak to rozumieć ? Czy wysoka pozycja w rankingu KC-A60 to zasługa CADR ? KCA-60 vs KC-D60 – wygrywa model starszy.

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Jesteśmy w trakcie testowania i wyjaśniania zakresów działania oczyszczaczy Sharp. Na razie wg naszych testów Sharp reaguje na wysokie stężenia pyłu PM2,5.
     Sharp KC-A60 według rankingu opłacalności ma lepszy stosunek ceny do pozostałych parametrów.

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Proszę o pomoc w doborze oczyszczacza. Po długiej lekturze wybrałem dwa modele.

  1. Klarta Forste 3 (do którego dokupię filtr hepa h13)
  2.Samsung AX60R5080WD

  Mieszkanie ma 3 pokoje i 60m, więc oczyszczacz i tak będzie przenoszony. Planuje taki cykl. Po wieczornym wietrzeniu oczyszcza kolejno pokoje. Na noc trafia między kuchnię, a przedpokój w centralny punkt mieszkania. To miejsce w pobliżu kratki wentylacyjnej, która po zamknięciu okien działa niczym nawiew zanieczyszczonego powietrza.
  Moje wymogi to:

  1. Cicha praca. Z tego powodu na noc nie zostanie w pokoju, bo bardzo lubimy ciszę podczas snu. Dodatkowo jak wynika z recenzji tryb nocny działa mało wydajnie, więc będzie pracował w trybie auto.
  2. Skuteczne oczyszczanie w trybie auto.
  3. Dobry czujnik PM 2,5 z jakimś wyświetlaniem stopnia zanieczyszczenia.

  Gdyby nie ostatni punkt wybrałbym samsunga, ale jest dużo złych opinii na temat działania jego czujnika i obawiam się, że np. bez potrzeby będzie hałasował na wysokich obrotach.

  Dlatego proszę o sugestie, które pomogą mi w podjęciu decyzji, bo w rankingach samsung jest niby wyżej oceniany, ale w jak się czyta podsumowanie recenzji to ma więcej wad niż Klarta. Ewentualnie proszę o wskazanie innego modelu w cenie do 2000zł.

  Dziękuję za odpowiedzi.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Warto rozważyć zamiast jednego urządzenia zakup 3 mniejszych, bo jednorazowe oczyszczanie powietrza niewiele daje przy prawidłowej wentylacji i smog do oczyszczonych pokoi może wracać (zależy od stolarki okiennej i sposobu wentylacji).

   Jeśli jedno urządzenie, to z takim budżetem rozważyłbym: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-604dg/ (ma sporą liczbę czujników, wysoki CADR w trybie nocnym).

   • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

    Myślałam nad tym Electroluxem, ale z uwagi na cenę filtrów wydaje się bardzo drogi w eksploatacji.Gdzieś też chyba czytałem, że filtry są trudno dostępne.
    Zacznę jednak od kupienia 1 sztuki Klarty Forste. Jak mi będzie odpowiadać to dokupię kolejną sztukę. Jeden z pokoi ma specjalne dźwiękoszczelne okna. Są na tyle dobrze zamontowane, że po zamknięciu nic nie przepuszczą.Ogólnie po zamknięciu okien największym źródłem zanieczyszczeń jest kratka wentylacyjna. Po prostu czuć z niej powiew, do tego zapach smogu oraz smród papierosów tradycyjnych i elektronicznych z innych mieszkań. Myślę, że umieszczenie na noc oczyszczacza pomiędzy tą kratką, i pokojami da w nocy najlepsze rezultaty.
    Dziękuję za sugestie. Jeśli nie zdecyduję się na drugą Klartę, to będę będę wybierał, między samsungiem, a tym Electroluxem.
    Jeszcze mam pytanie odnośnie filtrów Hepa E11 i H13. Czy warto dokonać wymiany na ten mocniejszy dla usuwania alergenów i dymu papierosowego?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Nie ma sensu zamieniać w KF3 E11 na H13. Ze względu na większe opory pogorszy to tempo filtracji. Filtr E11 wystarczająco dobrze łapie elergeny i dym.
     No i dobrze nie palić w domu szczególnie, jak są alergicy!

     • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

      W domu absolutnie nikt nie pali (jesteśmy wolni od tego nałogu i na szczęście odwiedzający nas znajomi również). Mieszkam w bloku i niestety jak jest ciepło sąsiedzi palą na balkonach, a dym przez okno wpada do domu. Jak jest zimno to gdy tylko zamknę okna dym wpełza przez kratkę wentylacyjną. Do tego ostatnio doszedł niestety jakiś słodkawy smród chyba elektronicznego papierosa. Na to nie mam wpływu. Mam nadzieję, że oczyszczacz pomoże w tym względzie.
      Mogę jedynie zaapelować do palaczy, by robili to we własnych domach, a zimą podczas palenia otwierali okna by kominy wentylacyjne działały jak wyciągi, a nie nawiewy.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      W kwestii zapachu papierosów i w ogóle zapachów, to oczyszczacze nie są tak skuteczne jak w przypadku pyłów. Za zapachy odpowiada filtr węglowy. Klarta Forste 3 go ma.

      Niestety wielu użytkowników różnych oczyszczaczy narzeka na tempo usuwania zapachów. Nie możemy tego w żaden sposób mierzyć i oceniać, bo zapachy to konkretne substancje lotne, do których nie ma czujników (posiadamy tylko ogólne czujniki LZO). Ocena organoleptyczna też nie jest możliwa, bo każdy ma „inny nos”.

 • <cite class="fn">Kra Inż Krzysztof</cite> <span class="says">says:</span>

  Jestem świeżym nabywcą Klarta Forste 3. Ze zniecierpliwieniem czekałem na niego, coby trochę pooczyszczać krakowskie powietrze. I niestety przykre rozczarowanie. Oczyszczacz ma wiele plusów, ale jedna wadę. Otóż ma…śmierdzący plastik. Jest to ten sam zapach, który znam z niektórych czajników do gotowania wody – tych najtańsze, z kiepskiego(?) plastiku. Zapach z oczyszczacza z pozoru jest nie jest silny, ale jednak wyczuwalny w pokoju, w jtórym chodzi urządzenie. Moja żona już nie chce go na noc. Mój oczyszczacz jest w kolorze złotym. Może inny kolor nie ma takiego problemu? Czy ktoś to zauważył podobny problem? Obawiam się, że chinczycy wsadzili tam jakieś toksyczne materiały. Dlatego zamierzam napisać do Klarte z tą sprawą. Chociaż poza tym urządzenie działa bardzo dobrze, wyświetlacz poziomu pyłu jest fascynujący, a poziom hałasu bardzo nieduży. Jednak ten zapach powoduje najgorsze skojarzenia…Kolega z pracy posiada Xiaomi, zapytany napisał mi dziś, że jego oczyszczacz nie ma żadnych zapachów.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @krainkrzysztof:disqus dziwny przypadek, bo jak na popularność Forste 3, to nie ma takich zgłoszeń. W labie mamy kilka urządzeń tej marki i nie mieliśmy zastrzeżeń do zapachu. Większość oczyszczaczy po wypakowaniu z pudełka jakoś tam pachnie, ale to przechodzi po 1-2 dniach.

   Wiem, że pytanie może wydać się kuriozalne, ale czy wyciągnęliście filtry z folii? To czasami się zdarza, a wszystkie filtry w nowych oczyszczaczach powietrza są zapakowane…

   • <cite class="fn">Kra Inż Krzysztof</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak, oczywiście wypakowałem filtry z folii. Zapach jest wyraźnie z materiału, z którego jest sprzęt. Mam skojarzenie właśnie z czajnikami, na których zapach jestem wyczulony – jak się powącha nowe czajniki, ich wnętrza, na półce sklepowej, co jakieś 30 % modeli tak pachnie niefajnie, a reszta, zwłaszcza droższe, są pozbawione tego zapachu.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     I jak jest po kilku dniach?

     • <cite class="fn">MR</cite> <span class="says">says:</span>

      @lukaszrajzer:disqus niestety w moim urządzeniu występuje ten sam problem – kolor czarny. Posiadam Klartę Forstę 3 od miesiąca i cały czas podczas jej pracy wydobywa się nieprzyjemny zapach plastiku. Po dłuższej pracy całe pomieszczenie jest przesiąknięte tym zapachem. Im wyższy tryb pracy, tym intensywność zapachu wzrasta. Liczyłem, że po pierwszych kilku dniach ten problem samoistnie się rozwiąże, niestety w moim egzemplarzu tak się nie stało. Obecnie jestem w trakcie rozwiązywania tej sprawy z producentem.

     • <cite class="fn">Kasia Bolewska</cite> <span class="says">says:</span>

      U mnie była taka sama sytuacja (kolor biały). Od samego początku oczyszczacz emitował nieprzyjemny zapach kojarzący się z rozpuszczalnikiem. Pracował bez przerwy przez dwa tygodnie – miałam nadzieję, że sam się oczyści. Niestety nic się nie zmieniło. Dodam, że w mniejszym pomieszczeniu – sypialni (14 m2, tu głównie pracował) zapach był zdecydowanie bardziej odczuwalny niż podczas pracy na 40 m2. Urządzenie zwróciłam, reklamacji nie uznano i potrącono mi za filtry. Myślę, że przyczyną całego problemu jest fakt, że obudowa jest malowana, a nie barwiona w masie i to ta powłoka zewnętrzna emituje zapach rozpuszczalnika, niestety dając wrażenie, że człowiek się jednak podtruwa 🙁 Żałuję bardzo, bo poza tym mankamentem oczyszczacz wydawał się bardzo przyzwoity i nie udało mi się znaleźć modelu o podobnych parametrach, estetyce i cenie.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Spróbuj jeszcze sprawdzić, czy zapach nie wydobywa się z samego filtra węglowego. One stanowią najczęściej źródło zapachów kojarzonych z oczyszczaczem, bo wyłapując np. formaldehyd generuje się na nich kwas mrówkowy. Czasami wystarczy przewietrzyć sam filtr i problem ustępuje.

     • <cite class="fn">Kasia Bolewska</cite> <span class="says">says:</span>

      Jak napisałam wcześniej zapach pojawił się już na samym początku (od momentu rozpakowania), więc filtry nawet nie zdążyły dobrze popracować, a oczyszczacz został już zwrócony.

 • <cite class="fn">Łukasz Żebrowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Zainwestowałem w 3 nowe Klarta Forste 3. Mam 3 pokoje więc zgodnie z sugestiami zakupiłem 3 urządzenia. Ale pytanie mam trochę z innej beczki. Rozmawiałem z bratem o oczyszczaczach powietrza i zadał mi pytanie, na które nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi. Opowiadałem mu, że generalnie to jest super urządzenie, i że teraz jest wielki boom na to. A on się mnie zapytał. Czy jeśli dzieci, które będą przybywać w mieszkaniu, można by rzec wyjałowionym, no bo skoro urządzenie usuwa do blisko 100% wirusów, bakterii, alergenów itd., to chyba można tak stwierdzić, to czy po wyjściu na dwór z takiej „próżni” nie będą bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników z otoczenia?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie będzie, bo oczyszczacze usuwają przede wszystkim to, co w powietrzu, a nie zajmują się likwidacją bakterii i wirusów na podłożu (takie właściwości mogą mieć jony typu Plasmacluster).
   Do zakażeń wirusowych dochodzi najczęściej drogą kropelkową przy bezpośrednim kontakcie chorego ze zdrowym.
   Do zakażeń bakteryjnych dochodzi najczęściej w kontakcie fizycznym z przedmiotem, człowiekiem. Dziecko złapie znacznie więcej bakterii z klamki na drzwiach, czy zabawce niż z powietrza (nawet w domu bez oczyszczacza).

   Oczyszczacz w domu usuwając pyły i alergeny – tu Klarta Forste 3 mając filtr klasy HEPA robi to bardzo dobrze – pomaga lepiej się regenerować organizmowi oraz zapobiega pojawianiu się alergiom czy astmie. To właśnie pyłom zawieszonym przypisuje się większe występowanie chorób alergicznych i astmy.

   • <cite class="fn">Tomasz CookieMonster</cite> <span class="says">says:</span>

    Jako ciekawostkę napisze że my z zona i dzieciakami nie bylismy przeziebieni od ponad roku (od zeszłej zimy) a po zakupie urzadzenia tydzien przed swietami wszyscy złapalismy katar i gardełko, także skutek raczej odwrotny 🙂 TO oczyszczanie z bakterii to bardziej taka marketingowa papka, wiekszosc i tak lapiesz przez bezposredni kontakt.

 • <cite class="fn">malwin132</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy oprócz trybu Sleep, można wygasić ekran w oczyszczaczu? Chodzi mi o pracę w trybie auto, ale bez podświetlenia.

 • <cite class="fn">Tomasz CookieMonster</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam Klarte 3 od prawie miesiąca więc napiszę parę słów… oczyszcza powietrze z dość dobrą wydajnością ale najlepiej jedno pomieszczenie i to nie większe niz 35m2, jak jest wiecej to oczyszczanie trwa długo a urządzenie działa na wyskokich (głosnych obrotach). Z zalet na pewno dość fajny wygląd, rozsądna waga i dość dobre wykonanie. Miło też że automatyka włącza urządzenie juz przy niskich stezeniach pm2.5 to jest ciągle rzadkie na rynku. Wad niestety też jest sporo – największa to hałas – mimo że urządzenie reklamowane jest jako dość ciche to jest ono takie tylko w najsłabszym trypie (sleep). Ale w tym trybie powietrze oczyszcza sie bardzo wolno a przy zaniczyszczeniu na zewnątrz i sprawnej wentylacji nie oczyści sie wcale. Kazdy tryb powyzej najniższego to już spory halas, nawet na „dwójce” nie wyobrażam sobie żeby ktoś mógł normalnie zasnąć. Do oglądania tv może być ale i tak przeszkadza.
  Wadą jest też zbyt mała histereza co powoduje że urządzenie w trybie auto ciągle się się rozpędza i hamuje (co kilkanąscie sekund) co powoduje dodatkowy dyskomfort, głównie akustyczny. No i panel dotykowy… mimo że podobno dostałem już wersje z poprawionym softem to urządzenie na dotyk reaguje bardzo opornie. Trzeba 2,3 lub 4 razy nacisnać żeby zareagowala na dotyk. Podsuwomując… do salonu może byc, jesli podglosnicie telewizor, do spania sie nie nadaje chyba że w trybie sleep i pokoj max 10m2 wtedy wydajności moze wystarczy.

  • <cite class="fn">Darek Wr.</cite> <span class="says">says:</span>

   Z tego jak ja to rozumiem, to jest to normalne w każdym oczyszczaczu. Jak pracuje cicho to mało powietrza wciąga i wypuszcza, a jak pracuje szybko to i głośno (

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za opinię. Pracujemy już nad odpowiednią histerezą trybu auto w obu modelach. Czy dotyk panelu działa tak samo dla każdego domownika?

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Kuba</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawiam się nad zakupem odświeżacza i nawilżacza lub urządzenia 2 w 1. Tu pojawia się moje pytanie. Lepiej zakupić oczyszczacz Klarta Forste 3 i do tego nawilżacz Klarta Humea czy Sharp KC-F32EUW? Lub jest jakiś model/modele w podobnym budżecie o podobnych parametrach i dobrych opiniach?

 • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Klarty używam kilka dni. Największe zalety to:
  1. Stosunek jakości do ceny.
  2. Idealny do pomieszczeń o powierzchni do ok. 25m2, bez większego
  przepływu powietrza. W takich warunkach jest w stanie pracować na dwóch
  najniższych prędkościach i jest bardzo cichy. Można przy nim spać, a
  oczyszczacz w zależności od smogu na zewnątrz utrzymuje jakość powietrza
  pomiędzy 3 a 12 µg/m³ w trybie „Auto”.
  3. Dobry tryb Auto
  4. Dobry czujnik pyłu PM 2,5.
  5. Wygoda użytkowania.
  6. Atrakcyjny wygląd i wybór kolorów.

  Wady:
  1. Dziwny świst słyszalny przy najmniejszych i największych obrotach.
  Takie ciche piszczenie o wysokich tonach. Nie słychać go gdy obroty są
  pośrednie (2 i 3 bieg). Albo go nie ma albo niknie w tle.
  2. W przypadku pomieszczeń powyżej 30m2 lub takich z większym przepływem
  powietrza (np. gdy stał około 3 metrów od kratki wentylacyjnej, która działa przy
  zamkniętych oknach niczym nawiew) oczyszczacz pracuje niemal wyłącznie
  na 3 i 4 biegu i jest głośny. W zależności od smogu na zewnątrz utrzymuje jakość powietrza pomiędzy 12 a 25 µg/m³ w trybie „Auto”.
  3. Powierzchnia filtra wydaje się bardzo mała. Może się szybko zapychać.

  Ogólnie mam pozytywne odczucia po zakupie. Trzeba tylko założyć, że
  będzie pracował w małym mieszkaniu, lub będzie stanowił uzupełnienie do
  dużego oczyszczacza.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za opinię 🙂

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za opinię. Zdecydowanie rekomendujemy używanie tego oczyszczacza do ochrony powietrza w jednym pokoju, a nie całym mieszkaniu. Forste 3 to dobry wybór do sypialni i małych salonów. Do większych pomieszczeń polecamy model Klarta Stor. Jest znacznie mocniejszy w trybie nocnym i prawie dwukrotnie mocniejszy w ogóle.

 • <cite class="fn">Darek Wr.</cite> <span class="says">says:</span>

  Ja również mam od miesiąca. Też napiszę swoje uwagi.
  U nas pracuje na 30 metrow w salonie, sprawdza się bardzo dobrze, rzadko przechodzi w wyższe tryby co oznacza, ze chyba z naszym powietrzem nie jest tak tragicznie 🙂 Udaje mu się ogarnąć nasz salon po cichu i nie hałasuje. Czasami to robi, najczęsciej wieczorem, ale wydaje się to być normalne i mam poczucie, ze oczyszczacz działa. W nocy włączamy tryb sleep i praktycznie nie słychać, można bez problemu spać. Filtry ok, ten pierwszy odkurzam, reszty nie ruszam. Jonizację włączam jak pamiętam. Jako ciekawostkę powiem ,że żona zauyważyła mniej kurzu, ale to nie wiem na ile jej wierzyć 🙂

 • <cite class="fn">Saint88</cite> <span class="says">says:</span>

  Rozważam zakup klarta forste 3 bądź xiaomi. Moje pytanie brzmi – jak jest z filtrami w perspektywie np. 5 lat? Czy jeśli (nie daj Bóg) firma za parę lat zniknie z rynku, to istnieją zamienniki ?
  Wolałbym pewnie polską firmę, mimo, że produkt trochę droższy, jednak ta kwestia mnie nurtuje.

  • <cite class="fn">Tomasz CookieMonster</cite> <span class="says">says:</span>

   kup 10 filtrów na zapas i nie wyjmuj z folii. Masz wtedy gwarancje, bo nie sądze zebys dopasowal filtr z czegokolwiek innego.

   • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    Faktycznie nie zalecamy wyjmować filtrów z folii, a dokładnie węglowego, bo ten niezależnie będzie pracował mając nieograniczony dostęp powietrza tracąc na przyszłej skuteczności.
    Robienie tak dużych zapasów filtrów ma sens jedynie dla posiadaczy dużej liczby urządzeń lub firm, które potrzebują kosztów w danym czasie 😉

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Już prawie 3 lata rozwijamy markę poszerzając gamę produktów i pracując nad ulepszeniami tych obecnych na rynku. Słuchamy opinii naszych klientów. Flagowy Klarta Forste 3 to już trzeci wariant oczyszczacza Forste. Każdy kolejny wnosi dużo ulepszeń. Planujemy wypuszczenie kolejnej edycji już prawdopodobnie w przyszłym sezonie. Przez te trzy lata sprzedaliśmy kilka tysięcy urządzeń. Inwestujemy w rozwój i staramy się dostarczać dobry sprzęt w dobrych cenach. Gwarantujemy pełną dostępność filtrów dla wszystkich urządzeń do czasu, aż klienci będą ich potrzebowali.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Jacek</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam pytanie. Czy do mieszkania kilkupokojowego w sumie ok 90 m2 lepiej kupić np dwa modele Forste czy jeden Stor?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety żaden ze wskazanych wariantów nie będzie ok. Oczyszczacz dobiera się do pomieszczenia a nie mieszkania. Zakładając, że jest salon i dwie sypialnie, to można kupić dwa mniejsze do sypialni (tu KF3 będzie ok) i jeden do salonu (Stor będzie ok, alternatywnie np. Winix Zero).

   • <cite class="fn">Ilbup</cite> <span class="says">says:</span>

    Moim zdaniem wystarczą dwa Forste. W nocy w sypialni, w dzień w salonie czy gdzie tam są ludzie. Jeden forste spokojnie obsłuży salon w takim mieszkaniu, przecież on nie ma sam 80 metrów.

    Ja bym przynajmniej od tego zaczął, a nie od razu wielki wydatek 3-4 tysiące. Zawsze można dokupić.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Od 3 lat użytkuje, testuje i porównuje oczyszczacze. Działam też antysmogowo. Zauważyłem, że ogarnięcie systemu antysmogowego w domu, które nie wymaga ingerencji jest najlepsze dla głowy 🙂 Wstawiam działające oczyszczacze dobrane do powierzchni z dobrym auto i to sobie działa beze mnie. Sterowanie osobne, noszenie zabiera nam czas i rodzi poczucie, że tam gdzie nie ma oczyszczacza jest źle. To nie pomaga psychice. Dlatego lepiej kupować oczyszczacze do salonu i sypialni, z których korzystamy, zostawić na auto i nie przenosić. Oczywiście nie każdego stać na takie rozwiązania, ale docelowo zdecydowanie polecam mniejsze i tańsze sprzęty w większej liczbie niż jeden większy i droższy.

 • <cite class="fn">Monika Jakubowska</cite> <span class="says">says:</span>

  Posiadam dwa modele KF3 od miesiąca. Wybierałam pod kątem stosunku ceny do jakości, chociaż przyznam, że zależało mi też na ładnym wyglądzie. Ostateczną decyzję pomogła mi podjąć ta właśnie recenzja. Oba oczyszczacze powietrza sprawdzają się u mnie bardzo dobrze. Są w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza bez robienia hałasu. Podoba mi się również panel, który rzeczywiście wygląda troszkę inaczej niż w KF2, którą posiadają moi przyjaciele. Świeci delikatniej, ale wszystko fajnie widać. Przyciski działają bez zarzutu, choć preferuję sterowanie pilotem, bez wstawania z łóżka czy kanapy. Co do żywotności filtrów to jest zbyt wcześnie, żebym mogła się na ten temat wypowiedzieć.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @disqus_rpHklTHR8u:disqus na jakich metrażach używasz KF3 i w jakiej okolicy? Co do przycisków, to problemu już nie ma od dwóch miesięcy.

 • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

  Proszę o informację co się dzieję z urządzeniami Forste 3, które wydają nieprzyjemny zapach spalenizny jak pracują czy są wymieniane na inne egzemplarze w ramach reklamacji pozbawione tych wad? Dziękuję

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Sugeruję kontakt z serwis@klarta.pl, by najszybciej uzyskać odpowiedź. Czy filtry są wyjęte z folii? Czy zapach zależy od prędkości wentylatora?

   • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

    Wszystko wyjęte, nawet bez filtrów unosi się zapach spalenizny w okolicach wyświetlacza, albo jakaś wadliwa partia albo coś nie tak jest z tymi oczyszczaczami, zobaczymy co powie serwis.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzięki za info. Daj znać, co powie serwis, bo dla nas to novum. Kilka egzemplarzy mieliśmy w rękach. Ostatnio kupowałem także 2 dla znajomych i wszystko działało bez zarzutu i wygrzanie (turbo na kilka godzin) nic nie wykazało.

     • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

      Serwis stwierdził że to plastik tak śmierdzi i to normalna rzecz, nic innego nie mogą zrobić, myślę że Klarta powinna skontrolować jakość plastiku z jakiego produkt jest zbudowany, naprawdę w innych markowych produktach oczyszczaczy nie czuć takiego zapachu, jest po prostu neutralny. Sprawa zamknięta.

     • <cite class="fn">Aleksander</cite> <span class="says">says:</span>

      Niskiej jakości plastik, wydzielający nieprzyjemne zapachy bądź od razu po rozpakowaniu, bądź przy wysokich obrotach oczyszczacza, wydaje się być głównym zarzutem zamieszczających negatywne opinie o Klarcie.

      W związku z tym chciałbym zapytać – czy nie ma przypadkiem ryzyka, że użytkowanie Klarty, oprócz oczyszczania z pyłów, będzie wiązać się z wydzielaniem się szkodliwych substancji z tego plastkiu? Skoro klienci piszą o „tanim, niskiej jakości plastku”, to może np. chodzić o tworzywo zawierające bisfenol A, który jest szkodliwy dla zdrowia, a jego wydzielanie się wzrasta w wysokiej temperaturze.

      Przy okazji – czy producenci oczyszczaczy informują z jakich materiałów wykonują części?

 • <cite class="fn">Kacper Szybowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Nie ma to jak dokonać zakupu na dzień przed promocją… Ehh.

  • <cite class="fn">Lukasz</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie jesteś sam.
   Zrobiłem tak samo.
   Klarta nie chciała pomóc, więc musiałem odesłać i kupić ponownie w lepszej cenie.

 • <cite class="fn">Rafał</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam planuję kupić oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza (kominek bardzo je wysusza). Zainteresował mnie Forste 3, który tej funkcji nie ma. Lepiej kupić jedno urządzenie np. Sharp KC-G50EUW z funkcją nawilżania czy może dwa urządzenia oddzielanie np. Forste 3 i nawilżacz (nie ukrywam opcja tańsza). W oczyszczaczu zależy mi również na tym aby miał czujnik zanieczyszczenia i sam się uruchamiał. Z góry dziękuję za informację.

 • <cite class="fn">Artur</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy jest on wystarczający w pomieszczeniu gdzie może pojawiać się pleśń, grzyby, roztocza? Brak nawilżania powietrza proponujecie Państwo jakieś rozwiązanie zamienne? czy bardziej skupić się na wentylacji pomieszczenia.
  Druga sprawa czy mozna kupić KF3 z lepszym fitrem hepa h13?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   oczyszczacz ma inną funkcję, powoduje on zwiększoną cyrkulację powietrza, natomiast nie zapobiegnie dalszemu rozwojowi wilgoci. W tym wypadku należy najpierw skupić się na wyeliminowaniu przyczyny czyli np. usprawnieniu wentylacji. Podobnie z roztoczami – oczyszczacz usunie roztocza te które unoszą się w powietrzu, jednak nie usunie ich przyczyny powstawania. Jeżeli posiadamy tapicerowane meble, koce, dywany to one są siedliskiem roztoczy i tu trzeba zadbać, aby usunąć nadmiar rzeczy z materiału.

   Do oczyszczacza Klarta Forste 3 można dokupić osobno filtry H13 w sklepie Klarta. Finalnie zmniejszy to wydajność oczyszczania, ale zwiększy skuteczność filtracji. Rozwiązanie polecane np. alergikom.

   • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

    Moi rodzice w oczyszczaczu F3 mieli od razu po zakupie filtr HEPA 13, także nie trzeba nic dokupywać chyba że mieli jakiegoś farta i było to jednostkowe 🙂

 • <cite class="fn">Lukasz</cite> <span class="says">says:</span>

  Od 2 tygodnie mam oczyszczacz Klarta Forste 3.

  Czy ktoś wie w jakich jednostak wyskalowany jest ten czujnik PM2,5?
  Bo wychodzi na to, że w moim egzemplarzu czujnik działa, co jednak pokazuje, tego nikt nie wie. Porównywałem z przenośnym miernikiem jakości powietrza firmy Flow i są różnice co najmniej o rząd wielkości.
  Klarta pokazuje zero (0), w tym samym czasie Flow 12.
  Klarta pokazuje 2, w tym samym czasie Flow 30.
  Coś chyba tutaj jest nie tak. Jakie macie doświadczenia?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   nie znamy tego miernika jakości powietrza, ale rzadko odczyty z oczyszczacza w porównaniu do czujnika są takie same 1:1. Wystarczy inne położenie, różnica w czujniku (np. działający na podczerwień vs. laser).
   Klarta Forste 3 posiada laserowy dokładny czujnik, ponadto porównywaliśmy jego odczyty z innymi popularnymi oczyszczaczami powietrza na rynku i wyniki nie odbiegają od większości. Podsyłam ukryty nasz film https://www.youtube.com/watch?v=jB_CtSO6yoU. Film jest niewidoczny, ponieważ ten test nam nie wyszedł, ale dostępny jest pod tym linkiem.

   • <cite class="fn">Lukasz</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za filmik i odpowiedź.
    Tak myślałem, że tak na prawdę nie da się sprawdzić, czy to działa poprawnie czy też nie i w sumie nigdy nie dowiesz się czy masz w domu smog czy nie masz.
    Czyli w Klarcie wygląda to w sumie tak, że jak pokazuje cały czas zero, to można próbować dzwonić do serwisu i wymieniać lub podłączyć ten czujnik. Ale jak czasami pokazuje coś innego niż zero, to w sumie można dać sobie spokój?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W ostatnim czasie mamy w Polsce idealne warunki antysmogowe – duży wiatr i opady. Większość czujników w naszym biurze we Wrocławiu pokazuje wyniki pomiarów PM2.5 w przedziale 0-5 ug.m3. W Klarcie czujnik schodzi do 0, w Xiaomi zatrzymuje się na 1. Te różnice są pomijalne.

 • <cite class="fn">iwrit</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Planuję zakup Klarta Forste 3. Promocyjna cena kusi.

  Mam pytanie, czy ten oczyszczacz można sobie ustawić tak, by nigdy nie wchodził w ten najgłośniejszy tryb, niezależnie od poziomu zanieczyszczenia? Lub bardziej ogólnie – czy można mieć „ręczny” wpływ na jego tryby i głośność?
  Drugie pytanie – gdzie mogę poczytać o zasadach umiejscowienia oczyszczacza w pokoju?

  Dziękuję!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety można wybrać albo tryb auto albo ręcznie nocny (najcichszy) lub jeden z pozostałych.

   Jeśli pokój nie jest duży (w przypadku KF3 to 15 m2), to nie ma to większego znaczenia. Jeśli jest większy to umiejscawiałbym oczyszczacz nieopodal okien, by oczyszczacz mógł zajmować się ASAP zanieczyszczonym powietrzem, które finalnie „wychodzi z pokoju” i zmierza do kratek wentylacyjnych najczęściej zlokalizowanych w kuchniach i łazienkach.

 • <cite class="fn">DzejnRols</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, czy oczyszczacz powietrza pomaga w pozbyciu nadmiernej ilości kurzu?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Pomaga, ale nie rozwiązuje w 100% tego problemu.

   W mieszkaniu, gdzie od 3 tygodni testujemy oczyszczacze mamy uruchomionych na 83 m2 najmniej 6 oczyszczaczy jednocześnie. Kurz mimo wszystko się pojawia.

   W tej kwestii dużo zależy od siły oczyszczacza, czyli w przypadku np. tego Forste 3 podniesienie prędkości z najniższego trybu na wyższy będzie dawało lepsze rezultaty.

   Z obserwacji użytkowania w różnych miejscach wnioskuję, że oczyszczacz może zredukować ilość kurzu o 10-50%.

 • <cite class="fn">Jarek Joachimiak</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Planuje zakup oczyszczacza powietrza wraz z nawilżaczem do mieszkania w bloku.
  Zastanawiam się czy lepszym wyborem będzie zakup urządzenia 2w1 takiego jak SHARP KC-D40EUW lub Panasonic F-VXR50G, czy może osobny zakup oczyszczacza i nawilżacza np. Klarta Forste 3 + KLARTA HUMEA WIFI.

  Minusem SHARPa i Panasonica jest brak czujników PM 2.5 a co za tym idzie słabsza ochrona przed smogiem. Dodatkowo mam wrażenie, że są to już dość stare konstrukcje.

  Jeśli chodzi o Klarta Forste 3 + KLARTA HUMEA WIFI to tutaj zniechęca mnie fakt posiadania 2 urządzeń w jednym pokoju.

  Czy są jeszcze jakieś inne przesłanki na które powinienem zwrócić uwagę? Czy może powinienem jeszcze przyjrzeć się jakimś innym urządzeniom?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Moc maksymalna nawilżenia:
   HUMEA – 300 ml/h
   D40 – 400 ml/h
   F-VXR50G – 500 ml/g

   CADR:
   Forste 3: 300 m3/h
   D40: 216 m3/h
   F-VXR50G – 276 m3/h

   Dlatego jeśli pomieszczenie, do którego ma zostać kupiony sprzęt ma więcej niż 25 m2 i jest bardzo suche, kierowałbym się w stronę 2w1. Jeśli nawilżenie nie jest priorytetem, to zestaw od Klarty będzie lepiej reagował i szybciej oczyszczał ze smogu.

   Proszę pamiętać, że oczyszczacz/nawilżacz kupuje się do pokoju, a nie mieszkania.

 • <cite class="fn">Marcin Gościniak</cite> <span class="says">says:</span>

  https://uploads.disquscdn.com/images/39689514c58dd5d30ef2f248cc7f6cf190a001c7890c716ee31b0501cfe4147a.png Przedstawiam mój rozkład mieszkania. Czy KF3 nadaje się do salonu, który ma aneks kuchenny i oczywiście hol?
  Jeśli tak to gdzie go najlepiej postawić? Jest też ta „większa” Klarta, ale czytam o niej słabe recenzje. Co polecacie?
  Interesuje mnie coś co zawalczy ze smogiem i nie będzie przeszkadzało hałasem

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   każdy oczyszczacz z filtrem HEPA skutecznie będzie radził sobie z usuwaniem smogu, a na rynku większość właśnie wykorzystuje tą technologię. U Pana salon, aneks kuchenny i hol to ~32 m2, jednak wybrany przez Pana oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 posiada za małą wydajność oczyszczania. Co prawda, jest on przeznaczony do 37 m2, jednak jest to metraż, który oczyszczacz obsłuży na najwyższym trybie pracy, a to się wiąże z wysoką głośnością. W ciągu dnia oczyszczacz przeważnie pracuje z niską prędkością czyli również z niższą wydajnością oczyszczania.

   Dla Pana rekomendowany oczyszczacz powinien posiadać ~ 500 m3/h, żeby efektywnie oczyszczał. My od ponad roku użytkujemy oczyszczacz powietrza Klarta Stor i nie ma z nim większych problemów. Lubimy również Electrolux PA91-604GY, bo jest niesłychanie cichy 🙂

   • <cite class="fn">Marcin Gościniak</cite> <span class="says">says:</span>

    a czy ten da radę? Electrolux Pure A9 PA91-404GY

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Wydajność powinna być odpowiednia. 🙂 https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-404gy/

     • <cite class="fn">Marcin Gościniak</cite> <span class="says">says:</span>

      Tak, ale zauważyłem jedną złą rzecz, nie za bardzo mam jak postawić to dosyć daleko od ściany:/ Np klarta ta wyższa wymaga 50 cm od ściany, ten electrolux
      30 cm – sporo. Jest może coś co może stać bliżej ściany?

     • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

      Taka odległość teoretycznie podyktowana jest lepszą cyrkulacją, jeżeli oczyszczacz będzie stał w kącie, nie wywoła odpowiedniego ruchu powietrza. Stąd większość instrukcji będzie sugerowała zachowanie odległości.

     • <cite class="fn">Kinga Maculewicz</cite> <span class="says">says:</span>

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      2 cm wystarczy przy wylocie. Ogólnie oczyszczacze lubią stać przy ścianie (Klarta). Electrolux woli bardziej środek.
      Ważniejsze od wylotu (ważne by nie było nic nad nim) jest nie zasłanianie wlotów, ale tu też 30-50 cm to przesada. Nawet 10 cm nie zmieni wiele w działaniu oczyszczacza.

     • <cite class="fn">Marcin Gościniak</cite> <span class="says">says:</span>

      Tak tylko teraz zauważyłem, że oba oczyszczacze zarówno Klarta Stor, jak i electrolux muszą stać 30-50 cm od ściany. Czy możecie polecić coś co będzie mogło stać względnie blisko ściany?

 • <cite class="fn">Wiesława Sygidus</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Planujemy z mężem kupić oczyszczacz powietrza, ale nie wiemy który wybrać, który będzie odpowiedni do naszej powierzchni mieszkalnej domu. Posiadamy mały domek, dwu poziomowy. Na pierwszym poziome są dwa pokoje i kuchnia, przedpokój, łazienka o powierzchni ogólnej około 70 m2 i drugi poziom 30 m2.. Czy należy kupić 2 oczyszczacze, czy jeden duży, ale gdzie go umieścić. Na 2 poziomie jest sypialnia.

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   oczyszczacz dobiera się do konkretnego pomieszczenia. Ze względu na bariery w postaci ścian, mebli, oczyszczacz powietrza musiałby mocno pracować, żeby wywołać ruch powietrza i efektywne oczyścić każdy zakątek pokoju.

   Do mniejszego pokoju sugerujemy oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 (25-30 m2 będzie najwydajniejszy), powyżej tego metrażu proponujemy wybór mocniejszego modelu Klarta Stor.

   Pozdrawiamy ciepło

 • <cite class="fn">Krzysztof Zurek</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy wskazanie przez kilkanaście godzin wartości 1 na wyświetlaczu KF3 jest normalnym wskazaniem czy też jest to objaw jakiejś wady urządzenia? Nadmieniam, że przestawianie oczyszczacza do różnych pomieszczeń nie zmienia wyniku odczytu.. Przy pierwszym uruchomieniu KF3 kilka dni temu wskazanie odczytu zanieczyszczenia było w początkowym okresie dwucyfrowe..

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Proszę porównać odczyt z tym co widać np. na Airly. Choć to nie jest wyznacznik, bo w domu może być zupełnie inna sytuacja, ale da pogląd czy wszystko ok. Jeszcze czujniki można sprawdzić domowym sposobem – smażąc coś lub gotując. Jeżeli oczyszczacz nadal będzie wskazywał 1 na wyświetlaczu i nie zareaguje to sugeruję kontakt z serwisem.

 • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

  Potrzebuję porady. Chcę kupić oczyszczacz powietrza i nawilżacz ale chyba bardziej potrzebuję tego drugiego. Oczywiście nie jestem w stanie zdecydować się który powinienem wybrać. Potrzebuję urządzeń do salonu i sypialni, wiem już że jedno pomieszczenie – jedno urządzenie.
  Salon na 18,5 m2 i jest w nim sucho jak na pustyni. wilgotność potrafi spaść nawet do poniżej 20% (wg wskazań stacji pogodowej). Nie wiem z jakiego powodu może dlatego że mieszkanie jest na 7 piętrze z wystawą południowo-wschodnią i bez żadnych barier więc stoi w pełnym słońcu. Z tego też powodu w pokoju jest klimatyzator.
  Sypialnia ma trochę ponad 10 m i wystawę przeciwną do salonu więc jest tam trochę lepiej. Nie mierzyłem poziomu wilgotności.
  Mamy psa, jest sporo kurzu piachu i nie nadążamy z tym wszystkim ze sprzątaniem więc urządzenie miałoby pewnie sporo roboty.
  Wydaje mi się że najbardziej potrzebujemy nawilżacza czytałem że są też rozwiązania dwa w jednym Co polecacie?
  Jednocześnie chciałbym aby urządzenie było ciche (mała tolerancja) i energooszczędne.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, to są 2 rozwiązania: oczyszczacz powietrza i osobny nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Klarta Forste 3 do 18 m2 będzie odpowiednia, z tej firmy jeszcze jest wydajny nawilżacz powietrza Klarta Humea z WiFi (https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-nawilzaczy-powietrza/klarta-humea-wifi/). Oczyszczacz jest czuły na pyły (wydajność oczyszczania 300 m3/h), a nawilżacz na tej powierzchni będzie wydajny (300 ml/h).

   Z rozwiązań 2w1 z rozwiązań dopasowanych do pomieszczenia, najwyżej w rankingu są:
   Sharp KC-D40 (wydajność oczyszczania: 216 m3/h, wydajność nawilżania: 400 ml/h) lub Panasonic F-VXR50G (276 m3/h i 500 ml/h). Te oczyszczacze mają bardzo wydajne nawilżacze powietrza, więc jeżeli to jest główny problem, a nie usuwanie smogu, to warto iść w tą stronę.

   W kwestii psa, kurzu i piachu. Piach jest ciężki i raczej leży na podłodze aniżeli unosi się w powietrzu, także oczyszczacz niewiele zdziała. Podobnie z kurzem i sierścią psa, bo ten wyłapie to co fruwa w powietrzu.

   • <cite class="fn">zajb</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki za odpowiedź. Mieszkam w Warszawie, więc smog i generalnie zanieczyszczone powietrze jest na pewno problemem. Nie widzę tego jednak w mieszkaniu bo nie mam żadnych czujników. Mam natomiast stację pogodową która wskazuje dramatycznie niską wilgotność powietrza w salonie – często ok. 20%. I wydaje się że to odczuwamy, tę suchość.
    Zastanawiam się czy nawilżacze typu xiaomi czy klarta dadzą sobie radę w tych warunkach. Czytałem o problemach z czujnikiem w klarcie, który przez zawyżone odczyty nie działa prawidłowo i tym samym jest nieefektywny. Nie chciałbym kupić urządzenia które nie dawałoby sobie rady. W xiaomi kusi brak filtrów.
    Wszystkie chyba mają podobnie niską wydajność stąd rozsądek podpowiadałby wybór tych dwóch japońskich 2w1.
    Ale z kolei w ich przypadku czytam o uciążliwej obsłudze tj. konserwacji filtrów, które są drogie i w naszych warunkach szybko wymagają wymiany. Czytam o filtrach nawilżacza właśnie, które potrafią szybko wydawać nieprzyjemne zapachy. Natomiast myślę że miałyby lepszą wydajność.
    Jako oczyszczacze to wątpliwości budzi brak czujników a co za tym idzie wątpliwa jakość oczyszczania ze smogu?
    Zaznaczę jeszcze że w mieszkaniu jest dobra wentylacja grawitacyjna. W samym salonie duże połacie okien o takiej sobie szczelności.

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Zawyżanie odczytów występuje w każdym nawilżaczu, nie jest to kwestia uszkodzonego czujnika. Nawilżacze Klarta Humea i Xiaomi Evaporative nie zawyżają tak odczytu jak to robią nawilżacze ultradźwiękowe. Zarówno Klarta Humea jak i Xiaomi mogą zawyżyć od 1 do 10 punktów p, z powodu ciężkiego, wilgotnego powietrza, które opada na nawilżacz.

     Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe wypuszczają mgiełkę, która bardzo mocno zawyża odczyt. Taka ciekawostka 🙂

     Niestety domeną urządzeń 2w1 jest powolna reakcja na smog, z kolei nawilżacze mają bardzo wydajne. Przy słabej szczelności okien i tak niskiej wilgotności początkowej kierowałabym się ku 2w1.

 • <cite class="fn">szymek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  szukam odpowiedniego oczyszczacza do swojego mieszkania, a raczej pomieszczeń. Interesują mnie dokładnie dwa pomieszczenia salon (ok. 16m2) i sypialnia (ok. 12m2).

  Tak naprawdę najbardziej zależy mi na poprawie jakości snu, na miejmy nadzieję pozbyciu się porannych bólów głowy, zatkanego nosa, chrapania itp. Oczywiście smog też tutaj wchodzi w grę.

  Mieszkam na normalnym osiedlu bloków, nie w ścisłym centrum, ale też nie na odludziu. Denerwuje mnie również częsty zapach dymu papierosowego, który dobiega z balkonu mieszkania niżej. Okno w salonie mam bardzo często uchylone, wszystko leci do środka. Nie wiem co z nawilżaniem. Prawdę mówiąc nie mam żadnych pomiarów ani smogowych, ani wilgoci. Kieruję się tym, co czuję.

  Docelowo chciałbym jedno urządzenie w salonie, tak by zabijało zapach dymu papierosowego od sąsiadów oraz aby usuwało wszystkie niedogodności, czyli kurz, smog itp.

  W sypialni chciałbym drugie urządzenie, które spełniałoby to samo zadanie, ale głównie skupiło się na poprawie mojego snu i tego co opisałem na początku.

  Czy lepiej kupić mi np. urządzenie Sharp KC-D40EUW i zmieniać jego położenie, za dnia w salonie, w nocy w sypialni? czy może 2x Klarta Forste 3 (chociaż one nie mają nawilżania?) Będę wdzięczny za pomoc.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć,
   w pierwszej kolejności sprawdziłabym wilgotność powietrza, bo zbyt niska może być przyczyną Twoich porannych dolegliwości. Powinna ona się mieścić pomiędzy 40-60%, a sprawdzić to możesz prostym higrometrem.

   Co prawda teraz mamy ciepło, >15 ℃, więc jest coraz mniejszy problem z wilgotnością w mieszkaniu, ale mimo wszystko to warto sprawdzić. Najgorzej zimą – niska zawartość pary wodnej w powietrzu + grzejniki wysuszają mocno powietrze, więc dla wielu nawilżacz to must have.

   W takim wypadku, jeżeli masz 2 pomieszczenia to zawsze lepiej kupić 2 oczyszczacze do każdego pokoju, niż przenosić ten jeden. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 jest czuły na zanieczyszczenia, szybko poradzi sobie ze smogiem i dymem papierosowym, o którym piszesz.

   W sypialni doradzałabym sprawdzić wilgotność i jeżeli jest niska wilgotność powietrza (<40%) to można dokupić oddzielny ewaporacyjny (zdrowy) nawilżacz powietrza np. Klarta Humea. Na Twój metraż poradzi sobie bez problemu 🙂

   Pozdrawiam ciepło

 • <cite class="fn">MartaT</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzien dobry. Rozwazam Klarta Forste 3, ale mnie interesuje glownie oczyszczanie powietrza z kociej siersci. W trzypokojowym mieszkaniu mieszkaja 4 kotki i rzeczywiscie mimo nieustannego sprzatania wszedzie jest siersc i alergeny. Czy Klarta da rade? Czy istnieje szansa, ze filtr pierwszy bedzie sie natychmiast zatykal i ze w ten sposob w ogole cale urzadzenie przestanie przadnie dzialac?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety, oczyszczacz powietrza nie jest przeznaczony do usuwania sierści zwierzęcej. Ona jest zbyt ciężka. Choć przy 4 kotkach, ta sierść pewnie jest ona wszędzie i może mieć to sens 🙂 Widziałam zdjęcia filtra właśnie oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 pełnego kurzu i .. sierści króliczka.

   Pierwszym filtrem jest filtr wstępny, a w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 3 to drobna siatka w plastikowej obudowie. Tam zbierają się największe zanieczyszczenia, można, a nawet trzeba go okresowo czyścić (można odkurzaczem czy wilgotną ściereczką). Jak będzie zabrudzony, to powietrze i tak będzie przez niego łatwo przepływało, zatem oczyszczacz będzie nadal pracował.

   Proszę jeszcze pamiętać, że oczyszczacz powietrza dobiera się do konkretnego pomieszczenia, a nie do całego mieszkania 🙂

   • <cite class="fn">MartaT</cite> <span class="says">says:</span>

    Rozumiem. Ja boję się właśnie, że sierść mogłaby go zepsuć.
    Jeżeli chodzi o alergeny, które znajdują się w powietrzu z powodu kotków, to czy na oczyszczenie tych mogę liczyć?

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Właśnie oczyszczacz ma wyłapywać te wszystkie zanieczyszczenia, one zostają w filtrach i nic nie ma prawa się zepsuć 🙂 Oczyszczacz usunie te alergeny, które unoszą się w powietrzu, wiec oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 będzie się sprawdzał.

 • <cite class="fn">Nikolaj Penchukov</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Czy KF3 usuwa również nieprzyjemne zapachy z WC?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   oryginalne pytanie 🙂 W zasadzie oczyszczacze powietrza w tym oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 posiada filtr węglowy, który ma usuwać nieprzyjemne zapachy. Niemniej, zakup oczyszczacza do toalety trochę mija się z celem. Sam zapach utrzymuje się długo w powietrzu, a lepiej zastąpić oczyszczacz poprawną wymianą powietrza – otworzyć okna lub zadbać o prawidłową pracę kratek wentylacyjnych.

   Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 jak i inne oczyszczacze mają za zadanie usuwać najmniejsze pyły smogowe i redukować je do poziomu jak najmniejszego (najlepiej do 0). W toaletach często używa się różnego rodzaju odświeżaczy powietrza, co sprawi, że po spryskaniu, oczyszczacz potraktuje rozpylony gaz jako duże zanieczyszczenie. Będzie pracował na maksymalnej prędkości co oznacza naprawdę duży hałas. Ponadto spray może zakleić filtr HEPA i trzeba będzie częściej wymieniać filtry.

   Reasumując – nie polecam 🙂

 • <cite class="fn">Tomasz K</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Proszę o wskazówkę, który lepszy ze względu na alergię i smog? Do sypialni (12m2) i salonu (25m2) – oczywiście osobne urządzenie do każdego pomieszczenia:
  a) Electrolux Pure A9 PA91-404GY
  b) Klarta Forste 3

  Dziękuję, że tak aktywnie działacie. Czytam i rozważam różne opcje i dzięki Wam zdecydowałem się nie kupować oczyszczacza z nawilżaczem (2w1). Wybrałem też dwa powyższe oczyszczacze do ostatecznej decyzji.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Tomasz

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Mocniejszym urządzeniem (większy CADR) jest Electrolux, więc jeśli budżet pozwala, to kierowałbym się w tą stronę. Niestety w modelu 604, który mamy filtr zaczął już śmierdzieć (kwas mrówkowy na filtrze węglowym). Od kilku dni sprawdzamy, czy da się go wywietrzyć, bo w naszej testowej sypialni bardzo czuć zapach z tego filtra. Minusem filtrów Electroluxa jest cena oraz fakt, że nie można osobno kupić filtra węglowego. To może być spory problem.

   Jeśli chodzi o Klartę, to w obu pomieszczeniach da radę, bo spokojnie obsłuży nawet 30 m2.
   Będzie jednak w wyższych trybach głośniejsza niż Electrolux. Jednak te tryby są używane zazwyczaj krótko i tylko wtedy, gdy jest duży problem z jakością powietrza.

   I tak, jeśli pieniądze to nie problem, to wybrałbym 404, ale należy zaakceptować dość drogiej eksploatacji filtrów. Jeśli chcemy wydać pieniądze najbardziej racjonalnie, to Klarta Forste 3 jest modelem, który nie ma wad i jest tania w eksploatacji.

   • <cite class="fn">Tomasz K</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuje bardzo za odpowiedź. Electrolux jest ładniejszy, cichszy, wydajniejszy, niestety może być tak, że trzeba będzie często wymieniać filtr – może dwa razy w roku. A jak piszesz nie ma osobnego filtra węglowego, więc jak zacznie śmierdzieć to niewiele można zrobić. Jak długo używacie swojego Electroluxa? Macie jakieś inne magiczne sposoby aby wyczyścić filtr węglowy (zespolony w E)? Bo wietrzenie może pomoże na kilka dni. Ale to ważną uwagę napisałeś o tym filtrze – bardzo dziękuję! W takiej sytuacji raczej skłaniam się do Klarty bo tam wymienię filtr węglowy i nie jest drogi. Do sypialni mniejsza a do dużego pokoju najwyżej kupię tę droższą Klartę. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów!

 • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Szukam oczyszczacza powietrza do małego pokoju, tylko pod względem alergii (mieszkam na wsi otoczony lasami). Jaki wybór będzie optymalny?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Forste 3 jest bdb wyborem. W zasadzie każdy filtr HEPA będzie ok jeśli mówimy o alergiach na pyłki. Jonizacja także pomaga.
   A jakie alergie Cię trapią?

   • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź. Dolega mi nieżyt nosa i łzawienie oczu podczas pylenia pyłków drzew głównie w czerwcu, ale także w innych miesiącach wiosenno-letnich.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Pyłki roślin usuwa przede wszystkim filtr HEPA. Użytkowanie oczyszczacza powinno być bliźniacze do jego używania antysmogowego. Intensywnie wietrzymy 2 razy dziennie i używamy sprzętu cały czas.
     Niestety oczyszczacze nie potrafią dobrze ocenić zapylenia alergenami, bo tych w powietrzu jest stosunkowo mało. Dlatego tryby auto będą bezużyteczne.
     Niemniej w małym pokoju już niski CADR będzie łatwo usuwał pyłki z powietrza. W tym przypadku Klarta Forste 3 będzie wystarczająca. Po wietrzeniu można podkręcić jej obroty na jakiś wyższy tryb. Podobnie jeśli chcemy spać przy uchylonym oknie.

 • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

  W tej wersji, urządzenie posiada tryb laserowy do pomiaru jakości powietrza, a wersja nowsza IR, który z nich jest lepszy?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Zarówno ten model (Klarta Forste 3 – najnowszy) oraz model Klarta Forste 2 posiadają czujniki laserowe. Są one bardzo dokładne. W modelu Forste 3 jest to już jeden z droższych modeli sensorów pyłów PM2.5. Różnice w urządzeniach można znaleźć w sposobie wykorzystywania czujnika PM2.5. Nowszy model ma inny silnik (bezszczotkowy NIDEC), który pozwala na znacznie mniejsze zużycie prądu i cichszą pracę.

   • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

    Klastra Stor posiada podczerwony i o nim mowy.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Tak. W Storze jest czujnik podczerwony. Takie czujniki są spotykane także w wielu modelach Sharpa i Philipsa. Jeśli są dobrze oprogramowane, to bez problemu radzą sobie z programami automatycznymi. W Storze działają bdb.
     Oczywiście laser będzie dokładniejszy, dlatego jest wykorzystywany przy numerycznych wyświetlaczach stężenia pyłów.

     • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziwi mnie podejście Klastry, że w modelu innym/ wyższym, korzysta z gorszych czujników.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Pewnie to kwestia tego, że nie ma tam wyświetlacza numerycznego i nie trzeba takiej precyzji. Stor jest bardzo mocnym urządzeniem (580 CADR), więc szybko sobie radzi z dużymi zanieczyszczeniami, a dzięki wysokiej wydajności na niższych trybach rzadko na nie pozwala.

     • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

      Zapewne ma Pan rację. Zastanawiam się właśnie nad jednym STOR lub dwoma Forste 3 ze względu na to, ze mam wysoki sufit w mieszkaniu. Mam atresole więc umieszczenie drugiego na górze byłoby dobrym rozwiązaniem, ale cena byłaby 409zł większa. Mimo, że wydajność na papierku jest tylko o 20 (CADR) większa, to rozmieszczenie na 2 wysokosciach wydaje mi sie, ze dałą by lepsze efekty.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Jaka jest powierzchnia pokoju po podłodze i jego wysokość?

      Z praktycznego punktu widzenia lepiej dwa urządzenia niż jedno jeśli mamy większą powierzchnię/kubaturę.

     • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

      35m2 i 3.2m/3.3m wysokości.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Przegapiłem odpowiedź, za co przepraszam. Stan urlopowy rządzi się swoimi prawami 🙂
      Do takich kubatur i powierzchni zdecydowanie lepiej kupić 2 oczyszczacze. Jedna Klarta Forste 3 nie da sobie rady, bo pokrywa idealnie jeden poziom.

     • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

      Nie ma problemu, każdy zasługuje na odpoczynek 😛 Czyli lepiej 2x forste niż jeden Stor?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Zdecydowanie tak.

 • <cite class="fn">Manfred</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, czy orientuje się ktoś ile kosztuje wymiana filtrów w Klarta Forste 3?
  Pozdrawiam,

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   do oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 można zakupić filtry w zestawach i osobno. W zestawie taniej, bo zestaw HEPA E11 + filtr węglowy kosztuje 139 zł, osobny filtr HEPA 79 zł, węgiel 69 zł.
   Dostępne są również zestawy z wysokowydajnym filtrem HEPA H13 w zestawie 169 zł.

   Filtry można zakupić na stronie producenta:
   https://klarta.pl/filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/

   • <cite class="fn">Andrzej Snoch</cite> <span class="says">says:</span>

    WitaM!
    Ja z innej mańki: np. LoveAir podaje, że obudowa Klatry 3 jest z nienajlepszego tworzywa.
    Jak ono się zachowuje po pewnym ,dłuższym okresie eksploatacji – najlepiej by było wiedzieć po np. 3 latach tj. upływie okresu gwarancji.
    Czy dysponujecie Państwo takimi danymi?
    Pozdrawiam
    zdrowo i serdecznie
    Andrzej Snoch

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Loveair to sklep, który akurat nie ma w ofercie produktów Klarty, więc nie potrzebuje wyrażać się pozytywnie na temat produktów tej marki.

     Osobiście trudno mi porównać tworzywo do tworzywa, bo nie wiem nawet jakie jest dobre. Samo wykonanie jest poprawne. Oczyszczacz podoba się większości osób, które go widzą. Jest zgrabny i ma dobrze zgrane kolory.

     Posiadamy w labie kilka modeli Klarty (Stor, Forste 2, Forste 3) i nie ma żadnych problemów. Działają, jak działały. Ze względu na fakt, że sprzęty rotujemy (mamy teraz na stanie ponad 40 sztuk oczyszczaczy), to widać ślady trudnego traktowania na farbie – drobne ryski. Można uznać, że półmatowa farba jest dość delikatna. Widać, że jest to dodatek do bazy produktowej, więc można się doszukać po rozkręceniu niepełnego malowania, ale nikt normalny nie pozbawia się gwarancji, rozkręcając sprzęt. My je „katujemy” na wiele sposobów i poznajemy podzespoły, z których się składają.

 • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  mam pytanie w związku z „wypuszczamy kolejny, ulepszony model Forste w czasie krótszym
  niż 12 miesięcy.” czy w nowym modelu zlikwidowany zostanie problem zapachu plastiku podczas pracy na wyższych prędkościach? Wiele osób wspominało o tej uciążliwości tego oczyszczacza.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Napiszę z prośbą do Klarta Poland o komentarz, ale jednocześnie napiszę, że ich produkty nie odznaczają się jakoś nadzwyczajnie wydzielanym zapachem. Po rozpakowaniu mogą pachnieć, jak każdy nowy produkt, ale po kilku godzinach – dniach zapachu nie ma.

   Użytkownicy często komentują zapach, nie wypakowując filtrów z folii, a wtedy przeciążony system może wydzielać więcej zapachu, a ten zapach „nowości” utrzymuje się dłużej.

   Mamy w labie kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza na stanie i nie mieliśmy do czynienia z jakimś oczyszczaczem, w którym od nowości utrzymywałby się dłużej jakiś zapach.

   Tu warto dodać, że częściej pojawia się problem pachnących filtrów węglowych, które rozkładają formaldehyd na kwas mrówkowy, a ten pachnie. Niemniej do tego potrzeba odpowiednich warunków w miejscu pracy (wilgotność, stężenia gazów, czasu pracy).

 • <cite class="fn">Andrzej</cite> <span class="says">says:</span>

  Planuję kupić Klatra 3.
  Poniżej dwa pytania ws upewnienia się o jego funkcjonalności:
  1. Ponawiam pytanie o jakość obudowy Klatra 3- jakość plastiku.
  2. Podaje się informację o funkcji jonizacji powietrza- jak mocny ( ilość emitowanych jonów) jest jonizator zastosowany w tym urządzeniu.
  Pozdrawiam
  Andrzej Snoch

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   1. Trudno mi oceniać jakość plastiku, ale mieliśmy i mamy w labie kilka egzemplarzy Klarty Forste (2 i 3) i nie mamy zastrzeżeń do tego produktu. Są lepiej wykonane oczyszczacze (Sharp, Coway), ale tu na plus w tek kwestii można zaznaczyć specjalne malowanie. Plastik nie jest typowo błyszczący. Farba jest półmatowa.
   Używając niektóre modele już 2 lata nie widzimy problemów z jakimiś nowymi dźwiękami itp.

   2. Kilka msc temu kupiliśmy licznik jonów. Klarta Forste 3 emituje do 9 mln jonów na cm3. Jony są ujemne. Dla porównaniu Sharp D40 generuje do 3 mln jonów ujemnych i jednocześnie do 3 mln jonów dodatnich. Wynik Klarty można uznać za całkiem dobry.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   W wiele zaufanych opiniach Ceneo znajdzie Pan informacje o jakości wykonania naszych produktów: https://www.ceneo.pl/88347089 Nasze produkty są wykonane z bezpiecznych materiałów, a ich trwałość jest bardzo wysoka. Kupując produkt w naszym sklepie może Pan go zwrócić, gdyby miał Pan zastrzeżenia do wykonania. Proszę jednak pamiętać, że rozpakowane filtry traktujemy jako zużyte, więc ewentualne oględziny oczyszczacza proszę zrobić bez ich rozpakowywania. Pilnujemy tego bardzo szczególnie w obecnie panujących warunkach epidemicznych.

   Życzę czystego powietrza, Agnieszka Chmielewska z BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Tomasz</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, czy oczyszczacz jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W całym naszym rankingu mamy wyłącznie modele bezpieczne w użytkowaniu. KF3 zdecydowanie pomoże przyszłej mamie zadbać o zdrowszy oddech. Jeśli mieszkacie w zasmogowanej okolicy lub przy ruchliwej ulicy, to zalecałbym wymianę filtra węglowego nie rzadziej niż raz do roku. Filtr HEPA wtedy, kiedy będzie mocno szary.

 • <cite class="fn">Maciej</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  od razu chciałbym podziękować że taka inicjatywa powstała i wciąż jest rozwijana ^^ mam pytanie czy skoro w październiku zeszłego roku została zaprezentowana wersja 3 a pierwsza edycja miała swą premierę w 2017 to czy można liczyć że i w tym roku premierę będzie miała nowsza ulepszona wersja?
  Bardzo pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Poprosiłem o odpowiedź @Klarta_Poland:disqus.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za to pytanie. Oczywiście pracujemy nad nowymi wersjami naszych oczyszczaczy, w tym Klarta Forste 4, ale ich premiery odbędą się na początku marca 2021 roku. Pojawi się kilka nowości, ale wydajnościowo będą to bardzo zbliżone urządzenia, dlatego jeśli szuka Pan oczyszczacza na ten sezon smogowy, to serdecznie zapraszam do wyboru spośród obecnej oferty. Obecny model Forste 3 zbiera rewelacyjne opinie Klientów, z którymi można się zapoznać m.in. w serwisie Ceneo: https://www.ceneo.pl/88347089

   Życzę czystego powietrza, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta

 • <cite class="fn">Bernard</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry.
  zastanawiam się nad zakupem oczyszczaczy do dwóch pomieszczeń po około 30m2. Jedno na dole drugie na piętrze. Co będzie lepsze 2 x Klarta Forste 3 czy 1 x Klarta Store lub 2 x sharp UA-PM50E, których nie macie w rankingu. Pozdrawiam.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry. Jeżeli to są 2 pomieszczenia to zdecydowanie 2 osobne urządzenia. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 będzie odpowiedni do 30 m2 i godny polecenia, zaś wskazany Sharp UA-PM50E jest od dłuższego czasu jest niedostępny co może w przyszłości rzutować na problem z dostępnością filtrów wymiennych. Pozdrawiam serdecznie

   • <cite class="fn">Bernard</cite> <span class="says">says:</span>

    Czy Klarta Forste 3 tak jak z smogiem dobrze radzi sobie też z pyłkami, kurzem i brzydkimi zapachami czy jest coś lepszego w porównywalnej cenie?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Pyłki (alergeny) i kurz to większe cząsteczki niż smog, więc są wyłapywane ze 100% skutecznością. Niestety żaden oczyszczacz nie usunie nam 100% kurzu, bo ten jest ciężki i szybko opada.
     Za usuwanie brzydkich zapachów odpowiada przede wszystkim obecny w Klarta Forste 3 (jak i większości oczyszczaczy) filtr węglowy. Proces wspiera również jonizacja. Oczyszczacze różnie sobie radzą z zapachami. Zależy od ich źródła i intensywności.
     Trudno wskazać coś lepszego w tej cenie.
     Zapachy mogą znacznie szybciej usuwać oczyszczacze z bardzo dużą ilością węgla aktywnego, jak np. LifaAir, ale tu ceny zaczynają się od około 2500 w górę. Sama skuteczność usuwania pyłów będzie podobna.

 • <cite class="fn">JO</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Moja 2 letnia córeczka ma problemy ze skórą i alergią (atopowe zapalenie skóry). Chciałbym podnieść komfort jej snu, zmniejszając m.in. ilość roztoczy w powietrzu. Czy lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania czy stricte nawilżać? Który model Państwo zarekomendują?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry 🙂
   użytkowanie nawilżacza powietrza w przypadku alergii to dobry krok 🙂 Nawilżona śluzówka lepiej pracuje i zwiększa się komfort snu. Niemniej zawsze zalecam sprawdzenie wilgotności, najlepiej zimą kiedy jest z tym największy problem. Jeżeli jest poniżej 40% to zdecydowanie za mało.

   Wg mnie lepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz i osobny nawilżacz np. oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 ma bardzo dobry tryb automatyczny i szybko usunie zanieczyszczenia, a nawilżacz powietrza do kompletu to Klarta Humea – wydajny i zdrowy, bo jest nawilżaczem ewaporacyjnym (bez mgiełki).

   • <cite class="fn">JO</cite> <span class="says">says:</span>

    A coś 2 w 1, np. Sharp KC-D40EUW?

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Oczyszczacz powietrze powietrza z funkcją nawilżania np. wskazany Sharp KC-D40 ma czujniki kurzu, a nie smogu, więc sprawdzi się w przypadku małego smogu lub jeżeli będziemy kontrolować jego pracę dodatkowym czujnikiem (w celu podkręcenia prędkości, aby szybciej oczyścił smog).

     Niemniej ma bardzo dobry nawilżacz i pod tym względem jest godny polecenia do max. 27 m2, ale w praktyce do ok. 20 m2.

 • <cite class="fn">Arek Wepa</cite> <span class="says">says:</span>

  zastanawiam się nad zakupem zestawu dwóch urządzeń. Czy oczyszczacz i nawilżacz mogą jednocześnie pracować stojąc obok siebie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, tak, po warunkiem, że nawilżacz jest ewaporacyjny (nie emituje mgiełki). W innym przypadku – nawilżaczy ultradźwiękowych czy parowych, para wodna będzie zaburzała pracę oczyszczacza powietrza.

 • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Po zapoznaniu się z rankingiem oraz wszystkimi odpowiedziami na pytanie. Pozostaje mi spytać o jedno. Dlaczego w zestawieniu nie są uwzględnione oczyszczacze marki Xiaomi? Stoję przed zakupem 3 urządzeń i zastanawiam się jak wypadło by porównanie Klarta Forste 3 vs. XIAOMI Mi Air Purifier 3H? Rozważam też zakup 3 różnych urządzeń.
  Pozdrawiam Serdecznie
  Robert

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Ranking budujemy na bazie jednolitego algorytmu. Nie uwzględniamy w nim jednak wszystkich testowanych urządzeń, bo nie zawsze możemy pogodzić ich obecności z utrzymaniem serwisu. Model dystrybucji Xiaomi, który nie jest scentralizowany i umożliwia każdemu zakup i handel tymi produktami, utrudnia nam uwzględnianie sprzętu w rankingu.

   Model 3H od Xiaomi, którego nasza recenzja znajduje się tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-3/ to bardzo podobny do Forste 3 model. Ma większy CADR o 80 m3/h i wyższą klasę filtra, nie ma jonizacji, ale ma aplikację umożliwiającą częściowe zniwelowanie zaimplementowanego trybu automatycznego, który w Klarta Forste 3 jest bardzo dobrze zaprogramowany.

   Dzisiaj ten model miałby bardzo podobną punktację Opłacalności, co KF3.

   Myślę, że zakup obu urządzeń będzie udanym.

   • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli zakupię dwa różne produkty podzielę się tu z Państwem spostrzeżeniami.
    Czy dobrze rozumiem, że brak jonizacji może być zastąpiony lepszym filtrem, czy jednak jonizacja to coś ekstra, czy bardziej chwyt marketingowy?
    Pozdrawiam
    Robert

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Jesteśmy w trakcie rozbudowania procedur testowych w labie dotyczących jonizacji. Dzisiaj polegając na analizie badań uznajemy ją za miły dodatek.
     Nie obserwujemy istotnego wpływu na redukcję pyłów lub gazów, gdy jonizator jest włączony. Działań antymikrobiologicznych nie możemy zbadać. Wpływu na ogólne „samopoczucie” z wykorzystaniem różnych jonizatorów (Sharp, Klarta, Winix) w biurze nie dostrzegamy.

     Klarta Forste 3 generuje na wylocie około 9 miliona jonów ujemnych. Dla porównania Sharp KC-D40EUW z technologią jonizacją zwaną swoiście Plasmacluster generuje na wylocie 3 mln ujemnych i 3 mln dodatnich, ale jony te uzyskiwane są inną technologią. (mierzone licznikiem jonów Alpha Lab).

     Sama klasa filtra nie ma znaczenia, bo różnica 5% w skuteczności minimalnej jest zdecydowanie mniej ważna niż aktualny przepływ powietrza.
     Dla przykładu:
     100 m3/h * 99,97% < 120 m3/h * 95% H13 stał się w Europie niezrozumiałym narzędziem marketingowym. Profesjonalna LifaAir używa H12 (ta oficjalnie podaje klasę). Podobnie H12 stosuje w nowych modelach firma Electrolux (ta oficjalnie nie podaje klasy).

     • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękuję za wyjaśnienie.
      Pozdrawiam

 • <cite class="fn">joanna</cite> <span class="says">says:</span>

  dzień dobry
  po zapoznaniu się z rankingiem i recenzjami waham się między Klarta Forste 3 (podoba mi się że jest w nim jonizacja) a XIAOMI Mi Air Purifier 3H -co jest lepsze na takie warunki?: oczyszczacz do salonu/aneks kuchenny łącznie ok 33 m2 wys 2,7 m, problemem jest otwarta klatka schodowa (dwupoziomowe mieszkanie ) na piętro tam korytarz ok 7 m2 (i dwa pokoje ) .
  chciałabym od razu kupić nawilżacz -tu też myślę miedzy Klatra humea a Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L
  głośność sprzętu też ma istotne znacznie
  -co byście doradzili ? a może inne sprzęty?
  dziękuję i pozdrawiam Joanna

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   oba oczyszczacze powietrza są bardzo udanymi modelami – wysoka opłacalność zakupu, tanie filtry. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 ma dobry tryb automatyczny, co jest jego dużą zaletą, Xiaomi aktualnie ma niższą ceną i aplikację, niemniej w miejscowości z dużym smogiem należy dodać reguły pracy, żeby oczyszczacz był skuteczniejszy.

   Jeżeli chodzi o otwartą klatkę schodową to oczyszczacz powietrza należy postawić możliwie najdalej klatki schodowej lub wybrać model o większej wydajności.
   Nawilżacze powietrza Xiaomi i Klarta – używamy te 2 modele nawilżaczy, Klarta jest wydajniejsza, ale przy wyższych prędkościach jest głośniejsza od Xiaomi Evaporative.
   Pozdrawiam serdecznie

   • <cite class="fn">joanna</cite> <span class="says">says:</span>

    dziękuję za szybką odpowiedź
    chciałabym jeszcze dopytać żebym dobrze zrozumiała – czy to że Klatra ma mniejszy CADR w porównaniu do Xiaomi nie będzie miało istotnego znaczenia w moim salonie ?
    a pisząc żeby ew model o większej wydajności to miała Pani któryś konkretny na myśli?
    z góry dziekuje za odpowidź i pozdrawiam Joanna

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Zarówno oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 i Xiaomi 3h będą wystarczające dla Pani. Zaletą Klarty jest wysoki przepływ przy wolnym (cichym) trybie pracy. Xiaomi jest wydajniejsze w turbo, ale w rzeczywistości rzadko wykorzystuje się najmocniejszą prędkość.

     Ponadto jeżeli oczyszczacz powietrza stoi blisko kuchni i klatki schodowej to Klarta pracując cicho „wciągnie” więcej niż Xiaomi.

     • <cite class="fn">joanna</cite> <span class="says">says:</span>

      dziękuję bardzo to kupię Klatrę -pozdrawiam Joanna

     • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

      Będzie Pani zadowolona, proszę podzielić się opinią 🙂

     • <cite class="fn">joanna</cite> <span class="says">says:</span>

      dzień dobry
      kupiłam Klatrę i nawilżacz Xiaomi -jeszcze zbyt wcześnie, żeby coś stwierdzić – ale chciałam spytać jak najlepiej ustawić system ich wspólnej pracy ,żeby działały jak najefektywniej a nie przeszkadzały? mogą pracować jednocześnie ? mogą stać niedaleko siebie ?
      z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

     • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

      Dzień dobry, to tak, ich wzajemna i jednoczesna praca nie będzie wpływała na siebie. Inaczej jest z nawilżaczem ultradźwiękowym (ten z mgiełką), gdzie oczyszczacz powietrza traktuje dużą cząsteczkę wody jako zanieczyszczenie, przez co przyspiesza swoją pracę.

      Sama odległość nie ma większego znaczenia, u nas w biurze stoją obok siebie i nie zakłócają swojej pracy. 🙂

 • <cite class="fn">mjfryc</cite> <span class="says">says:</span>

  Ocena 4.5/5 – głośność pracy – ale w znaczeniu, że menu jest głośne, a nie samo urządzenie podczas wentylacji.
  Tylko jeden poważny minus – każde wciśnięcie przycisku generuje głośny dźwięk z głośnika wewnątrz urządzenia i w menu nie ma opcji wyłączenia tego, ale zrobiłem to samemu odłączając głośnik – na końcu opisu i na zdjęciach pokażę jak to zrobiłem domowym sposobem. Nie wiem, czy to wpływa na gwarancję. W każdym razie – musiałem – ze względu na małe dziecko, aby go nie budzić przy każdej zmianie opcji.
  Produkt wykonany solidnie, tzn w konstrukcji nic nie skrzypi ani nie irytuje, jest łopatologicznie prosty i funkcjonalny, bez przekombinowanego menu, wygląda dobrze (akurat posiadam wariant czarny).
  Jak odłączyć dźwięk bez lutownicy i multimetru (tracąc gwarancję)?
  Potrzebna będzie:
  * pęseta lub takie szczypce do wyrywania włosów z nosa.
  * obcinacz do paznokci, najlepiej trochę większy, ale zwykły też daje radę.
  Trzeba:
  0. Odłączyć urządzenie od prądu z kontaktu. To ważne, bo występują tam wysokie napięcia, szczególnie jonizator może mieć kilka tysięcy volt.
  1. Zdjąć przednią pokrywę, która jest na magnesy (opisane w instrukcji)
  2. Odkręcić 5 śrubek górnego panelu i wyciągnąć ten panel – zwykły śrubokręt krzyżakowy – co również jest na plus tego produktu, nie utrudniają życia na siłę, nie promują swojego ego, że produktu nie da się rozebrać.
  3. Zlokalizować membranę piezoelektryczną – to właśnie ona wydaje te dźwięki, stosuje się ją, bo jest tańsza od głośnika, o tak wygląda: https://botland.com.pl/42520-thickbox_default/membrana-piezoelektryczna-z-przewodami-20mm.jpg
  4. Odłączyć na chwilę przeszkadzającą wtyczkę między panelem a płytką główną ( jest to wtyczka kabla taśmowego, u mnie była biała, ale w innych seriach produkcyjnych może być inny kolor) – przyda się do tego dowolna pęseta albo takie uchwyty do wyrywania włosów z nosa – aby trochę podważyć zatrzask wtyczki. NIE CIĄGNĄĆ ZA KABLE, tylko stopniowo wysuwać wtyczkę – dość dużo siły potrzeba, mocno siedzi w gnieździe, więc stopniując siłę i podważając zatrzask wyciągamy wtyczkę.
  5. Za pomocą obcinacza do paznokci przecinamy jeden drucik prowadzący do membrany piezoelektrycznej. Uwaga: Przecinając drucik obcinaczem, trzeba uważać, aby taki drucik nie został nigdzie w środku urządzenia – teoretycznie może wywołać jakieś spięcie a nawet pożar (ale tego drugiego zwykle nie).
  6. Wkładamy wtyczkę i składamy urządzenie. https://uploads.disquscdn.com/images/49310fbc5325b08c94e1d102d5c0473b6638bf485a76a5cea4fe0f54ee2416ff.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/d0ac8786c4baeb794bc76c341d78ed7fd115a5a39b8bf6981ec88adc3dfa639c.jpg

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Mega ciekawy wpis, choć ja nie polecałbym użytkownikom takich przeróbek, bo chyba wymaga to zerwania plomby, co jeśli dobrze wnoszę, wyłącza gwarancję.

   • <cite class="fn">mjfryc</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki za dobre słowo,
    co do plomby – nie zauważyłem plomb gwarancyjnych w miejscach, które rozbierałem (nawet śrubki nie były „zapieczone” klejem), natomiast samo „zepsucie” dźwięku automatycznie sugeruje ingerencję w urządzenie, co zwróci uwagę producenta na przecięty drucik membrany piezo, więc jawną ingerencję w urządzenie i pewną utratę gwarancji, nawet jeśli reklamowana byłaby wada urządzenia nie związana z dźwiękiem.

  • <cite class="fn">mjfryc</cite> <span class="says">says:</span>

   Dodam jeszcze – bo nie znalazłem możliwości edycji opinii – WADĘ!
   Po
   stosowaniu jonizacji zauważyłem pogorszenie samopoczucia, zwłaszcza w
   nosie – przewlekłego uczucia zapachu spawarki w nosie.
   Zacząłem
   dokładniej interesować się jonizatorami.
   WADĄ w tym urządzeniu (ale też
   wielu innych tańszych oczyszczaczach) jest zastosowanie taniego
   jonizatora powietrza – jonizator ostrzowy – polecam poczytanie więcej o
   jonizatorach powietrza, jonach lekkich i ciężkich.
   Tanie jonizatory
   ostrzowe produkują również niepożądane szkodliwe substancje takie jak
   ozon i tlenki azotu – stąd prawdopodobnie czułem przewlekle nieprzyjemny
   zapach w nosie, którego nie mogłem się pozbyć nawet po wyjściu z
   mieszkania.
   PODOBNO (sam nie zweryfikowałem tego) dużo lepsze są
   jonizatory PLASMACLUSTER – tworzące ciężkie jony bez innych
   niepożądanych substancji oraz dające przyjemnie pachnące
   powietrze.
   Polecam każdemu dowiedzenie się więcej w Internecie na
   tematy:
   * Fakty i Mity na temat jonizacji powietrza.
   * Jonizator powietrza
   – działanie, korzyści i zagrożenia. Jak wybrać jonizator powietrza?

   * Osobistą oceną i ryzykiem, które informacje są prawdziwe, a które próbą naciągnięcia na produkt.

   Pozdrawiam wszystkich,
   mjfryc

 • <cite class="fn">Krzysiek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dziwne, wygrywają przeciętne oczyszczacze nieznanych firm, o podstawowych funkcjach z najgorszymi filtrami, przestarzałymi rozwiązaniami zostawiając w tyle całą śmietankę nowoczesnych urządzeń, dziwne:)…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Algorytm rankingu jest niezmienny od 3 lat. Ocenia Opłacalność i Możliwości. Możliwości to przede wszystkim maksymalny CADR i jego stosunek do parametrów takich jak hałas oraz zużycie energii. Opłacalność to stosunek Możliwości do ceny.

   Same filtry czy to E11 czy H13 nie mają większego znaczenia w tempie filtracji. Uwzględniamy je w ocenie, ale one są już uwzględnione w CADR, bo tak wygląda
   procedura mierzenia tempa filtracji. Należy też zauważyć, że także całkiem nowe i markowe rozwiązania korzystają z filtrów E11 czy E12, jak np. oczyszczacze Electroluxa.

   Nasze testy laboratoryjne, gdzie mierzymy tempo redukcji PM1, PM2.5 i PM10 nie wykazują żadnych odstępstw w urządzeniach mające takie filtry.

   Co ciekawe, jeśli w urządzeniu z oryginalnym filtrem E11/E12 użyjemy zamiennika z H13, to tempo filtracji spada, bo szczelność rośnie o kilka %, ale sam przepływ spada o kilkanaście.

   Co do Klarta Forste 3 to jego algorytm oceny jakości powietrza jest bardzo
   dobrze dopasowany do potrzeb polskich konsumentów. Sama Klarta jest na
   rynku 3 lata i dość ochoczo wprowadza nowe modele z ulepszeniami.

   Ten model wyróżnia jeszcze kilka innych rzeczy – jeden z najlepszych czujników laserowych na rynku oraz energooszczędny silnik Nidec. Sam model ma rok i trudno go uznać za posiadający przestarzałe rozwiązania.

 • <cite class="fn">Ewa Mołas</cite> <span class="says">says:</span>

  dzień dobry, chciałabym zapytać, czy Klarta Forste 3 będzie skuteczna w mieszkaniu o powierzchni 45m2 i wys. 2,65cm?
  Zależy mi na oczyszczaniu i jonizowaniu powietrza. Czy mogą Państwo pomóc dobrać mi odpowiednie urządzenie? Poporszę 🙂
  Słyszałam, że warto zainteresować się markami Sharp KC-G50EUW i Winix Zero Pro. Czy mogę prosić o porównanie tych modeli? z pozdrowieniami Ewa

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Ewa,
   oczyszczacz zalecamy wybrać do pokoju, a nie mieszkania, bo powietrze ma problem z mieszaniem się między pokojami, a sam oczyszczacz mierzy to, co wokół niego, więc nie zna warunków panujących w pokoju obok.
   Co do porównania wskazanych modeli, to jest ono bardzo trudne, bo to urządzenia kosztujące (razem ze wskazanym w kolejnym komentarzu XAP 2S) kosztujące od około 570 zł do 2199 zł i posiadające różne funkcje oraz przeznaczone na różne powierzchnie.
   Recenzje wszystkich modeli znajdziesz u nas w serwisie.

   Jakie problemy występują w domu? – smog, alergia, zapachy, grzyb, suche powietrze itd? I jakiego rozmiaru są konkretne pomieszczenia?

   • <cite class="fn">Ewa Mołas</cite> <span class="says">says:</span>

    cześć Łukasz 🙂
    Dziękuję za pomoc i odpowiedź.
    Mieszkanie (bez łazienki) ma 40m2. Salon z aneksem oddziela od sypialni „nie zamknięta” ściana, co sprawia efekt otwartej przestrzeni. Najbardziej zależy mi na oczyszczeniu powietrza w sypialni (ok. 11m2). I tu pytanie, gdzie najlepiej postawić oczyszczacz?
    Oczyszczacz, ma mi służyć do oczyszczania miejskiego (warszawskiego) powietrza. Z pewnością chodzi tu o smog, alergie, czasem zapachy oraz o jonizacje.
    Jaki oczyszczacz z jonizatorem wg Ciebie wybrać?
    Jaka jest różnica pomiędzy Klarta Forste 3 i Sharp KC-G50EUW? (oprócz ceny i powierzchni jaką obsługują).

    P.S. Proszę wybaczyć mi faux pas 🙂 właśnie zorientowałam się, że zamieściłam tutaj recenzje innej strony.

    Dziękuję bardzo Ewa

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Obu urządzenia na 11 m2 będą pracowały wyśmienicie – skutecznie i cicho, bo KF3 nie będzie musiała sięgać po wyższe prędkości, a G50 pomimo tego, że z nich nie skorzysta, bo ma leniwe auto, to będzie oczyszczał siłą dolnych prędkości.
     Oba urządzenia można śmiało na dzień przenieść do salonu.
     Jeśli chodzi o samo umiejscowienie w tak małym pokoju, to nie będzie miało to większego znaczenia. Ja zawsze wybieram jednak miejsce blisko okien, by oczyszczacz mógł szybciej reagować na to, co z nich napływa.

     • <cite class="fn">Ewa Mołas</cite> <span class="says">says:</span>

      Łukasz:) dziękuję
      i rozumiem z tego, że Ty bardziej polecasz KF3? A co jeśli chodzi o koszta eksploatacji?

   • <cite class="fn">Ewa Mołas</cite> <span class="says">says:</span>

    aaaa jeszcze ważne są dla mnie parametry: eksploatacja (czyli miesięczny kost zużycia prądu) i jego zakres głośności.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Oba urządzenia są energooszczędne. Na niskich prędkościach zużywają kilka watów mocy. Założyłbym średnią 10 watów na godzinę dla obu w przedstawionych warunkach. Wyjdzie miesięcznie około 5 zł przy pracy 24h/dobę.

     Oba są ciche w dolnych zakresach. Sharp będzie cichszy w maksymalnym trybie, ale ten rzadko usłyszysz w obu modelach (częściej w Klarcie, bo działa bardzo czule). Najszybciej w trakcie smażenia.

     W eksploatacji ważniejsze są koszty filtrów. Ich rozmiary są powiedzmy zbliżone, ale za komplet do Klarty zapłacisz około 1/4 ceny filtra do Sharpa.
     Jako, że rozmiary będą zbliżone, to realne zużycie powinno być podobne.

 • <cite class="fn">Barbara</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, zwracam się z prośbą o poradę, chciałabym kupić pierwszy oczyszczacz, ma to być próba czy to urządzenie sprawi że rzeczywiście odczujemy jakąś poprawę samopoczucia (mniejsze zmęczenie, lepszy sen, dobry wpływ na wrażliwą skórę).
  Rozważam dwa modele – Sharp FU-Y30EUW (wycofany ze sprzedaży ale jest jeszcze dostępny w niektórych sklepach stacjonarnych, cena 365 zł, filtr co 2 lata 220 zł) oraz Klarta Forste 3 (cena 749 zł, filtr raz na rok 139 zł).
  Nie potrzebuję nawilżacza (dobra wilgotność w domu) ale bardzo zależy mi na jonizacji. Urządzenie ma pracować w sypialni ok 14 m2 lub salonie ok 20 m2.
  Co doradzicie? Który z tych dwóch wybrać?
  Zużycie energii, głośność, wymiary – podobne, Klarta niestety cięższa o 1,1 kg. W Klarcie filtr H11 plus węglowy, w Sharp filtr H10 zintegrowany z węglowym – chyba do zaakceptowania?
  W Sharpie przekonuje mnie jonizacja (w dającej pewność działania, przebadanej technologii Plasmacluster) i oczywiście jest tu rewelacyjna cena na te ostatnie sztuki z ekspozycji. Klarta ma czujniki i odpowiednio automatycznie dobiera tryb pracy ale czy ta jonizacja będzie równie dobra jak w Sharpie…? Plasmacluster emituje zarówno jony ujemne jak i dodatnie tworząc równowagę, Klarta emituje tylko ujemne, być może też tworzy jakoś równowagę, nie wiem. Doradźcie proszę 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Barbara,
   na pewno oczyszczacz powietrza pomoże w poprawie samopoczucia. Brak smogu w domu odciąża układ odpornościowy, podczas snu organizm ma czas na regenerację, bo nie musi „walczyć” ze smogiem. Myślę, że jeżeli był duży problem ze smogiem, to będzie odczuwalna zmiana. 🙂

   Oczyszczacz powietrza Sharp FU-Y30EUW tak jak piszesz, jest starym modelem. Z czasem może być problem z dostępnością filtrów, szczególnie, że ten filtr zintegrowany różni się od tych, sprzedawanych w nowszych modelach Sharpa, więc nie będzie można podmienić. Ale cena rewelacyjna 🙂

   Klarta Forste 3 ma filtr E11, niemniej mimo niższej klasy, usuwa zanieczyszczenia z wysoką skutecznością, a w praktyce nie odczujemy różnicy pomiędzy wyższą a niższą klasą filtra. Tylko tyle, że wyższe klasy np. H13 są gęstsze i trochę mniej powietrza przez nie przepływa. Więc wychodzi na to samo.

   Ciężko mi się odnieść co do jonizacji. Oba urządzenia mają jonizatory, w biurze używamy Sharpów (obecnie KC-G40) i oczyszczaczy powietrza Klarta i nie obserwujemy znaczącego wpływu na samopoczucie. Traktujemy to jako technologię wspomagającą oczyszczanie, bo sama w sobie nie usuwa trujących gazów czy pyłów. Niemniej jesteśmy w trakcie testów labowych, żeby potrafić lepiej poruszać się w świecie jonów.

   • <cite class="fn">Barbara</cite> <span class="says">says:</span>

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Wydaje mi się że sytuacja ze smogiem na pomorzu nie jest zła, co prawda duże miasto-Gdańsk, ale np. mapa Airly pokazuje w zasadzie cały region na zielono.

    Rozumiem właśnie że tak naprawdę w oczyszczaczu zupełnie wystarczający jest E11, a E13 to już może trochę bardziej działanie marketingowe. Pytając o filtr miałam na myśli czy jest do zaakceptowania ten E10 w Sharpie?

    Czy faktycznie jest tak że Sharp przestanie produkować filtr do takiego starszego modelu i np za rok już nie będzie można go kupić? Przecież pewnie jeszcze w tamtym roku ten model był w normalnej sprzedaży, i wiele osób go kupiło i teraz np. po dwóch latach od zakupu okaże się że muszą sprzęt wyrzucić bo nie ma filtrów…? Czy tak robi Sharp i inni producenci że jak wypuszczają nowe modele to przestają produkować filtry do starszych???

    Gdy zaczynałam myśleć o oczyszczaczu to właśnie bardzo spodobała mi się Klarta, ale zagłębiałam się coraz bardziej w temat. Kupiłam higrometr który potwierdził że na pomorzu nawilżacz nie jest raczej potrzebny ale widzę że jonizacja jest czymś co naprawdę może pomóc (szczególnie mam na myśli neutralizację pewnie ogromnej ilości niekorzystnych ładunków produkowanych przez długo pracujący w domu komputer; dodatkowo jonizacja niby niszczy roztocza, bakterie itd – bardzo dobry artykuł o jonizacji na waszej stronie:). Tym tokiem myślenia doszłam do Sharpa i jego przebadanej i pewnej Plasmacluster. Pomyślałam że skoro można kupić stary model Sharpa w super cenie żeby przetestować czy oczyszczacz z jonizatorem się faktycznie sprawdzi…to może warto?
    Jak się okaże że to rzeczywiście działa to za jakiś czas można kupić coś droższego, może bardziej zautomatyzowanego. Tu też chciałam zapytać o te tryby automatyczne – czy to takie ważne dla skuteczności urządzenia? Klarta ma te czujniki i może dobierać tryb pracy automatycznie, odpowiednio do zanieczyszczeń. Ten stary Sharp jest całkiem manualny – czy nie mogę założyć po prostu że np na godzinę włączam tryb wysoki, a potem przełączam na średni, i ewentualnie na noc na niski? Czy tak ważne jest dostosowanie trybu idealnie do poziomu zanieczyszczenia otoczenia? Na logikę – nawet jak będzie większe zanieczyszczenie to tryb średni też sobie z nim poradzi tylko może zajmie mu to np godzinę dłużej….

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Tak, różnica pomiędzy E11 a H13 jest niewielka, bo 95% do 99.95% i w praktyce różnica jest nieodczuwalna. Co więcej, część producentów wykorzystuje wyższej klasy filtr (znaczenie marketingowe) i jest on nie spasowany do oczyszczacza, jest luźny przez co powietrze przechodzi przez strzeliny. W efekcie skuteczność filtracji spada.

     W Klarta Forste 3 jest E11, ale jest bardzo dobrze spasowany i nic nie przechodzi bokiem. gwarantuje to wysoką skuteczność 🙂 Z kolei w Sharpie filtr E10 ma skuteczność 85%, co jest już znaczną różnicą (85% vs 95%) i nie polecałabym takiego rozwiązania. Tego rodzaju filtr jest już rzadko spotykany, tylko w starszych modelach oczyszczaczy powietrza.

     Wbrew przekonaniu, na Pomorzu może być problem z wilgotnością, @lukaszrajzer:disqus bywa nad morzem i dowilża mieszkanie nawilżaczami. Ale dobrze, że sprawdziłaś i nie potrzeba dodatkowego nawilżenia.

     Jeżeli chodzi o tryby, to tak jak piszesz, jak będzie duży smog to tryb wyższy, jak będzie za oknem ok, to można dać na niższy tryb. Jeżeli używasz na średnim, to oczyszczacz potrzebuje więcej czasu na oczyszczenie powietrza. W Klarcie to jest zrobione tak, że włączamy auto i jest spokój, dopasowuje do aktualnego stężenia.

     Odnośnie jonizacji, to tak jak pisałam. Ciężko mi się odnieść, bo testując w biurze, nie widzimy znacznej różnicy. Ale to temat do testów, a to u nas jest w trakcie.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      @Barbara mieszkanie na Pomorzu nie gwarantuje dobrej wilgotności w mieszkaniu, bo tu działają te same reguły – zimne powietrze niesie ze sobą znacznie mniej wilgoci. Później wchodząc do mieszkania po podgrzaniu ma znacznie niższą wilgotność.
      Dla przykładu nawet powietrze mające 100% wilgotności w temperaturze 0 stopni po podgrzaniu do 20 stopni będzie miało 30% (za wykresem Molliera).

      Co do filtrów E11 vs H13 to należy pamiętać, ze skuteczność filtrów HEPA określana jest dla najtrudniej wyłapywanych cząstek 0,3 mikrona i wartość 95%/99,97% jest minimalną wartością, z jaką te cząsteczki są filtrowane.
      Często ta skuteczność jest wyższa.
      Do tego należy zaznaczyć, że większe cząstki, jak PM1, PM2,5, PM10 i nawet mniejsze będą wyłapywane skuteczniej, bo wynika to z praw fizycznych, z których korzystają filtry.

      W naszych testach skuteczności oczyszczaczy nie widzimy sensu kierowania się wyborem oczyszczaczy przez pryzmat klasy filtra. Potwierdza to wiele marek, które robią urządzenia premium, jak LifaAir czy Electrolux, które nie korzystają w standardzie z filtrów H13 oferując niższe klasy filtrów w urządzeniach.
      Uznajemy to za prawidłowe zachowanie, bo pozwala na wydajniejszą pracę urządzenia ogółem.

 • <cite class="fn">Dariusz Bartczak</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień Dobry,
  Mam małe dziecko (6 miesięcy) w mieszkaniu (50 m2), które ma zdiagnozowane atopowe zapalenie skóry. Wiem że oczyszczacze nie wyłapią sierści ponieważ jest za ciężka aczkolwiek przy posiadaniu kota brytyjskiego pozwoli całkowicie wyeleminować alergeny Proszę mi polecić – czy lepiej wybrać urządzenie 2w1 czy nawilżacz osobno?
  Miałem już wybrany model sharpa KC-D50EUW ale przeczytałem u was, że po pewnym czasie podczas uruchamiania nawilżacza czuć stęchlizną.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Brzydki zapach pojawia się w źle użytkowanych nawilżaczach (zarówno w tych 2w1, jak i osobnych). Może pojawić się również w Sharpie. Wszystko zależy od tego, jak użytkownik zadba o czystość zbiorników i filtra.
   Zbiornik i podstawkę należy regularnie myć z osadów, a filtr co jakiś czas kąpać w wodzie z kwaskiem cytrynowym, by usuwać z niego kamień.
   Niestety czasami po prostu trzeba wymienić filtr na nowy. Tu należy pamiętać, że żywotności filtrów podawane wg Sharpa są raczej niemożliwe do osiągnięcia. W takim modelu D50 filtry HEPA i węglowy pożyją 1-3 lata, wodny podobnie.

   Jeśli chodzi o alergeny zwierzęce, to każdy oczyszczacz z HEPA usuwają je bardzo skutecznie i trudno znaleźć osoby, które nie zauważyły poprawy. Oczywiście oczyszczacz nie usunie sierści, ale skutecznie wyłapie białka alergizujące z powietrza.

   Proszę pamiętać, że oczyszczacz dobrze jest wybrać pod pomieszczenie, a nie mieszkanie. Dlatego lepiej mieć np. 2 mniejsze urządzenia zamiast jednego większego.

   Wskazanego Sharpa należy pochwalić za bardzo wydajne nawilżenie.

   Klarta Forste 3 będzie miała natomiast większe możliwości oczyszczania z alergenów, bo w wolniejszych trybach posiada większy przepływ powietrza, w tym CADR.

 • <cite class="fn">Ewa</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry.

  Bardzo proszę o pomoc w wyborze oczyszczacza powietrza. Zastanawiam się nad

  IDEAL AP 30 i Klarta Forste. Pomieszczenie to około 20m2. Zależy mi na oczyszczeniu z pyłów (mieszkam na śląsku wiec jest duży smog), pyłki (bo jest alergik w domu), no i usunięcie wirusów i bakterii córka ma bardzo słabą odporność organizmu). Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Ideal AP 30 oferując mniejszy CADR (214 vs 300 m3/h) kosztując 2 razy więcej przegrywa z Klartą Forste 3 przynajmniej 2-krotnie. CADR mówi o szybkości usuwania pyłów (smog, alergeny). Tu 2 razy tańsza Klarta jest o kilkadziesiąt procent lepsza. Do tego ma znacznie lepiej wyczulone czujniki, więc z tego CADRU szybciej skorzysta.

   Zdecydowanie Klarta Forste 3!

 • <cite class="fn">Mirka Nocoń</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w wyborze oczyszczacza powietrza do pomieszczenia około 20 m2. Zastanawiam się nad Ideal 30 i Klarta Forste 3. Zależy mi na oczyszczeniu pomieszczenia:
  -z pyły zawieszonego PM2.5 ale i też mniejszego (mieszkam na śląsku więc jest duży smog),
  -z pyłków (alergik w domu),
  -z wirusów i bakterii (córka ma bardzo małą odporność organizmu, kłopoty z układem oddechowym i krążenia),
  W Klarta Forste 3 jest zastosowany jonizator ostrzowy, który emituje do 9 mln jonów na cm3). Idel ma lepszy jonizator bo plazmowy PlasmaWave® (nie wiem ile emituje jonów na cm3), a wytwarzane ujemne jony powietrza dodatkowo wspomagają filtrowanie najdrobniejszych cząstek <0,3 µm). W Klarta Forste 3 jest filtr Hepa E11 może warto wymienić na Hepa12 aby wyłapał mniejsze cząstki pyłu?
  Ideal posiada dodatkowo jeszcze System przeciwbakteryjny Cleancel™- powłoka antybakteryjna,która zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów oraz bakterii.
  Co do mocy i poziomu głośności są one zbliżone.

  W Klarta Foste 3 jest wyświetlany poziom PM2.5 czego brakuje mi w Ideal.
  W oczyszczaczu najczęściej będzie używany tryb auto mam pytanie, który z oczyszczaczy

  będzie miał lepsze parametry. Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   – zarówno Klarta Forste 3 jak i Ideal AP 30 wykorzystują m.in. filtr HEPA, który odpowiada za usuwanie pyłów zawieszonych PM2,5, ale też mniejszych cząsteczek – wirus i większych (np. kurz).

   Filtr HEPA usuwa również alergeny unoszące się w powietrzu – alergeny zwierzęce (naskórek, białko zwierząt) czy alergeny roślinne (np. pyły z roślin).

   Odnośnie filtra HEPA i jego skuteczności. Obie klasy bardzo dobrze sobie poradzą z oczyszczaniem mniejszych cząsteczek. Skuteczność określana jest dla pyłu o wielkości 0,3 mikrona, bo są najbardziej przenikliwymi cząsteczkami. A wartość 95% czy 99,95% to minimalna skuteczność w usuwaniu pyłów, zazwyczaj jest ona dużo większa. Przy mniejszych pyłach niż 0,3 mikrona, HEPA radzi sobie jeszcze lepiej.

   Powłoka przeciwbakteryjna dobrze brzmi, ale niestety nie ma uzasadnionego powodu, dlaczego ona tam jest. W oczyszczaczu nieustannie przechodzi powietrze, kóre osusza filtr. Nie ma miejsca na rozwój mikroorganizmów, bo tak się dzieje w wilgotnym środowisku. Zatem taka powłoka jest zbędna, raczej chwyt marketingowy.

   W Klarta Forste 3 jest dużo lepszy tryb automatyczny, z Idealami nie mamy większego doświadczenia, ale sprzedawcy wspominali, że działa powolnie. Co oznacza wolniejsze usuwanie smogu.
   Do 20 m2 z tych dwóch modeli zalecam Klarta Forste 3, bo Ideal AP 15 będzie zbyt słaby. Przy przepływie powietrza Ideal 170 m3/h oczyści max. 20 m2 podczas swojej maksymalnej prędkości, a zazwyczaj używa się oczyszczacza na najniższym trybie pracy.

   • <cite class="fn">Mirka Nocoń</cite> <span class="says">says:</span>

    Bardzo dziękuję za odpowiedz. Chce jeszcze dopytać, pisała pani: „Do 20 m2 z tych dwóch modeli zalecam Klarta Forste 3, bo Ideal AP 15 będzie zbyt słaby. Przy przepływie powietrza Ideal 170 m3/h oczyści max. 20 m2 podczas swojej maksymalnej prędkości, a zazwyczaj używa się oczyszczacza na najniższym trybie pracy.” Wspomina pani o Ideal 15 a jak by wyglądała sytuacja z Ideal 30?
    Czy warto w Klarta Forste 3 od razu wymienić filtr na 12 bądź 13 ma to sens?
    No i w Klarta Forste 3 jest zastosowany jonizator ostrzowy, który emituje 0d 3 do 9 mln jonów na cm3 czy to wystarczy? Doczytałam się że lepszy jest jonizator plazmowy.
    U dystrybutora Ideal polecono mi Coway Classic czy to byłby lepszy wybór niż Klarta czy jednak nie. Przepraszam za tyle pytań ale jestem laikiem dlatego wole dopytać u ekspertów. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi i cierpliwość.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W oczyszczaczu jonizator ma mniej niż 10% znaczenia dla całości. Gdy jest to fajnie. Gdy go nie ma, to nic się nie stanie.
     Zdecydowanie ważniejsze są filtry i czujniki. Bo to ocena powietrza i reakcja na jego jakość ma kluczowe znaczenie w eliminacji alergenów i smogu.

     W przypadku takiego porównania Klarta Forste 3 będzie o niebo lepsza niż Ideal AP 15, bo ten słabo sobie radzi w prawidłowej ocenie pyłowej powietrza.

     My na rankingu oceniamy urządzenia przez pryzmat ich opłacalności. W każdym oczyszczaczu są te same elementy – silnik, czujnik, obudowa i filtry. I w tym wypadku Klarta Forste 3 będzie bardzo dobrze dbała o zdrowie oferując najlepszy stosunek jakości do ceny.

     Samym jonizatorem proszę się nie przejmować. Rozdmuchany gadżet, który w warunkach domowych w zdecydowanej większości urządzeń nie ma większego znaczenia. Można włączyć i nic się nie poczuje, choć wiele osób pisze co innego 😉

 • <cite class="fn">Miłosz Jaksik</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  czy Klarta Forste do uzyskania jonów stosuje metodę jonizacji ostrzowej?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Tak, to jonizator ostrzowy, certyfikowany TUV. Jest bezpieczny dla użytkownika, generuje dużą ilość jonów. Z naszych pomiarów wynika, że jest to od 3 do 9 mln jonów/cm3.

   • <cite class="fn">Miłosz Jaksik</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za informację. A odnosząc to do Waszego artykułu o jonizacji mam jeszcze pytania:
    1) piszecie, że jonizacja ostrzowa generuje jony lekkie, których żywotność jest krótka – czy to dlatego ich ilość generowana w Klarcie jest taka duża? Sharp generuje ich 3 razy mniej, ale są one „mocniejsze”, bo są jonami ciężkimi, które są trwalsze.
    2) czy jednoczesne generowanie jonów dodatnich i ujemnych w przyp. Sharpa nie powoduje ich wzajemnego neutralizowania się?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Jony występują w naturze zarówno w postaci dodatnich i ujemnych. Nasze domy generują dużo jonów dodatnich (elektronika). Dlatego tak popularne są jonizatory ujemne, które mają równoważyć jony dodatnie z elektroniki.

     Ogólnie jonizatory traktujemy w naszym serwisie z przymrużeniem oka. Ich koszt u producenta to 2-4 dolary amerykańskie. Znacznie ważniejsze są filtry. To one stanowią o tym, że oczyszczacz działa na alergie i smog. Jonizatory – np. Plasmacluster niewiele wnoszą do pracy filtra HEPA. Dlatego sugeruję traktować je jako miły dodatek, a nie kluczowy element wyboru.

     Klarta znacznie lepiej wykorzystuje cechy filtrów niż Sharp. Sharp nie zrekompensuje tej różnicy lepszym jonizatorem. To zupełnie nieporównywalne rzeczy.

 • <cite class="fn">Quilliam</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy jonizator wpływa w jakikolwiek sposób na samopoczucie? Jest to odczuwalne? Czy warto dopłacać do Sharpa, który funkcjonalnie jest bardzo podobny do tego modelu, ale ma inną (podobno lepszą) technologię jonizacji?

  Zastanawiam się mocno nad zakupem oczyszczacza, ale nie jestem przekonany czy jest mi w ogóle potrzebny, z racji że nie mam nigdzie blisko stacji pomiarowej, dlatego bardziej ciekawi mnie kwestia jonizacji. Cały czas pracuję z domu, więc jeśli jonizator miałby wpłynąć pozytywnie na moje samopoczucie to chyba warto, ale niestety opinie są różne.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie warto dopłacać do Sharpa. W naszych testach labowych, gdzie mierzymy tempo usuwania pyłów Klarta Forste 3 robi to szybciej niż np. Sharp KC-D50EUW o podobnej mocy. Robi to szybciej bez względu na włączony/wyłączony jonizator Plasmacluster (po prostu jonizator plazmowy).

   W naszym kilkuosobowym zespole nikt nie widzi jakieś różnicy, gdy testujemy oczyszczacze z jonizacją lub bez. Po prostu filtr HEPA jest kluczowy w szybkim odczuciu różnicy przy alergiach czy smogu. To HEPA stonowi tu klucz i w tym wypadku Klarta świetnie wykorzystuje swoje filtry, bo bardzo wyczuliła czujniki i tryb auto. Po prostu chętnie je brudzi oczyszczając powietrze.
   Tu łatwo można porównać żywotność filtrów Sharpa do Klarty. Podobnych rozmiarów filtr w Sharpie producent określa żywotność nawet na 10 lat. Dlaczego? Bo słabo przez niego dmucha 😉 Oczywiście te 10 lat dotyczy pewnej japońskiej normy badania żywotności i nie ma odzwierciedlenia w polskich realiach, ale coś w tym jest.

   To za co Sharpa można pochwalić, to bardzo wydajne systemy nawilżające. Osobiście teraz używam zestawu Sharp KC-D50EUW jako nawilżacz oraz Klarta Forste 3 jako oczyszczacz. I taki zestaw w 50 m2 studio w Sopocie (tu też bywa smog za oknem – nawet 200% normy; tu też bywa sucho) dostarcza bardzo fajne warunki oddechowe.
   Alternatywnie wcześnie stał tu nawilżacz Humea od Klarty, ale tak duży pokój niestety bywał za duży, co jest całkiem naturalne patrząc na parametry.

   • <cite class="fn">Quilliam</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki, w tej sytuacji skoro jonizator wiele nie daje, to chyba wybór któregoś Xiaomi również byłby dosyć rozsądny.

    Czy oczyszczacz można jakoś wziąć na testy? Słyszałem, że po rozpakowaniu filtrów nie można ich już zwrócić. Co mam zrobić gdy nie jestem pewien czy w ogóle potrzebuję oczyszczacz? Nie mam stacji pomiarowej nigdzie w pobliżu.

 • <cite class="fn">Jowita</cite> <span class="says">says:</span>

  Planuję zakup drugiej Klarty – tym razem do małej sypialni. Mam pytanie co do położenia oczyszczacza. Czy może on się znajdować na parapecie, nad łóżkiem?

 • <cite class="fn">Jowita</cite> <span class="says">says:</span>

  Planuję zakup drugiej Klarty – tym razem do małej sypialni. Mam pytanie co do położenia oczyszczacza. Czy może on się znajdować na parapecie, nad łóżkiem?

 • <cite class="fn">Bartek</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej,
  planuję zakup oczyszczacza do 1000zł do małego mieszkania, 38m2. Dwa pokoje, miałby wędrować między pokojami. Docelowo do większego mieszkania/domu (ale tu zapewne dokupilibyśmy kolejną sztukę). Chciałbym wybrać między: Xiaomi Purifier Pro EU, Xiaomi Purifier 3H lub Klartą Forste 3 (lub może poczekać na 4, ma podobno za jakiś czas się pojawić). Głównie chodzi o ekonomie użytkowania + jakość oczyszczania powietrza. Ewentualnym plusem byłoby sterowanie z apki (Mamy nawilżacz Klartę Humea Wifi – ciekawy bajer ale nie konieczny). A może jakiś inny model w tym budżecie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Bartek,
   przy małym mieszkaniu i pokojach wybrany Xiaomi Pro jest za duży, wydajność dwóch pozostałych oczyszczaczy jest wystarczająca.
   Zarówno Klarta Forste 3 jak i Xiaoami Air Purifier 3h są atrakcyjne pod względem ekonomii użytkowania, w tym kosztów filtrów wymiennych.

   Klarta nie posiada zdalnego sterowania, ale ten model nie wymaga tego. Firma wyszła z założenia, że nie trzeba nic więcej , oczyszczacz powinien działać inteligentnie i sam dopasować prędkość pracy do warunków. Coś w tym jest – włączyć i nie robić nic więcej. 🙂 Xiaomi ma aplikację i można w nim predefiniować tryby pracy, aby wydajniej pracował.
   Ciężko mi wskazać godne polecenia oczyszczacze w tym budżecie 🙂

 • <cite class="fn">Izabela Andrzejewska</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej, Mamy tu już porównianie Klarty do Ideala 15 i 30 a ja mam pytanie o Ideala AP25. CARD jest w tym idealu dużo wyższy bo aż 430m3. Jaka jest rekomendacja wasza przy tych dwóch modelach ?
  Zależy mi na super oczyszczacu przede wszystkim, który będzie reagował na smog i odpowiednio szybko działał. Poczytałam trochę opini o klarcie i zdarzył jej sie już sytuacje że mimo otwartych okien nic nie wykrywała. 4 dni temu chciałam kupić oczyszczacz i nawilżać w jednym i bardzo mocno zastanawiałam się nad Sharpem. Teraz ide raczej w stronę dwóch oddzielnych urządzeń i ciągle nie wiem co mam kupić. Za rekomendacje będe wdzięczna.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   CADR Ideala AP25 jest tylko o 130 m3/h wyższy, a pozostałe parametry podobne podczas gdy urządzenie kosztuje prawie 2 razy więcej. Nie sądzę, że byłby to dobry zamiennik dla Klarty.
   Jeśli dysponujesz takim budżetem to skieruj swoją uwagę na Electroluxa Pure A9. Mniejszy model 404 ma CADR maksymalny bliski 450 m3/h, a samo urządzenie odznacza się wysoką kulturą pracy: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-404gy/

   Co do braku reakcji Klarty na smog, to trudno znaleźć takie opinie. Na Ceneo jest ponad 1200 zaufanych opinii i nie widać takich problemów. Sam kupiłem ten model całej rodzinie i wszędzie sprawuje się dobrze. W naszym rankingu to nr 1 i w zasadzie do pomieszczeń do 30 m2 nie kupowałbym nic innego.

   • <cite class="fn">Izabela Andrzejewska</cite> <span class="says">says:</span>

    Super, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że do niej najlepszy będzie nawilżacz rownież Klarta czy moze jednak coś innego ?
    Migneła mi informacja na forum (nie wiem czy prawdziwa) że ma wejsc Klarta 4 – czy cos o tym słyszeliście czy to raczej plotki.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Ważne, by był to nawilżacz ewaporacyjny – z naturalnym procesem nawilżania. Zdecydowanie nie może być to nawilżacz ultradźwiękowy, bo ten emituje cząsteczki wody i pył, który czujniki smogowe traktują jak smog i oczyszczacze wariują.
     W doborze urządzenia może pomóc nasz ranking wyłącznie nawilżaczy ewaporacyjnych: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/
     PS. Ja z zakupem poczekałbym do piątku, bo pewnie może być taniej.

 • <cite class="fn">Izabela Andrzejewska</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej, mamy juz pytania o Klarte i Ideal 15 i 30. Ja natomiast chciałabym się zapytać o Ideala 25 i Klarte. W przypadku Ideala CARD jest juz dużo wyzszy niż w Klarcie. Ma tez tak jak Klarta czujniki laserowe. Przy tych 2 wariantach który byście rekomendowali ? Zależy mi na bardzo dobrym oczyszczaczu przede wszystkim. Metraż pokoju to 30m2 okolica raczej niesprzyjająca z dużą ilością kamienic w ktorych wciąz pali się tym co jest pod ręką.

 • <cite class="fn">Dariusz Rejent</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam
  Mam zamiar zakupić 2 szt Klarty- jedna do sypialni 12m (forste 3) oraz zastanawiam się nad drugą,jaka wybrać do salonu z aneksem połączone z korytarzem łącznie 39 m. czy wystarczy forste 3 czy lepiej stor? (Standardowo 2.7 m wysokosci)

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   na 12 m² Klarta Forste 3 wydajnościowo sprawdzi się idealnie, odnośnie salonu z aneksem lepiej wybrać większy model czyli Klarta Stor.

 • <cite class="fn">Jacek Wtm</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,

  Mieszkanie 55 m2 gdzie : 21 m2 salon z kuchnią, 2 sypialnie po ok 10-11 m2, przedpokój ok 7m2. Lokalizacja : Warszawa, choć przy lesie ( o ile to ważne dla pyłków wiosną, smogu zimą itd. )

  Ważne – bo od tego zacząłem szukać info. Mamy małe dziecko 9 miesięcy ( zdrowe i raczkujące ), które większość dnia spędza w salonie. Sprzęt będzie musiał „wędrować” pomiędzy salonem, a sypialnią.

  Szukam dobrego oczyszczacza powietrza, a ze względu na dziecko też i nawilżacza ( nie wiem jak mam obecnie nawilżone mieszkanie bo nie wiem jak zbadać, ale sam po nocy odczuwam suchość w gardle gdy wstanę ).
  Wstępnie myślałem o urządzeniu 2 w 1 :
  1 ) Philips AC2729 ( ten model ale tylko ze względu na komfort użytkowania jednego urządzenia i na indywidulaną cenę dla mnie 1120 zł gdzie norma to ok 1600 zł )

  1 a ) ale chyba lepiej oddzielnie oczyszczacz i oddzielnie nawilżacz – prawda to ?
  2 ) to Klarta Forste 3

  Z nawilżaczy to :
  3 ) Klarta Humea WiFi za 449 zł
  4 ) Philips HU4803/01 za 429 zł( nie jestem fanem Philipsa ( ale od nich się zaczęło poszukiwanie info ze względu na b. wysoki rabat ).

  Na co się więc zdecydować ? lub proszę Was polećcie mi coś do w/w mieszkania.

  Gdzieś czytałem / słyszałem, że cząsteczki ( chyba smogu, kurzu itd. ) osadzają się na jonach i opadają na podłogę – ale tu proszę mnie poprawić.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   wydajność Klarta Forste 3 jest odpowiednia do Pana do salonu i do sypialni, więc to dobry kierunek 🙂

   Jeśli chodzi o to czy 2w1 czy osobny – z doświadczeń z wieloma modelami, oczyszczacz powietrza bez funkcji nawilżania będzie bardzo dobry do usuwania smogu. Do tego dobrać nawilżacz powietrza i duet spisuje się bardzo dobrze i jeśli są obawy czy będą sobie wzajemnie przeszkadzać – to jeśli to będzie nawilżacz ewaporacyjny np. Klarta Humea to zupełnie nie.

   Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania np. wybrany Philips będzie dobrze się sprawdzał przy mniejszym smogu, a problemie z niską wilgotnością. Ze względu na czujniki i tryb auto ciężko je polecić w, choć cena przyznam, że atrakcyjna. Niemniej na Black Friday pewnie i Klarta będzie tańsza.

   Co do ostatniego zdania o jonizacji – badania przeprowadzane są na małej powierzchni, co nie ma przełożenia na warunki domowe. W zespole jonizację trakutujemy jako dodatek, ale właściwym oczyszczaniem zajmuje się filtr HEPA, który jest obecnie w większości oczyszczaczy na rynku.

 • <cite class="fn">Aleksandra Strug</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam.
  Zmagam się od dłuższego czasu z bardzo silnymi objawami alergii, wręcz astmy, stad zaczęłam interesować się tematyka oczyszczaczy powietrza.
  O tyle o ile mocno skłaniam się do Klarta Forse 3 w kwestii oczyszczenia domu z alergenów o tyle mam problem w kwestii doboru urządzenia do nawilżenia powietrza, a raczej jego osuszenia.

  Ewidentnie mamy problem w domu z wytwarzaniem się pleśni i grzybów na oknach/ścianach.

  Bardzo bym prosiła o doradzenie czy Klarta Forse 3 spełni te dwa nasze oczekiwania ?

  A jeśli nie ( bo nie widzę aby miał on opcje nawilżacza ) prosiła bym o doradzenie dodatkowego urządzenia na 30 m2.

  Bedę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Sama astma może być nasilana smogiem, więc wybór Forste 3 jest bardzo dobry, bo restrykcyjnie podchodzi do zanieczyszczeń pyłowych.

   Żaden oczyszczacz nie osuszy powietrza, bo to zbyt duża wilgotność jest problemem powodującym powstawanie grzybów i pleśni. Do tego potrzebny jest osuszacz, ale zdecydowanie lepiej zbadać najpierw wentylację oraz ściany i/lub dach. Sugerują rozwiązanie problemu u źródła. Być może nie działa w domu wentylacja (całkowicie szczelne okna, komin wentylacyjny niesprawny) lub coś się dzieje, że ściany piją wodę opadową.

   W przypadku pleśni i grzybów oczyszczacz używać z włączoną non stop funkcją jonizacji. Zarodniki gdzybów i pleśni będzie wychwytywał filtr HEPA, ale jonizacja może ograniczać ich namnażanie.

 • <cite class="fn">Grzegorz Gola</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy to normalne, że po każdym podłączeniu do gniazdka, pojawia się czerwony komunikat „change filter”? Czy ktoś również tak miał?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, ile Pan już użytkuje oczyszczacz powietrza? Komunikat „Change filter” pojawia się w momencie konieczności wymiany filtrów na nowe.

   • <cite class="fn">Grzegorz Gola</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Komunikat zaczął się pojawiać od pierwszego dnia użytkowania. Doszedłem do wniosku, że to normalne zjawisko – pojawia się po podłączeniu do gniazdka, a nie włączeniu urządzenia. Nie wiem jak jest naprawdę, ale zostaje mi jeszcze kontakt z producentem.

    Dziś po około tygodniu używania zaniepokoiło mnie coś innego. Mieszkam przy granicy z Lublinem, dotychczas przez te kilka dni czujnik PM 2,5 pokazywał wartość 14/15 μg/m3, natomiast dziś w różnych pomieszczeniach pokazuje ponad 200 μg/m3. To zastanawiające, ponieważ dla przykładu na stronie inspekcji ochrony środowiska stężenie wynosi obecnie 11,6 μg/m3. Na innej stronie (chyba mniej wirygodnej) pomiar dla Lublina wynosi 48 μg/m3. Jednak 48 a 200 czy 220 to duża różnica. Czy czujnik może zawyżać pomiary? Zastanawia mnie również jak to się dzieje, że na najwolniejszym trybie Forste 3 obniżyło wartości z 220 do 93 w ok 10 minut.

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry, jak dobrze rozumiem – komunikat „Change filter” pojawia się przy podłączeniu oczyszczacza do prądu? Jest to normalne, wiele oczyszczaczy, tak jak Klarta Forste 3 pokazuje wszystkie kontrolki jeśli podłączamy go do prądu. Jeśli używa się tylko przycisku On/Off, taka sytuacja nie występuje.

     To co Pan opisuje, tak duży wzrost PMów ma związek najprawdopodobniej z czynnikami zewnętrznymi – np. długo otrzymuje się dym po smażeniu, rozpylone areozole, nawilżacz ultradźwiękowy z mgiełką. Dużo może być czynników, warto obserwować, a do pozostałych pokoi dokupić oczyszczacze, bo ten 1 nie oczyści całego mieszkania.

     Co do czasu oczyszczenia powietrza w najwolniejszym trybie, to sprawa indywidualna zależna od np. metrażu, wentylacji..

     • <cite class="fn">Grzegorz Gola</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Przyjmuję, że wzrost prawdopodobnie był spowodowany czynnikami zewnętrznymi i będę obserwować urządzenie. Co do dokupowania oczyszczaczy – zastanawiam się, czy jest sens, bo życie toczy się zazwyczaj naprzemiennie w dwóch pomieszczeniach – 20 m2 każde. Czy przenoszenie oczyszczacza na noc do sypialni z którą podana wartość CADR powinna sobie świetnie radzić nie będzie wystarczające? Tym bardziej, że w mojej okolicy wskaźniki PM rzadko przekraczają normy. Nie biorę pod uwagę potrzeby usuwania powietrza z innych zanieczyszczeń, ponieważ z tego co się orientuję oczyszczacze służą głównie do usuwania pyłów PM, dlatego wnioskuję że usuwanie innych zanieczyszczeń schodzi na dalszy plan i nie jest już tak skuteczne.

 • <cite class="fn">Sebastian G</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  mieszkam z żoną w kawalerce, w którym duży pokój ma 21m2. Mieszkanie znajduje się w bloku z wielkiej płyty w Warszawie. To, z czym mamy udrękę to smród z okolicznych mieszkań. Codziennie potrafi śmierdzieć szambem, papierosami, smażonym jedzeniem, choć my tych zapachów nie produkujemy. Dużo wydajemy na odświeżacze i dzięki nim wiemy, jak pachnie wywalone szambo w japońskim ogrodzie o świeżym, letnim poranku – nie polecam.

  Niestraszne mi PM2.5, PM10 byleby pozbyć się tych zapachów.

  Rozważamy kupno oczyszczana jako remedium na nasze troski. Chciałbym wydać do 1000zł, a głównym kryterium jest sumaryczny koszt oczyszczacza oraz rocznego zapasu filtrów. Nie zależy mina aplikacji, każdy oczyszczacz pewnie jest wystarczający na jeden pokój, większość też ma tryb nocny pozwalający spać. Wg mnie najważniejsze, by miał (H)EPA i filtr węglowy, który mógłby pozbyć się tych zapachów. Obawiam się, że przez nieszczelne? ściany zużycie filtrów będzie wyższe niż 1 na rok, ale to specyfika problemu.

  Myślę o Klarta Forste 3 lub Samsung AX34R3020WW, choć jeszcze są dostępne oczyszczacze Sharp, np. Sharp FP-F30EUH.

  Czy jesteście Państwo doradzić, cóż mogę począć na moje boleści? Czy istnieje może tańsze rozwiązanie, które będzie skuteczne?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Sebastian

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   z 3 wymienionych oczyszczaczy najlepszym wyborem jest Klarta.
   – Samsung ma problem z czujnikiem, zawyża. Problem wraz z nagraniem opisany w większym modelu Samsunga (recenzja Samsung AX60)
   – Sharp – to stary model, drogie filtry.

 • <cite class="fn">Grażyna Victor</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, szukam oczyszczacza powietrza, który zminimalizuje wpływ alergenów zwierzęcych (psa z włosem, na którego corka i tak reaguje).
  Planuje postawić jeden oczyszczacz w sypialni córki i jeden o salonie. Proszę o poradę w tej kwestii, wstępnie mysle o Philips AC2887. Pozdrawiam Grazyna

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry Pani Grażyno,
   jaki metraż pokoju córeczki? Philips AC2887 i Klarta Forste 3 mają podobną wydajność oczyszczania. Zaletami Klarty jest dobra cena, lepszy tryb auto, laserowy czujnik, tańsze koszty eksploatacji. Philips działa poprawnie, ale z tego zestawu wybrałabym Klartę.

 • <cite class="fn">Hubert K</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,

  Mieszkam w domku w którym jednym z źródeł ogrzewania jest kominek. Jak wiadomo kominek jest źródłem różnych związków i zapachów. (palenie tylko suchym drewnem). Po miesiącu pracy wszystkie filtry pachną drewniana wędzonka. (Były zamontowane w kolejności HEPA, węglowy). Czy to jest normalne? Czy można zamówić takie filtry które zniwelują zapachy do 0?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   To, że filtry pachną kominkiem, to nie dziwne, bo na filtr HEPA zatrzymuje cały lepki dym z
   drewna, który jest bardzo aromatyczny.

   Zastanawia mnie:
   1. Skąd się bierze dym w domu i ile go jest?
   2. Czy ciąg w kominie jest odpowiedni?
   3. Co ze szczelnością kominka?
   4. Czy dym z komina może wracać z powrotem do domu (np. oknami)?
   5. Jaki jest metraż tego domku?

   Spróbowałbym najpierw wykorzystać czujnik smogu w urządzeniu, by zbadać, skąd się bierze dym w domu, czy kominek jest sprawny itd. Niestety jeśli tego dymu jest dużo, to żaden oczyszczacz nic na to nie poradzi i najprościej jest redukować palenie drzewem, które to jest chyba największym źródłem szkodliwego dymu.

   • <cite class="fn">jurasN</cite> <span class="says">says:</span>

    Palimy DREWNEM. Palenie drzewa, sprawia mu ból 😉

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     @jurasn:disqus Dzięki wielkie za uwagę 🙂 Mnie osobiście boli i palenie drewnem i palenie drzew 😉 I jedno i drugie nie jest dobre dla naszego otoczenia i całej Ziemi.

     • <cite class="fn">jurasN</cite> <span class="says">says:</span>

      A więc przynajmniej w tym zakresie jesteśmy z podobnej bajki. Fajnych dni!

 • <cite class="fn">Papf</cite> <span class="says">says:</span>

  Poszaleli z ceną Forste 3… aktualnie 1069zł – gdzie kosztowało 749 xD

 • <cite class="fn">Tilin Tilin</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy ktoś wie jak działa czujnik zużycia filtrów? Po zakupie sprzętu od razu został włączony do prądu i chodził tak 2h bez problemu, ba nawet oczyścił powietrze z poziomu 30 do 10. I teraz nurtuje mnie pytanie, jak to możliwe skoro szczelnie osadzone w środku filtry zapakowane były fabrycznie w foliowe worki?

 • <cite class="fn">Dominika Siudy</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, posiadam oczyszcacz Sharp UA-HD60E-L, przeprowadziliśmy się z mieszkania do domu jednorodzinnego. Sharp nie daje rady w salonie z otwartą kuchnią, nawet na njwyższych obrotach. DO salonu i otwratej kuchni dochodzą schody i koryatrz na piętrze – nie da się tego w żaden sposób oddzielić – ciężko mi również w związku z tym oszacować powierzchnię, nie jest to duży dom, ale myślę że schody . Zastanawiam się na zakupem drugiego oczyszczaczam, aby stały w salonie dwa urządzenia, a na noc jedno było by wynoszone do sypialni. Czy Klarta Froste wystarczy, czy powinniam się zdecydować na Klarte Stor? Jaka jest różnica między czujnikami? Chyba skłaniałabym się do Stor, żeby móc włączać ozcyszcacze na niższych obrotach – szumienie Sharpa na najwyższym trybie jest dość uciążliwe. Natomiast zastanawiam się na ile precyzyjny jest ten czyjnik podczerwony, prosze o pomoc.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jak oceniasz fakt, że nie daje rady?
   Jaką powierzchnie ma salon z kuchnią?

   Czujniki podczerwone działają wystarczająco dobrze, co pokazuje także Philips, który chyba we wszystkich modelach ma właśnie czujniki podczerwone.

   • <cite class="fn">Dominika Siudy</cite> <span class="says">says:</span>

    widzę, że urwało mi zdanie w połowie, powierzchnia salonu z kuchnią na oko około 40-50 mkw, plus schody plus niewielki korytarz na piętrze. Fakt, że nie daje rady oceniam za pomocą czujnika od oczyszczacza do wózka dziecięcego WYND, na małej powierzchni w sypialni jest ok, natomiast w salonie nawet na najwyższych obrotach w bardziej smogowy dzień Sharp nie daje rady obniżyć wartości do zadowalających. Wypuszcza czyste powietrze – kiedy zbliżam czujnik WYND do wylotu powietrza wtedy znacząco te wartości są niższe, natomiast jak już oddale się od oczyszcacza o kilka metrów powietrze jest niestety złe.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Stor swoim dużym CADRem pomoże. Można zamiennie jeszcze Electroluxa A9 604 – podobny CADR, lepsza kultura pracy, ale Stor powinien również działaś satysfakcjonująco.

     • <cite class="fn">Dominika Siudy</cite> <span class="says">says:</span>

      za radą kupiłam Electroluxa, mam pytanie czy testowaliście czujnik w Electroluxie? Tak jak wspominałam posiadam czujnik Wynd. Wartości pokazywane przez oba urządzenia są różne – czujnik Wynd położyłam obok czujnika w Electroluxie żeby nie było zakłamania, np. teraz electrolux pokazuje pm 2,5 na poziomie 19, a WYND 50, zastanawiam się któremu czujnikowi można bardziej ufać.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Sensory PM2.5 w oczyszczaczach różnie pokazują i często widać różnice rzędu nawet 5-10 jednostek, ale wydaje mi się, że tu chodzi o to, że WYND podaje skalę AQI, a nie wartości PM2.5:

      https://uploads.disquscdn.com/images/4b73fc3363fcc0491bcb1bf1b3444104d2b80aa0938113c6e8ac1e67e4388fda.png

      Tu więcej informacji o AQI:
      https://aqicn.org/faq/2015-09-03/air-quality-scale-in-poland/pl/

     • <cite class="fn">Dominika Siudy</cite> <span class="says">says:</span>

      To nie to, w aplikacji Wynd mozna wybrac albo zakladke z AQI, albo PM 2.5. AQI zawsze jest duzo wyzsze niz PM 2.5. Pprownuje PM 2.5 do PM 2.5 i tu sa spore roznice.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Jeśli masz blisko Airly lub czujnik z innego systemu, to spróbuj oba czujniki ocenić po powietrzu zewnętrznym. Nie mieliśmy Wynda w rękach, wiec trudno mi oceniać. Może być tak, że masz popsutego Electroluxa lub popsutego lub słabego Wynda.

 • <cite class="fn">Kamil B. Loki</cite> <span class="says">says:</span>

  Którą Klarte wybrać? Salon z kuchnią 27m2 połączone z przedpokojem 8m2. Mieści się jeszcze w Froste 3 (ale na styk) czy lepiej wziąć Stor? Wolałbym F3 ze względu na gabaryty, mniejszy hałas i wyświetlacz, ale czy da radę?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Zawsze większy oczyszczacz powietrza będzie pracował ciszej i wydajniej na niższej prędkości, więc Klarta Stor. Alternatywnie 2x Klarta Forste 3.

 • <cite class="fn">Marta Ciesielska</cite> <span class="says">says:</span>

  Mamy mieszkanie ok. 80m, zwykle wszystkie pomieszczenia są otwarte – czy lepiej kupić 2 Klarty F3 czy ELECTROLUX PA91-405GY?
  Czy gdyby był tylko jeden oczyszczacz np w salonie, przenoszony na noc do sypialni bedzie on wydajny dla jednego chociaz pomieszczenia przy otwartych drzwiach? Czy nie da rady bo za duza otwarta powierzchnia?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie, bo każdy dom jest inny – inne okna, smog za oknem, wentylacja, sposób używania mieszkania…
   Zawsze lepiej jest mieć więcej mniejszych oczyszczaczy niż jeden duży, ale sam Electrolux w takiej sypialni powinien dawać radę nawet przy otwartych drzwiach.

 • <cite class="fn">mjfryc</cite> <span class="says">says:</span>

  Jedna poważna WADA (poza niemożnością wyłączenia dźwięków przycisków menu):

  Używam urządzenia już 2 miesiące.

  Po stosowaniu JONIZACJI zauważyłem pogorszenie samopoczucia, zwłaszcza w
  nosie – przewlekłego uczucia zapachu „spawarki” w nosie. Zacząłem
  dokładniej interesować się jonizatorami.WADĄ w tym urządzeniu (ale zapewne też
  wielu innych tańszych oczyszczaczach) jest zastosowanie taniego
  jonizatora powietrza – jonizator OSTRZOWY – polecam poczytanie więcej o
  jonizatorach powietrza, jonach lekkich i ciężkich.Tanie jonizatory
  ostrzowe produkują również niepożądane szkodliwe substancje takie jak
  ozon i tlenki azotu – stąd prawdopodobnie czułem przewlekle nieprzyjemny
  zapach w nosie, którego nie mogłem się pozbyć nawet po wyjściu z
  mieszkania.PODOBNO (sam nie zweryfikowałem tego) dużo lepsze są
  jonizatory PLASMACLUSTER – tworzące ciężkie jony bez innych
  niepożądanych substancji oraz dające przyjemnie pachnące
  powietrze.

  Po prawie 2 miesiącach od odstawienia jonizatora – ciągle nie mam węchu, przypaliłem zupę – i to wcale nie jest objaw jakiegoś koronawirusa w moim przypadku!

  Producent nie ostrzega wyraźnie w instrukcji o tak istotnym problemie.

  Polecam każdemu dowiedzenie się więcej w Internecie na
  tematy np:
  * Fakty i Mity na temat jonizacji powietrza.
  * Jonizator powietrza – działanie, korzyści i zagrożenia. Jak wybrać jonizator powietrza.

  A także przetestowanie urządzenia na sobie, zanim będzie miał on kontakt z dziećmi.

  Pozdrawiam wszystkich,
  mjfryc

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @mjfryc:disqus dzięki za kolejny komentarz.

   Zacząłbym od propozycji reklamacji oczyszczacza, ale integracja w układ elektroniczny, kórą wykonałeś 2 msc temu po zakupie pewnie już unieważniła Ci taką możliwość.
   Pytanie, czy nie uszkodziłeś sobie oczyszczacza robiąc modyfikacje?

   Mieliśmy już w rękach kilkanaście egzemplarzy Klarty. Na co dzień używamy w testach długoterminowych kilku. Mamy kilka modeli Sharpa. Mamy inne oczyszczacze z jonizatorami – zarówno plazmowych, jak i ostrzowych. Przy żadnym z urządzeń nie czuliśmy zapachu ozonu. W tej kwestii Klarta dla swojego jonizatora ma certyfikat bezpieczeństwa TUV, który gwarantuje jego bezpieczne emisje.

   Warto dodać, ze sam Sharp Plasmacluster to nic innego jak plazmowy generator jonów, a te spotkamy też np. w Panasonicach czy Winixach.

   Skontaktuj się z Klartą, to może Ci wymienią sam układ jonizatora. Warto spróbować.

 • <cite class="fn">Weronika A.</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Zastanawiam się na zakupem oczyszczacza Klatra Stor i w związku z tym mam 2 pytania:
  1. W mieszkaniu używam klimatyzatorów, zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania. Czy praca klimatyzatora ma wpływ na pracę oczyszczacza? Czy z urządzenia kolidują ze sobą? Czy nie ma to w ogóle znaczenia?
  2. Mam bardzo silną alergię na zarodniki grzybów (pleśń). Czy oczyszczacz Klatra skutecznie je eliminuje? Czy potrzeba do tego funkcji jonizacji?

  Pozdrawiam serdecznie ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli klimatyzacja jest typu split, to raczej nie będzie żadnego problemu.
   Jeśli klimatyzacja jest typu z rurą na zewnątrz (klimatyzator przenośny), to klimatyzator będzie wymuszał większą wymianę powietrza, więc oczyszczacz będzie pracował ciężej.

   Zarodniki grzybów i pleśni zatrzymuje filtr HEPA, więc Stor będzie skutecznie je eliminował z powietrza. Jonizacja jest tylko dodatkiem.
   Warto zadbać o czystość klimatyzacji, bo ta może być emiterem zarodników grzybów.

 • <cite class="fn">Mariusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,

  Planuje zakup niedużego oczyszczacza do pokoju dziecięcego. W kuchni połączonej z salonem mamy Philips AC3259/10 od około 2 lat. Teraz postanowiliśmy że przydał by nam się jeszcze jakiś mniejszy do pokoju dzieci – 25 m², wysokość 2,5m.

  Zastanawiamy się nad:

  Klarta Forste 3

  XIAOMI Mi Air Purifier 3H

  TOSHIBA CAFX50XPL

  SAMSUNG AX40R3030WM/EU

  Który z nich możecie nam polecić? A może jakiś inny?

  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, do małego pokoju można polecić 2 pierwsze oczyszczacze. Toshiba działa na wysokich stężeniach pyłu PM2.5, Samsung zawyża.

   Klarta Forste 3 ma dodatkowo jonizację i czuły tryb auto, Xiaomi ma obsługę zdalną i jeśli utrzymuje wysokie stężenia pyłów – można ustawić reguły predefiniujące tryb auto.

 • <cite class="fn">Bożena Maciaś</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam . Mam zamiar kupić oczyszczacz powietrza nie wiem jaki mam kupić , cena do 1000 zł. Nadmienię że mamy kota i dopiero wyszło że jestem uczulona na kota i brzozę 3/3 po zrobieniu testów, a nie chce się pozbywać kota bo się do niego przyzwyczailiśmy i traktujemy go jak domownika , w sypialni mam dużą wilgotność

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, nie napisałaś ile m² ma sypialnia, ale Klarta Forste 3 będzie najskuteczniej działała na metrażu do 30 m², w przypadku dużego smogu, ten metraż będzie mniejszy. Ale ten model spełnia wszystkie Twoje potrzeby i mieści się w budżecie 🙂

 • <cite class="fn">Leszek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry.
  Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi dlaczego część oczyszczaczy (m.in. Klarta F3) ma kolejność filtrów: wstępny, węglowy i HEPA? Jest to dla mnie zupełnie nielogiczne; w filtrze węglowym liczy się przede wszystkim czynna powierzchnia, a tą redukują każde osadzające się na nim najdrobniejsze cząstki (które wyłapałby filtr HEPA), nie wspominając już o zwykłym kurzu.
  O mało co mam chęć kupić właśnie ten oczyszczacz ale ta dziwna kolejność jest dla mnie bezcelowa. Czy czegoś nie rozumiem?

  • <cite class="fn">J</cite> <span class="says">says:</span>

   Kolejność filtrów w Klarta F3: wstępny, HEPA, węglowy

   • <cite class="fn">Leszek</cite> <span class="says">says:</span>

    Według instrukcji kolejność jest taka jaką wymieniłem wyżej.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Patrząc na praktyki producentów każda z opcji jest traktowana jako poprawna i z czegoś wynika:

   1. Węgiel przed HEPĄ ma w domyśle chronić użytkownika przed dostaniem się np. drobinek węgla z filtra do powietrza. Ma wadę, że filtr węglowy staje się poniekąd filtrem wstępnym i też trzeba go odkurzać. Wiele osób mówi, że zakleja to pory i zmniejsza jego skuteczność. Nie mierzyliśmy tego, ale też jesteśmy za drugą opcją.

   2. Filtr węglowy za filtrem HEPA, by maksymalnie chronić go przed zapychaniem. Próbując trzepać nowymi filtrami węglowymi różnych marek można z nich wydobyć małe cząsteczki węgla, ale są na tyle duże, że nie powinny mieć wpływu na użytkowanie i to jest raczej problem na start.

 • <cite class="fn">miki</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Mieszkanie 47 m2. Klarta F3 czy Stor? Pokoje raczej kuchnia z salonem, łazienka, sypialnia. Pomieszczenia raczej otwarte (drzwi przesuwne). Normalnie gotujemy i wykonujemy inne czynności. Mamy trochę problemu z wilgocią, rano para na oknach, w kątach pojawia się wilgoć. Mamy również 8 miesięcznego bobasa, stąd moje poszukiwania oczyszczacza powietrza.
  Pozdrawiam!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Taniej wychodzi ustawić Stora w salonie i włączyć mu auto. Jeśli drzwi są często zasunięte, a w sypialni jest punkt, przez który świeże powietrze wchodzi do mieszkania, to sugerowałbym np. 2 x Forste 3 lub ustawienie Stora w sypialni.

   Jeśli pojawia się wilgoć to warto zbadać wentylację lub ją usprawnić – stale mieć rozchyloną mikrowentylację w oknach lub zadbać o wywietrzniki, zbadać ile m3/h powietrza wyciąga wentylacja. Wilgotność prawidłowa to między 40 a 60% i utrzymywanie takich 50%to optimum.

   W obu przypadkach na stałe mieć włączony jonizator, bo będzie pomagał usuwać grzyby czy pleśnie z powietrza.

 • <cite class="fn">Lll lloo</cite> <span class="says">says:</span>

  Przepraszam ale ten ranking oczyszczaczy jak i polskość owego produktu przejawia się tylko na tej stronie. Ludzie często wrzucali zdjęcia gdzie na pudle kara było made on Poland a foliowane i z naklejkami made on China. Druga sprawa że ta strona to scum który wychwala tylko jedna markę i to drogą markę…. Niestety nawet nie polską.

 • <cite class="fn">Marta Podrazka</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, potrzebuje kupić oczyszczacz i nawilżacz albo urządzenie 2w1 do domu :
  1)do pokoju dziecka, który ma ok. 25 m2
  2) do salonu z aneksem kuchennym łącznie ok. 45m2
  Proszę o radę czy lepiej kupić oddzielne urządzenia oczyszcza i nawilżacz czy może być 2w1?
  Naczytalam się o tych nawilżaczach ewaporacyjnych i wynika że są najzdrowsze… Czy to prawda
  Czy możecie mi Państwo doradzić i polecić konkretne modele?
  PS. Powietrze mamy suche, szczególnie w sezonie grzewczym ale i latem jest bardzo duszno.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Większość urządzeń 2w1 słabo radzi sobie z detekcją i usuwaniem smogu, dlatego często polecamy rozwiązania łączone. Jednak przy dużych metrażach małe nawilżacze ewaporacyjne nie są wystarczająco wydajne (tak, ultradźwięki trzeba używać z wodą destylowaną, co kosztuje nawet 100 zł miesięcznie, więc zupełnie jest bez sensu). Wtedy można rozważać 2w1. Są też drogie modele 2w1, które będą dobrze realizowały obie funkcje, ale jednocześnie trzeba za ten sam efekt zapłacić 2 a nawet 3 razy więcej.
   Jak jest z problem smogu w okolicy i czy w rodzinie są alergicy „wiosenni”?

   • <cite class="fn">Marta Podrazka</cite> <span class="says">says:</span>

    Mieszkamy na wsi w domu jednorodzinnym.
    A jeśli chodzi o alergików to zdiagnozowanych nie ma ?
    I

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W jakiej części Polski? Niestety wieś wsi nierówna. W wielu jakość powietrza jest fatalna. Najłatwiej określić problem przyglądając się kilka dni „okolicy” np. na Airly.eu.

 • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,

  Jeśli chodzi o ten odświeżacz to poważnie zastanowiłbym się nad jego zakupem. Mój egzemplarz śmierdzi plastikiem od prawie dwóch tygodni od zakupu i kilku dni użytkowania. Poważnie rozważam zwrot urządzenia bo może być ono groźne dla zdrowia.

 • <cite class="fn">Malgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, potrzebuję kupić oczyszczacz, który pomoże mi w walce z kurzem. Jest go niemiłosiernie dużo :/ dzień w dzień jestem zmuszona ścierać go z mebli, na liściach kwiatów również jest go mnóstwo i tez w tygodniu muszę je myć. Czy znajdę tutaj odpowiedni sprzęt ? Proszę o pomoc.
  Pozdr. Gosia

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie każdy oczyszczacz może usuwać kurz, ale w walce z nim najważniejszy jest ruch powietrza, jaki generuje urządzenie. Forste 3 może świetnie sobie z nim radzić, ale w momencie, gdy jest małe zanieczyszczenie smogowe trzeba będzie podnieść prędkość np. z 1 na 2.
   Niestety sam oczyszczacz nie rozwiązuje problemu w 100%, bo głównym zadaniem oczyszczacza jest usuwanie mniejszych cząsteczek niż kurzu. Tu warto zastanowić się nad źródłem – najczęściej ubrania (gdzie i jak suszymy, składamy), zwierzęta, własna skóra (sucha bardziej pyli), ruch komunikacyjny pod oknem itd.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie każdy oczyszczacz może usuwać kurz, ale w walce z nim najważniejszy jest ruch powietrza, jaki generuje urządzenie. Forste 3 może świetnie sobie z nim radzić, ale w momencie, gdy jest małe zanieczyszczenie smogowe trzeba będzie podnieść prędkość np. z 1 na 2.
   Niestety sam oczyszczacz nie rozwiązuje problemu w 100%, bo głównym zadaniem oczyszczacza jest usuwanie mniejszych cząsteczek niż kurzu. Tu warto zastanowić się nad źródłem – najczęściej ubrania (gdzie i jak suszymy, składamy), zwierzęta, własna skóra (sucha bardziej pyli), ruch komunikacyjny pod oknem itd.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie każdy oczyszczacz może usuwać kurz, ale w walce z nim najważniejszy jest ruch powietrza, jaki generuje urządzenie. Forste 3 może świetnie sobie z nim radzić, ale w momencie, gdy jest małe zanieczyszczenie smogowe trzeba będzie podnieść prędkość np. z 1 na 2.
   Niestety sam oczyszczacz nie rozwiązuje problemu w 100%, bo głównym zadaniem oczyszczacza jest usuwanie mniejszych cząsteczek niż kurzu. Tu warto zastanowić się nad źródłem – najczęściej ubrania (gdzie i jak suszymy, składamy), zwierzęta, własna skóra (sucha bardziej pyli), ruch komunikacyjny pod oknem itd.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie każdy oczyszczacz może usuwać kurz, ale w walce z nim najważniejszy jest ruch powietrza, jaki generuje urządzenie. Forste 3 może świetnie sobie z nim radzić, ale w momencie, gdy jest małe zanieczyszczenie smogowe trzeba będzie podnieść prędkość np. z 1 na 2.
   Niestety sam oczyszczacz nie rozwiązuje problemu w 100%, bo głównym zadaniem oczyszczacza jest usuwanie mniejszych cząsteczek niż kurzu. Tu warto zastanowić się nad źródłem – najczęściej ubrania (gdzie i jak suszymy, składamy), zwierzęta, własna skóra (sucha bardziej pyli), ruch komunikacyjny pod oknem itd.

   • <cite class="fn">Malgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuje za odpowiedz, w zasadzie mieszkam na obrzeżach miasta ruch komunikacyjny słaby natomiast smog zapewne spory w okresie grzewczym gdyż dużo domków z piecami. Rozwadze zakup zaproponowanego urządzenia:)

 • <cite class="fn">Joanna Świętkowska</cite> <span class="says">says:</span>

  Niestety, filtry starczaja na dokładnie pół roku. Potem oczyszczacz przestaje działać, trzeba wymienić. Nie zależy to od czystości powietrza – u mnie jest mało zanieczyszczeń, u rodziców bardzo dużo, efekt ten sam. Koszt kompletu filtrów ok 180zł. Wychodzi drogo.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli filtry nie są ciemnoszare/czarne to proponuję zresetować licznik życia filtrów i używać kolejny cykl. Niestety w niewielu modelach oczyszczaczy znajdują się czujniki mierzące spadki ciśnienia wynikające z zapchania filtrów i są timery. Warunki w każdym domu są inne. Jeśli jest czysto (nie ma dużego smogu), to taki filtr może pożyć nawet 2 lata. Są jednak domy na Śląsku, że każdy filtr zostanie zajechany w kilka miesięcy.
   Proszę ocenić organoleptycznie najlepiej zwracając uwagę na tempo oczyszczania. Jeśli oczyszczać widocznie nie spowolnił, to nadal używać.
   Procedura resetu jest opisana w instrukcji.

 • <cite class="fn">Przemek Kwasny</cite> <span class="says">says:</span>

  https://uploads.disquscdn.com/images/1d0f4a24be3f71c7852a3c27e3a83076e118e131193ff2a26946d7da8327c4fa.jpg Mam dwa pytania: 1. lokalizacja oczyszczaczy 2. Dobór oczyszczaczy. Ad. 1: W jakim miejscu najlepiej ustawić oczyszczacz? Blisko okna z nawiewnikiem w salonie, na drodze przepływu nawiewnik -> wentylator wyciągowy w kuchni? Na tej linii stoi mi kanapa i trochę obawiam się stawiania zaraz przy kanapie ze względu na hałas, może lepiej po drugiej stronie przy ścianie z RTV, ale to nie będzie idealnie w linii przepływu powietrza… Pokój dzienny z aneksem kuchennym to u mnie 28m2 – w tym pomieszczeniu będzie przepływ, ale połączone są z korytarzem 9m2, gdzie nie ma wyciągu, więc ta cześć jest mniej wentylowana, ale w niej też się nie przebywa. Do tego mam sypialnię 14m2 również z nawiewnikiem w oknie, a 2 dodatkowe wentylatory wyciągowe, oprócz kuchni są w łazience i WC. Pokój środkowy jest najtrudniejszy, gdyż nie ma nawiewnika w oknie, trzeba czasem rozszczelniać lub otwierać okno… Ad.2 Jakie oczyszczacze proponujecie do takiego mieszkania z wentylacją wspomaganą lokalnymi wentylatorami ściennymi w trzech lokalizacjach? 2x Klarta Forste 3 wystarczy do salonu i sypialni? Jeden można przestawiać na noc z pokoju środkowego do sypialni, trzy oczyszczacze to już dla mnie przesada 🙂 Czy może do salonu lepiej wydajniejszy np. Klarta Stor lub Samsung ax90r7080wd / ax90, żeby też oczyszczał przedpokój? Załączam układ mieszkania.

 • <cite class="fn">Antek</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej, czy różnica między filtrami HEPA13 a HEPA E11 jest odczuwalna / znacząca? Gdzieś słyszałem, że do oczyszczaczy powietrza opłaca się brać tylko HEPA13 ze względu na jakość filtracji. Czy to prawda?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Filtry H13 są w oczyszczaczach domowych zupełnie bez sensu. Ten sam oczyszczacz z filtrem E11 będzie działał (usuwał wszelakie zanieczyszczenia) od 10 do 30% szybciej, bo z jednej strony filtruje min. 95% zanieczyszczeń w jednym przebiegu (w porównaniu do 99,95% dla H13), ale przepływ będzie o średnio 20% większy, więc mniejsza skuteczność filtracji zostanie nadrobiona ilością powietrza przefiltrowanego.
   Takie podejście miał np. marka LifaAir, a wcześniej także Xiaomi, Philips itd. Niestety marketing zwiódł wszystkich na bezsensowne rozwiązania.

   Co ciekawe to często zdarza się tak, że filtracja całego systemu z filtrem H13 jest o wiele niższa niż obiecywane 99,95/99,97%, bo występują nieszczelności w obudowie lub konstrukcji. Tak jest np. w Sharpach z funkcją nawilżania. Tam powietrze wypuszczane przez oczyszczacz ma jakość powietrza z filtra E10 pomimo zastosowania H13, bo część powietrza zasysana jest bokiem przez elementy nawilżacza.
   Nie oznacza to, że urządzenie nie jest skuteczne. Po prostu sens H13 jest w nim zerowy.

   Filtry E11, E12 bez problemu usuwają to wszystko, co usuwa H13. Po prostu w pierwszym przebiegu robią to mniej dokładniej, ale te 5% (dla najtrudniejszych cząstek 0,3 mikrona) nadrabiają ilością przefiltrowanego powietrza – ogólnie zwiększając CADR urządzenia, co skutkuje zazwyczaj szybszym oczyszczaniem powietrza.

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Zapomniałem – CADR określa nam ilość oczyszczonego powietrza uwzględniając cały system. I tak 300 CADR dla E11 (jak w Klarta Forste 3) = 300 CADR z H13.

    Ważniejszy niż filtr staje się czujnik i praca urządzenia, bo wiele oczyszczaczy mając super filtry nie wykorzystuje ich uznając powietrze za dobre. W tym przypadku oczyszczacze powietrza Klarta są jednymi z lepszych na rynku zapewniając niskie stężenia zanieczyszczeń poprzez dobre Auto.

 • <cite class="fn">Jarek</cite> <span class="says">says:</span>

  Straszną kichę zrobili z filtrami w tym roku. Według rankingu filtry kosztują:

  „Wymiana filtraHEPA do 12 miesięcy – 79 zł. Wymiana filtra węglowego do 12 miesięcy –
  69 zł. Komplet filtrów 139 zł. Koszt roczny od 139 zł.”

  Niestety w praktyce wygląda to tak:
  1. Filtrów E11 w ogóle już nie ma w ofercie. Nie, że są niedostępne, w ogóle zniknęły ze strony klarty.
  2. Filtr H13 kosztuje kosztuje 109 zł. Ale jest obecnie niedostępny.
  3. Dostępny jest zestaw H13 + filtr węglowy za 169 zł.
  4. Tak naprawdę nie jest to 169 zł, bo przesyłka kosztuje dodatkowe 15 zł (darmowa przesyłka jest przy zakupie za powyżej 190 zł, no co za przypadek).

  Gdy kupowałem oczyszczacz koszt filtrów miał dla mnie spore znaczenie, niestety firma stosuje niezbyt fajne praktyki. Oczywiście ponieważ to jest mała polska firemka, można sobie pomarzyć o jakichś zamiennikach tych filtrów. No cóż, ja mogę tylko powiedzieć, że szukam teraz drugiego oczyszczacza i pewnie wybór padnie na Xiaomi, bo podejrzewam, że jeśli jeszcze nie są, to wkrótce będą bardzo popularne i ze znalezieniem filtrów nie będzie problemów, kosztują podobnie, ale przynajmniej na zdjęciach wyglądają na większe, więc powinny się wolniej zatykać. No i sam oczyszczacz podobnej klasy o 1/3 tańszy, poza tym podłączenie do komórki, aktualizacje oprogramowania itd.

  Szkoda, bo naprawdę nie jestem fanem chińczyków, fajnie było mieć produkt chociaż zaprojektowany w Polsce, ale nie lubię, jak się mnie robi w balona.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzięki Jarku za wiadomość. Sprawdzimy sytuację i poprosimy o wyjaśnienie Klartę. Patrząc na fakt, że to dziś najczęściej oceniany oczyszczacz na Ceneo, przez co wnosimy, że marka ma sporą popularność, dziwi fakt, że zdecydowali się oferować tylko H13, chociaż pewnie tego chce większość konsumentów, bo mit H13 lepsze od E12 czy E11 w Polsce jest dość mocny.

   Samo Xiaomi to lider taniości w większości konkurencji sprzętu elektronicznego. Niestety w oczyszczacze bazują na chińskich normach, co skutkuje potrzebą samodzielnego sterowania urządzeniem, by wykorzystywać w pełni moce, które posiada. W naszych testach pomimo większej mocy CADR (380 vs 300) Xiaomi AP 3H wypada gorzej niż Klarta Forste 3 w trybie automatycznym. Niemniej użytkownik, który wgryzie się w temat, może wycisnąć z Xiaomi więcej, niż zaprogramowała fabryka

   • <cite class="fn">Jarek</cite> <span class="says">says:</span>

    No tak, zdaję sobie sprawę z tego problemu w Xiaomi, ale z tego co czytałem w aplikacji da się już ustalić własną automatykę, z dowolnymi progami, więc jak piszesz, jak się wgryźć, to da się to poprawić.

    Poza tym Home Assistant ma integrację do Xiaomi, więc powinno się dać tym zarządza razem z innymi urządzeniami smart, i np. sterować oczyszczaczem w zależności od np. danych o zanieczyszczeniu z zewnętrznego źródła albo we współpracy z czujnikiem otwarcia okna itp. itd. Mam nadzieję, że Klarta już projektuje następną wersję urządzenia z jakimś sterownikiem inteligentnym, bo inaczej w perspektywie kilku lat wypadnie z rynku, a dalej im kibicuję.

    I dzięki za sprawdzenie tej sytuacji z filtrami z Klartą, czekam na dobre wiadomości w tej sprawie.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Panie Jarosławie,
   dziękujemy za ten ważny komentarz. Zawsze z uwagą słuchamy głosu naszych klientów.

   Komplety E11 w cenie 139 zł brutto będą dostępne na początku listopada. W nawiązaniu do Pana komentarza, umieściliśmy taką informację na stronie. W ostatnim czasie przez perturbacje związane z transportem, z którym boryka się w zasadzie cały świat, otrzymaliśmy wyłącznie filtry H13, które wprowadziliśmy już jakiś czas temu jako zastępniki właśnie tych E11. Większość klientów wolała H13 od E11, chociaż nie uważamy, że to konieczność.
   Przykro nam, że poczuł się Pan zawiedziony.

   Mieliśmy też bardzo mało zamówień na pojedyncze filtry. Większość osób woli wymienić komplet i w zasadzie też tak zalecamy. Jednak jeśli będzie potrzeba, to udostępnimy możliwość zakupu także pojedynczych filtrów E11 i węglowych.

   Próg darmowej dostawy jest niezmienny od początku naszej działalności. Uznaliśmy, że lepiej będzie zaprosić klientów do zakupu na zapas, by zadbać o ślad węglowy. Usługi transportowe mają znaczny w nim udział, a kwestia ekologii jest dla nas ważna. Dlatego zminimalizowaliśmy w opakowaniach plastik na rzecz zrecyklingowanej tektury, nie używamy dużej ilości farby drukarskiej, a wszystkie urządzenia cechują się niskim poborem energii elektrycznej w trakcie pracy.

   O dostępność filtrów do oczyszczaczy powietrza Klarta proszę się nie martwić. Stale się rozwijamy. Kończymy prace nad nową serią modeli oczyszczaczy, które będą opierać się na tych samych filtrach, co Stor i Forste 3. Obecnie filtry do Klarta Forste 3 pasują także do Forste 2 i Forste, które były sprzedawane na początku.

   Dużo zdrowia,
   Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

   PS Polecam zapisać się do newslettera. Tam bardzo rzadko wysyłamy wiadomości do naszych klientów, ale np. ostatnio można było otrzymać rabat 20% na wszystkie zestawy filtrów.

 • <cite class="fn">Marlena</cite> <span class="says">says:</span>

  Będę wdzięczna za odpowiedź:) myślałam o oczyszczaczu powietrza,głównie ze względu na potencjalną alergię dziecka ale też na warszawski smog. Używane w pomieszczeniu 17m2(salon) i 11m pokój dziecięcy-rozwazamy dwa oddzielne urządzenia,zalezy nam żeby nie były głośne, szczególnie ten do dziecięcego pokoju, najchętniej też możliwie nie za ogromne. Mamy też sporą wilgotność,obecnie 60%, w lato 40-45%. Pytanie czy jest sens brać sprzet z nawilzaczem(ewentualnie jeśli sam się wyłączy po osiągnięciu jakiejś wartości bo zależy mi głównie na pracy automatycznej)?bo jonizacja już raczej tak. Myślałam o Sharp UA hg 40e-l (ale jest ogromny) teraz czytam też o klarta i już sama nie wiem,może jeszcze coś innego?cena nie jest aż tak istotna. Pomożecie?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Szczerze, to każdy oczyszczacz świetnie sobie radzi z alergiami, bo filtr HEPA jest świetnym remedium na alergeny. Sama jonizacja nie ma tu większego znaczenia. Ta największy sens ma w sytuacji, gdy mamy pleść i grzyby. Nie wnosi zbyt wiele do procesu oczyszczania, bo filtracja przez HEPA i filtr węglowy jest szybsza.
   Sharpy to bardzo fajne nawilżacze, ale podstawową ich wadą jest słaba reakcja na smog.
   Jeśli masz problem z nawilżeniem, to proponowałbym np. do salonu Sharpa z serii D50 (nieznacznie droższy od D40,a mocniejszy). Seria G działa uciążliwie. A do pokoju dziecka Klartę Forste 3, która świetnie reaguje na smog.
   W ten sposób jakość powietrza pod każdym względem powinna być bardzo dobra.

   • <cite class="fn">Marlena</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki!problem z nawilżeniem mam ale raczej ze zbyt duża wilgotnościa. Zdarzyło się że przekraczała 65%.a znów w lato może być trochę za mała bo 40% dlatego zastanawiam się czy jest sens sprzętu z nawilzaczem.klarta nie ma nawilżania prawda?no i podobno klarta jest głośna?bo do pokoju dziecka szczególnie zależy mi na tym żeby głośny nie byl

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Zazwyczaj niska wilgotność jest zimą, gdy mamy mroźne powietrze. Ono wchodząc do mieszkania ociepla się i przez to osusza. Jeśli zimą miewasz >65%, to znaczy, że możesz mieć słabą wentylację. Warto zbadać temat.

     Wskazania wilgotności w okolicach 65% nie stanowią problemu, jeśli są sporadyczne. Takie wyniki często wynikają z wysokiej wilgotności w ciepłe dni. Ogólnie uznaje się za prawidłowe 40-60%, ale mówi się, że może być i 65%.

     Jeżeli zima nie masz problemu z niską wilgotnością, to możesz śmiało wybrać Forste 3. One w niskich prędkościach są bardzo ciche. W najwyższych podobnie do innych. Nie odstają od konkurencji.

     Mając tak małe pokoje, to oczyszczacz tej mocy nie powinien często korzystać z wysokich prędkości. Będzie radził sobie w niższych.

     Jeśli szukasz czegoś bardziej cichego, to możesz spojrzeć na https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-404gy/
     Ten model ma 50% większą moc niż Klarta Forste 3, ale też inną budowę i z pewnością zapewni bardzo cichą pracę.

 • <cite class="fn">Michał Sierzputowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Bardzo proszę o pomoc w wyborze konfiguracji i ewentualnie konkretnych modeli oczyszczaczy.
  Nasza systuacja jest taka,że miekszmy w centrum Gdańska, ja jestem alergikiem,nasz 2 latek często choruje na górne drogi oddechowe a nowy bobas w drodze.
  Nasze mieszkanie: w jednej części salon + aneks razem 35m2.
  Po drugiej stronie (oddzielone korytarzem 12m2) 2 pokoje dzieci 10m2 + 1 sypialnia 15m2

  Z tego co czytam to lepiej będzie mieć kilka mniejszych oczyszczaczy.
  Nasze wymagania to w kolejności:
  bardzo cicha praca – przynajmniej tych ustawionych w pokojach.
  Małe rozmiary urządzeń.
  Jonizacja – z tego co czytałem plazmowa jest „lepsza”.
  Myślę,że nawilżanie będzie też dobrym dodatkiem na zimę. (Mamy 1 Klartę Humea więc np jeden nie musi być nawilżaczem).
  I aby było najbardziej bezobsługowe (ewentualne konserwację jak najżadsze)
  Cena – jestem ok za dopłacenie za jakość i bezawaryjnosć. Wolę urządzenie ekonomiczniejsze w dłuższej perspektywie.
  Z góry wielkie dzięki

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   1. Jest to Gdańsk, więc problem ze smogiem mniejszy niż na południu Polski.
   2. Zakładam, że skoro jest już jeden nawilżacz, to istnieje potrzeba nawilżania powietrza. (Mitem jest, że w miejscowościach nadmorskich nie ma problemu z suchym powietrzem).
   3. Za eliminację alergenów odpowiada przede wszystkim filtr HEPA (dowolnej klasy)
   4. Jonizacja to zazwyczaj miły dodatek (nie przykładałbym największej uwagi do tego).

   Niestety oferta oczyszczaczy 2w1 jest dość uboga i trudno też wskazać oczyszczacz idealny. Tu piszemy więcej o dostępnych opcjach: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

   Zważywszy na alergie + powyższe punkty zaproponowałbym np:
   1. Sharp KC-D60EUW do salonu jako nawilżacz (być może ogarnie większość pomieszczeń – zależne od przepływów powietrza): https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-d60euw/
   – używać z funkcją nawilżania i jonizacji
   2. Do sypialni coś pokroju Klarta Forste 3 (są dość małe) – w trybie Silent niesłyszalne w zasadzie – można używać na ręcznie wybranym Silent + jonizacja. Wydajność trybu Silent powinna doskonale radzić sobie z alergenami i mniejszym smogiem. Jonizacja wesprze walkę z alergenami kurzu/roztoczy.

   Jeśli chodzi o dziecko, to z pewnością kluczowe będzie nawilżenie. Jeśli to nie spada poniżej 40%, to sam oczyszczacz czy nawilżacz w pokoju niewiele już da. No chyba, że jest obciążone zanieczyszczeniami z ulicy czy smogiem. Najczęściej jednak do infekcji dochodzi w żłobku, na placu zabaw itp. A sam dom staje się inkubatorem. Samo chorowanie w pewnym okresie „wyjścia” dziecka na zewnątrz, do rówieśników jest dość powszechne. Młody organizm uczy się odporności. W domach mamy zazwyczaj zbyt czysto, by tą odporność trenować.
   Sam nawilżenie na poziomie 50%+ (nie więcej niż 65%) wspiera naturalne funkcje obronne układu odpornościowego.

   Same oczyszczacze z pewnością mogą zmniejszyć zakażenia między domownikami, ale tylko pod warunkiem ograniczenia kontaktów bezpośrednich, co raczej jest trudne i mało prorodzinne.

 • <cite class="fn">Angelika</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, a ja chciałabym się dowiedzieć dlaczego tak na stronie promowana jest marka KLARTA, a dokładnie FORSTE 3? Na prawdę to tak świetny oczyszczacz? Mało jest opinii o nim

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Co do opinii, to jest to jeden z najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza w Polsce. Ma najwięcej opinii na Ceneo (te zaufane są potwierdzone zakupem): https://www.ceneo.pl/88347089 W tym przypadku Klarta Forste 3 bije wszystkie inne marki.

   Co do promowania tego produktu w naszym serwisie, to nasz algorytm, który bazuje na danych technicznych i cenie wskazuje ten produkt jako jeden z najbardziej opłacalnych. Dodatkowo produkt posiada jeden z najlepszych trybów automatycznych, co wyszło z naszych testów w laboratorium – wystarczy włączyć i zapomnieć do czasu czyszczenia filtra wstępnego z kurzu lub zmiany filtrów w ogóle. W wielu przypadkach szybkość oczyszczania lub cała logika działania oczyszczacza bije na głowę inne produkty. Klarta Forste 3 jest np. w testach szybsza od najdroższego Philips Dual Scan za 2600 zł.

   Myślę, że jeśli chce Pani walczyć ze smogiem, to ten produkt robi to celująco.

   • <cite class="fn">Marcin</cite> <span class="says">says:</span>

    A co z alergikami? Jako będzie najlepszy do kwoty 1500zl

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Alergeny łatwiej usunąć niż smog, więc kierując się działaniem antysmogowym, jednocześnie wybieramy dobry oczyszczacz na alergie.
     Alergenów jest mniej i są większe.

     Jaki jest metraż pokoju, który ma chronić oczyszczacz?

     Przy alergii i w sumie zawsze warto też zadbać o wilgotność powietrza na poziomie 50%. Zimą ta w większości mieszkań znacznie spada wysuszając śluzówki, którym trudniej oczyszczać powietrze z alergenów.

 • <cite class="fn">Angelika</cite> <span class="says">says:</span>

  I zastanawiam się nad zakupem KLARTA FORSTE 3 a Winix Zero. Proszę o pomoc w wyborze

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Z obu produktów będzie Pani zadowolona. Forste 3 daje więcej informacji o jakości powietrza, bo ma dokładny czujnik PM2.5 i wyświetla dane o stężeniach. W Winix Zero czujnik jest „jakości powietrza” i zwraca informacje tylko za pomocą kolorów. Podobnie, jak w Klarta Stor. Niemniej Winix Zero również jest całkiem wysoko w naszym rankingu, więc jeśli Pani woli Winixa, to efekt prozdrowotny będzie podobny.

 • <cite class="fn">Gsocks</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Jaki oczyszczacz sprawdzi się w pomieszczeniu gdzie pali się papierosy.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jaki jest metraż pokoju? Ile osób pali tam jednocześnie? Ile papierosów dziennie jest palonych? I jaki jest cel użycia oczyszczacza – czy ma zapobiegać całkowicie rozprzestrzenianie się dymu na inne pomieszczenia (potrzebne bardzo duże CADR’y) czy tylko zebrania największego dymu i częściowa poprawa jakości w innych pomieszczeniach?

   • <cite class="fn">Gsocks</cite> <span class="says">says:</span>

    7m2 jest to kuchnia. Palą 3 osoby dymu jest sporo i wydostaje się do innych pomieszczeń. Interesuje mnie oczyszczacz do 3 tys zł. Oglądając dziesiątki filmów na YT znalazłem oczyszczacz firmy neebo, bardzo tani i wychodzi na to że chyba sprawdził by się w takich warunkach a nie musiał bym wydawać aż tak dużej kwoty. Jakie jest Pana zdanie? Czy faktycznie Klarta będzie lepszym rozwiązaniem

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Niestety Neebo z CADR (moc oczyszczania) na poziomie 120 m3/h niewiele zrobi. Przy paleniu papierosów w takim pomieszczeniu stężenie PM2.5 (i innych cząstek) urośnie nawet do poziomów 500-1000 ug/m3. Aby szybko usuwać dym należałoby użyć bardzo mocnych urządzeń (nawet kilku). Patrząc na brak miejsca wybrałbym Klartę Stor, która ma 580 CADR (prawie 5 razy większy niż Neebo).
     Należy jednak mieć świadomość, że w takich warunkach filtry mogą ulegać szybszemu zużyciu (gdy czarny, to do wymiany).
     Można używać ze stale włączoną konkretną prędkością, by oczyszczacz nie wchodził na najwyższe obroty – będzie przeszkadzać w rozmowach.
     Jednocześnie używać okapu (jeśli jest z wyciągiem) i starać się wydmuchiwać dym do okapu.
     Klarta Forste 3 w tym przypadku będzie lepsza od Neebo, ale jej starszy brat ma 2 x większą moc oczyszczania, więc szybciej będzie usuwał dym.

     • <cite class="fn">Gsocks</cite> <span class="says">says:</span>

      A co Pan myśli na temat tego modelu Philips AC2959/53 albo któryś z rodziny Sharp. Szczerze to obawiam się kupować sprzęt polskich producentów.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Klarta daje 3 lata gwarancji. Zbiera dobre oceny użytkowników (sugeruję sprawdzić opinie na Ceneo, bo tam są zaufane). Ma ich najwięcej ze wszystkich ofert oczyszczaczy na Ceneo.
      Sharp i Philips też się sprawdzą, ale np. wskazany Philips ma mniejszą wydajność, droższe filtry i kosztuje więcej, więc eksploatacja w takich warunkach będzie mniej ekonomiczna i da słabszy efekt niż wspomniany Stor.
      Jeśli koniecznie coś innej marki to sugeruję Electrolux A9 604. Kosztuje 2 tys. Ma zbliżony CADR do Stora, ale całkiem fajne parametry prądowo-akustyczne.

     • <cite class="fn">Gsocks</cite> <span class="says">says:</span>

      No ten Electrolux bardzo fajny. Tylko cena filtra jest dosyć spora, a podejrzewam że w moim przypadku wymieniać filtry będzie trzeba dosyć często. I teraz mam dylemat. A tak szczerze z tych 2 opcji, który by Pan wybrał?

     • <cite class="fn">Gsocks</cite> <span class="says">says:</span>

      No ten Elektrolux bardzo fajny super parametry tylko filtry o wiele droższe. Mam dylemat ponieważ sądzę, że w moich warunkach użytkowania będę musiał często wymieniać filtr, więc jednak klarta będzie bardziej rozsądnym zakupem.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Też mi się tak wydaje, bo jednak oczyszczacze domowe nie służą do pracy „w palarni” i filtry mogą się szybko zużywać. Rozsądniej w tym wypadku brać Klartę Stor.

 • <cite class="fn">tadeusz.dobiegalo@gmail.com</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Proszę o poradę: salon ok. 28.m, 3m wysokości. Mieszkają : 3 koty + dwoje palaczy. W sezonie grzewczym ogrzewanie typu kominkowego z nadmuchem powietrza do pozostałych pomieszczeń. Oficyna, podwórko studnia, centrum Łodzi. Ranking poleca KLATRA FROSTE 3. Czy rzeczywiście w tym przypadku najlepszy?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Palenie papierosów oraz dym z kominka będą wymagały większej mocy. W tym przypadku wybór Klarta Stor będzie znacznie lepszy. Należy jednak pamiętać, że palenie wewnątrz pomieszczeń generuje znacznie większe zadymienie niż nawet ekstremalne warunki smogowe w Polsce, więc oczyszczacz będzie miał co robić, a filtry będą zużywały się szybciej.

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, proszę o poradę. Zastanawiam się nad kupnem oczyszczacza. Mieszkam w domu parterowym ok 100 M2, wysokość 2,6m, 3 sypialnie ok 10 m2 każda, salon z otwartą kuchnią. Nie palimy. Mieszka 5 osób, nie ma zwierząt. Pojawiają się uciążliwe zapachy z kuchni, gdzieniegdzie pleśń na ścianie, czyli chyba słabo z wentylacją. Jakim urządzeniem powinienem się zainteresować?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Najlepiej najpierw sprawdzić wentylację. W kuchni najszybciej sprawdzi się wyciąg (okap). Pleśń może świadczyć, że wentylacja jest za słaba i para z gotowania (może także z gazu) zbiera się w domu. Sam oczyszczacz nie rozwiąże tego problemu. Może eliminować zapachy, czy łapać zarodniki pleśni, usuwać smog. Jeżeli nie można poprawić wentylacji, to doraźnym rozwiązaniem będzie osuszacz powietrza. Można by było wybrać model z filtrami węglowymi i HEPA, by przy okazji usuwać z powietrza zapachy (robi to aktywny węgiel) i szkodliwe pyły (filtr HEPA). Aktualny ranking osuszaczy: https://ranking-oczyszczaczy.pl/osuszacze-powietrza/

 • <cite class="fn">Alex</cite> <span class="says">says:</span>

  dzień dobry, czy jest możliwość napisać CADR wszystkich trybów?

  I kolejne pytanie – jak głosny jest tryb nocny w porównaniu z nawilżaczem klarta humea (bo to pierwszy cichy nawilżacz z którym mógłby spać)

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   CADR według obliczeń anemometrem:
   Turbo: 300 m³/h
   Fast: ~240 m³/h
   Slow: ~180 m³/h
   Silent: ~120 m³/h

   Tryb nocny jest mojej opinii cichszy w Klarta Forste 3 niż Klarta Humea. Niestety tak małych wartości hałasu nie możemy zmierzyć, bo tło u nas to od 38 do 42 dB. Rodzaj dźwięku jest inny. Dla mojego ucha bardziej przyjemny w oczyszczaczu. Sam dźwięk w nawilżaczu zmienia charakterystykę w zależności od ilości wody. W Turbo poziom głośności zbliżony, ale przy nawilżaczu bez wody Forste 3 wydaje się być cichszy.

   Proszę pamiętać, że dla nawilżacza oraz oczyszczacza tryby nocne odznaczają się niższymi wydajnościami.

   • <cite class="fn">Alex</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuje bardzo za pomoc. Wiem o limitach trybów nocnych dlatego i zapytałem o CADR.
    Mam sypialniu o 10m2 i 2.8 wysokości. Wygląda na to ze nawet tryb nocny zmieni 4 objętości powietrza/h (120 / (10*2.8)).

    Myślę, że nawet minimalne czyszczenie filtrem w nocy będzie lepsze niż czyszczenie płucami 🙂

 • <cite class="fn">And</cite> <span class="says">says:</span>

  Przymierzam się do kupna małego oczyszczacza powietrza do garażowego warsztatu gdzie wykonywane są proste meble. Garaż 20m2 na poziomie gruntu, bez wentylacji choćby grawitacyjnej. Przy szlifowaniu sporo się pyli mimo użycia odkurzacza podłączonego do narzędzi. Bardzo drobny pył unosi się w powietrzu przez pewien czas. Oczyszczacze warsztatowe kosztują ok. 2000 temat chciałbym załatwić w 500-700 zł biorąc pod uwagę metraż. Czy taki zakup ma sens? Czy przy pyle to się sprawdzi (trzeba wziąć pod uwagę, że to nie gips czy gruz, nie ma tego aż tak dużo, czuć jednak w płucach)? Rozważałem właśnie Klarta Forste 3 i Xiaomi 3H (mam już odkurzacz i jestem b. zadowolony – dodatkowo ma wilgotnościomierz co przydałoby się przy pracy z drewnem).

 • <cite class="fn">Beata</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry , jaki system jonizacji jest w Klarta Forste 3? Plazmowa czy ostrzowa? W opisie jest podane tylko,ze posiada certyfikat TÜV.
  Dziekuje

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Klarta nie podawała informacji o rodzaju jonizatora. Wiemy po testach, że generuje wyłącznie jony ujemne, więc możemy wykluczyć, że to jonizator plazmowy, bo te, które mieliśmy okazję testować generowały jony ujemne i dodatnie. Dodatkowo Klarta chwali się, że jonizator plazmowy został użyty w modelu Klarta Stor 2, który zadebiutował tydzień temu: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/klarta-stor-2/

 • <cite class="fn">Maciek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, z tą klartą to jakieś oszustwo. Liczyłem, że cena podawana do tej pory spadnie na black week. Tymczasem firma wrzuciła na stonie cenę 699 jako przecenioną z 999zł

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Klarta zmienia ceny dość często w ostatnich tygodniach, ale na korzyść dla klientów. Ceny na Klarta Forste 3 miesiąc temu wynosiły 749 i 799 zł w zależności od kolorów. Jeszcze kilka dni temu było od 699 do 749 zł. Teraz za wszystkie kolory jest 699 zł. Cena 999 widnieje tam chyba od zawsze.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Wprowadzając model Klarta Forste 3 na rynek, chcieliśmy dystrybuować go przez sieci dużych elektromarketów. Wyceniliśmy produkty tak, by spełnić ich warunki handlowe. Zdecydowaliśmy jednak, że zrezygnujemy ze sprzedaży przez pośredników, co pozwoli na obniżenie cen naszych oczyszczaczy. W ten sposób w zasadzie od początku sprzedajemy nasze oczyszczacze taniej. Ma to swoje plusy i minusy. Nie mamy ekspozycji w setkach punktów sklepowych i nie pojawiamy się w serwisach e-commerce dużych sieci elektronicznych, ale dzięki temu ceny dla naszych klientów są niższe.

   Ze względu na tzw. Black Friday obniżyliśmy dodatkowo ceny oczyszczacza Klarta Forste 3 o kwotę od 50 do 100 zł, co przy obecnych cenach transportu oraz dolara, jest dla nas dużym wyzwaniem. Spadek cen tego modelu realizowaliśmy sukcesywnie przez cały listopad i najniższy poziom uzyskały w zeszły piątek, tak by cały tydzień był oferowany taniej.

   Black Week nie jest obowiązkowy w udziale i na produktach, na których mamy zagrożony łańcuch dostaw (np. nawilżacz Humea WiFi) do tej pory nie zdecydowaliśmy się na promocyjne ceny. Dzisiaj debatujemy, czy mimo to nie obniżyć ich symbolicznie.

   Dużo zdrowia!
   BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Darek Burdajewicz</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam…
  Mam problem z doborem oczyszczacza…
  Jestem przekonany do zakupu Klarty, tylko nie jestem pewien który model.
  Salon z aneksem i klatką schodową ok. 45m2 w kształcie litery L.
  Pytanie brzmi, czy lepiej kupić 1x Stor2 i ustawić w miejscu łączenia się litery L (tu też pytanie czy ten model może stać przy samej ścianie…??) , czy może 2x Forste3 i ustawić w środkowych częściach każdego ramienia litery L…??

  Z góry bardzo dziękuję za poradę i proszę o możliwie szybką odpowiedź.

  Pozdrawiam.
  Darek…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Osobiście wybrałbym Stor 2 w takim wypadku. Ma większy minimalny przepływ powietrza, co będzie powodować lepsze mieszanie się powietrza, więc powinien sobie dobrze radzić. Ten model ma wlot na plecach, więc powinien stać w odległości 10 cm od ściany (taka odległość nie zaburza przepływu). W instrukcji podają 20 cm, ale to raczej na wyrost. Kiedyś to sprawdzaliśmy i wydajność (na maksymalnej prędkości) spadała przy mniej niż 7 cm. 10 cm powinno gwarantować 100% maksymalnej wydajności.

   • <cite class="fn">Darek Burdajewicz</cite> <span class="says">says:</span>

    Cześć…
    Dzięki za podpowiedź…
    Jest tylko jeszcze kwestia gdzie najlepiej go ustawić…??
    Dłuższą część litery L (taki układ pomieszczenia) jest to salon przy otwartej klatce schodowej, krótsza część litery L to otwarta kuchnia, a na łączeniu jest jadalnia.
    Dlatego też rozważałem te dwa mniejsze aby jeden był w salonie, a drugi w obrębie jadalni i kuchni…
    Co radzisz…??

 • <cite class="fn">Darek Burdajewicz</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzięki za podpowiedź…
  Jest tylko jeszcze kwestia gdzie najlepiej go ustawić…??
  Dłuższą część litery L (taki układ pomieszczenia) jest to salon przy otwartej klatce schodowej, krótsza część litery L to otwarta kuchnia, a na łączeniu jest jadalnia.
  Dlatego też rozważałem te dwa mniejsze aby jeden był w salonie, a drugi w obrębie jadalni i kuchni…
  Co radzisz…??

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzisiaj nagrywamy poradniki i tam wyjaśnię zasadę, ale do publikacji potrzebujemy kilka dni.
   Jeśli jeden, to umieściłbym go na łamaniu „L”. W zasadzie to ważne jest jeszcze umiejscowienie okien. Zakładam, że w kuchni są kratki wentylacyjne, więc lepiej, by oczyszczacz był dalej od niej, bo tam będzie znikało oczyszczone powietrze. Umieściłbym w obszarze między oknami (tu wpada smog) a właśnie wentylacją.

 • <cite class="fn">Darek Burdajewicz</cite> <span class="says">says:</span>

  Jeszcze mam pytanie odnośnie tych oczyszczaczy Klarty…
  Czy z racji tego, że są one bardzo czułe i lepiej wypadają na tle konkurencji, to czy w domu nie będzie za bardzo jałowe powietrze…??
  Mieszkam na wsi i powietrze mamy raczej dobre, a w domu zamieszkuje czwórka małych dzieci i nie chciałbym aby straciły odporność naturalną.
  Bardziej mi zależy na zniwelowaniu zapachów od psa, gotowania, kurzu itp.

  Proszę poradźcie w tym temacie i poprzednich może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia i sugestie…, każda porada będzie dla mnie cenna…

  Pozdr. Darek…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Obcowania z wirusami i bakteriami nie da się uniknąć – szczególnie, jeśli spotykamy się z innymi ludźmi (szkoła, praca, przedszkole). Bakterie w domu to toaleta, telefony, klamki itd. Czyste powietrze wspiera odporność w taki sposób, że organizm może lepiej się regenerować, bo nie walczy ze szkodliwymi WWA czy alergenami, więc ma więcej siły na walkę z drobnoustrojami.

 • <cite class="fn">Karin</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzien dobry, jestem posiadaczem Klarta Forste, i dyfuzora olejkow eterycznych. Mam pytanie o reakcje oczyszczacza na dyfuzje olejkow. Uzywam takihc, ktore mozna stosowac wewnetrznie, wuec musza miec najlepsze sklady. Gdy oczyszczacz byl uruchamiany, olejki sie dyfuzowalu i Klarta zaczela szalec. To samo, gdy dyfuzor dziala w innym, zamknietym pokoju i w chwili uchylenia drzwi, ponowna reakcja. Oczyszczac ogolnie wlaczam dobrych kilka godzin po koncu dyfuzji (oba sie dla mnie wykluczaja), ale nawette kilka godzin, a nawet caly dzien po, Klarta wchodzi na wysokie obroty. Zastanawiam sie co jest przyczyna takiej reakcji, rozumiem, ze gl czynnikiem reakcji Klarty jest poziom pm2,5, ktorego zakladam, ze nie ma w bardzo dobrych olejkach eterycznych – chyba, ze sie myle i cos producenci olejkow dokladaja? Czy dziala tu inny mechanizm? Dziekuje za pomoc.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dyfuzor generuje m.in. kropelki, które rozmiarowo wchodzą do frakcji PM2.5. Czujniki w oczyszczaczach, także ten w Klarta Forste 3 nie potrafi zbadać składu cząstki, a liczą ich ilość. Każdy dyfuzor i nawilżacz ultradźwiękowy będzie zatem zakłócał pracę czujnika pyłów.
   Jeśli dyfuzor ma działać, to lepiej włączyć tryb ręczny w oczyszczaczu. No i należy pamiętać, że olejki z dyfuzora trafią na filtr HEPA oczyszczacza, co będzie skracać jego żywotność. Oczywiście ich wpływ na domowników będzie mniejszy, bo oczyszczacz zabierze je z powietrza.

   • <cite class="fn">Karin</cite> <span class="says">says:</span>

    dziekuje za szybka odpowedz. czyli Klarta zareaguje w ten sposob nawet na sama dyfuzowana wode, bez olejkow (np. dla nawilzenia pomieszczenia)?

   • <cite class="fn">Karin</cite> <span class="says">says:</span>

    dziekuje za szybka odpowiedz. czyli oczyszczacz wylapie rowniez sama dyfuzowana wode bez olejkow, np do nawilzenia pomieszczenia.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Ta woda trafiając na filtry będzie szybko przekształcana w niewidoczną parę, więc to nie jest problem. Jednak każdy nawilżacz ultradźwiękowy będzie powodował zaburzenia pracy czujników kurzu/PM2.5.
     Proszę jeszcze pamiętać, że do nawilżaczy ultradźwiękowych należy wlewać wodę destylowaną lub po odwróconej osmozie.

 • <cite class="fn">Fredny</cite> <span class="says">says:</span>

  Czas na moją opinię tego oczyszczacza (w innym wątku napisałem o nawilżaczu).

  Otóż przybył jakieś kilka tygodni temu. Chyba był to Black Friday (zupełnym przypadkiem) i okazało się że wieczorem już wszystkie kolory były dostępne w tej samej cenie. Fajnie.

  Ocena wizualna:

  – Kształt spoko. Są gusta i guściki. Plastiki faktycznie wyglądają na tanie, lakierowane po wierzchu więc podatne na zadrapania. I trochę delikatne, jak opłatek. Ale uchwyt do noszenia jest rozwiązany przytomnie i nie miałem jak niektórzy obaw że się coś urwie. Technologia wykonania plastiku (głownie tej pokrywy z przodu) stawia trochę do życzenia – widać produkcyjne nadlewki na granicy formy. Ale ujdzie, z tego się nie strzela.

  – Okrągły wyświetlacz jest spory, czarny i sprawia przyjemne wrażenie.
  – Pudełko i kształtki tekturowe dość dobrze pomyślane, zawinięte w folię.
  – Rzecz w dzisiejszych czasach dla niektórych całkiem nieistotna ale Klatra załącza papierową instrukcję . Dla mnie to plus, czytać nie muszę ale ktoś się postarał, miło.
  – Niestety na obudowie były (w okolicach zaokrąglonych rogów) rysy, na przedniej ściance też. Nie lubimy jak coś co ma być nowe jest porysowane, chyba że się inaczej nie da, to proszę napisać w opisie że ten model tak ma 🙂
  = Z powodu owych rys Klatra nam zaproponowała wymianę. Nie rozpakowaliśmy więc filtrów (filtry rozpakowane nie podlegają zwrotowi), odesłaliśmy jak było.

  Po weekendzie przybył nowy.
  Rysy dalej są!! W prawie prawie identycznych miejscach (mieliśmy fotki z poprzedniego). Dla pewności sprawdziliśmy czy ktoś się nie pomylił, ale numer seryjny inny. Widocznie powstają w procesie składania, albo ktoś kto składał miał jedną rękę i pewnie cała seria taka…. Postanowiliśmy temat olać, trudno.

  Uruchomienie:
  Ok, odpala się, robi sobie drobny checkout, dmucha. Na dzień dobry stężenie 6 ppm więc nie ma zbyt wiele do roboty, tryb silent. Prawie nie słychać ale… ale…. o tym później.
  Aby sprawdzić wydajność, w pomieszczeniu (~20m2) gdzie się znajdował oczyszczacz odpaliłem kadzidełko. Po chwili oczyszczacz załapał (próg przełączania z silent na slow około 7ppm) i zaczął wchodzić na wysokie obroty. Faktycznie turbo jest turbo ale w kilka minut z około 150ppm obniżył mi do ~10 ppm. Więc działa, „robi robotę”.
  Zalety:
  – Filtry i wiatrak w środku dają radę. Wydajność jest spora.
  – Menu jest proste do bólu i to też zaleta 🙂
  – Filtr węglowy daje radę usunąć zapachy ale jest tak skonstruowany że zajmie mu to dużo czasu (węgiel aktywny w postaci sypkiej jest umieszczony w takich „banieczkach” jak w plastrze miodu i opada na dół banieczki, więc powietrze głownie przepływa przez wolną przestrzeń a nie przez węgiel aktywny. Trzeba wielu „przelotów”.
  Wady:
  – Podobnie jak w nawilżaczu, producent zapomniał o histerezie przełączania. Próg silent/slow jest na 7/8 ppm. W trybie slow jest już troszku słyszalny ale do szybkiego przyzwyczajenia, gdyby nie to że oczyszczacz przełącza się co minutę albo częściej z silent na slow i z powrotem..
  – Podobnie jak w nawilżaczu, przydał by się jeszcze jeden stopień wiania pomiędzy „prawie nie wieję i jestem niesłyszalny” a „już wieję i trochę słyszalnie szumię”.
  – Faktycznie sygnał dźwiękowy po naciśnięciu przycisków jest cholernie głośny. Tak to może sobie pikać piekarnik że się kaczka upiekła, i to też w drugim przypomnieniu.
  – Wiatrak (lub silnik, ciężko stwierdzić) podczas najwolniejszych obrotów (silent) wydaje lekkie piski. Coś jakby daleki odkurzacz. Niestety w trybie silent ten dźwięk dominuje bardzo nad szumem powietrza i wtedy (noc, chcecie spać!!) może być mocno wkurzający. Na wyższych biegach stosunek szumu do pisku rośnie i to już aż tak nie wkurza… Nasila się też przy zmianie prędkości obrotowej. Oto filmik z działania. Klatra stwierdziła że to nie jest typowy objaw (skoro było słychać na nagraniu ze smartfona to musiał być dość wyraźny). Można tylko raz wymienić, więc Klatra oddała nam kasę (prawie natychmiast czyli następnego dnia).

  Summare!
  – Gdyby nie te dźwięki oczyszczacz w zasadzie warty ceny. Proponował bym lepszą kontrolę przed sprzedażą. Wiem że serwis zewnętrzny (nie Klartowy), że magazyny daleko i to by zwiększyło koszty. Może w totalu się opłaca że co któryś trzeba wozić do klienta kilka razy…
  – Kontakt z Klartą odbywał się szybko, owocnie i bez nerwów, choć widać że mają chyba sezon bo potrafią się pomylić i wysłać zły list przewozowy.

  Rozmyślamy nad daniem Klarcie trzeciej szansy i tu pytanie do forumowiczów czy się spotkaliście z tym dźwiękiem. Może to jest raz na 300 oczyszczaczy i po prostu miałem pecha. Sprawę plastików mogę olać, a po upływie terminu gwarancji oprogramowanie w środku sam zmienię :]

 • <cite class="fn">Magda Nowotna</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy oczyszczacz może stać na komodzie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie najwięcej zanieczyszczeń zbiera się przy podłodze, niemniej warto postawić i sprawdzić czy będziemy zadowoleni z efektów pracy Klarta Forste 3.

   Na finalną skuteczność oczyszczania wpływa wiele czynników np. ruch powietrza w pokoju, więc ciężko stwierdzić jednoznacznie.

 • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy ktoś w ogóle testował ten oczyszczacz? Z trybu auto nie da się praktycznie korzystać, bo co chwile przełącza tryby, wystarczy zmiana o 1 punkt, jest to strasznie irytujące. Dodatkowo piski, które z siebie wydaje przy wybieraniu opcji na panelu dotykowym to nieporozumienie.
  Zupełnie nie rozumiem, jak ten oczyszczacz może zajmować 1 miejsce w rankingu. Jak już ktoś opisał, chiński produkt sprzedawany pod płaszczykiem polskiej firmy. Nie polecam.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Ten problem z przeskokami prędkości pojawia się w specyficznych warunkach, kiedy równa ilość smogu „wchodzi” i jednocześnie taka sama jest oczyszczana. Z tego co zrozumiałem analizując zgłoszone przypadki, to dzieje się to między 1 a 2 prędkością najczęściej, choć mechanizm działa podobnie dla każdej innej pary prędkości.
   Na jakim metrażu używasz?

 • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

  Ehh… no to teraz wiem w jaki sposób ten oczyszczacz znalazł się na pierwszym miejscu, jeżeli wszystkie nieprzychylne komentarze są kasowane.
  Ciekawe co powie na to UOKIK, nie pozdrawiam.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @Michał, wszystkie komentarze w naszym serwisie wymagają zatwierdzenia, bo dużo osób spamowało nam serwis. Akceptujemy je z różnym czasem, ale z pewnością nie na bieżąco, bo robimy dużo rzeczy i staramy się nie pracować 24h.

   Nie usuwamy negatywnych komentarzy o konkretnych produktach, co możesz sobie sprawdzić np. czytając poniższe pod tym postem. Tam znajdziesz już podobne uwagi do Klarta Forste 3, jakie sam zgłosiłeś – np. z głośnymi przyciskami.

   • <cite class="fn">Fredny</cite> <span class="says">says:</span>

    Dużo uwag jest też na Ceneo itp (ponad 1.5 tysiąca), można popatrzeć. Moje pytanie jest dalej ważne, czy (Łukaszu lub ktoś inny) spotkaliście się z piszczącym lekko silnikiem/wiatrakiem, zwłaszcza na najniższym biegu.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W modelach, które mamy w labie (2 sztuki) oraz użytkują moi znajomi i rodzina (z polecenia), nie spotkałem się z piszczeniem silników. Niemniej to modele kupowane jeszcze w 2020 roku. Może jakaś trefna partia silników? Takie podzespoły są z firm zewnętrznych. Klarta chwali się, że ma silniki Nidec, czyli tej samej marki, co wsadza Xiaomi. Nie widziałem też, by ktoś wcześniej pisał o takim problemie. Zazwyczaj pojawia się „wada” pt. za głośny dźwięk przy zmianach funkcji oraz sporadycznie „wachlowanie” prędkościami na granicach. Gdzieś widziałem jeszcze problem z wyważeniem tego „wiatraka”, ale to też raczej jednostki i może wynikać z transportu.

     Patrząc na całokształt ocen i ilość komentarzy na Ceneo, gdzie są one blisko w 95% zaufane, co potwierdza ich autentyczność, to można uznać, że produkt nie ma istotnych wad i nie robi problemów w użytkowaniu…

     Chyba trafiłeś na partię z defectem, co trafiało się już im. Na początku sprzedaży Klarta Forste 3 nie działał poprawnie panel. Klientom naprawiali to za darmo w ramach akcji serwisowej, bo trzeba było zmienić oprogramowanie. Ponoć kilkaset sztuk zostało naprawionych przed sprzedażą. Dla mnie szacun, że podejmują rękawice i mierzą się z tymi problemami, bo większość firm, którym zgłaszaliśmy błędy, twierdziła, że jak wyprodukowane, to już tak musi być.

     I jeszcze pogdybam – może w Chinach jakiegoś surowca zabrakło i silniki zostały skastrowane w Nidecu?

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Nie odbieram Klarcie miana dobrego oczyszczacza, ale jednak trudno, po głębszej analizie treści z tej strony, nie odnieść wrażenia, że to produkt stosujący pewien doping 😉 Bardzo dokładnie przeglądałem tutejsze treści i często modele Klarty pojawiają się jako przykład świetnego sprzętu w opisach innych urządzeń, które szwankują (według oceny autorów) w jakimś aspekcie. Na podobnej zasadzie działa to w sekcji komentarzy. Wiem, wiem. Autorzy strony uważają Klartę za numer 1, bazując na testowanych modelach, więc naturalne, że ją polecają 😉 Ale daję sobie rękę uciąć, że jest za tym coś więcej – z tym, że uznaję to za normalny element gry rynkowej i żadnych przekrętów czy kłamstw nie zarzucam, a sama Klarta na pewno jest dobrym urządzeniem. Żeby nie było!

  I fajnie, że taka strona jest. Ja osobiście kupiłem Vestfrosta VPA1M30. Zapłaciłem 1300 zł, ale w tym mam 5 lat gwarancji, dodatkowe dwa zestawy filtrów, co w teorii też daje co najmniej 5 lat pracy + top rynku jeżeli chodzi o głośność działania, jonizator w technologii plazmowej, niewielkie wymiary, niezbędne czujniki, możliwość sterowania przy użyciu aplikacji czy dodatkową lampę UV LED (która dba przynajmniej o stan filtrów) + sprawdzoną i wiarygodną markę, czyli duńskiego producenta z 50letnią historią.

  To tak w ramach mojej reklamy 😀

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Paweł, dziękuję za komentarz, choć nie dotyczy on Klarta Forste 3. Serdecznie proszę o zostawienie opinii pod recenzją Vestfrost VP-A1M30WH https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/vestfrost-vp-a1m30wh/ Tam bardziej się przyda potencjalnym kupującym.

   Vestfrost był u nas na rankingu, ale dystrybutor nie chciał takiej aktywności, chociaż produkty plasowały się w top 10 rankingu.

   Niemniej porównując np. te dwa modele Vestfrost VP-A1M30WH vs Klarta Forste 3 zmartwię Cię:
   – lekka przewaga CADRu w Vestfroście niwelowana jest lepszym trybem automatycznym w Klarcie
   – zakresy pracy w Vestfroście nie odpowiadają żadnym normom duńskim, a są raczej kalką chińskich (produkty są robione w Chinach),
   – głośności na papierze to nie są głośności realne (podeślę Ci filmik obrazujący istotę problemu)
   – UV-C jest tylko zabiegiem marketingowym – w polskich warunkach dbanie o wewnętrzną część filtra nie ma żadnego sensu (Vestfrost komunikuje to inaczej wprowadzając w błąd swoich potencjalnych klientów)
   – jonizator w Vestfroście lepszy bo plazmowy, ale sama jonizacja nie ma większego znaczenia w procesie oczyszczania smogu (10%), więc tryb automatyczny i CADR robi tu 90% roboty.
   – plusem Vestforsta jest zdecydowanie aplikacja. Ta sama trafiła już do Klarta Stor 2, więc widać, że tego brakuje, choć po ankietach użytkowników wnosimy, że najlepszym produktem jest ten, który można włączyć i zostawić kwestię dbania o jakość powietrza. Takimi oczyszczaczami są Klarty, bo proces dostosowaniu produktów do warunków realizowany jest w Polsce. Chiny mają inne normy i zakresy, a wiele innych państw europejskich nie ma problemu smogu, więc nie zwraca uwagi na to, co dla nas jest najważniejsze.

   Co do rankingu i naszych recenzji, to skupiamy się w nich głównie na sensie oczyszczaczy – one mają dowozić czyste powietrze bez smogu i alergenów (to 95% potrzeb kupujących) i tak staramy się doradzać produkty. Oczyszczacz to drogi wydatek rozwiązujący niewidoczne problemy. Możemy skupiać się na marketingu firm albo pokazywać, które urządzenie zapewni więcej zdrowia. Wybieramy to drugie, bo żyje się nam z tym lepiej.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W zasadzie tu już jest ukazana polityka „głośności” Vestfrosta – na przykładzie większego modelu, który ma być równie cichy, jak ten co kupiłeś:
   https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/vestfrost-vp-a1z40wh/

   Dane producenta vs rzeczywistość:
   Sleep – 17 dB
   Niski – 31 dB
   Średni – 38 dB (zmierzone 52 dB)
   Najwyższy – 43 dB (zmierzone 57 dB)
   Turbo – 52 dB (zmierzone 65 dB)

   Zdjęcie z pomiarów: https://ranking-oczyszczaczy.pl/wp-content/uploads/2021/03/vestfrost-vp-a1z40wh-recenzja-test-glosnosci.jpg

 • <cite class="fn">Iza</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, czy Forste 3 byłby zalecany do salonu połączonego z aneksem kuchennym i korytarzem o łącznej powierzchni 30,4 m2. Czy lepiej wybrać wyższy model?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli smog jest duży, to zawsze lepiej wziąć do takiej powierzchni większy model. Da to finalnie szybsze oczyszczanie i większy komfort akustyczny. Ja osobiście do polskich warunków zawsze polecam większe modele i minimalny CADR 2 x większy niż zalecenia AHAM. W tym przypadku 30 m2 to minimum 240 m3/h CADR, ale już 480+ m3/h da odpowiednie zestrojenie mocy do ciszy. Dlatego zamiast Klarta Forste 3 wziąłbym Klarta Stor 2. Ma też lepszą jonizację – plazmową i można sterować smartfonem, co pozwala na fajne zgranie oczyszczacza z rytmem życia domowników.

   • <cite class="fn">Iza</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Sterowanie smartfonem nie ma dla mnie tak dużego znaczenia. Bardziej zależało mi na ekonomicznym rozwiązaniu. Oczyszczacz i tak będzie migrował między sypialnią (10m) a salonem do czasu kupienia kolejnego sprzętu. Mieszkam w W-wie, więc smog z założenia będzie duży.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Może się okazać, że wystarczy 1, ale szanse są raczej mniejsze niż większe. Proszę spojrzeć na wcześniejszą wiadomość. Oba modele powinny radzić sobie na zadanych metrażach, ale Stor 2 będzie oczyszczał szybciej i ciszej niż Forste 3. Może się też okazać, że jest w sumie tańszy w eksploatacji – filtry wolniej się zapchają, ten sam prąd na niskich prędkościach zapewnia większy CADR w Klarta Stor 2 vs Klarta Forste 3.

     • <cite class="fn">Iza</cite> <span class="says">says:</span>

      Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dobrego dnia!

   • <cite class="fn">Iza</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za szybką odpowiedź. A czy ewentualnie Stor poradziłby sobie z całym mieszkaniem o metrażu 45 m2, bez konieczności kupowania osobnego sprzętu do sypialni? Czy wymagany będzie i tak osobny sprzęt do sypialni. Smog typowo warszawski, mieszkańcy – alergik i jego pies :-).

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W większości przypadków potrzebne są 2 oczyszczacze, bo w obu pomieszczeniach zanieczyszczenia będą „wchodziły” do mieszkania, a ponadto samo powietrze nie miesza się przez ściany.
     W specyficznych warunkach takie rozwiązanie może zdać egzamin – okna w sypialni będą szczelnie zamknięte po wietrzeniu, a oczyszczacz stanie relatywnie blisko niezamkniętych drzwi do sypialni – tak by ruch powietrza „ruszał” powietrzem w sypialni.

 • <cite class="fn">raf fio</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry.
  Wcześniej widziałem również pytanie o piszczeniu silnika tego modelu. Zamówiłem powyższy model i po podłączeniu było słychać uciążliwe piszczenie silnika, szczególnie na niższych obrotach. Złożyłem reklamacje z załączonym nagraniem dźwięku i została uznana natychmiast. Niestety kolejna sztuka która przyszła na dokładnie ten sam mankament. Nie wiem czy mam wyjątkowego pecha czy to jest jednak cecha charakterystyczna tego modelu. Będę reklamował drugą sztukę. Dam jeszcze jedną szansę Klarcie.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Z tego co wiemy nieoficjalnie ostatnia partia dostała piskliwe silniki i temat jest rozwiązany w kolejnych, więc tylko trzymać kciuki lub prosić, by sprawdzili przed wysłaniem.

 • <cite class="fn">Aneta Wilkolaska</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Czy ten model poradzi sobie z szybkim usunięciem dymu papierosowego? Smog mi nie przeszkadza tak bardzo, jak smród papierosów, a moi sąsiedzi regularnie, o każdej porze roku, dnia i nocy palą na balkonach. Wiem, że że ma filtr węglowy, jednak, czy na tyle dobry? Z góry dziękuję za informację.
  Pozdrawiam serdecznie

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dymu od sąsiadów nie powinno wpadać jakoś dużo, ale go z pewnością czuć. Żeby jakikolwiek oczyszczacz całkowicie go usunął, będzie potrzebował kilka-kilkanaście minut, by przepuścić 2-3 razy całe powietrze w pomieszczeniu. Należy też mieć świadomość, że jeśli okno będzie otwarte lub odchylone będą nawietrzniki, to napływający dym będzie redukował poczynania oczyszczacza.

   Oczyszczacz Klarta Forste 3 w małym pokoju będzie radził sobie z dymem bdb przede wszystkim za sprawą dobrego czujnika i ustawień automatyki, która nastawiona jest na szybką redukcję PM2.5.
   Jeśli jest miejsce w pomieszczeniu to brałbym Klarta Stor 2, który ma wyższy CADR i około 3 razy więcej aktywnego węgla.

 • <cite class="fn">Mateusz Mandecki</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień Dobry,
  Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym modelem ze sterowaniem mobilnym (przez Wi-Fi), zapraszam
  https://allegro.pl/oferta/klarta-forste-3-modul-wi-fi-11662918276
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …