Elixair E400 – najważniejsze cechy

ZALETY
  • Cicha praca
  • Jonizator powietrza
WADY
  • Bardzo wygórowana cena
  • Niezbyt wysoki przepływ powietrza

Elixair E400 to oczyszczacz powietrza należący do grupy urządzeń elektrostatycznych. Urządzenie ma w założeniu przewyższać skutecznością filtracji wszystkie oczyszczacze z filtrem HEPA. Cena opisywanego modelu to aż 8700 zł. Czy urządzenie warte jest tej kwoty?

Cena Elixair (2021-04-28) – 8733 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Elixair E400 oczyszcza powietrze?

Elixair E400 jest elektrostatycznym oczyszczaczem powietrza. W urządzeniu nie znajdziemy tradycyjnego filtra HEPA. Zamiast tego mamy filtr wstępny, elektrostatyczny jonizujący powietrze oraz filtr węglowy. Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Elixair E400
  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • Filtr elektrostatyczny – oczyszcza i jonizuje powietrze, trwale eliminując z niego bakterie i wirusy, pyłki i alergeny, roztocza, grzyby pleśnie oraz cząsteczki smogu,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Żywotność i wymiana filtrów:

  • Filtr wstępny – zmywalny
  • Filtr węglowy – wymieniany regularnie co 6-12 mies., brak danych o cenie

Tryb pracy i eksploatacja

Elixair E400 posiada przepływ powietrza ok. 240 m³/h. Wydajność podawana przez producenta jest prawdziwa, co potwierdzają testy w naszym laboratorium.

 Elixair E400 – test w naszym labie

W dniach 07.10 -– 08.10 przeprowadziliśmy testy oczyszczacza w laboratorium, wykorzystując tę samą metodologię, która wykorzystujemy przy testach innych sprzętów. Zadymliśmy pomieszczenie za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5.

Następnie liczyliśmy czas zejścia z poziomu 100 µg/m3 PM2,5 do 10 µg/m3 PM2,5.

Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza są niezmienne. W pierwszej prędkości Elixair E400 oczyszczał pomieszczenie labowe średnio w 42,25 minuty. W drugiej prędkości zaś w 21,88 minuty.

Elixair E400 test w laboratorium Ranking Oczyszczaczy

Wynik osiągnięty podczas testów – 22 minuty na najwyższych obrotach, uznajemy za przeciętny. Jest on porównywalny z tym, który osiągają np.:

Wybór elektrostatycznych oczyszczaczy powietrza ma sens w przypadku np. rekuperacji. Filtry elektrostatyczne nie ograniczają tak bowiem przepływu powietrza, jak czynią to filtry HEPA (ok. 20%). Elixair E400 modelem rekuperacyjnym jednak nie jest. Koszt zakupu urządzenia jest zresztą bardzo duży.

Dlatego też znacznie bardziej opłacalnym wyborem będzie zakup w/w modeli oczyszczaczy Philips, Sharp, jak również Klarta czy Xiaomi.

Nasza opinia

Taka wydajność wystarcza do oczyszczenia 25-30 m². W tej półce cenowej można śmiało oczekiwać nieco więcej.

Urządzenie pozwala wybrać 1 z 2 prędkości oczyszczania. Zmienimy je z poziomu panelu sterowania. Niestety oprócz tego, oczyszczacz nie oferuje zbyt wielu udogodnień. W zamyśle specjalistyczny sprzęt pozbawiony jest np. blokady rodzicielska czy timera.

Nie ma nawet wyświetlacza, który pokazywałby aktualny poziom zanieczyszczeń. Wszelkie parametry dotyczące jakości musimy kontrolować własnymi, zewnętrznymi miernikami.

Na plus cicha praca (22-36 dB) oraz niewielki pobór prądu (37 W).

Wygląd

Ocena wyglądu jest sprawą bardzo indywidualną, a jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje. Design Elixaira E400 wydaje się przestarzały, ale jednostka ma być nastawiona przede wszystkim na skuteczne oczyszczanie. Proste w swej formie urządzenie ma formę prostopadłościanu o prawie równej podstawie – 34,5 x 36 cm oraz wysokości 53 cm.

Oczyszczacz jest jednym z cięższych na rynku, ważąc 12 kg. Na szczęście producent pomyślał o kółkach transportowych, które bardzo ułatwiają przemieszczanie.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Elixair E400

MarkaElixair
ModelE400
Cena8733 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]240
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*25
Zalecana maks. kubatura [m³]62,5
Głośność [dB]22-36
Pobór mocy [W]37
Liczba prędkości wentylatora2
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAbrak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAbrak
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów6-12 mies.
Waga [kg]12
Certyfikatyatest higieniczny PZH, CE
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Elixair E400 zaskakuje wysoką ceną urządzenia. Technologia filtracji elektrostatycznej jest ciekawa. Zakładając nawet podobną skuteczność oczyszczania jak w przypadku filtrów HEPA, pozostaje kwestia ceny, która jest niewspółmierna do oferowanej wydajności. 240 m3/h pozwala w praktyce stosować oczyszczacz Elixair na ok. 25-30 m2. Biorąc pod uwagę relację cena – oferowane możliwości, urządzenie wypada bardzo słabo.

Galeria zdjęć Elixair E400

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …