Dreamland DL-01 najważniejsze cechy

Zalety

  • Jonizator
  • Sterowanie pilotem

Wady

  • Niedakewatna cena w stosunku do wydajności urządzenia

Dreamland DL01 w skrócie

Oczyszczacze firmy Dreamland można spotkać w niektórych szkołach, przedszkolach, urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej. Marka kieruje bowiem swoją ofertą bardziej do instytucji, aniżeli klientów prywatnych.

W urządzeniu aż roi się od filtrów. Gdy zajrzymy bowiem do środka, znajdziemy aż 5 różnych metod filtracji oraz jonizator. Do prawidłowej filtracji wystarczy zaś w praktyce sprawny filtr HEPA oraz węglowy.

Wszelkie dodatkowe technologie powodują również wzrost kosztów, dlatego też lampę UV czy filtr fotokatalityczny musimy uznać w tym przypadku za zbytek.

Zdaniem producenta jedną z największych zalet sprzętu (m.in opisywanego tu modelu DL01) jest możliwość wykorzystywania go na dużych powierzchniach.

Czy faktycznie tak jest i czy kwota żądana za urządzenie jest adekwatna do jego możliwości?

Cena Dreamland DL-01 (2021-05-13) – 2150 zł (link do Housetop.pl)

Jak Dreamland DL-01 radzi sobie z oczyszczaniem powietrza?

Na stronie producenta możemy znaleźć informację, iż Dreamland DL-01 filtruje powietrze za pomocą 7 filtrów. W praktyce zaś znajdziemy w urządzeniu 5 rodzajów filtrów + jonizator.

Przy czym warto zaznaczyć, iż do zdecydowanej większości występujących na co dzień zanieczyszczeń w zupełności wystarczy standardowy zestaw filtrów – HEPA, węglowy oraz wstępny.

  • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, np. kurz, sierść czy włosy,
  • filtr HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne oraz inne drobne cząsteczki stałe,
  • filtr węglowy – odpowiada za oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów (np. formaldehydu i innych LZO) oraz za neutralizację brzydkich zapachów,
  • filtr fotokatalityczny – wykorzystuje dwutlenek tytanu (Ti02), który wystawiony na działanie promieni UV, może utleniać zanieczyszczenia na niegroźne związki (woda i CO2). Dobrze poradzi sobie z tłuszczami, olejami czy spalinami. Pracując, produkuje jednak niewielkie ilości toksycznego ozonu (O3).
  • lampę UV – przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów wewnątrz urządzenia (działanie nieprzydatne w polskich warunkach), lecz wbrew panującej opinii nie niszczy bakterii i wirusów obecnych w powietrzu.

Producent wyposażył urządzenie również w jonizator, który wspomaga filtr HEPA w walce z drobnoustrojami, bakteriami czy zarodnikami grzybów i pleśni.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Niestety na ten moment nie udało nam się zdobyć informacji o filtrach wymiennych.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Oczyszczacz Dreamland DL-01 został przystosowany do pracy w pięciu prędkościach. Urządzenie może też samodzielnie dostosowywać tempo pracy do aktualnych warunków, gdyż wyposażone jest w tryb automatyczny. Niestety nie wiadomo, jakiego rodzaju czujnik jakości powietrza znalazł się w oczyszczaczu, co uniemożliwia nam ocenę trybu auto.

Wiadomo natomiast, że Dreamland DL-01 informuje użytkowników o aktualnej jakości powietrza za pomocą wskaźnika, który może być podświetlony na jeden z trzech kolorów.

Niebieski kolor oznacza niskie stężenie zanieczyszczeń, pomarańczowy średnie, a czerwony wysokie.

dreamland-dl-01-wskaźniki-jakości-powietrza
źródło: materiały producenta

Dreamland DL-01 może być sterowany z poziomu panelu urządzenia, bądź też pilota dołączanego w zestawie. W urządzeniu znaleźć można również  timer, który umożliwia zaplanowanie czasu pracy oraz blokadę rodzicielską BabyLock, który uchroni sprzęt przed niepożądanym działaniem dzieci.

Dodatkową funkcją jest również czujnik zmierzchu, który ma zastosowanie szczególnie w trybie nocnym, dopasowując intensywność podświetlenia urządzenia do ilości światła w pomieszczeniu.

Wygląd

Choć Dreamland DL-01 wyróżnia się prostą, elegancką bryłą, jego design zdradza, iż mamy do czynienia z nienajnowszą konstrukcją.

Z prawej strony przedniej ściany znajdziemy charakterystyczny panel sterowania. Towarzyszące mu przetłoczenie podkreśla oryginalny charakter sprzętu.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dreamland DL-01

MarkaDreamland
ModelDL-01
Cena2150 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]390
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*48,75
Zalecana maks. kubatura [m³]131,6
Głośność [dB]20-42
Pobór mocy [W]do 55
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnyło 4etak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]8,3
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dreamland DL-01 reklamowany jest jako oczyszczacz do dużych przestrzeni (biura, sale konferencyjne, szkoły, żłobki, urzędy etc.). Producent deklaruje, iż sprzęt sprawdzi się nawet na 90 m².

Niestety w rzeczywistości CADR urządzenia wynoszący 390 m³/h pozwala stosować sprzęt na około maksimum 48 m² (przyjmując, że oczyszczacz pracuje ciągle w najwyższym trybie prędkości).

Jak pisaliśmy już wielokrotnie, dobierając oczyszczacz do pomieszczenia poleca się zawsze zakładać powierzchnię o kilkanaście procent większą.

Max. 48 m² to wynik niezły, ale zdecydowanie zbyt mały, aby urządzenie mogło być wykorzystywane w przedszkolach czy innych miejscach publicznych. W artykule „Oczyszczacze do przedszkoli. 16 modeli wartych uwagi” przedstawiamy alternatywne propozycje.

Na plus ciekawe gadżety – jonizator, sterowanie i czujnik zmierzchu poprawią wygodę, ale nie zwiększą skuteczności oczyszczania. Na minus wysoka cena – 2150 zł to zbyt dużo zważywszy na wydajność modelu.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Dreamland DL-01

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …

· 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …