Blueair Sense+ (230VAC PACWG) – najważniejsze cechy

Zalety

  • Szeroka gama kolorystyczna
  • Minimalistyczny design

Wady

  • Brak filtra wstępnego i niskiej jakości filtr węglowy
  • Wysokie koszty eksploatacji (drogie filtry)
  • Brak czujników jakości powietrza

Blueair Sense+ (230VAC PACWG)

Blueair Sense+ to odświeżona wersja Blueair Sense, znajdującego się na rynku już dłuższy czas. Urządzenie zyskało nieco większą wydajność. Pojawiły się też czujnik ruchu i przede wszystkim aplikacja mobilna. Z drugiej strony niestety ma kilka poważnych wad, z których podstawową jest brak czujników jakości powietrza.

Oprócz tego brakuje również filtra wstępnego, który zatrzymywałby kłęby kurzu, sierść czy włosy. Jego obecność nie jest obowiązkowa, jednak wpływa pozytywnie na żywotność pozostałych filtrów. Na plus możemy wyróżnić niezłą wydajność oczyszczania (255 m³/h dla pyłów), choć oczywiście zdarzają się bardziej wydajni konkurenci (Klarta czy Xiaomi). Warto podkreślić również aż 6 wersji kolorystycznych do wyboru.

Cena Blueair Sense+ (2021-07-08) – od 699 zł* (link do Ceneo.pl)

*Ceny mogą się różnic w zależności od koloru. Testowany przez nas wariant Warm Grey kosztuje ok. 850 zł.

Jak Blueair Sense+ oczyszcza powietrze?

Filtr HEPASilent Blueair Sense+

Filtry HEPASilent do modeli Blueair Sense+. W zestawie zawsze otrzymujemy 2. Źródło: materiały producenta Blueair.

Mamy w tej kwestii mieszane odczucia. Z jednej strony oczyszczacze powietrza Blueair cieszą się dobrą opinią, a ich produkty uznawane są ogólnie za skuteczne, z drugiej mamy tu model, który nie posiada czujników zanieczyszczeń. Brakuje też filtra wstępnego. Filtr węglowy również nie jest najwyższej jakości. W praktyce za wychwytywanie zanieczyszczeń w modelu Blueair Sense+ odpowiadają 2 filtry:

  • 2 x Filtr HEPASilent™ – w praktyce nie różni się niczym od filtrów HEPA w innych urządzeniach. Jego rolą jest bowiem wychwytywanie wszelkich mikroskopijnych cząstek stałych z powietrza, np. pyłów zawieszonych PM1,0, PM2,5, PM10, pyłków roślinnych, bakterii, pleśni czy wirusów.
  • Filtr węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczyć można formaldehyd i resztę LZO, a także za eliminację nieprzyjemnych zapachów,

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Do modelu Blueair Sense+ producent przewiduje:
Wymienny filtr HEPA H13 (2 filtry w paczce) – cena 250 zł, żywotność ok. 0,5 roku (link do Ceneo.pl)

Minimum 500 zł rocznie za filtr HEPA to zdecydowanie sporo. Konkurencja jest pod tym względem często bardziej opłacalna.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Blueair Sense+ z przodu

Oczyszczacz powietrza Blueair Sense+ w salonie, widok z przodu. Źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Pod względem wydajności oczyszczania Blueair Sense+ prezentuje się całkiem nieźle. Wg danych producenta jest to:

  • 255 m³/h (dla pyłków)
  • 238 m³/h (kurz)
  • 204 m³/h (dym)

Niestety brak czujników zanieczyszczeń powoduje również brak trybu automatycznego, co bardzo utrudnia korzystanie z urządzenia na co dzień. Musimy bowiem zaopatrzyć się w dodatkowy sensor zanieczyszczeń (koszt od 50 do 500 zł) i sami kontrolować jakość powietrza w naszym mieszkaniu czy biurze, a następnie dopasowywać ręcznie prędkość oczyszczacza.

Namiastka trybu auto znajduje się w aplikacji Blueair (link do sklepu Google Play), jednak wykorzystuje ona poziom zanieczyszczeń na zewnątrz, który może być zgoła inny od tego, który mamy w pomieszczeniu.

Aplikacja mobilna Blueair prezentuje informacje o zanieczyszczeniach, odczytując je z zewnątrz…Jest za to wskaźnik zużycia filtra. Źródło: Sklep Google Play.

Do wyboru mamy tutaj 3 poziomy prędkości, a więc dość standardowo. Zmieniamy je naciskając przycisk na panelu górnym, przesuwając nad nim dłonią (czujnik ruchu) lub wybierając z poziomu aplikacji. Sama aplikacja pozwala m.in. kontrolować tempo pracy, regulować jasność kontrolki LED, włączać blokadę rodzicielską czy tryb nocny. Jest ona również źródłem informacji o aktualnej jakości powietrza – niestety jedynie na zewnątrz.

Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd Blueair Sense+

6 kolorów oczyszczacza powietrza Blueair Sense+

6 wersji kolorystycznych oczyszczacza powietrza Blueair Sense+, źródło: materiały producenta Blueair

Dużą zaletą Blueair Sense+ jest design urządzenia oraz 6 wersji kolorystycznych do wyboru. Niezależnie od wariantu, który wybierzemy – w każdym z nich jednostka prezentuje się dobrze, a do jej produkcji użyto wysokiej jakości materiałów.

Po bokach znajdują się wlot oraz wylot powietrza. W środku zaś 2 sporej wielkości filtry. Niestety ich wymiana może być nieco problematyczna. Aby jej dokonać, musimy przewrócić oczyszczacz i dostać się do spodu urządzenia. Zważywszy na dużą wagę sprzętu (11 kg), nie jest to najprzyjemniejsze.

Wrażenie robi natomiast czujnik ruchu – wystarczy pociągnąć dłonią nad panelem górnym urządzenia, aby zmienić prędkość pracy. Jest to przyjemny, robiący wrażenie gadżet, ale wciąż tylko gadżet. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest dioda LED znajdująca się obok logo Blueair. Możemy zmienić natężenia jej światła poprzez ustawienia w aplikacji.

Górny panel Blueair Sense+

Górny panel Blueair Sense+. Źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Blueair Sense+ 230VAC PACWG

MarkaBlueair
Model Sense+
Cenaod 699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]255 (pyły), 238 (kurz), 204 (dym)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*32
Zalecana maks. kubatura [m³]80
Głośność [dB]do 50
Pobór mocy [W]do 45
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny
nie
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,995%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów0,5 roku
Waga [kg]11
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacz powietrza Blueair z pewnością wyróżnia się designem i wysoką jakością materiałów. Wrażenie robi również czujnik ruchu. Wydajność na poziomie 255 m³/h jest niezła w tej półce cenowej. Plus również za obecność WiFi aplikacji mobilnej. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej szwedzkiemu urządzeniu, okazuje się, że jako oczyszczacz powietrza ma niewiele do zaoferowania.

Niestety Blueair Sense+ nie ma czujników jakości powietrza, a co za tym idzie również trybu automatycznego. Wymusza więc ciągłe monitorowanie jakości powietrza w mieszkaniu za pomocą dodatkowych czujników i ręczne ustawianie pracy, co jest sprzeczne z głównym założeniem oczyszczacza powietrza.

W tej półce cenowej lepszymi zakupami mogą być:

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Blueair Sense+

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …