Oczyszczacze AuraBeat+ to brandowe produkty gdańskiej firmy, które nie należą do najtańszych. Za modele AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i NSP-X2 trzeba bowiem zapłacić 1999 zł (stan z z 19.01.2022 r.). Czy wysoka cena oznacza w tym przypadku wysoką jakość? Niestety nie. Pomimo chwytliwych opisów urządzenia tej marki nie wyróżniają się niczym szczególnym, a jeśli chodzi o komfort obsługi, pozostają nawet w tyle za wieloma tańszymi konkurentami.

Technologie oczyszczania AuraBeat+. Nic nadzwyczajnego

W oczyszczaczach powietrza AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i NSP-X2 zanieczyszczenia eliminowane są przez:

 • Filtr wstępny

Zatrzymuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz.

 • Filtr HEPA z jonami srebra

„Wysokiej wydajności filtr powietrza z jonami srebra” to nic innego jak filtr HEPA H12 z dodatkiem jonów srebra. Technologia HEPA zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy. Jony srebra mają za zadanie sterylizować powietrze z wirusów i bakterii. Producent przedstawił nawet wyniki badań, które potwierdzają takie działanie. Czy oznacza to, że oczyszczacze AuraBeat + stanowią doskonałą ochronę przed koronawirusem? Nie.

Podobnie jak wielu innych specjalistów po raz kolejny zwracamy uwagę na fakt, że oczyszczacz powietrza z filtrem zatrzymującym wirusy (a takim jest każdy filtr HEPA), może ograniczyć ryzyko zarażenia, ale nie wyeliminuje go. Do zakażenia często bowiem dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną albo zainfekowaną powierzchnią.

 • Filtr nanokrystaliczny/węglowy

W oczyszczaczach powietrza AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X2 nie ma filtra węglowego. Zastąpił go filtr, który producent określa jako nanokrystaliczny. W składzie znajdują się minerały, takie jak sepiolit i ziemia okrzemkowa. Pełnią one tę samą funkcję jak węgiel aktywny, co potwierdza opis działania producenta. Filtr ten zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe i usuwa brzydkie zapachy.

 • Jonizator plazmowy

Generowane jony wspomagają proces oczyszczania powietrza m.in. z wirusów, zarodników pleśni i pyłków roślinnych.

 • Sterylizator UV

O tym, że lampa UV w oczyszczaczach powietrza jest zbędna pisaliśmy już nie raz. Dla przypomnienia: czas kontaktu powietrza z emitowanym światłem jest zdecydowanie zbyt krótki, aby mogło dojść do uszkodzenia DNA obecnych w nim bakterii i wirusów.

Podsumowując, mamy tutaj filtry wstępny, HEPA i odpowiednik filtra węglowego oraz jonizator plazmowy. To technologie, które świetnie sprawdzają się w walce z różnymi zanieczyszczeniami, ale są bardzo popularne. Dodatkowo w oczyszczaczach jest nieprzydatny sterylizator UV i jony srebra, które usuwają to, z czym dobrze radzą sobie HEPA i jonizacja. Pod względem technologii oczyszczania urządzenia AuraBeat AG+ nie są zatem wyjątkowe.

Filtry w oczyszczaczach powietrza Aurabeat+ AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X

Źródło: materiały producenta

Bardzo słaby stosunek ceny do wydajności

Wydajność oczyszczania AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X wynosi 375 m³/h. To świetny wynik, bo odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni do 46 m². Jednak każde z tych urządzeń kosztuje 1999 zł. Czy są warte swojej ceny? Nie.

W niższej cenie inni producenci oferują oczyszczacze o wydajności:

 • Klarta Stor 2 – 600 m³/h, cena 1399 zł,
 • Samsung AX60R5080WD – 467 m³/h, cena 1499 zł,
 • Ideal AP – 430 m³/h, cena 1299 zł.

Co więcej, dwa pierwsze urządzenia (Klarta i Samsung) mają wi-fi. Czy warto przepłacać za oczyszczacze AuraBeat? Naszym zdaniem nie.

Tryb auto z czujnikiem PM2,5

Oczyszczacze AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X zostały przystosowane do pracy w trzech prędkościach. Mają czujnik pyłu zawieszonego PM2,5, który pozwala na pracę w trybie automatycznym. Na panelu sterowania znajduje się numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5.

Czujnik i numeryczny wskaźnik cząsteczek PM2,5 to ważne zalety oczyszczacza powietrza, ale ma je wiele urządzeń.

Mało komfortowe użytkowanie oczyszczaczy powietrza AuraBeat+

Oczyszczaczami AuraBeat można sterować wyłącznie poprzez panel dotykowy. Nie ma tu modułu wi-fi ani pilota. Ich brak nie wpływa wprawdzie na efektywność oczyszczania, ale na komfort użytkowania jak najbardziej tak. Zważywszy na cenę urządzeń, można by oczekiwać tutaj udogodnienia w postaci zdalnego sterowania.

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to znalazły się tutaj:

 • timer wyłączenia – umożliwia zaplanowanie czasu pracy oczyszczacza,
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, która przeciwdziała zmianie ustawień albo wyłączeniu urządzenia przez dzieci,
 • wskaźnik wymiany filtra – po upływie przewidzianego okresu użytkowania przypomina o potrzebie wymiany filtrów.

Podsumowując, jest to podstawowy zestaw, obecny w znacznej części urządzeń, także tańszych.

Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza AuraBeat AG+ PRO NSP-X1

Źródło: materiały producenta

Wysokie koszty eksploatacji

Kolejny minus oczyszczaczy powietrza AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X2 to koszty eksploatacji. Wynika to głównie w cen filtrów wymiennych.

Za nowy filtr trzeba zapłacić 559,80 zł, a jego żywotność szacowana jest na okres 6-18 miesięcy. Oznacza to roczny koszt od 373 zł wzwyż. Na tle konkurencyjnych urządzeń nie wygląda to zachęcająco.

Problem stanowi jeszcze ogromne zużycie prądu, które dodatkowo zwiększa wydatki. W najwyższej prędkości wynosi ono bowiem 95 W!

Czym różnią się AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X

Jedyną różnicą pomiędzy oczyszczaczami AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X jest rozmieszczenie wlotów powietrza, a co za tym idzie wygląd zewnętrzny. Kolorystka jest taka sama. Nie ma tu zatem możliwości doboru oczyszczacza bardziej dopasowanego do pomieszczenia.

Oczyszczacze powietrza Aurabeat+ AuraBeat AG+ PRO NSP-X1 i AG+ PRO NSP-X

Źródło: materiały producenta

AuraBeat AG+ Portable CSP-X1 – oczyszczacz powietrza do 3 m² za 799 zł

Na zakończenie warto wspomnieć, że oferta producenta obejmuje jeszcze model AuraBeat AG+ Portable CSP-X1. Wcale nie jest to lepszy wybór niż dwa omówione oczyszczacze. W przypadku trzeciego urządzenia wydajność została podana wyłącznie w jednostce CFM. Łatwo jednak przeliczyć 15 CMF na m³/h. 1 CMF to 1,699021 m³/h, tak więc wydajność wynosi 25,49 m³/h (15 x 1,699021 m³/h). To wartość wystarczająca dla 3 m². Dalszy komentarz na temat opłacalności jest chyba zbędny.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …