LIFAair LAH302 w naszej opinii

Zalety

 • Higrostat
 • Cicha praca
 • Ogromna wydajność nawilżania (możliwa dzięki funkcji podgrzewania powietrza)
 • Wielka pojemność zbiornika (6,5 litra)
 • Lampa UV do sterylizacji filtra nawilżacza
 • Filtr HEPA H13 chroniący wodę i filtr ewaporacyjny przed zanieczyszczeniami stałymi, a przy okazji oczyszczający powietrze
 • Sterowanie WiFi

Wady

 • Ogromny pobór mocy
 • Wysoka cena

LIFAair LAH302 to jedna z najnowszych propozycji fińskiego koncernu. Jest to wydajny nawilżacz ewaporacyjny z funkcją oczyszczania powietrza oraz lampą UV. Ogromna wydajność nawilżania jest tu wynikiem pewnej sztuczki ze strony producenta. LIFAair może bowiem ogrzewać powietrze, automatyczne zwiększając objętość, która może zostać wypełniona wodą. Przy takim rozwiązaniu wydajność nawilżacza sięga od 600 do nawet 1000 ml/h, co może robić wrażenie.

Znacznie słabiej jest już jednak z oczyszczaniem powietrza. CADR na poziomie jedynych 180 m3/h to słaby wynik. Dlatego też ciężko mówić o urządzeniu jako o oczyszczaczu powietrza 2w1. Bardziej jest to nawilżacz z funkcją oczyszczania. Problemem jest z pewnością dość zaporowa cena – prawie 2700 zł.

Cena LIFAair LAH302 (2023-09-28) – niedostępny

Nawilżanie powietrza i oczyszczanie powietrza

LIFAair LAH302 nawilzanie powietrza

Ilustracja procesu nawilżania w LIFAair LAH302. Materiały własne producenta LIFAair.

Jak LIFAair LAH302 dba o zdrowe powietrze? Urządzenie wykorzystuje zdrową i bezpieczną technologię ewaporacji, za co należy się duży plus. Nawilżacz może również pochwalić się ogromną wydajnością nawilżania, sięgającą od 600 do nawet 1000 ml/h. Analogicznie wymusza to również odpowiednio duży zbiornik na wodę, który tu mieści aż 6,5 l wody!

Metoda działania LIFYair LAH302 jest stosunkowo prosta. Urządzenie zasysa powietrze przez malutkie otwory w obudowie, by następnie przepuścić je przez filtry: wstępny, filtr HEPA H13 oraz dodatkową warstwę antybakteryjną. Silnik wypycha powietrze ku górze, a cicha pompka dba, by przedostało się do maty ewaporacyjnej. Zbiornik wody znajduje się na dole, więc filtr nawilżacza nie ma z nią kontaktu. Nie ma więc zagrożenia, że filtr się zakisi, generując charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

W zbiorniku nawilżacza znajduje się lampa UV, która sterylizuje wlaną wodę, usuwając (jak zapewnia producent) 99,92% bakterii. Światło UV jest regularnie zapalane co 72 godziny. Nawilżacz wyposażony jest również w funkcje automatycznego czyszczenia kanałów, którymi przemieszcza się woda do maty ewaporacyjnej. Urządzenie posiada również funkcje autoczyszczenia/odkamieniania – należy tylko wlać detergent. Producent zaleca taką konserwację co 2 miesiące.

My, obserwując, z jak twardą wodą mamy do czynienia rekomendujemy nawet raz na miesiąc. Jak widzimy LIFAair LAH302 również oczyszcza powietrze. Wydajność oczyszczania jest jednak w tym przypadku znikoma i wynosi jedynie 180 m3/h.

Koszty eksploatacji

LIFAair LAH302 wyjmowanie filtra nawilzacza

Wyjmowanie maty ewaporacyjnej z nawilżacza powietrza LIFAair LAH302. Materiały własne producenta LIFAair.

Na szczęście oprócz wysokiego poboru prądu przy najwyższej wydajności, pozostałe koszty eksploatacji urządzenia są dość niskie. W nawilżaczu LIFAair musimy bowiem co 2 lata wymienić filtr HEPA H13 oraz matę ewaporacyjną (filtr nawilżacza). Łączny koszt zestawu to 399 zł, a więc niespełna 200 zł rocznie.

Cena i żywotność filtrów

LIFAair LAH302e – Zestaw filtrów HEPA H13 wraz z matą ewaporacyjną (2022-02-17) – cena od 399 zł, żywotność do 24 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Nawilżacz powietrza LIFAair LAH302 posiada kilka przydatnych trybów pracy, m.in. tryb automatyczny, w którym nawilżacz sam dba o to, by utrzymywać wilgotność pomieszczenia w przedziale 50-65%. Jest też tryb nocny gwarantujący komfortowe warunki do snu, tryb oszczędzania energii i tryb manualny, w którym sami zmieniamy prędkość nawilżania, korzystając z jednej z kilkunastu prędkości.

Jeżeli nie chcemy, by sprzęt dostał się w niepowołane ręce, wystarczy uruchomić blokadę rodzicielską – za pomocą przycisku na obramowaniu panelu górnego.

Efektowne sterowanie

A skoro o prędkościach mowa – nawilżacz powietrza LIFAair został wyposażony w charakterystyczny dla tej marki panel sensoryczny umieszczony na górnej części obudowy. Wystarczy lekki, gładzący ruch ręka po obręczy górnej kratki wylotowej, aby zmienić prędkość na wyższą (ruch zgodnie z ruchem wskazówek zegara) lub niższą (ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara).

Ciekawie rozwiązano również uzupełnianie wody w nawilżaczu. Możemy tego dokonać na 2 sposoby: tradycyjnie odłączając zbiornik na wodę od reszty sprzętu i przenosząc go pod kran, gdzie nalejemy wodę lub też wlewając wodę prosto z dzbanka przez górną kratę wlotową. Nie musimy mieć przy tym obaw o wyświetlacz. Co więcej, będzie on wówczas pokazywać nam stopień zapełnienia zbiornika na wodę (wyrażony w %). Bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie.

Czujnik wilgotności, temperatury oraz światła

Dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności i temperatury, użytkownicy mogą na bieżąco śledzić ich poziomy. Aktualne informacje prezentowane są na wyświetlaczu, jak i w aplikacji mobilnej. Wbudowany czujnik światła automatycznie reguluje jasność wyświetlacza względem warunków panujących w pomieszczeniu.

Rozbudowana aplikacja mobilna LIFAair

LIFAair LAH302 aplikacja chinska

Aplikacja mobilna LIFAair. Tu akurat w języku chińskim. Materiały producenta LIFAair.

Nawilżaczem 2w1 LIFAair LAH302 możemy też sterować za pomocą aplikacji mobilnej LIFAair. I ten sposób wydaje nam się najwygodniejszy. Co ciekawe, do korzystania z aplikacji nie potrzebujemy stałego adresu IP. W połączeniu pośredniczy chmura LIFAair.

Aplikacja oferuje większy zakres funkcji aniżeli tradycyjne sterowanie. Za jej pośrednictwem możemy:

 • zmienić tryb pracy nawilżacza,
 • sterować prędkością w trybie manualnym,
 • uruchomić sterylizację wody,
 • sprawdzić poziom wilgotności i temperaturę powietrza w pomieszczeniu
 • sprawdzić poziom wody oraz stan zużycia filtrów,
 • ustawić częstotliwość automatycznego odkamieniania wody

Kultura pracy i komfort eksploatacji

Urządzenia LIFAair zawsze cechowała wysoka kultura pracy. Nawilżacz LIFAair LAH302 odbiega nieco od tych standardów. Z jednej strony urządzenie jest dość ciche jak na oferowaną wydajność. Maksymalna głośność to ok. 52 dB, a więc naprawdę cicho.

Z drugiej jednak strony, gdy będziemy korzystać z funkcji podgrzewania powietrza, LIFAair LAH302 zrobi się mocno prądożerny, pobierając do 450 W mocy. To ogromna, niespotykana wręcz ilość w tego typu urządzeniach.

Wygląd

LIFAair LAH302 nawilżacz oraz filtr

Nawilżacz powietrza LIFAair LAH302 wraz z filtrem ewaporacyjnym. Materiały producenta LIFAair

Nawilżacz powietrza LIFAair LAH302 prezentuje się nowocześnie i designersko. Smukła kolumna nawilżacza w kolorze szampańskim nada elegancji każdemu wnętrzu. 

Niestety z racji ogromnego zbiornika na wodę i imponującej wydajności, sprzęt nie należy do najmniejszych. LIFAair LAH302 mierzy i waży aż 6,8kg. Jeśli dodamy do tego 6,5 litra wody w zbiorniku, będzie trudno go przenosić, ale to raczej nie będzie potrzebne. Taka moc nawilżacza może śmiało nawilżyć całe mieszkanie nawet o powierzchni 50-80 metrów kwadratowych.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza LIFAair LAH302

MarkaLIFAair
ModelLAH302
Cena2 699 zł
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Maksymalna wydajność nawilżania1000 ml/h
Maksymalna wydajność wg testówb.d.
Maksymalna wydajność oczyszczania180 m3/h
Maksymalna powierzchnia nawilżaniaok. 140 m²
Maksymalna powierzchnia oczyszczania22 m²
Pojemność zbiornika na wodę6,5 l
Ilość prędkości2
FunkcjeHigrostat
Tryb odkamienianie/autoczyszczenie
sterylizacja UV
Wi-Fi i aplikacja mobilna
Głośność20-52 dB
Moc 25-450 W
Elementy wymiennefiltr HEPA H13
filtr ewaporacyjny (mata)
24 miesiące – koszt zestawu 399 zł
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz z oczyszczaczem powietrza LIFA LAH302?

Oczywiście LIFAair to marka premium wśród oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, dostarczająca rozwiązania najwyższej jakości. Ogromna wydajność nawilżania sprawia, że urządzenie bez problemu nawilży olbrzymie powierzchnie nawet do 100-140 m2. Wszystko to jednak przestaje być atrakcyjne, gdy zerkniemy na cenę.

Zastosowane technologie kosztują ponad 2,5 tysiąca złotych. Oferta nawilżacza powietrza LIFA LAH302 skierowana jest więc dla osób posiadających duże pomieszczenia (>50 m2) i chcące bezkompromisowego systemu nawilżającego nie wymagającego dużego zaangażowania w obsługę związaną z czyszczeniem zbiornika i filtrów. Zastosowany filtr HEPA oraz dobrze umiejscowione ledy UV-C będą chroniły filtr ewaporacyjny przed zanieczyszczeniami stałymi i bakteriami. 

Galeria zdjęć LIFAair LAH302

Cena LIFAair LAH302

Cena LIFAair LAH302 (2023-09-28) – niedostępny

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

2 komentarze

 • <cite class="fn">Wojtek</cite> <span class="says">says:</span>

  Warto by usunąć zdjęcia gdzie jest widoczny poziom % wilgotności powietrza, gdyż wprowadza w to błąd i kupując wybrany nawilżacz byłem przekonany, że to urządzenie posiada wskaźnik wilgotności.

  • <cite class="fn">Maciej Kluba</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, bardzo dziękujemy za tę uwagę. Faktycznie nie ma numerycznego, a jedynie kolorystyczny wskaźnik wilgotności – dość dziwny system z dwukolorowym informowaniem, czy już osiągnięto zadaną wilgotność czy nie. Jednocześnie przepraszamy za niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …