Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
6 minut czytania

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające trawy. Co pyli w czerwcu poza nimi i które rośliny stanowią największe zagrożenie? Wyjaśniamy i przedstawiamy skuteczną metodę ochrony domu przed pyłkami.

Pylenie zbóż i traw

Pierwszą grupą roślin, które mogą uczulać w czerwcu, są trawy. Do tej kategorii zaliczane są zboża, ze względu na wysokie podobieństwo pomiędzy uczulającymi białkami.

Zyto
Żyto

Spośród zbóż najczęściej uczula pyłek żyta. Objawy uczulenia są typowe dla alergii pyłkowych, czyli obejmują m.in. nieżyt nosa, podrażnienie spojówek oczu i kichanie.

Warto pamiętać, że alergia oddechowa na pyłek zbóż często idzie w parze z alergią pokarmową na ich ziarno.

Tymotka-lakowa
Tymotka łąkowa

Spośród pozostałych traw zagrożenie dla alergików stanowią przede wszystkim:

 • tymotka łąkowa,
 • tymotka wonna,
 • wyczyniec łąkowy,
 • wiechlina łąkowa,
 • rajgras,
 • kupkówka pospolita,
 • kostrzewa czerwona,
 • życica trwała.

Trawy kwitną najintensywniej pomiędzy majem a lipcem. Całkowite uniknięcie kontaktu z alergenem może być trudne, ze względu na powszechną obecność traw. W Polsce rośnie ich około 300 gatunków.

Pylenie komosy ryżowej

W Polsce najbardziej popularną odmianą komosy jest komosa biała, nazywana też lebiodą. To roślina jednoroczna, o liściach zbliżonych kształtem do gęsiej stopy. Może dorastać do 150 cm, ale na ubogich glebach uzyskuje zwykle 15-25 cm. Komosa ryżowa wbrew popularnej opinii nie jest zbożem.

Komosa-ryzowa
Kwitnąca komosa ryżowa

Kwitnienie komosy trwa długo, ponieważ rozpoczyna się w czerwcu, a kończy czasem dopiero w październiku. W miastach stężenie pyłku jest niskie.

Pylenie babki

Babka jest jednym z popularniejszych alergenów, ponieważ obecność uczulenia diagnozuje się u 26% pacjentów poddawanych testom.

Babka-lancetowata
Kwitnąca babka lancetowata

Spośród kilku gatunków babki występujących w Polsce najsilniejsze właściwości uczulające wykazuje babka lancetowata. Można ją rozpoznać po krótszych niż u pozostałych gatunków kwiatów, które mają długość około 3 cm. Okres kwitnienia babki lancetowatej przypada na maj i czerwiec.

Pylenie pokrzywy

W przypadku pokrzywy testy alergiczne dają pozytywny wynik u 1/4 pacjentów, lecz uczulenie na tę roślinę rzadko daje objawy kliniczne. Mimo to kontakt z pyłkiem może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej.

Pokrzywa

W Polsce występuje głównie pokrzywa zwyczajna. To roślina o długich łodygach (nawet do 1,5 m) oraz o drobnych kwiatach, zebranych w grona.

Pylenie szczawiu

W Polsce głównym gatunkiem szczawiu jest szczaw zwyczajny. Rośnie przede wszystkim na łąkach i terenach podmiejskich, dlatego to właśnie tam najczęściej bywa przyczyną reakcji alergicznych. W miastach jego stężenie utrzymuje się na niskim poziomie.

Szczaw

Szczaw preferuje glebę żyzną, o wysokiej zawartości azotu. Okres jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec.

Pylenie bylicy

O początku pylenia bylicy mówi się zazwyczaj w lipcu, jednak w najcieplejszych częściach Polski niewielkie ilości pyłku mogą pojawić się już w czerwcu. Warto o tym wiedzieć, ze względu na silne właściwości uczulające tej rośliny.

Bylica
Kwiatostan bylicy i jej liście

W Polsce występuje siedem gatunków bylicy, natomiast najbardziej rozpowszechniona jest bylica pospolita. To roślina wieloletnia o charakterystycznym balsamicznym zapachu. Jej łodyga ma czerwone zabarwienie, a w górnej części można zauważyć wełniste owłosienie.

Preferuje gleby azotowe. Najczęściej można ją spotkać na polach, w życie, w sadach i nad brzegami rzek.

Objawy alergii na pyłki

Grafika-z-objawami-alergii-na-pylki

U osób uczulonych na pyłki roślinne kontakt z alergenami powoduje:

 • nieżyt nosa,
 • kichanie,
 • wodnisty wyciek z nosa,
 • zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu,
 • kaszel.

U osób, które mają również astmę, mogą wystąpić duszności. Ponadto niektórzy alergicy odczuwają ogólne osłabienie i bóle głowy.

Diagnostyka alergii pyłkowej

Test-na-alergie
Punktowy test skórny w kierunku alergii

Alergię wziewną można zdiagnozować poprzez przeprowadzenie:

 1. Punktowych testów skórnych – najpopularniejsza metoda. W trakcie badania wykonywane są drobne nakłócia, w celu wprowadzenia kropli alergenów oraz preparatów kontrolnych z histaminą i solą fizjologiczną. Po około 15 minutach porównuje się reakcję organizmu na alergeny i środki kontrolne. Obecność większego bąbla i rumienia w miejscach wprowadzenia alergenów świadczy o uczuleniu.
 2. Testów z krwi – wykonywane głównie w przypadku braku możliwości przeprowadzenia punktowych testów skórnych (np. ze względu na stosowanie leków, które mogłyby zaburzyć wyniki). W próbkach krwi sprawdzana jest obecność przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenom.

Oczyszczacz powietrza na alergię pyłkową

W oczyszczaczu na alergię najważniejsze są:

 • obecność filtra HEPA, który najlepiej radzi sobie z zatrzymywaniem pyłków roślinnych,
 • odpowiednia wydajność, czyli CADR adekwatny do powierzchni pomieszczenia.

Ponadto warto uwzględnić głośność pracy (zwłaszcza w przypadku oczyszczacza do sypialni), relację ceny do możliwości i koszty użytkowania. Przedstawiamy 5 bardzo dobrych oczyszczaczy powietrza na alergię pyłkową.

Klarta Forste 4

Klarta-Forste-4-Gold-e1644313763100-212x300

Do maks. 38 m2
CADR 300 m3/h
Filtr wstępny, HEPA H13, węglowy
Jonizator plazmowy
3 tryby auto
Sterowanie aplikacją z funkcją automatyzacji

Nasza opinia: Najbardziej opłacalny oczyszczacz powietrza do małego lub średniego pokoju. Dokładne oczyszczanie idzie w parze z wysokim komfortem obsługi, m.in. za sprawą funkcjonalnej aplikacji. Dodatkowe zalety to cicha praca, niskie koszty użytkowania i dostępność 6 wersji kolorystycznych.

Klarta Stor 2

Klarta-Stor-2-jonizacja-plazmowa

Do maks. 75 m2
CADR 600 m3/h
Filtr wstępny, HEPA H13, węglowy
Jonizator plazmowy
3 tryby auto
Sterowanie aplikacją z funkcją automatyzacji

Nasza opinia: Nr 1 w kategorii najbardziej opłacalnych oczyszczaczy do dużych i średnich pomieszczeń. Skuteczne technologie zapewniają dokładne oczyszczanie, natomiast udogodnienia takie jak sterowanie wi-fi dają wysoki komfort obsługi. Na plus także niskie koszty użytkowania i dostępność 4 wersji kolorystycznych.

Electrolux PA91DG-604

oczyszczacz-electrolux-PA91-604gy-300x300

Do maks. 77 m2
CADR 620 m3/h
Filtr wstępny, HEPA 13, węglowy
Tryb auto
Sterowanie aplikacją

Nasza opinia: Znakomita propozycja w przypadku większego pomieszczenia. Oczyszczacz został wyposażony w bardzo dobre filtry i umożliwia sterowania aplikacją. Na uwagę zasługują też bardzo cicha praca i obecność dwóch czujników zanieczyszczeń. Co więcej, oczyszczacz jest dostępny w dwóch kolorach.

Samsung AX32BG3100GG

samsung-ax32-przod-recenzja-267x300

Do maks. 40 m2
CADR 320 m3/h
Filtr wstępny, HEPA 13, węglowy
Tryb auto
Sterowanie aplikacją

Nasza opinia: Jeden z najbardziej opłacalnych oczyszczaczy do małego lub średniego pokoju. Dokładnie oczyszcza i jest wygodny w obsłudze, m.in. dzięki sterowaniu wi-fi. Pracuje cicho i ładnie się prezentuje.

Sharp UA-HD50E-L

Sharp-UA-HD50E-L-219x300

Do maks. 38 m2
CADR 306 m3/h
Filtr wstępny, HEPA 13, węglowy, jonizator plazmowy
Tryb auto
Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem

Nasza opinia: Jedna z najlepszych propozycji dla osób, które potrzebują oczyszczacza dla alergika z funkcją nawilżania. Urządzenie zapewnia dokładne oczyszczanie oraz efektywne podnoszenie wilgotności. Higrostat ułatwia utrzymanie idealnego poziomu nawilżenia.

Źródła

 1. Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian, Pylenie traw – jak sobie z radzić z alergią na pyłki traw, medicover.pl.
 2. Pyłek babki, pylenia.pl.
 3. Piotr Rapiejko, Pyłek szczawiu, odetchnijspokojnie.pl.
 4. Piotr Rapiejko, Pyłek pokrzywy, odetchnijspokojnie.pl.
 5. Na czym polegają i jakie są rodzaje testów alergologicznych?, salvemedica.pl.
 6. Piotr Rapiejko, Pyłek komosy, odetchnijspokojnie.pl.
 7. Pyłek bylicy, alergen.info.pl.
 8. Kalendarz pylenia, medicover.pl.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …