Philips HU4813/10 to ewaporacyjny nawilżacz powietrza z Serii 2000, który według producenta powinien sprawdzić się w pomieszczeniach o wielkości do 44 m². Czy sprzęt rzeczywiście jest tak wydajny i warto polecić go osobom, które chcą poprawić poziom nawilżenia powietrza w swoim mieszkaniu?

Cena Philips HU4813/10 (2023-11-13) – 681 zł (link do Ceneo.pl).

Nawilżanie powietrza

Maksymalna wydajność nawilżania Philipsa HU4813/10 to 300 ml/h, co powinno wystarczyć do utrzymania prawidłowej wilgotności przy wspominanej przez producenta powierzchni. Zbiornik na wodę ma pojemność 2 l, a zatem po jednym napełnieniu urządzenie może pracować na najwyższym trybie przez nieco ponad 6,5 godziny.

Sprzęt wykorzystuje technologię NanoCloud. Suche powietrze jest łączone z cząsteczkami wody, a następnie powraca do otoczenia nawilżone i oczyszczone z dużych zanieczyszczeń. Według firmy Philips technologia NanoCloud redukuje rozprzestrzenianie się bakterii aż o 99% w porównaniu z popularnymi nawilżaczami ultradźwiękowymi. W praktyce mechanizm ten to nic innego, jak nawilżanie ewaporacyjne. 

W równomiernym rozprowadzeniu powietrza po pomieszczeniu pomaga konstrukcja 360°.

Tryb pracy i eksploatacja

Wentylator nawilżacza powietrza Philips HU4813/10 pracuje w trzech prędkościach oraz w trybie snu. Ważną zaletę stanowi higrostat. Dzięki niemu użytkownik może ustawić optymalny dla siebie poziom nawilżenia. Do wyboru są trzy opcje: 40%, 50% oraz 60%. Domyślnie w trybie auto urządzenie dąży do utrzymania wilgotności na poziomie 50%.

Nawilżacz Philips HU4813/10 został wyposażony w okienko, które ułatwia kontrolowanie poziomu wody. Aby napełnić zbiornik, wystarczy zdjąć pokrywę i wlać wodę za pomocą butelki lub dzbanka. Można też wyjąć pojemnik na wodę i ustawić go pod kranem. 

W nawilżaczu powietrza HU4813/10 obecny jest też wskaźnik zużycia wody. Kiedy w zbiorniku zostaje jej niewiele, na wyświetlaczu zaczyna migać czerwona kropla – ?W przypadku nieuzupełnienia zbiornika w ciągu 30 minut, wskaźnik zaczyna świecić w sposób ciągły. Całkowite opróżnienie zbiornika skutkuje zatrzymaniem pracy nawilżacza.

Włączenie trybu snu powoduje, iż:

 • nawilżacz pracuje w niskiej prędkości, co skutkuje redukcją hałasu,
 • podświetlenie urządzenia zostaje przygaszone,
 • wskaźnik braku wody nie miga, tylko świeci w sposób ciągły.

Przydatną funkcją jest też timer, który pozwala zaplanować wyłączenie nawilżacza po upływie 1, 4 lub 8 godzin. O obecnym stanie powietrza informuje elektroniczny wskaźnik poziomu nawilżenia.

W procesie nawilżania ważną rolę odgrywa filtr HU4102, który należy wymienić mniej więcej po trzech miesiącach użytkowania sprzętu.

filtr do nawilżacza hu4102
Filtr do nawilżacza ewaporacyjnego Philips

Filtr nawilżający HU4102

Wygląd

Philips HU4813/10 to nawilżacz z elegancką, czarną obudową. Pasuje niemal wszędzie, a wybór odpowiedniego miejsca dla niego ułatwiają niewielkie wymiary (249 x 249 x 339 mm).

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Philips HU4813/10

MarkaPhilips
ModelHU4813/10
Cena681 zł
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Maksymalna wydajność
300 ml/h
Maksymalna wydajność wg testów
245 ml/h
Pojemność zbiornika na wod
2 l
Ilość prędkości3 + tryb snu
FunkcjeHigrostat

Timer

Głośność (dB)≥ 34
Moc (W)27,8
Elementy wymienneFiltr nawilżający HU4102 65 zł (wymiana co 3 miesiące)
Gwarancja2 lata

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Philips HU4813/10?

Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10 można kupić już za 480 zł. To nieduża kwota, biorąc pod uwagę koszt wielu innych urządzeń wykorzystujących ewaporację. Stosunek ceny do jakości nawilżacza jest korzystny. Wprawdzie sprzęt mógłby być wyposażony w większy zbiornik na wodę, lecz z pewnością wpłynęłoby to na jego wymiary i wagę.

Według naszych testów urządzenie posiada wydajność nawilżania na poziomie ok. 245 ml/h, a nie tak jak przyjmuje producent 300 ml/h. Z pewnością nie nawilży pomieszczenia o wielkości 44 m², będzie odpowiedni do połowy takiej powierzchni. Można śmiało powiedzieć, że producent spełnia swoje obietnice.

Galeria zdjęć Philips HU4813/10

Philips HU4813/10 w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Timer
 • Higrostat

Wady

 • Mała pojemność zbiornika (2 litry)
 • W naszym testowym modelu po 13-stu miesiącach pracy zaczął hałasować wiatrak (podobne problemy zgłaszają osoby na grupie FB)
 • Koszt eksploatacji w sezonie – około 6 msc – 130 zł

Cena Philips HU4813/10

Cena Philips HU4813/10 (2023-11-13) – 681 zł (link do Ceneo.pl).

Zobacz pozostałe nawilżacze marki Philips:

Zobacz inne nawilżacze powietrza:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

15 komentarzy

 • <cite class="fn">Sylwia Chudzik</cite> <span class="says">says:</span>

  Nawilżacze Philips HU 4813/10 i HU 4803/01 – czytałam sprzeczne informacje o danych technicznych i postanowiłam zadzwonić na infolinię Philips. Jakież było moje zdziwienie, gdy Pani po konsultacji z ekspertem powiedziała, że żaden z ich nawilżaczy nie jest ewaporacyjny! o co tu kaman????

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   Philips nazwa swoje technologie według własnej nomenklatury. W Philipsie za nawilżanie powietrza odpowiada technologia NanoCloud, która wykorzystuje naturalny proces parowania, a robi to przy pomocy filtra nawilżającego.
   Tak właśnie działa ewaporacja 🙂

   Posiadamy wskazane modele, mają maty ewaporacyjne i działają na zasadzie parowania (ewaporacji).

   Pozdrawiamy 🙂

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   Philips nazwa swoje technologie według własnej nomenklatury. W Philipsie za nawilżanie powietrza odpowiada technologia NanoCloud, która wykorzystuje naturalny proces parowania, a robi to przy pomocy filtra nawilżającego.
   Tak właśnie działa ewaporacja 🙂

   Posiadamy wskazane modele, mają maty ewaporacyjne i działają na zasadzie parowania (ewaporacji).

   Pozdrawiamy 🙂

 • <cite class="fn">Matbe</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam z nim nietypowy problem. Salon około 25m., zamknąłem okno, oraz przymknąłem drzwi pokoju. Nawilżacz stoi na małym stoliku na środku pomieszczenia, wskazuje ~34%, włączony na max po wielu godzinach podniósł poziom do 41% i nie chce więcej. Wody ubywa, więc niby działa, ale nie czuć różnicy. Druga rzecz, filtr czarny. W powietrzu czuć woń akwarium.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Jak długo użytkujesz nawilżacz z obecnym filtrem i jak, co ile go czyścisz?

   • <cite class="fn">Matbe</cite> <span class="says">says:</span>

    Filtr nowy (weglowy). Poziom wody max. Tej wody ubywa, a poziom nawilżenia oscyluje między 36%-41%(a według oczyszczacza xiaomi 44%-51%). „duży” pokój w mieszkaniu w bloku, kaloryfery na niskich, zamkniete okno i przymkniete drzwi.

    Przeniosłem na próbę do sypialni, tam od 30% wzrosło po dwóch godzinach do 54% i dalej już nie wzrastało. Odcięty pokój, zrobił się zaduch, czyli powiedzmy że działa.

    Wychodzi że urządzenie ma dwukrotnie niższą wydajność niż na papierze.

    • <cite class="fn">Bartek Koala</cite> <span class="says">says:</span>

     Problem jest jak najbardziej typowy… Mam ten nawilżacz i znam kilka osób, które mają i mamy te same spostrzeżenia…

 • <cite class="fn">Bartek Koala</cite> <span class="says">says:</span>

  Niestety jego wydajność jest bardzo niska, szczególnie w suchych pomieszczeniach… Mam go już rok i w sezonie grzewczym część filtra, która jest nad wodą jest sucha jak wiór więc nie spełnia swojej funkcji. Co jakiś czas odwracam go do góry nogami, ale nie po to kupuje się takie urządzenie, żeby wciąż przy nim coś robić… Do tego higrostat czasami się zawiesza i pokazuje dziwne pomiary odbiegające od dobrej jakości higrometru zewnętrznego. Dodam, że znam kilka osób z tymi nawilżaczami i wszyscy mają te same problemy…

  Myślę, że dużo lepszym rozwiązaniem są obracające się filtry, które efektywniej nawilżają dzięki stałemu namaczaniu filtra.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Wydajność maksymalna nawilżacza Philips HU4813, którą mierzyliśmy już dwa razy jest w zasadzie identyczna do wspomnianych nawilżaczy Xiaomi.

   Niestety w mroźne dni takie domowe nawilżacze mają co robić i zazwyczaj w normalnie wietrzonych pomieszczeniach potrzebujemy ich więcej.

   W naszym biurze, gdzie testujemy sprzęty, na 83 m2 potrzebujemy 5 urządzeń tego typu, by po weekendowej nieobecności szybko wrócić i cicho utrzymywać prawidłową wilgotność w całym mieszkaniu.

   Same Xiaomi robią często problemy z silnikiem, który napędza dyski. Już w dwóch modelach buczały, co staje się bardziej problematyczne niż szum powietrza.

 • <cite class="fn">Łukasz</cite> <span class="says">says:</span>

  Poszukując istotny danych dotyczących głośności urządzenia zgłosiłem się do Philipsa, przekazali mi dane za cenę maila do newslettera, mam nadzieję że komuś pomogą a pana Łukasza Rajzera proszę o dopisanie tych danych do artykułu.
  PHILIPS HU4813/10:1 bieg 35 decybeli,2 bieg 46 i 3 bieg 50 decybeli, a więc naprawdę głośny
  Szkoda, że ich marketing podaje tylko najniższy hałas a najwyższe nawilżenie na maksymalnej zapewne mocy, zamiast pełnej informacji, która może klienta odstraszyć bo nikt nie chce chyba za cenę nawilżenia słuchać mini odkurzacza cały czas.

  Chyba zrezygnuję z Philipsa na rzecz Stylies Orion, może nie jest zbyt piękny i nowoczesny – wygląd transportera dla psa, ale deklaruje 6 l zbiornik, 350 ml/h i głośność 20-23 decybeli i mniej elektroniki . Jego wiatrak nie jest zbyt zabudowany w przeciwieństwie do Philipsów pewnie dlatego jest cichszy i prawdopodobnie będzie łatwiejszy w czyszczeniu. Jest też tańszy 400-450 zł. Maty do wymiany co 2-3 mies. za 80 zeta i opcjonalnie kostka jonów srebra 90 zł raz na rok.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękujemy za komentarz. Uzupełnimy dane po potwierdzeniu w Philipsie.

   Jeśli chodzi o hałas generowany przez nawilżacz powietrza Philips HU4813/01 (podobnie jak HU4803) to z pewnością mogę stwierdzić, że jest to całkiem ciche urządzenie i
   właśnie za kulturę pracy oraz zgodność wydajności z deklarowaną można go
   pochwalić.

   Stylies Orion jest bratem Stylies Carina, który testowaliśmy i tam wydajność mierzona była znacznie niższa niż deklarowana. Niestety budowa nawilżacza oparta o maty pionowe w
   porównaniu z walcowymi, przez które wymusza się przepływ powietrza (np.
   Philips, Klarta) jest gorsza i w tej chwili już takich urządzeń się nie konstruuje.
   Do tego głośność <22 dB dotyczy prawdopodobnie biegu 1-szego. Drugi będzie zdecydowanie głośniejszy. Niestety producenci często podają tylko jeden parametr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …