Philips HU4801/01 to najtańszy nawilżacz powietrza serii Philips HU 2000, a jednocześnie jeden z najtańszych nawilżaczy ewaporacyjnych dostępnych na rynku. Można go nabyć za około 300 zł. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu, aby ocenić jego efektywność i komfort użytkowania.

Cena Philips HU4801/01 (2023-11-13) – 499 zł (link do Ceneo.pl).

Nawilżanie powietrza

Wydajność nawilżacza powietrza Philips HU4801 według producenta wynosi 200 ml/h. To niezbyt dużo, ale sam producent poleca go do pomieszczeń o wielkości do 25 m², a przy takiej powierzchni możliwości  urządzenia są wystarczające. 2-litrowy zbiornik na wodę także nie stanowi problemu, ponieważ pozwala na 10-godzinną pracę na najwyższej intensywności. Podobnie jak pozostałe nawilżacze powietrza serii Philips HU urządzenie wykorzystuje system nawilżania z technologią NanoCloud. Powietrza przepływa przez filtr absorpcyjny, usuwający z niego duże zanieczyszczenia, a następnie jest nawilżanie i z powrotem wydmuchiwane do otoczenia.

Tryb pracy i eksploatacja

Nawilżacz powietrza Philips HU4801 nie ma higrostatu, co jest jedną z jego głównych wad. Użytkownik nie może ustawić najbardziej optymalnej dla siebie wilgotności, do utrzymania której dążyłby sprzęt.

Zbiornik na wodę można uzupełnić na dwa sposoby:

 • zdejmując pokrywę i wlewając wodę np. dzbankiem,
 • wyjmując zbiornik i ustawiając go bezpośrednio pod kranem.

W kontrolowaniu poziomu wody pomaga umieszczone w obudowie okienko. Jeżeli zbiornik jest pusty, urządzenie automatycznie się wyłącza.

Jednym z najważniejszych elementów nawilżacza powietrza Philips HU4801/01 jest filtr HU4102. Należy go wymieniać mniej więcej co 3 miesiące. W przypadku używania twardej wody częstotliwość wymiany może wzrosnąć.

Filtr nawilżający HU4102

Wygląd

Philips HU4801/01 to nawilżacz powietrza o wymiarach 249 x 249 x 339 mm. Nie jest duży, dlatego nie trudno znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w mieszkaniu, a dodatkowo dobrze się prezentuje, tak więc nie powinien wpłynąć negatywnie na wygląd pomieszczenia.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Philips HU4801/01

MarkaPhilips
ModelHU4801/01
Cena499 zł
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Maksymalna wydajność 200 ml/h
Maksymalna wydajność wg testów209 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę
2 l
Ilość prędkości2
Funkcjebrak
Głośność (dB)≥ 26 dB
Moc (W)16
Elementy wymienneFiltr nawilżający HU4102 – 65 zł (wymiana co 3 miesiące)
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Philips HU4801/01?

Biorąc pod uwagę prostotę urządzenia i brak dodatkowych funkcji dla wielu może być dużym mankamentem. Dla nas ważna jest skuteczność nawilżania, a tu producent spełnił swoje obietnice, ponieważ według naszych testów wydajność jest na poziomie ok. 209 ml/h. Urządzenie pracuje cicho i wydajnie, poza tym brak dodatkowych funkcji wpłynął pozytywnie na jego cenę, która wynosi obecnie 295 zł. 

Galeria zdjęć Philips HU4801/01

Philips HU4801/01 w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Cicha praca

Wady

 • Mała pojemność zbiornika (2 litry)
 • Brak higrometru i higrostatu (sami musimy kontrolować poziom nawilżania)

Cena Philips HU4801/01

Cena Philips HU4801/01 (2023-11-13) – 499 zł (link do Ceneo.pl).

Zobacz pozostałe nawilżacze marki Philips:

 • Philips HU4813/10 – do max. 35 m², wydajność (wg. testów) 245 ml/h, 2 litrowy zbiornik
 • Philips HU4816/10 – do max. 35 m², wydajność (wg. testów) 245 ml/h, 4 litrowy zbiornik
 • Philips HU4803/01 – do max. 33 m², wydajność (wg. testów) 230 ml/h, 2 litrowy zbiornik
 • Philips HU2718/10 -wydajność 200 ml/h, 2 litrowy zbiornik

Zobacz inne nawilżacze powietrza:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

21 komentarzy

 • <cite class="fn">Adam A</cite> <span class="says">says:</span>

  Najtanszym nawilzaczem ewporycyjnym marki Philips i chyba wogole najtanszym ewaporacyjnym jest PHILIPS HU4706/11 (172 zl na allegro), a nie jak piszecie „Philips HU4801/01 to najtańszy nawilżacz powietrza serii Philips HU”.

 • <cite class="fn">Katarzyna Skulska</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy można używać olejków aromatycznych w tym urządzeniu?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestey producent nie przewidział miejsca na olejki aromatyczne w nawilżaczu Philips HU4801. Nie należy go pod żadnym pozorem wlewać do zbiornika z wodą, bo olejki będą osiadały na filtrze zmniejszając jego skuteczność.

 • <cite class="fn">Kasia K</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Czy mozna odkamieniac i myc filtr? Czy urządzenie informuje o zużyciu filtra?

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Filtr zużywa się w zależności od intensywności eksploatacji oraz jakości wlewanej wody. Nawilżacz nie informuje o potrzebie jego wymiany.

   Filtr można odświeżać i częściowo odkamieniać w roztworze wody i kwasku cytrynowego, ale ogólnie filtry do nawilżacza Philip HU4801/01 są dość nietrwałe i z czasem trasą zwartą strukturę, więc lepiej je po prostu wymienić.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Kasia 🙂 Do nawilżacza powietrza Philips HU4801 są 2 rodzaje filtrów: biały (HU4102, 3 miesięczna żywotność) lub ciemno szary (FY2401, 6 mies. przydatności). Oba filtry można moczyć w kwasku cytrynowym, aby usunąć część kamienia w postaci białego lub żółtego nalotu. To również usunie bakterie.

   Filtry należy moczyć w kwasku cytrynowym przez godzinę w proporcji 24 g kwasku cytrynowego na 4 litry wody. Sam nawilżacz powietrza nie informuje o zużyciu filtrów, to należy kontrolować samodzielnie.

   • <cite class="fn">disqus_1JAdONfT7E</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry, pytanie dotyczące tych filtrów. Skoro one mają swoją żywotność, to po tym okresie należy je wymienić, czy poprzez płukanie w roztworze kwasku można tą żywotność przedłużyć? Aż do powiedzmy zniszczenia struktury filtra czy też jego uszkodzenia? Dziękuję za odpowiedź 🙂

 • <cite class="fn">Damian Kozlowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, proszę o pomoc 🙂 Czy to urządzenie poprawi wilgotność powietrza w sypialni ok. 20 m2 jeśli pozostawione będę otwarte drzwi? Nie mam w zwyczaju zamykać drzwi w ogóle. Czy wilgotność nie będzie mieszała się w takim przypadku z powietrzem w korytarzu i drugim pokoju?

 • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Urządzenie to zużywa 16W na godzinę czyli 384W w ciągu dnia. Przyjmując że 1000W to 1kwh to urządzenie zużywa prądu na dzień w ilości 0,34kwh czyli koszt utrzymania nawilzacza pod względem prądu to jakieś 0,50gr na caly dzień/15zl na miesiąc. Dobrze liczę?
  Przy dzisiejszych cenach trzeba zwracać uwagę na wszystko 🙂

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Zgadza się. Pod względem „ekonomii prądowej” lepiej wypada Klarta Humea WiFi, która bez lampki nawet w trybie turbo pobiera około 12 W, a przy okazji ma większą wydajność od Philips HU4801/01. Będzie za to głośniejsza w tym trybie.

  • <cite class="fn">Grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

   Panie Łukaszu,
   Zdecydowałem się na zakup dnia wczorajszego. Mam dwa pytania.
   Te 16W to przy trybie high czy low?
   Klatce zakupie przy przeprowadzce do pokoju dziennego. Philipsa zakupiłem dla noworodka na mały 11m pokoj, miało sapke cały czas, problem z oddychaniem a tu po pierwszej nocy z nawilzaczem ustąpiło. Także fajnie. Poziom wilgotności wzrósł z 40 na 58.
   Jedno mnie tylko niepokoi. Wiatrak zaczął hałasować po zaledwie jednej nocy. Narazie co jakiś czas ale częstotliwość niestety wzrasta. Teraz jest mi ten nawilzacz potrzebny dla dziecka ale po sezonie zimowym będę reklamował jeśli nadal będzie hałasował wiatrak a wszystko na to wskazuje.
   Chyba że mogę coś z tym zrobić?

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za komentarz. Przykro mi z powodu tego wiatraczka. Sam w jednej sypialni mam ten nawilżacz, ale ma już 2 lata. I tam też jest problem z wiatraczkiem. Nie spodziewałem się, że to jest tak częsty problem w nawilżaczach Philipsa. Model czarny w biurze też hałasował po czasie.

    Co do poboru mocy to niestety nie zmierzę teraz, jak wygląda to dla niższej prędkości, bo już w najbliższym czasie nie będę przy nawilżaczu. Patrząc na inny model (4813), to tam jest około 10-20-30 W dla poszczególnych prędkości, więc tu spodziewałbym się 8-16 W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …