Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre urządzenie o niedużych wymiarach? Sprawdziliśmy oferty i wybraliśmy kilka propozycji.

W skrócie

  • Najmniejsze są tzw. klimatyzatory bez rury, czyli klimatyzery, ale nie polecamy ich wyboru. Nie dają więcej niż wentylator i mogą doprowadzić do przewilżenia powietrza.
  • Prawdziwy klimatyzator przenośny nie jest tak mały jak np. przeciętny oczyszczacz powietrza, lecz da się znaleźć niezbyt duże modele o wymiarach podstawy około 30 x 30 cm.
  • Wybór małego klimatyzatora przenośnego ma sens, jeśli jego moc chłodnicza jest wystarczająca dla danego pomieszczenia. Zapotrzebowanie na moc chłodzącą uzależnione jest od powierzchni oraz stopnia nagrzewania pokoju.

Mały klimatyzator do pokoju – 5 propozycji

Wszystkie urządzenia w tym zestawieniu do prawdziwe klimatyzatory przenośne. Nie uwzględniliśmy tutaj nieskutecznych klimatyzerów.

LIN TAC-09CPB PSL

Klimatyzator przenośny Lin TAC-09CPB PSL

Pierwsza propozycja wyróżnia się tym, że małe wymiary idą w parze z dobrą mocą chłodniczą i niską ceną. Podstawa klimatyzatora LIN TAC-09CPB PSL ma wymiary 28 x 29 cm, a jego wysokość to 67,5 cm. Moc chłodnicza 2,6 kW jest odpowiednia do maks. 26 m2. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach: białym i czarnym.

Marka i modelLIN TAC-09CPB PSL
Moc chłodnicza2,6 kW
Wymiary podstawy28 x 29 cm
Wysokość67,5 cm
Tryby pracyChłodzenie
Cyrkulacja
Osuszanie
Inne ważne funkcjeFunkcja swing
Timer
Sterowanie pilotem
CenaWersja biała 999 zł
Wersja czarna 1099 zł

Biały

Czarny

Sharp UL-C09EA-W

Przód klimatyzatora przenośnego Sharp UL-C09EA-W.

Trochę większy, lecz nadal mały na tle innych klimatyzatorów, jest Sharp UL-C09EA-W. Podstawa ma wymiary 28,6 x 32 cm, a wysokość urządzenia to 70 cm. Moc chłodnicza wynosi 2,6 kW, czyli urządzenie sprawdzi się w pokoju o wielkości maks. 26 m2.

Marka i modelSharp UL-C09EA-W
Moc chłodnicza2,6 kW
Wymiary podstawy28,6 x 32 cm
Wysokość70 cm
Tryby pracyChłodzenie
Cyrkulacja
Osuszanie
Inne ważne funkcjeFunkcja swing
Timer
Sterowanie pilotem
Cena1799 zł

Activejet KPS-7000APP

Klimatyzator przneośny ACTIVEJET KPS-7000APP

Do mniejszych klimatyzatorów przenośnych należy także Activejet KPS-7000APP. Wymiary podstawy wynoszą 28 x 33 cm, a wysokość 68,5 cm. Z mocą chłodniczą 2,0 kW sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni maks. 20 m2. Urządzeniem można sterować pilotem oraz poprzez aplikację mobilną.

Marka i modelActivejet KPS-7000APP
Moc chłodnicza2,0 kW
Wymiary podstawy28 x 33 cm
Wysokość68,5 cm
Tryby pracyChłodzenie
Cyrkulacja
Osuszanie
Inne ważne funkcjeTimer
Sterowanie wi-fi
Sterowanie pilotem
Cena1119 zł

Duraterm DRAC10-7

Klimatyzator przenośny Duraterm DRAC10-7

Duraterm DRAC10-7 to propozycja odpowiednia dla osób, które poszukują klimatyzatora do pokoju o powierzchni maks. 21 m2. Wymiary podstawy wynoszą 28 x 33 cm, natomiast wysokość klimatyzatora 70 cm.

Marka i modelDuraterm DRAC10-7
Moc chłodnicza2,1 kW
Wymiary podstawy30 x 30 cm
Wysokość68,5 cm
Tryby pracyChłodzenie
Cyrkulacja
Osuszanie
Inne ważne funkcjeTimer
Sterowanie wi-fi
Sterowanie pilotem
Cena996 zł

Fral Super Cool FSC03.1

Klimatyzator przenośny Fral Super Cool FSC03.1

Decyzja o zakupie małego klimatyzatora zwykle wynika z braku wolnej przestrzeni na podłodze, ale może się zdarzyć, że ważniejsza od niewielkiej powierzchni podstawy jest mała wysokość. Warunki te spełnia Fral Super Cool FSC03.1.

Podstawa ma tutaj wymiary 28,5 x 37,5 cm, ale wysokość urządzenia to tylko 50 cm. Niestety klimatyzator ma istotną wadę. Moc 0,9 wystarczy dla maksymalnie 10 m2.

Marka i modelFral Super Cool FSC03.1
Moc chłodnicza0,9 kW
Wymiary podstawy28,5 x 37,5 cm
Wysokość50 cm
Tryby pracyChłodzenie
Cyrkulacja
Osuszanie
Ogrzewanie
Inne ważne funkcjeSterowanie wi-fi (opcjonalnie, wymaga dokupienia)
Sterowanie pilotem
Cena1649 zł

Klimatyzator przenośny a klimator – istotna różnica

Małe klimatyzatory przenośne w rzeczywistości często są klimatyzatorami. Przyciągają niewielkimi wymiarami (czasem nawet można postawić je na biurku), niską ceną i brakiem rury. Niestety tak naprawdę nie obniżają temperatury powietrza.

Klimatyzer daje tyle co wentylator, czyli chłodny powiew odczuwany w niewielkiej odległości. Na dodatek ciągle podnosi wilgotność i wymaga zamrażania wkładów chłodzących.

Prawdziwy klimatyzator przenośny (z rurą) jest trochę większy, ale działa jak stacjonarna klimatyzacja.

Przeczytaj też: Klimator (klimatyzer ewaporacyjny) – Ranking 2024

Ile miejsca zajmuje klimatyzator?

Najmniejszy klimatyzator przenośny ujęty w naszym minirankingu ma podstawę o wymiarach 28 x 29. Dla porównania kartka A4 ma długość 29,7 cm. To niewiele.

Oczywiście nie można umieścić urządzenia przy samej ścianie, ponieważ trzeba uwzględnić miejsce na rurę, której jeden koniec montujemy z tyłu urządzenia. Potrzeba na to 30-50 cm.

Mały klimatyzator przenośny do pokoju to dobry wybór?

To zależy. Najważniejszym kryterium wyboru klimatyzatora przenośnego powinna być moc chłodnicza. Warto, żeby na każdy metr kwadratowy przypadało 0,1 kW mocy.

Zapotrzebowanie poznamy zatem poprzez pomnożenie powierzchni pokoju przez 0,1. Jeśli pomieszczenie mocno się nagrzewa (np. z powodu lokalizacji na poddaszu), to zapotrzebowanie na moc chłodniczą wzrasta.

Mały klimatyzator do 20-metrowego pokoju o przeciętnym stopniu nagrzewania może się sprawdzić (moc chłodnicza urządzenia powinna wynosić min. 2,0 kW).

Natomiast w przypadku pomieszczenia o wielkości 40 metrów, z oknami na południe lub zachód, sytuacja wygląda już gorzej. Potrzeba tutaj dużej mocy chłodniczej, a taką rzadko zapewniają najmniejsze klimatyzatory.


Źródła:

  1. Strona producenta lin-tcl.pl
  2. Strona producenta sharpconsumer.pl
  3. Strona producenta duraterm.pl
  4. Strona producenta fral.pl
  5. Strona produktu na ceneo.pl