Podczas letnich upałów, wiele osób odwiedza supermarkety budowlane czy elektroniczne w poszukiwaniu urządzeń chłodniczych. Jedną z takich propozycji jest klimatyzer ewaporacyjny, który znaleźć można w Castoramie jako DG1903. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej skuteczności tego urządzenia. Czy jest ono warte swojej ceny?

Cena DG1903 (2020-08-21) – 248 zł (link do Castorama.pl)

Chłodzenie powietrza

Klimatyzer z nawilzaczem z Castoramy wyposażony został w 5-litrowy zbiornik na wodę, zamontowany na dole tylnej ściany obudowy. Możemy wypełnić go wodą, jak również wrzucić kostki lodu, które przyniosą bardziej odczuwalne ochłodzenie. Niestety efekt ten towarzyszył nam będzie jedynie w najbliższym otoczeniu sprzętu, przez zaledwie ok. 0,5h.

Klimatyzer ewaporacyjny z Castoramy zbiornik na wodę wraz z silniczkiemZbiornik na wodę wraz z silniczkiem, źródło: materiały własne

Tryb pracy i eksploatacja

Opisywany klimator został stworzony z myślą o mniej wymagających użytkownikach. Znajdziemy tu raczej podstawowe funkcje, pośród których wyrózniają się 3 tryby prędkości i 3 opcje ustawienia timera.

Użytkownicy mogą wybrać spósród niskiej, średniej i wysokiej prędkości (oznaczanej odpowiednio za pomocą czerwonego, żółtego i zielonego koloru). Dodatkowo, możemy ustawić wyłączenie się urządzenia po 1, 2 lub 4 godzinach.

Klimatyzer ewaporacyjny z Castoramy pilotPilot do zdalnego sterowania klimatyzerem, źródło: materiały własne

Jako wentylator DG1903 spisuje się naprawdę nieźle. Strumień powietrza jest dość mocny, docierając na odległość kilku metrów. Gorzej natomiast wygląda sprawa z chłodzeniem. Jest ono odczuwalne jedynie w najbliższym otoczeniu.

Dodatkowo, należy uważać na wilgotność powietrza, która po godzinie uzytkowania wyraźnie wzrośnie. Do chłodzenia możemy używać zarówno wody, jak i kostek lodu.

DG1903 wyposażono w klika trybów użytkowania, spośród których wyróżnić warto np. Tryb Snu. Możemy w nim regulować intensywność nawiewu, wybierając jeden z 3 poziomów. Im niższy poziom, tym szybciej urządzenie powróci do spokojnej, cichej pracy, starając się imitować naturalny wiatr.

Klimatyzer ewaporacyjny z Castoramy panel sterowaniaPanel sterowania klimatyzera z nawilżaczem DG1903, źródło: materiały własne

Klimatyzer z Castoramy posiada również funkcję swing. W teorii powinna ona rotacyjnie sterować położeniem żaluzji oscylacyjnych. W opisywanym modelu mamy do czynienia z dwoma rzędami żaluzji. Białe, należące do obudowy, możemy regulować jedynie ręcznie. Tryb swing zmienia jedynie ustawienie dalszego rzędu żaluzji, przez co zalety korzystania z funkcji swing nie są tak odczuwalne.

Należy pamiętać, że opisywany wyżej model to klimator, a nie klimatyzator. Urządzenie należy więec traktować bardziej jako wentylator lub wentylator z nawilżaczem.

Jedynie modele posiadające element wyprowadzający ciepłe powietrze poza pomieszczenie (klimatyzatory) mogą trwale schłodzić nasze mieszkanie. Jeżeli poszukujesz więc niedrogiego, przenośnego urządzenia, które będzie skutecznie utrzymywać niską temperaturę w Twoim mieszkaniu, odwiedź nasz ranking klimatyzatorów przenośnych.

Ranking klimatyzator przenośny

Wygląd

Klimatyzer ewaporacyjny z Castoramy przód

Model DG1903 charakteryzuje się dość standardowym designem. Klasyczna, prosta bryła urządzenia sprawia, że łatwo wtopi się ono w otaczający wystrój. Podczas kilkudniowej eksploatacji, nie mieliśmy zarzutów co do jakości użytych materiałów.

Klimatyzer z nawilżaczem z Castoramy posiada następujące wymiary: 66 x 30,1 x 29 cm, ważąc przy tym 7,8 kg. Kółka jezdne działają bez zarzutu , dzięki czemu sprzęt możemy łatwo przemieścić w dowolne miejsce.

Parametry techniczne klimatyzera ewaporacyjnego DG1903

Marka i model DG1903
Cena (zł) 248
Moc chłodnicza (kW) B.d.
Przepływ powietrza (m³/h) 1200
Rekomendowana powierzchnia (m²) B.d.
Zakres temperatur (°C) Brak regulacji
Pojemność zbiornika na wodę (l) 5
Wkłady chłodzące w wyposażeniu b.d.
Głośność (dB) 65
Pobór mocy (W) 65
Klasa energetyczna A
Waga (kg) 7,8

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m³ powinno przypadać minimum 0,03 kW mocy chłodniczej i zakładamy, iż pomieszczenie ma standardową wysokość 2,7 m.

Czy warto kupić klimatyzer z nawilżaczem DG1903?

Decydując się na urządzenie z Castoramy, musimy mieć świadomość, iż kupujemy klimatyzer, a nie klimatyzator powietrza. Urządzenie należy traktować bardziej jako wentylator, ew. wentylator z nawilżaczem. Uczucie chłodu generowane przez sprzęt będzie odczuwalne jedynie przez krótki czas, w najbliższym otoczeniu.

Atutem klimatyzera DG1903 jest jego niska cena. Urządzenie nabyć możemy w Castoramie za niecałe 250 zł.

Galeria zdjęć klimatyzera DG1903

[post_gallery]

Klimatyzer DG1903 w naszej opinii

ZALETY
  • Niska cena
  • Możliwość sterowania pilotem
WADY
  • Znikoma skuteczność
  • Ryzyko przewilżenia powietrza
  • Konieczność uzupełnienia wody i zamrażania wkładów
  • Nieskuteczna funkcja swing

Cena klimatyzera DG1903

Cena DG1903  (2020-08-21) – 248 zł (link do Castorama.pl)

Zobacz nasz artykuł „Jak wybrać dobry klimatyzator przenośny?”. Porównaj popularne modele klimatyzatorów i sprawdź, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje klimatyzatorów powietrza

7 maja 2024 · 4 minuty czytania

Yoer PAC02W – mocny klimatyzator 4w1 z Chin. Warto dać mu szansę?

Klimatyzator przenośny Yoer PAC02W to ciekawy, choć dość nierówny sprzęt nieznanej marki. Posiada bardzo dużą moc chłodniczą, Wi-Fi i jest stosunkowo tani. Czy warto zaufać producentowi i kupić ten model? A może lepiej wybrać coś innego? Odwiedź nasz Ranking Klimatyzatorów 2024

17 kwietnia 2024 · 5 minut czytania

Dwururowy klimatyzator przenośny Warmtec Morso+ KP40W – 4w1 do pokoju i na balkon

Warmtec Morso+ KP40W to potężny klimatyzator przenośny 4w1 z opcją dwóch rur i podłączenia urządzenia na zewnątrz, np. na balkonie. Klimatyzator Warmtec imponuje mocą chłodniczą i grzewczą (4 kW). Sprawdź, jak wypada na tle konkurencyjnych klimatyzatorów przenośnych na lato 2024.

15 kwietnia 2024 · 3 minuty czytania

Whirlpool PACF212CO W – dobrze wyceniony klimatyzator 3w1

Krexus EX9145 to klimatyzator przenośny 3w1 o mocy 2,64 kW. Jego największym atutem jest niska cena. Prosta konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników może stać się w 2024 roku popularnym wyborem. Czy warto mu zaufać?

14 kwietnia 2024 · 4 minuty czytania

Krexus EX9145 – klimatyzator przenośny 3w1 z WiFi. Słabe parametry, ale niska cena

Krexus EX9145 to klimatyzator przenośny 3w1 o mocy 2,64 kW. Jego największym atutem jest niska cena. Prosta konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników może stać się w 2024 roku popularnym wyborem. Czy warto mu zaufać?

10 kwietnia 2024 · 4 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Sharp UL-C09EA-W – nie za duży, nie za mocny, warto kupić?

Sharp UL-C09EA-W to dość standardowy klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej 2,6 kW (9000 BTU) i niewielkim przepływie powietrza na poziomie 250 m³/h. Funkcja Swing, Tryb Auto oraz Nocny to kolejne zalety. Brakuje natomiast Wi-Fi, funkcji ogrzewania czy filtra HEPA. Czy warto go kupić?