Klarta Humea Grande w naszej opinii

Zalety

 • Znakomita relacja ceny do wydajności nawilżania
 • Higrometr i higrostat
 • Sterowanie mobilne oraz czytelny panel sterowania
 • Aż 8 opcji podświetlenia ambientowego
 • Funkcja osuszania filtra
 • 4 prędkości

Wady

 • Wysoka wydajność trybu Turbo (4) wiąże się z dość wysoką głośnością pracy

Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Klarta Humea Grande (2023-12-22) – 799 zł (sprawdź cenę i aktualne promocje na stronie Klarta.pl)

Dziękujemy ♥

Zobacz w sklepie >

Klarta Humea Grande to najnowsza, większa i znacznie mocniejsza wersja ewaporacyjnego nawilżacza powietrza Klarty. Model ten może pochwalić się naprawdę imponującą jak na tę cenę wydajnością nawilżania – 650 ml/h, czyli 2 x więcej niż standardowy nawilżacz Xiaomi czy Philips w tej cenie. Zwiększeniu uległ także zbiornik na wodę, mieszczący teraz 4 litry.

Klarta Humea Grande White Black Ranking Oczyszczaczy

Pojawił się drugi kolor do wyboru: czarny oraz przyjemny gadżet w postaci oświetlenia ambientowego. Inne najważniejsze funkcje, tj.: higrostat, osuszanie filtra czy aplikacja mobilna pozostały bez zmian. Wszystko to sprawia, że Klarta Humea Grande dość pewnie zajęła 1 miejsce w naszym Rankingu Nawilżaczy.

☛  Numer 1 w rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych ewaporacyjnych nawilżaczy

Wady? Odczuwalna głośność w trybie turbo. O ile w pozostałych prędkościach urządzenia praktycznie nie słychać, o tyle tutaj obecność Humei staje zauważalna (słyszalna). Oczywiście jest to nawilżacz, więc nie będzie ona dokuczliwa jak odkurzaczu czy głośniejszych oczyszczaczach.

Wady? Odczuwalna głośność w trybie turbo. O ile w pozostałych prędkościach urządzenia praktycznie nie słychać, o tyle tutaj obecność Humei staje zauważalna (słyszalna). Oczywiście jest to nawilżacz, więc nie będzie ona dokuczliwa jak odkurzaczu czy głośniejszych oczyszczaczach.

Klarta Humea Grande z przodu
Przód nawilżacza powietrza Klarta Humea Grande z widocznym wskaźnikiem poziomu wody. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Konkurencja w segmencie dużych nawilżaczy ewaporacyjnych jest niewielka (Stadler Form Karl czy LIFAair LAH302). Dlatego też Humea Grande ma sporą szansę odnieść sukces. Czy tak będzie? Czas pokaże. Na razie dzielimy się Wami naszymi pierwszymi wrażeniami z testów.

Nawilżanie powietrza – nasz test Klarta Humea Grande

Klarta Humea Grande otwarta filtr ewaporacyjny
Zdejmując górną połowę nawilżacza, widzimy 4-litrowy zbiornik na wodę wraz (z tyłu) oraz duży, niebieski filtr ewaporacyjny (z prawej strony). Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Największym atutem nawilżacza powietrza Klarta Humea Grande jest jego ogromna wydajność. 650 ml/h to ponad 2 razy więcej niż oferuje standardowa Klarta Humea WiFi czy nawilżacze ewaporacyjne Xiaomi Evaporative 2, jak i Evaporation Humidifier 3.

Zbiornik na wodę jest teraz również większy, mieszcząc w środku 4 litry. Choć 4 litry to sporo, jednak wciąż przy tak dużej wydajności nawilżania, pojemnik mógłby być jeszcze większy. W przypadku naprawdę dużych lub bardzo suchych pomieszczeń, wodę będzie musiała być dolewana dość często.

Tryb pracy i eksploatacja – nasze wnioski z użytkowania Klarty Humea Grande

Podświetlenie wyświetlacza Klarta Humea Grande
Wyświetlacz Klarty Humei Grande w ambientowym podświetleniu. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Użytkownicy otrzymują do dyspozycji 4 prędkości pracy (low, medium, high, turbo). Oprócz tego jest też tryb nocny, w którym podświetlenie zostaje wyłączone, a nawilżacz zmniejsza obroty do 1 prędkości.

Wygodny higrostat

Oprócz wspomnianego trybu automatycznego, jest też oczywiście higrostat. Podobnie jak w Klarcie Humea WiFi jest on regulowany w zakresie 40-75% (do wyboru co 5%). Po osiągnięciu docelowej wilgotności, urządzenia przełączy się na najniższe obroty, wciąż jednak minimalnie nawilżając pomieszczenie, tak by utrzymać pożądaną przez nas wartość.

Mobilne sterowanie i czytelny panel sterowania

Nowy nawilżacz powietrza Klarta może być sterowany za pomocą panelu sterowania z dość wyraźnymi, mądrze podświetlonymi ikonkami (podświetlenie gaśnie po kilku sekundach od naciśnięcia) lub poprzez aplikację mobilną SMART LIFE – SMART LIVING.

Aplikacja dostępna jest na systemy operacyjnye Android oraz iOS. Co ważne, podłączenie do niej w końcu stało się prostsze. Już nie trzeba szukać na liście urządzeń pozycji „nawilżacz powietrza”, a potem wykonywać po kolei kroków z przytrzymywaniem przycisków, czy resetowaniem urządzenia. Teraz aplikacja samodzielnie wyszuka dostępne urządzenie i rozpocznie proces łączenia. Należy jedynie pamiętać, aby łączyć się z siecią o częstotliwości 2,4 gHz.

Aplikacja Mobilna Klarta Humea Grande
Klarta Humea Grande w aplikacji SMART LIFE. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Aplikacja dostarcza pełne informacje o aktualnej wilgotności w otoczeniu nawilżacza, żywotności filtra, pozwala przełączać tryby pracy, włączyć lub wyłączyć timer oraz blokadę rodzicielską, a także regulować kolory podświetlenia ambientowego (nowość).

Niezmiennie najciekawszą opcją pozostaje ustawianie własnych reguł pracy.

Własne reguły pracy

Dodatkowo aplikacja pozwala na zautomatyzowanie pracy nawilżacza. Do aplikacji można dodać reguły pracy (instrukcje Jeśli / Wtedy). Przykładowe automatyzacje:

 • gdy wilgotność większa jest niż 50% wilgotności -> przełącz na 2 prędkość,
 • gdy wilgotność spadnie poniżej 40% -> przełącz na 4 prędkość,
 • ustaw pracę nawilżacza od 7.00 do 17.00 (np. na czas nieobecności w domu),
 • wysyłaj powiadomienia push-up, kiedy zabraknie wody w zbiorniku.

Łatwe uzupełnianie wody

Uzupełnianie wody Klarta Humea Grande

4-litrowy zbiornik na wodę możemy dość łatwo uzupełnić na 2 sposoby – zdejmując górną połowę lub korzystając z wlewu umieszczonego z boku urządzenia. To pierwsze rozwiązanie polecamy w przypadku całkowitej wymiany wody w zbiorniku. To drugie sprawdza się świetnie w przypadku doraźnych dolewek.

Filtr nawilżający i jego czyszczenie

Jedynym elementem wymiennym w urządzeniu jest filtr nawilżający, którego żywotność wynosi maksymalnie 4320 godzin, a więc 180 dni nieprzerwanej pracy nawilżacza.

Klarta Humea Grande otwarta filtr ewaporacyjny

Klarta Humea WiFi wraz z filtrem nawilżacza. Niebieski filtr 360⁰ jest w stanie absorbować naprawdę dużo wody i jest solidnie wykonany. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Filtr ewaporacyjny Klarta Humea Grande ma dość sporą powierzchnię. Jest przy tym wykonany dość solidnie. Polecamy korzystać z możliwości jego dwustronnego stosowania. Obracanie filtra „do góry dnem” zmniejsza nagromadzenie się kamienia. Ten, który zdążył się już zgromadzić na jednej ze stron, rozpuszcza się w wodzie przy następnych użyciach. Bardzo proste i sprytne rozwiązanie, które znajdziemy też w nawilżaczach powietrza Philips.

O potrzebie wymiany filtra mówi zarówno aplikacja mobilna, jak i też pojawiająca się na wyświetlaczu literka „F”.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Z racji większych rozmiarów, filtr ewaporacyjny do Klarta Humea Grande jest też niestety droższy i kosztuje 79 zł. Wciąż nie jest to dużo, niemniej 160 zł rocznie (zakładając ciągłe użytkowanie) może zniechęcać niektórych użytkowników.

Funkcja osuszania filtra – zaleta, ale trzeba uważać

Ważną funkcją Klarta Humea Grande jest funkcja osuszania filtra znana już z mniejszej wersji Humei. O co chodzi? To proste. W momencie braku wody, pojawia się informacja na wyświetlaczu o konieczności uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu, aby osuszyć filtr. Dzięki temu wysusza się filtr i nie tworzy się środowisko sprzyjające rozwoju bakterii i wirusów.

Klarta nie jest w tym przypadku wyjątkiem, gdyż rozwiązanie to wykorzystuje również np. Xiaomi (funkcja Air Dry). Niemniej jednak to bardzo przydatne udogodnienie, którego nie znajdziemy w wielu modelach. Kończąc pracę z mokrym filtrem i wodą na dnie, przyczyniają się one do namnażania się bakterii i psucia się wody.

Zalecamy jednak używać funkcji osuszania tylko, gdy jest to konieczne – np. gdy wyjeżdżamy na dłużej i zostawiamy działający nawilżacz. Należy bowiem pamiętać, że efektem ubocznym jest też osuszanie kamienia na filtrze. Lepszą praktyką jest wylanie końcówki wody (200-500 ml), w której zbiera się najwięcej kamienia i zanieczyszczeń i opłukanie filtra pod strumieniem wody skierowanym do wnętrza filtra. Oczyści to filtr z kurzu (nawilżacz bowiem w pewnym stopniu również oczyszcza powietrze),

Następnie wkładamy filtr do zbiornika obracając go. Obracanie filtra sprawi, że ilość kamienia na filtrze zmniejszy się. Ten, który się odłoży na górnej części zostanie częściowo rozpuszczony, a następnie usunięty wraz z wylaniem resztki wody. Stosując powyższe zalecenia, żywotność filtra w nawilżaczach będzie równa deklarowanej przez producenta (w tym przypadku 6 miesięcy). Jeżeli zaniedbamy właściwą pielęgnację filtra, jego żywotność może się niestety skrócić. Kamień zablokuje bowiem przenikalność wody w macie ewaporacyjnej.

Zaskakująco niskie zużycie prądu i cicha praca (za wyjątkiem ostatniej prędkości)

Zważywszy na dużą moc nawilżacza Klarta Humea Grande jego energooszczędny charakter jest sporym zaskoczeniem. Pomimo dwukrotnie większej wydajności, model ten zużywa podobną ilość prądu do zwykłej wersji Klarta Humea WiFi. Maksymalne zużycie prądu wg producenta to 11 W. W naszym teście poboru prądu było to nieco ponad 8 W. To jeden z niższych wyników na rynku, zdecydowanie warty podkreślenia.

Klarta Humea Grande test zużycia prądu

Pobór prądu we wszystkich prędkościach prezentuje się następująco:

 • 1 prędkość: 2,7 W
 • 2 prędkość: 3,9 W
 • 3 prędkość: 5,1 W
 • 4 prędkość: 8,1 W

Wyniki te są o tyle zaskakujące, gdyż są one niższe od wielu mniejszych i słabszych nawilżaczy.

Humea Grande może imponować również cichą pracą. Urządzenie jest wyraźnie słyszalne na najwyższym poziomie prędkości, gdzie generuje ok. 55 dB szumu. Pozostałe 3 prędkości są jednak ledwo słyszalne. Jest to komfortowe rozwiązanie.

Klarta Humea Grande pomiar głośności test

Pozostałe udogodnienia

W nawilżaczu powietrza Klarta Humea Grande znalazł się również timer, dzięki któremu można zaprogramować moment wyłączenia urządzenia. Atutem jest dla zatroskanych rodziców jest też z pewnością obecność blokady rodzicielskiej. Child Lock dostępny jest zarówno z poziomu panelu sterowania, jak i w aplikacji mobilnej.

Wygląd – 7 kolorów podświetlenia i 2 kolory urządzenia

Gff podświetlenie Humea Grande

Klarta Humea Grande zaskakuje mnogością kolorów, którymi możemy podświetlić ekran i wnętrze urządzenia. Do wyboru otrzymujemy aż 7 wariantów plus opcję płynnego przechodzenia kolorów. Niektóre z nich są dość stonowane i niezbyt rzucające się w oczy, inne bardziej (jak np. purpurowy albo niebieski). Wszystkie kolory natomiast utrzymane są w dość pastelowej tonacji i mają za zadanie wprowadzić przyjemny nastrój do wnętrza. Nam się podobają, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu mogą przypaść do gustu.

Klarta Humea Grande aplikacja Black White
Klarta Humea Grande White oraz Black wraz z wizualizacją ekranu aplikacji mobilnej. Materiały producenta Klarta.

Nowością Klarty są 2 kolory nawilżacza do wyboru – Klarta Humea Grande będzie oferowana w białym i czarnym wykończeniu. To dobry krok w stronę osób posiadających już ciemne meble.

Zmienił się tez nieco plastik, z którego wykonano obudowę nawilżacza. Choć jest on solidny, sprawia wrażenie mniej masywnego aniżeli zwykła wersja Humei Grande. Charakterystycznym elementem są pionowe przetłoczenia ciągnące się przez większą część obudowy. Klarta Humea Grande mierzy 24,2 cm x 24,2 x 38,8 cm i waży 1,96 kg.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Klarta Humea Grande

MarkaKlarta
ModelHumea Grande
Cena799 zł
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność650 ml/h
Maksymalna wydajność wg testówb.d.
Maksymalna powierzchnia
80
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Ilość prędkości4
Funkcje
 • moduł WiFi
 • osuszanie filtra
 • higrostat
 • timerpodświetlenie ambientowe
Głośność (dB)24-55 dB (do 55,5 dB w testach)
Moc (W)do 11 W (w testach 0,9-6,6 W)
Elementy wymienneFiltr nawilżający – 69 zł, wymiana co pół roku. Dwupak na cały rok – 129 zł
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Klarta Humea Grande?

Klarta Humea Grande kusi na start promocyjną ceną 799 zł. Zobaczymy, czy cena ta utrzyma się w przyszłości. Na razie, zestawiając ją z dość nieliczną konkurencją, oferta ta wygląda niezwykle korzystnie. Klarta Humea Grande jako jedyna w budżecie do 800 zł oferuje aż 650 ml/h wydajności nawilżania. Z reguły za tę kwotę kupimy nawilżacze o wydajności 300-350 ml/h, przeznaczone do mniejszych powierzchni (ok. 40-50 m2).

Dla porównania:

I to właśnie świetny stosunek ceny do wydajności, funkcjonalna aplikacja mobilna oraz regulowany w szerokim zakresie higrostat sprawiają, że Klarta Humea Grande jest nr 1 w naszym rankingu.

  Numer 1 w rankingu ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza

Cena Klarta Humea Grande

Nawilżacz powietrza Klarta Humea Grande kosztuje obecnie 799 zł.

Aktualną cenę Klarta Humea Grande sprawdzisz w sklepie Klarta.pl. Polecamy zakup nawilżacza z oficjalnej sieci dystrybucji, by otrzymać pełną obsługę serwisową.

Zobacz w sklepie >

Galeria zdjęć Klarta Humea Grande

[post_gallery]

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …

5 października 2023 · 7 minut czytania

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar. Czy warto kupić?

Stadler Form Oskar to atrakcyjny pod względem wyglądu nawilżacz ewaporacyjny. Producent rekomenduje ten model do pomieszczeń o powierzchni nawet 50 m². Czy sprzęt …