Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Dyson Pure Humidify+Cool PH01 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Nietuzinkowy design i wysoka jakość materiałów
 • Wi-fi wraz z funkcjonalną, rozbudowaną aplikacją mobilną Dyson Link, która zbiera wiele danych
 • Nawilżanie pomieszczeń
 • Funkcja swing
 • Timer z płynną regulacją czasu pracy

Wady

 • Wysoka cena urządzenia w porównaniu z wątpliwą wydajnością oczyszczania
 • Bardziej cyrkulator z funkcją oczyszczania, aniżeli oczyszczacz powietrza
 • Głośna praca w wyższych prędkościach
 • Wysokie ceny filtrów wymiennych

Dyson Pure Humidify+Cool to z pewnością jeden z bardziej intrygujących oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem. Brytyjski sprzęt zwraca uwagę nietuzinkowym designem i wygodną obsługą z poziomu telefonu. Dużym plusem będzie również funkcja nawilżania wraz z dużym 5-litrowym zbiornikiem na wodę.

Oprócz wyżej wymienionych zalet, urządzenie ma też sporo wad. Najważniejszą, niedopuszczalną dla nas jest bardzo niska wydajność oczyszczania w stosunku do bardzo wysokiej ceny. I choć Dyson zdaje się bronić mnogością funkcji, w praktyce jest to bardziej wielofunkcyjny cyrkulator aniżeli oczyszczacz powietrza. Tryb auto również pozostaje dość łagodny w obliczu rosnących stężeń pyłów zawieszonych.

Zwróciliśmy również uwagę na działanie czujników, w przypadku których mamy mieszane uczucia. Dużym pozytywnym zaskoczeniem okazało się być sprawne działanie czujnika NO2 (dwutlenku azotu). Gorzej wypadał natomiast czujnik LZO (słaba reakcja) oraz wilgotności (zawyżanie odczytów).

Oczyszczacz powietrza Dyson dostępny jest zarówno w sklepach internetowych, jak i elektromarketach. Jego cena wynosi obecnie ok. 3200 zł, a więc 1,5-2 razy więcej niż oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Philips, Panasonic czy Sharp. Więcej o urządzeniach 2w1 w artykule „Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 czy zestaw

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Dyson, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Dyson Pure Humidify+Cool (2023-03-17) – niedostępny

Dziękujemy ♥

Jak Dyson Pure Humidify Cool oczyszcza powietrze?

Filtr 3w1 Dyson Humidify + Cool

Zintegrowany filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify Cool. Na plus obecność delikatnej gumy, którą zwiększa szczelność filtrów, zapobiegając przed uciekaniem powietrza bokiem. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W modelu Pure Humidify+Cool znajdziemy 4 rodzaje filtrów. W środku bowiem znajdują się 2 zintegrowane filtry 3w1, na które składają się filtr HEPA, wstępny i węglowy. Jest też osobny filtr nawilżacza.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify Cool PH01:

 • Filtr wstępny – drobna, niewymienna siateczka, którą można oczyścić delikatnie wilgotną ściereczką (i poczekać aż wyschnie). Ma ona za zadanie zbierać włosy, sierść, kłęby kurzu i wszelkie większe zanieczyszczenia.
 • Filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%. W naszej obserwacji zauważyliśmy gęsto rozstawione lamelki, które zmniejszają moc ssącą urządzenia -> przyciągnie on mniej kurzu.
 • Filtr grafitowy (węglowy), który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy. Niestety węgiel aktywny występuje tu w formie nakrapianej, wtopionej w materiał, co sprawia że jest go mniej -> mniejsza żywotność i efektywność. 
 • Filtr ewaporacyjny z pasmami srebra – filtruje na bieżąco wodę z zawartych w niej zanieczyszczeń. Dodatkowe pasma srebra oraz niewielka lampa UV zapobiegają rozwojowi bakterii. Na minus trudny montaż, który wymaga przyzwyczajenia -> w codziennym użytkowaniu czyszczenie filtra może być irytujące.
Filtr nawilżacza w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify+Cool

Filtr nawilżacza w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify+Cool, materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Żywotność i wymiana filtrów:

Filtr Zintegrowany H13/węgiel aktywny – cena 299 zł, żywotność 12 mies, (sprawdź na Dyson.pl)

Tryb pracy i eksploatacja Dyson Pure Humidify Cool

Sterowanie tylko aplikacją i/lub pilotem

Oczyszczaczem powietrza Dyson możemy sterować za pomocą:

 • Aplikacji mobilnej Dyson Link (link do sklepu Google Play)
 • Asystentów głosowych Siri i Alexa (w naszym urządzeniu wyświetla się komunikat o niedostępności funkcji w tym regionie)
 • Pilota dołączonego do zestawu
Pilot do oczyszczaczy powietrza Dyson

Pilot do oczyszczaczy powietrza Dyson, materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Nie ma natomiast panelu sterowania jako takiego. Oczyszczacz posiada jedynie 2 przyciski – włącz/wyłącz oraz dezaktywacja komunikatu o błędzie. Jest to nieco denerwujące w codziennym użytkowaniu, gdyż nie możemy praktycznie nic zrobić, nie mając pod ręką pilota czy aplikacji.

Czytelny wyświetlacz z dużą ilością informacji

Okrągły wyświetlacz umieszczony jest w centralnej części oczyszczacza. Dużym plusem jest prezentowanie przez niego kompleksowych informacji, m.in. poziomu PM2,5, PM10, wilgotności, stężenia NO2, LZO, żywotności filtrów, ilości wody w zbiorniku czy wykresu z indeksem AQI (Air Quality Index).

Minusem natomiast fakt, że informacje wyświetlane na ekranie możemy zmienić tylko za pośrednictwem pilota – wyświetlacz nie reaguje na zmiany w aplikacji mobilnej. Przy dużym zanieczyszczeniu (np. gdy poziom PM2,5 przekracza 75 µg/m³), oczyszczacz sam przełączy ekran na aktualnie przekroczone parametry.

Czujniki i wskaźniki – czyli jak Dyson interpretuje stan powietrza

Oczyszczanie powietrze w urządzeniu Dyson Pure Humidify+Cool odbywa się w oparciu o 4 rodzaje czujników. Na ich podstawie oczyszczacz reguluje pracę trybu automatycznego. Są to:

 1. Czujnik pyłów
 2. Czujnik zapachów
 3. Czujnik temperatury
 4. Czujnik wilgotności

Z naszych obserwacji: Czujnik pyłów i czujnik wilgotności potrafią mieć zawyżone odczyty. Pierwszy z nich może pokazywać zafałszowany obraz zanieczyszczeń podczas nawilzania, gdy cząsteczki wody) „oszukują” czujnik (piszemy o tym poniżej).

Czujnik wilgotności zaś zawyża odczyty (o ok. 5-10%) w porównaniu do zewnętrznych higrometrów Uni-t UT333 -> Gdy podczas testu osuszania w pomieszczeniu mieliśmy ok. 74-75% wilgotności (potwierdzone czujnikami 3 urządzeń), Dyson wskazywał ok. 82%.

Mieszane uczucia budzi czujnik zapachów. Podczas naszego testu Dyson słabo reagował na wzrost stężenia lotnych związków organicznych (TVOC). Urządzenie nie wykrywało obecności etanolu w powietrzu, podczas gdy zewnętrzne sensory alarmowały o wielokrotnym przekroczeniu norm. Pozytywnie zaskoczył zaś czujnik NO2 (dwutlenek azotu).

Dyson Humidify+Cool czujnik NO2 recenzja Ranking Oczyszczaczy

Test Dysona przeprowadzaliśmy w dzień, gdy na dworze stężenie NObyło podwyższone. Po otwarciu okien, oczyszczacz wskazał wzrost stężenia dwutlenku azotu w pomieszczeniu testowym, przy jednoczesnym stałym poziomie pyłów. Jest to niewątpliwie atut Dysona, który dobrze rozróżnia poszczególne rodzaje zanieczyszczeń. Niektóre oczyszczacze, np. Samsung wskazują nienaturalny wzrost liczby cząstek stałych przy pojawieniu się lotnych związków.

Nie mamy natomiast żadnych zastrzeżeń co do czujnika temperatury.

Pobłażliwy tryb auto

Wyjaśnienie interpretacji poziomów zanieczyszczeń Dyson Link aplikacja

Bolączka wielu oczyszczaczy powietrza, w tym również urządzeń Dyson. Urządzenie zbyt łagodnie podchodzi do oceny stężeń cząstek stałych uznając za dobre powietrze, które przekracza normy UE czy WHO. Wpływa to na opieszałe działanie trybu automatycznego, który przyśpiesza dopiero w obliczu naprawdę dużego zanieczyszczenia.

Szacowana wydajność oczyszczania – producent nie podaje CADRu

Niestety producent nie udostępnia informacji o wydajności (współczynniku CADR) swoich urządzeń, kwestionując miarodajność takich badań. Zamiast tego otrzymujemy informację o przepływie powietrza (w l/s), który to zawsze w przypadku urządzeń cyrkulujących powietrze jest bardzo duży.

Dlatego też postanowiliśmy sami spróbować oszacować CADR dla Dysona Pure Humidify+Cool PH01Szacunkowa wartość CADR z naszych testów to ok. 170-180 m³/h.

Dyson Pure Humidify+Cool – test w naszym labie
Z powodu braku oficjalnych informacji ze strony producenta Dyson, postanowiliśmy sami oszacować współczynnik CADR sprzętu, wykorzystując do tego nasz test efektywności oczyszczania. Metodologia jak zawsze ta sama: zadymialiśmy pomieszczenie za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5. Warunki dla każdego oczyszczacza są niezmienne.
Następnie liczyliśmy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³ PM2,5. Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Następnie porównaliśmy średnią uzyskaną przez Dysona Pure Humidify+Cool z wynikami innych oczyszczaczy.  Średnią dla 3 testów Dyson Pure Humidify+Cool jest wynik 27,9 min (ok. 27 min 56 sek). W trybie automatycznym urządzenie uzyskało zaś wynik 48,3 min (ok. 48 min 13 sek).
 
Test oczyszczania powietrza Dyson Pure Humidify+Cool Porównując czasy Dysona z tymi, jakie osiągnęły u nas inne oczyszczacze, mogliśmy oszacować wartość CADR.Dyson Pure Humidify+Cool test oczyszczania powietrza współczynnik CADR Zdaniem eksperta
Test oczyszczacza Dyson Pure Humidify+Cool pokazał, że urządzenie jest w dużej mierze cyrkulatorem powietrza. Jego duży przepływ powietrza wynika bardziej z cyrkulacji, a nie oczyszczania powietrza. Zważywszy na niską wydajność, zaskakująco dobrze wypada tryb automatyczny, który widać, że działa w Dysonie całkiem sprawnie. Oczyszczacz bierze pod uwagę nie tylko poziom cząstek PM2,5, ale też LZO czy NO2.W kwestii filtracji powietrza, a więc głównej roli oczyszczacza, Dyson wypada dość słabo. Sprawdzi się na powierzchni ok. 22 m². Inne oczyszczacze powietrza 2w1, np. Philips AC3829/10 czy Panasonic F-VXR70G oferują lepszą wydajność w niższej cenie – ok. 2100 zł.

Nawilżanie powietrza Dyson Pure Humidify Cool

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Dysona posiada duży, 5-litrowy zbiornik na wodę. Producent szacuje maksymalny czas nawilżania na aż 36 godzin.

Dyson Humidify+Cool zbiornik na wodę

5-litrowy zbiornik na wodę w oczyszczaczu powietrza Dyson Humidify+Cool, materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podoba nam się też sam projekt zbiornika, który jest płaski, przezroczysty, wygodny w użyciu i wyposażony w kółeczko, które pomaga wsuwać i wysuwać pojemnik z urządzenia. Zbiornik otwierany i zamykany jest za pomocą zatrzasków, a dzięki poziomej konstrukcji, możemy go łatwo wstawić pod kran.

Dzięki technologii „Deep Clean Cycle” urządzenie automatycznie usuwa bakterie i osad z kamienia. Funkcję tę uruchamia się jednym kliknięciem, a urządzenie przeprowadza użytkownika przez cały proces.

Nawilżanie powietrza, a wzrost poziomu zanieczyszczeń?

Niektórzy użytkownicy Dysona zwracają uwagę na gwałtowny wzrost poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu podczas korzystania z nawilżacza. To dość częsty błąd konstrukcyjny, z którym zmagają się producenci. Jak wskazują internauci, rozwiązaniem jest korzystanie z wody destylowanej lub dobrze przefiltrowanej (podczas naszych testów używaliśmy dzbanków Brita), co wskazuje na problemy z filtrem nawilżającym. W naszej opinii jest on za mały w stosunku do pojemności zbiornika.

Lampa UV-C – pomocna, choć spokojnie można się bez niej obejść

Niestety nie najlepiej wypada też lampa UV. Filtr nawilżający umieszczony jest bowiem w swego rodzaju „tubie”, gdzie poddawany jest bakteriobójczemu działaniu niewielkiej lampy UV. Rozwiązanie to jednak nie jest w stanie oczyścić powietrza. Wilgotny strumień przechodzący przez filtr ma z nim styczność przez zaledwie kilka sekund. To stanowczo za mało, żeby lampa zdążyła zneutralizować szkodliwe substancje.

Z drugiej strony lampa może pomóc dezynfekować elementy stałe konstrukcji – zbiornik na wodę i filtr. Choć te, zgodnie z zasadami prawidłowej eksploatacji, powinniśmy regularnie płukać i czyścić, np. roztworem z kwaskiem cytrynowym.

Przepływ powietrza i oscylacja

Dyson zastosował w swoim urządzeniu tzw. Efekt Coandy, który multiplikuje strumień wypuszczanego powietrza. Oczyszczacz może też rozprowadzać powietrze na kilka różnych sposobów. Możemy wybrać kierunek przepływu powietrza: tył-przód lub przód-tył, jak również stopień oscylacji: brak obrotu, 45˚, 90˚ lub tryb bryzy (powietrze rozproszone). Przekłada się to jednak głównie na cyrkulację pomieszczeń. W mniejszym stopniu wpływa zaś na efektywność oczyszczania.

Dyson Humidify+Cool oscylacja recenzja ranking oczyszczaczy

Kultura pracy

Dyson Humidify+Cool można pochwalić za cichą i dość energooszczędną pracą. Urządzenie w żaden sposób nie powinno nas rozpraszać podczas codziennych obowiązków. Nawet w najwyższej prędkości brytyjski oczyszczacz pracuje w miarę cicho (bardziej irytujący może być sam strumień powietrza, który jest naprawdę mocny).

Dyson Pure Humidify+Cool pomiary głośności recenzja Ranking Oczyszczaczy

Aplikacja mobilna Dyson Link

Aplikacja Dyson Link jest kompleksowym źródłem informacji o jakości powietrza w domu i poza nim, temperaturze, wilgotności oraz czasie pozostałym do końca okresu eksploatacji filtra. W urządzeniu znajdziemy również 10 prędkości pracy. Mogą być one zmieniane wygodnie za pośrednictwem pilota, w aplikacji lub też na samym urządzeniu.

Aplikacja mobilna Dyson Link recenzja

Podczas naszych testów zaobserwowaliśmy następujące plusy i minusy Dyson Link:

Zalety

 • Intuicyjna obsługa
 • Zbieranie informacji o wielu parametrach dot. jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz
 • Rozbudowane statystyki umożliwiające śledzenie zmian jakości powietrza w czasie
 • Dokładne instrukcje i wyjaśnienia dotyczące m.in. poszczególnych parametrów oceny jakości powietrza, czyszczenia i wymiany filtra, napełniania i czyszczenia zbiornika na wodę
 • Możliwość ustawienia powiadomień

Wady

 • Brak możliwości automatyzacji. Reguły pracy tworzymy jednocześnie w odniesieniu do czasu, a nie poziomu zanieczyszczeń – jak np. w Xiaomi
 • Wyjaśnienie jak oczyszczacz Dyson interpretuje zanieczyszczenia pyłowe pokazuje łagodny stosunek w tej kwestii

Wygląd Dyson Pure Humidify+Cool

Dyson Pure Humidify+Cool z przodu

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify+Cool, materiały własne

Design urządzeń Dyson zawsze przykuwa uwagę. Zaprojektowane innowacyjne, są minimalistyczne i bardzo nowoczesne. Chromowane wykończenie nadaje szyku i elegancji.

Podobnie jak pozostałe oczyszczacze Dyson, model Pure Humidify+Cool składa się z 2 części. Dolna podstawa jest stała, natomiast górna obręcz jest obrotowa i może być regulowana w zakresie 350°. Zanieczyszczone powietrze zasysane jest przez podstawę urządzenia i wypuszczane z powrotem przez otwory w obręczy.

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify+Cool z boku

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Dyson nie należy niestety do najmniejszych. Pure Humidify+Cool mierzy 31,2 cm x 91,5 cm i waży 8,29 kg

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Pure Humidify+Cool (Dyson Pure Humidify+Cool PH01)

MarkaDyson
ModelPure Humidify+Cool
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]ok. 180 (na podstawie własnych testów)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*22,5
Zalecana maks. kubatura [m³]56,25
Głośność [dB]46
Pobór mocy [W]40
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]8,29
Certyfikatyb.d
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Pure Humidify+Cool to jeden z droższych oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku. Urządzenie oferuje sporo ciekawych funkcji, ale zawodzi w swej podstawowej roli – filtracji powietrza. Niska jest przede wszystkim wydajność oczyszczania, która sprawia, że urządzenie sprawdzi się jedynie na małych powierzchniach.

Dodatkowo, producent nie podaje danych odnośnie CADRu do wiadomości publicznej. Dlatego też sami wykonaliśmy testy oczyszczania powietrza, na podstawie których oszacowaliśmy wydajność na poziomie 170-180 m³/h.

Oczywiście na plus można zaliczyć obecność czujnika gazów, wygodną aplikację mobilną czy wykorzystywanie Efektu Coandy. Wszystko to jednak nie usprawiedliwia wysokiej ceny urządzenia w stosunku do niskiej wydajności i pobłażliwego trybu automatycznego.

Galeria zdjęć DYSON Pure Humidify+Cool

Recenzje oczyszczaczy powierza Dyson

DYSON Pure Cool Me™ (biurkowy) – przeznaczony do maks. metrażu 9 m2 , Cena 1299 zł

DYSON Pure Cool TP02™ – powierzchnia maksymalna 15 m2, Cena: 1699 zł

DYSON Pure Cool TP04 ™ –  metraż 25 m2Cena: 2399 zł

Dyson Pure Hot+Cool HP04™ (model z funkcją ogrzewania) – metraż 25 m2Cena: 2499 zł

Dyson Pure Humidify+Cool™ (z nawilżaczem powietrza) – (recenzowany) metraż brak danych, Cena: 3199 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …