Cichy klimatyzator przenośny – ranking 2024

Każdy klimatyzator przenośny jest głośny. Powodem tego hałas generowany przez sprężarkę i wentylator.Jeśli zależy Ci na cichej pracy, wybierz sprzęt, …

Każdy klimatyzator przenośny jest głośny. Powodem tego hałas generowany przez sprężarkę i wentylator.Jeśli zależy Ci na cichej pracy, wybierz sprzęt, który może pracować na zewnątrz, czyli klimatyzatory na balkon i taras. W tych modelach dźwięk sprężarki jest tłumiony przez ścianę i szyby.

Klimatyzator ustawiony we wnętrzu generuje hałas na poziomie od 50 do 75 dB, czyli tyle, co odkurzacz. Znacznie lepiej wypada tu klimatyzator split. Może on generować hałas na poziomie nawet 16 dB, co odpowiada głośności szumiących liści.

Cichy klimatyzator przenośny — ranking 2024

Poznaj nasz ranking klimatyzatorów przenośnych. Jako że różnica w głośności poszczególnych modeli nie jest znacząco odczuwalna, wzięliśmy pod uwagę także inne wskaźniki, takie jak efektywność pracy, opłacalność i możliwości.

[table id=41 /]

1. Fersk Vind 2 – do 64 dB

klimatyzator-przenosny-fersk-vind-2-wifi-hepa-bialy-srebrny-1

Cena: 2299 zł (2799 zł)

✅ urządzenie 5w1
✅ Max do: 35 m²
✅ Dwie wersje kolorystyczne

Filtr HEPA
Uszczelka na okno gratis
Wi-Fi

Fersk Vind 2 to klimatyzator, którego głośność mieści się w normie. Dzięki zaawansowanemu trybowi automatycznemu to urządzenie obniży obroty, dzięki czemu może obniżyć głośność i dopasować moc chłodzenia do aktualnych warunków pogodowych. Zdecydowanie polecamy ten klimatyzator.

2. Electrolux EXP34U339CW – do 64 dB

Klimatyzator-ELECTROLUX-EXP26U339CW

Cena: 2499 zł

✅ urządzenie 3w1
✅ Max do: 34
✅Wi-Fi

Klimatyzator Electrolux EXP34U339CW to model o standardowym poziomie głośności. Wynika on głównie z wysokiej mocy chłodzenia. Największą zaletą tego klimatyzatora jest wysoka efektywność. Warto dodać, że ten model klimatyzatora nie posiada funkcji ogrzewania powietrza ani uszczelki okiennej w zestawie.

Oferta Ceneo

3. Fersk Lite – do 65 dB

Klimatyzator pokojowy Fersk Lite

Cena: 1599 zł

✅ Urządzenie 4w1
✅ Max do: 26 m²
✅Wi-Fi
Filtr HEPA
Uszczelka na okno gratis

Fersk Lite to klimatyzator o standardowym poziomie głośności. Hałas, który emituje, można ograniczyć za pomocą włączenia trybu uśpienia. W sterowaniu klimatyzacją pomaga aplikacja mobilna Smart Life – Smart Living. Pozwala ona na łatwą automatyzację i wygodne tworzenie harmonogramów pracy.

4. Electrolux EXP26U339CW – do 64 dB

Klimatyzator-ELECTROLUX-EXP26U339CW

Cena: 2099 zł

✅ urządzenie 3w1
✅ Max do: 26 m²

Oferta Ceneo

Klimatyzator Electrolux EXP26U339CW jest dostępny pod nazwą Comfort 600 BTU 900. W tym egzemplarzu głośność stoi na stosunkowo wysokim poziomie, biorąc pod uwagę moc chłodzenia. Wydajność tego modelu to jedynie 2,6 kW. Na szczęście można tu włączyć tryb uśpienia. Klimatyzator zaopatrzono w Wi-Fi oraz moduł Bluetooth co ułatwia sterowanie.

5. Fral SuperCool FSC14.2 – do 60 dB

Klimatyzator powietrza Fral SuperCool FSC14 z podłączoną rurą, widoczny pod kątem 45 st.

Cena: 2990 zł 

✅ urządzenie 4w1
✅ Max do: 40 m²
Praca na balkonie
Wi-Fi
Dwie wersje kolorystyczne

Oferta Ceneo

6. Welltec ACH1212 – do 47 dB(A)

Klimatyzator Welltec ACH1212, widok pod kątem 45 stopni

Cena: 3490 zł

✅Urządzenie 4w1
✅ Max do: 35 m²
✅Praca na balkonie
✅ Uszczelka okienna gratis
Wi-Fi

Sharp-UL-C12EA-W

Cena: 2299 zł

✅ Moc chłodnicza: 3,5 kW
✅ Max do: 35 m²

Klimatyzator przenośny Sharp UL-C12EA-W jest stosunkowo głośny, ale wynika to z jego wysokiej mocy. Wśród trybów pracy do wyboru mamy chłodzenie, nawiew i osuszanie powietrza. Podobnie jak w innych klimatyzatorach poza sprężarką duży hałas emituje tu wentylator, który odpowiada za rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu. Ten klimatyzator został wyposażony w podstawowe funkcje takie jak Timer i blokada panelu sterowania. Trzeba przyznać, że w tej pójce cenowej znajdziemy klimatyzator cichszy i mocniejszy.

8. Blaupunkt Arrifana 1414L – do 65 dB

Blaupunkt Arrifana 1414L klimatyzator przenośny widok z przodu i z boku

Cena: 2599 zł

✅ Urządzenie 4w1
✅ Max do: 40 m²
✅Praca na balkonie

✅ Urządzenie 4w1
✅ Max do: 26 m²

Electrolux EXP26U339 HW zalicza się do energooszczędnych modeli. Działa on jako urządzenie 4 w 1, czyli klimatyzacja, cyrkulator, osuszacz i źródło ogrzewania.
Ten model jest zaopatrzony w funkcję Swing, Timer i tryb Auto. Również w tym modelu głośność mieści się w standardzie i wynosi 64 dB. Ze względu na niską moc ten klimatyzator jest przeznaczony do mniejszych pomieszczeń.

10. Sharp UL-C10EA-W – do 65 dB

Sharp-UL-C12EA-W

11. Welltec ACH1414 – do 51 dB

Bok i przód klimatyzatora Welltec ACH1212

Cena: 3950 zł

✅ Urządzenie 4w1
✅ Max do: 40 m²
✅Uszczelka na okno gratis
✅Wi-Fi
Filtr węglowy

Welltec ACH1414 to kolejny klimatyzator dostosowany do pracy na zewnątrz. Mozna go wystawić na balkon, co ogranicza poziom generowanego hałasu. Urządzenie ustawione wewnątrz generuje dźwięk na poziomie do 51 dB. Do zestawu razem z klimatyzatorem dodano uszczelkę okienną i filtr węglowy, który oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej, co optymalizuje działanie sprzętu.

12. Klarstein Kraftwerk Smart 12K – 65 dB

Klarstein kraftwerk Smart 12K - ranking

Cena: 2001 zł

✅ Urządzenie 3w1
✅ 4 kolory do wyboru
✅ Max do: 34 m²
Tryb auto

Klimatyzator Klarstein Kraftwerk jest dopasowany do większych pomieszczeń do 34 m². Jego moc chłodzenia to 3,4 kW. Mimo niewielkiej obudowy, ten klimatyzator generuje duży poziom hałasu, sięgający 65 dB. Urządzenie może działać w trzech trybach pracy – chłodzenia, cyrkulacji i osuszania powietrza. Zaletą tego modelu jest sterowanie za pomocą Wi-Fi oraz pilota. W wyposażeniu znajdziemy także uszczelkę okienną.

13. Sharp UL-C09EA-W – do 64 dB

Przód klimatyzatora przenośnego Sharp UL-C09EA-W.

Cena: 1799 zł

✅ Urządzenie 3w1
✅ Max do: 26 m²
Tryb auto

Przenośny klimatyzator Welltec ACH0909, widok pod kątem 45 stopni

Cena: 2950 zł

✅ Urządzenie 3w1
✅ Max do: 26 m²
✅Praca na balkonie

✅Uszczelka na okno gratis
Filtr węglowy
✅ Wi-Fi

Klimatyzator Welltec ACH909 to kolejny z klimatyzatorów, które można ustawić na zewnątrz. Jest on dostosowany do pracy na balkonie, co ma wpływ na znaczne obniżenie jego poziomu głośności. W tym modelu  hałas to 48 dB. Na uwagę zasługuje tu wysoki przepływ powietrza na poziomie 400 m³/h. Dzięki wydajności na poziomie 2,6 kW może on schłodzić pomieszczenie o wielkości do 26 m². Warto dodać, że do zestawu dodano tu filtr węglowy, który pomaga w usuwaniu szkodliwych zapachów.

15. Electrolux EXP26U338CW – do 64 dB

electrolux exp26u338cw widok z przodu i boku

Cena: 1699 zł

✅ Urządzenie 3w1
✅ Max do: 26 m²

Electrolux EXP26U338CW to urządzenie, które zostało wyposażone w funkcje chłodzenie, osuszania i cyrkulacji. Jego moc chłodzenia to 2,6 kW. Jego głośność to 64 dB, co jest standardem w klimatyzacji mobilnej. Niestety niska moc sprawia, że ten klimatyzator będzie pracował dłużej, a przy tym dłużej hałasował. Niestety pakiet funkcji dodatkowych jest tu ograniczony do niezbędnego minimum.

Jak głośny jest klimatyzator przenośny?

Przenośny klimatyzator generuje hałas na poziomie od 50 do 75 dB. Dla porównania natężenie dźwięku w domu lub w biurze do 40 dB, a zwykła rozmowa to około 50 dB.

Głośność pracy klimatyzatora ustawionego w domu możemy porównać do pracy odkurzacza. . Jest to natężenie dźwięku, które na dłuższą metę może być uciążliwe.

Poziom hałasu ogólnie - porównanie

Najcichszy klimatyzator przenośny, czyli klimatyzator na balkon

Najcichszy klimatyzator przenośny to klimatyzator przeznaczony do pracy na zewnątrz. W tym wariancie rura wyrzutowa znajduje się na zewnątrz i jest podłączona do drzwi balkonowych lub okna za pomocą uszczelki okiennej.

Takie ustawienie pozwala ograniczyć hałas, bo podobnie jak w klimatyzatorze split, wszystkie głośne podzespoły znajdują się na zewnątrz.

Poza obniżonym poziomem głośności, klimatyzator na balkonie pozwoli Ci pozbyć się podciśnienia i stworzyć nadciśnienie. Dzięki temu efektywność pracy będzie wyższa, bo ciepłe powietrze nie będzie trafiało z powrotem do wnętrza.

Modele dostosowane do pracy na zewnątrz znajdziesz w naszym rankingu. Polecamy klimatyzator Fral Super Cool FSC 14.2 i Welltec ACH1212

Klimatyzator na balkon - Fral SuperCool FSC 14.2

Klimatyzator na balkon – Fral SuperCool FSC 14.2

Moc akustyczna a ciśnienie akustyczne — jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Producenci często podają głośność jako moc akustyczną lub ciśnienie akustyczne. Tak naprawdę te dwa parametry opisujące głośność dźwięku emitowanego przez urządzenie.

Moc akustyczna

Moc akustyczna określa całkowitą moc dźwięku emitowaną przez źródło dźwięku, niezależnie od odległości i warunków otoczenia. 

Jest to obiektywna miara głośności urządzenia i umożliwia porównywanie różnych modeli między sobą. Moc akustyczna jest wyrażana w watach (W) lub decybelach (dB) względem ustalonej mocy referencyjnej.

Ciśnienie akustyczne

Ciśnienie akustyczne to zmiana ciśnienia powietrza wywołana przez falę dźwiękową, mierzona w określonej odległości od źródła dźwięku. 

Zależy ono od mocy akustycznej źródła, odległości od niego oraz warunków otoczenia (np. pochłaniania dźwięku przez ściany). Ciśnienie akustyczne jest wyrażane w Pascalach (Pa) lub decybelach (dB) i lepiej odzwierciedla subiektywne odczucie głośności przez człowieka.

Jednostki dB a dB(A) – jaka jest między nimi różnica

Jednostka dB oznacza znane powszechnie decybele. Z kolei jednostka db(A) oznacza poziom dźwięku zmierzony z zastosowaniem korekcji częstotliwościowej A, która odzwierciedla charakterystykę ludzkiego słuchu.

Taki pomiar wprowadzono w celu wykazania bardziej realistycznych wyników badań. Korekcja A wprowadza tłumienie niskich częstotliwości poniżej 1 kHz oraz wysokich powyżej 6 kHz, gdyż ludzkie ucho jest mniej czułe na te zakresy.

Niski poziom hałasu, czyli o klimatyzatorach split

Cichcy klimatyzator przenośny to klimatyzator wystawiony na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa klimatyzacja typu split, w której głośna jednostka zewnętrza znajduje się poza pomieszczeniem.

Należy ona do najcichszych i najwydajniejszych systemów chłodzenia. Niestety jest ona także droższa, a na jej montaż w bloku wymagane jest uzyskanie pozwolenia od zarządcy nieruchomości.

Klimatyzatory split są ciche dzięki wykorzystaniu technologii inwerterowej. Umożliwia ona cichszą, wydajniejszą i bardziej energooszczędną pracę jednostki wewnętrznej. 

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora split

Normy hałasu dla klimatyzacji split w bloku

Mimo że klimatyzacja stacjonarna jest cichsza w pomieszczeniu, to generuje ona hałas na zewnątrz. Normy dotyczące hałasu w przypadku klimatyzatora split są regulowane przez Ministerstwo Środowiska.

Według przyjętych norm, hałas klimatyzacji w bloku nie powinien przekraczyć 50 dB w ciągu dnia i 45 dB w ciągu nocy.

Cichy klimatyzator przenośny bez rury — dlaczego nie warto go kupić

Klimatyzator przenośny bez rury nie działa. Producenci często określają tak klimator (klimatyzer ewaporacyjny). Jest to urządzenie, które przypomina klimatyzator, ale jego działanie bardziej przypomina domowy wiatrak. 

Wprawdzie klimator jest cichy ze względu na brak sprężarki, ale wykazuje on zerową skuteczność chłodzenia. Do skutecznego obniżenia temperatury potrzebna jest rura wyrzutowa, która pomoże usunąć nadmiar ciepłego powietrza poza pomieszczenie.

Zdecydowani odradzamy zakupu klimatyzatora przenośnego bez rury. Za atrakcyjną ceną kryje się sprzęt, który zawodzi podczas upałów.

Wiatrak w klimatyzerze ewaporacyjnym

Cichy klimatyzator do mieszkania — podsumowanie

Klimatyzatory przenośne są hałaśliwe bez względu na model. Ich głośność to zakres od 50 do 70 dB, co może na dłuższą metę okazać się uciążliwe. 

Jeśli zależy Ci niskim hałasie, wybierz cichy klimatyzator przenośny na balkon. W tym rozwiązaniu dźwięki generowane przez urządzenie są tłumione przez naturalną barierę w postaci ściany i okien. Dlatego nie odczujesz działania tego urządzenia.

Najniższą głośność wykazują klimatyzatory split, które dzięki technologii inwerterowej są cichsze i bardziej efektywne. Niestety są one także droższe i wymagają uzyskania zgody na montaż jednostki zewnętrznej w mieszkaniu w bloku.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]