Oczyszczacze powietrza Daikin – HEPA czy elektrostatyczne? Które wybrać?

Pawel
Pawel
12 minut czytania
Oczyszczacze powietrza Daikin ranking

Daikin to znany japoński producent urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, obecny na polskim rynku już od wielu lat. W swojej ofercie firma ma też 8 oczyszczaczy powietrza, z których część wykorzystuje najbardziej popularne, mechaniczne filtry powietrza – HEPA, a część dość enigmatyczną dla wielu elektrostatyczność. Który rodzaj filtra wybrać? I jaki model oczyszczaczy powietrza Daikin jest najbardziej opłacalne?

Oczyszczacze powietrza Daikin – Zalety i Wady

[vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

[vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

ZALETY
  • Ciekawa technologia Flash Streamer (generator plazmowy przyczyniający się do utleniania bakterii, wirusów, pyłków i zarodników pleśni na filtrze)
  • Długa żywotność filtrów
  • Czujniki Triple Detection, wychwytujące kurz, PM2,5 oraz LZO
  • Energooszczędny charakter – naprawdę niskie zużycie prądu
  • Obecność w ofercie oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

[/vc_column_text][/vc_column_inner]

[vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

[vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

WADY
  • Dość wysoka cena w stosunku do wydajności
  • Wi-Fi obecne tylko w 2 modelach

[/vc_column_text][/vc_column_inner]


Oczyszczacze powietrza Daikin – nasza opinia

Oczyszczacze powietrza Daikin co wybrać?

Mamy mieszane uczucia odnośnie oczyszczaczy powietrza Daikin. Z jednej strony wszystkie obecnie sprzedawane modele posiadają standardowo filtr HEPA (z włóknami naładowanymi elektrycznością statyczną, co jest dodatkowym plusem).

Z drugiej wciąż gdzieniegdzie można spotkać oferty urządzeń wyposażonych jedynie w filtr elektrostatyczny. Choć rozwiązanie to jest ciekawe, gwarantuje niższą skuteczność filtracji w porównaniu z tradycyjnym filtrem HEPA. Skutkiem ubocznym jest również niekiedy wytwarzany w nadmiarze ozon.

Dlatego samodzielny filtr elektrostatyczny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Połączenie tych technologii, które ma miejsce np. w modelach: Daikin MC30YV, Daikin MCK55 czy Daikin MCK70YV jest naszym zdaniem optymalnym wyborem.

Obecność lampy elektronowej Flash Streamer również jest dla nas istotną zaletą. Lampa ta uwalniając naładowane przeciwnie elektrony, doprowadza do ich zderzania, a następnie rozpadu i połączenia się z atomami tlenu i azotu w powietrzu. W ten sposób tworzone są bardzo reaktywne wolne rodniki, które utleniają zanieczyszczenia w formie stałej, jak i gazowej.

Minusem oczyszczaczy powietrza Daikin jest ich stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza w zestawieniu z mocno przeciętną wydajnością oczyszczania (CADR). Sytuację ratuję nieco fakt, iż niektóre z nich posiadają również nawilżacz ewaporacyjny.Zobacz, jak oczyszczacze powietrza Daikin wypadają na tle rynkowej konkurencji

Który oczyszczacz powietrza Daikin wybrać?

Obecnie w sprzedaży znajduje się 8 oczyszczaczy powietrza Daikin, w tym jeden model Daikin MCK70 oferowanych w dwóch kolorach. Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę szczególnie na modele z nawilżaczem.

Rynek modeli 2w1 jest wciąż dość niewielki, a oczyszczacze takie jak:

Daikin MCK55W – CADR: 330 m³/h, wydajność nawilżania: 500 ml/h, cena: 1899 zł

Daikin MCK70YV – CADR: 420 m3/h, wydajność nawilżania: 500 ml/h, cena: 2399 zł

Mogą stanowić ciekawą alternatywę dla popularniejszych oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Sharp czy Philips.

Osoby szukające alternatywy dla oczyszczaczy wyposażonych w tradycyjny system filtrów, mogą jeszcze zainteresować się modelem Daikin MC30YV. Jest to najtańszy oferowany obecnie oczyszczacz powietrza Daikin, choć cena ponad 1200 zł za oczyszczacz o wydajności rzędu 180 m3/h nie jest specjalnie atrakcyjna.

Daikin MC30YV – ciekawy, choć drogi oczyszczacz powietrza do sypialni bez czujników i trybu auto

Daikin MC30VY przód ranking
Oczyszczacz powietrza Daikin MC30VY z przodu. Materiały producenta Daikin

Daikin MC30YV to najmniejszy oczyszczacz Daikin na polskim rynku, przeznaczony do pomieszczeń o wielkości max. 23,5 m2. CADR urządzenia wynosi bowiem 180 m3/h. Oczyszczacz wyposażony jest w filtr wstępny, elektrostatyczny filtr HEPA H13, filtr węglowy, technologię Flash Streamer (lampa elektronowa) oraz jonizator plazmowy.

Wytwarzając pole elektrostatyczne lampa Flash Streamer jest w stanie zneutralizować zanieczyszczenia zgromadzone na filtrze HEPA, co prowadzi do wolniejszej degradacji filtra i w konsekwencji może on starczyć na dłużej. To dobra wiadomość, gdyż cena filtra, jak i samego oczyszczacza Daikin są wysokie.

Jako wadę musimy tez uznać brak czujników jakości powietrza i trybu auto.

Marka i modelDaikin MC30YV
Wydajność180 m³/h
Maks. powierzchnia pracy23,5 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny
Cena i żywotność filtrówTen sam co w modelach MC55W i MCK55W. Filtr HEPA (nie ma potrzeby wymiany filtra węglowego) – 499 zł, 36 mies.
Czujniki jakości powietrzabrak
Dodatkowe funkcjeJonizator plazmowy
Zużycie prądu8-25 W
Głośność pracy19-37 dB
Wymiary45 x 27 x 27 cm
Cena1219 zł (Ceneo.pl)

Daikin MC55W – średniej klasy oczyszczacz do około 40 m2 (bez nawilżacza)

Oczyszczacz powietrza Daikin MC55W z przodu
Oczyszczacz powietrza Daikin MC55W z przodu. Materiały producenta Daikin

Średniej półki oczyszczacz przeznaczony do 41 m2. Daikin MC55W to konkurent dla takich urządzeń, jak Klarta Forste 4, Winix Zero czy Samsung AX32. Japoński sprzęt jest jednak od nich sporo droższy. Na plus możemy natomiast wyróżnić obecność ciekawego wielofunkcyjnego czujnika Triple Detection, łączącego wykrywanie kurzu, pyłów PM2.5 i zapachów.

Warto pochwalić 3 tryby pracy automatycznej: Auto, Econo (ekonomiczny), Pollen (pyłki/alergeny), choć prawdę mówiąc nie widzimy większej różnicy między działaniem trybu Auto, a Pollen.

Marka i modelDaikin MC55W
Wydajność330 m³/h
Maks. powierzchnia pracy41,25 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny
Cena i żywotność filtrówTen sam, co w modelu MC30YV i MCK55W. Filtr HEPA (nie ma potrzeby wymiany filtra węglowego) – 499 zł, 36 mies.
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, kurzu, LZO
Dodatkowe funkcje3 Tryby auto, jonizator plazmowy, pilot
Zużycie prądu8-37 W
Głośność pracy19-53 dB
Wymiary50 x 27 x 27 cm
Cena1699 zł (Ceneo.pl)

Daikin MCK55W – całkiem opłacalny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacz powietrza Daikin MCK55W z przodu
Oczyszczacz powietrza Daikin MCK55W z przodu. Materiały producenta Daikin.

Daikin MCK55W to ciekawa propozycja, jeśli szukasz nietuzinkowego oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Urządzenie gwarantuje dość zbalansowaną wydajność oczyszczania (330 m3/h) i nawilżania (500 ml/h), będąc odpowiednim sprzętem do pomieszczeń nawet 40 m2. Konstrukcyjnie jest to ten sam sprzęt, co Daikin MC55W, wzbogacony jedynie o zbiornik na wodę i filtr nawilżacza.

Przewagą technologiczną Daikina może być tu wykorzystanie technologii Flash Streamer, która za pomocą uwalnianych elektronów wchodzi w reakcje z atomami tlenu i azotu tworząc wolne rodniki, neutralizujące cząsteczki bakterii rozwijające się na filtrze nawilżacza.

Zaletą też jest dość niska cena – 1899 zł, co stanowi rynkową średnią. Wobec powyższego Daikin MCK55W jest sprzętem, który faktycznie możemy polecić.

Marka i modelDaikin MCK55W
Wydajność oczyszczania i nawilżania330 m³/h, 500 ml/h
Maks. powierzchnia pracy41,25 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny, nawilżacza
Cena i żywotność filtrówTen sam, co w modelu MC30YV i MC55W: Filtr HEPA (nie ma potrzeby wymiany filtra węglowego) – 499 zł, 3 lata. Filtr nawilżacza – 299 zł, do 10 lat (realnie 3 lata)
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, kurzu, LZO, wilgotności
Dodatkowe funkcje3 Tryby auto, jonizator plazmowy, pilot
Zużycie prądu7-58 W
Głośność pracy19-53 dB
Wymiary72 x 27 x 27 cm
Cena1899 zł (Ceneo.pl)

Daikin MC70L – Oczyszczacz do 50 m2 o nienagannej kulturze pracy i dość wysokiej cenie

oczyszczacz powietrza Daikin MC70l od przodu
Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L widziany z przodu. Materiały producenta Daikin

Jeden ze starszych już modeli Daikin, schodzących powoli z rynku. Daikin MC70L posiada wydajność oczyszczania na poziomie 420 m3/h, co pozwala używać sprzęt w pomieszczeniach do 52 m2. Wynik ten byłby całkiem zadowalający, gdyby nie wysoka cena sprzętu.

Urządzenie nie posiada tradycyjnych filtrów HEPA i węglowego, a zamiast nich mamy filtr elektrostatyczny i tytanowo-apatytowy filtr fotokatalityczny w formie harmonijki. I to właśnie ta harmonijka podlega okresowej wymianie. Wg producenta należy to robić co 10 lat, choć my zalecalibyśmy częściej. Koszt to 545 zł, a więc dość sporo.

Marka i modelDaikin MC70L
Wydajność420 m³/h
Maks. powierzchnia pracy52 m²
FiltryElektrostatyczny, wstępny katechinowy, fotokatalityczny (TiO2), katalizator eliminujący zapachy
Cena i żywotność filtrówKomplet 5 harmonijkowych filtrów fotokatalitycznych, 499 zł
Czujniki jakości powietrzaKurz, LZO (brak PM2,5)
Dodatkowe funkcjeTryby auto, jonizator plazmowy, pilot
Zużycie prądu6-62 W
Głośność pracy16-48 dB
Wymiary57,6 x 40,3 x 24,1 cm
Cena2099 zł (Ceneo.pl)

Daikin MCK70YV – mocny oczyszczacz z nawilżaczem, jonizacją i niezłymi czujnikami

Oczyszczacz powietrzza Daikin MCK70YV z przodu
Oczyszczacz powietrzza Daikin MCK70YV z przodu. Materialy producenta Daikin.

Daikin MCK70YV to jedna z rozsądniej wycenionych propozycji, jeśli szukasz większego i przede wszystkim wydajnego urządzenia do oczyszczania i nawilżania. 420 m3/h wydajności oczyszczania i 650 ml/h wydajności nawilżania to przyzwoite parametry, pozwalające stosować sprzęt w pokojach do 52 m2.

Na pozytywne wyróżnienie zasługuje obecność czujników wykrywających zarówno PM2,5, jak i LZO, uzupełnione sensorem temp. i wilgotności. Tryb automatyczny reaguje w oparciu o odczyty zarówno z czujnika pyłów, jak i zapachów (LZO).

Minusem dość wysoka cena wymiennego filtra HEPA, jednak jego zakup będzie konieczny raz na kilka lat (polecamy po około 3 latach).

Marka i modelDaikin MCK70YV
Wydajność oczyszczania i nawilżania420 m³/h, 650 ml/h
Maks. powierzchnia pracy52 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny, nawilżacza
Cena i żywotność filtrówElektrostatyczny filtr HEPA H13 – 649 zł, do 10 lat (realnie polecamy wymianę co 3 lata), b.d. o filtrze nawilżacza.
Czujniki jakości powietrzaPyłu PM2.5, zapachów, wilgotności i temperatury
Dodatkowe funkcjeTryby auto, jonizator plazmowy
Zużycie prądu8-68 W
Głośność pracy18-54 dB
Wymiary60 x 39,5 x 28,7 cm
Cena2099 zł (Ceneo.pl)

Daikin MCK70ZW/MCK70ZH – dwa kolory drogiego oczyszczacza powietrza z Wi-Fi

Daikin MCK70 to pierwsze urządzenie marki wyposażone w moduł Wi-Fi umożliwiający łączenie oczyszczacza z aplikacją Daikin Onecta, umożliwiająca tworzenie harmonogramów pracy czy dostęp do historycznych odczytów poziomów zanieczyszczenia, temp. czy wilgotności.

Oczyszczacz z nawilżaczem Daikin wyposażony jest bowiem w 4 czujniki: PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności. W trybie automatycznym urządzenie reaguje, gdy poziom PM2,5 lub LZO jest za wysoki, jak również gdy wilgotność względna jest zbyt niska lub temperatura za wysoka.

Warto pochwalić też wysoką wydajność nawilżaniaaż 700 ml/h i 3,4-litrowy zbiornik na wodę. Niestety dość przeciętnie wypada wydajność oczyszczaniajedynie 375 m3/h. W zestawieniu z wysoką ceną, sięgającą 3,5 tys. zł, Daikin MCK70ZW/ZH nie jest zbyt opłacalną propozycją.

Marka i modelDaikin MCK70ZW / Daikin MCK70ZH
Wydajność oczyszczania i nawilżania375 m³/h, 700 ml/h
Maks. powierzchnia pracy47 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny, nawilżacza
Cena i żywotność filtrówDaikin BAFT501A (elektrostatyczny Filtr HEPA H13) – 499 zł, do 10 lat (realnie polecamy wymianę co 3 lata), Daikin KNME108A4E (filtr nawilżacza) – 499 zł, do 10 lat (realnie co ok. 3 lat)
Czujniki jakości powietrzaPyłu PM2.5, zapachów, wilgotności i temperatury
Dodatkowe funkcje4 Tryby auto, jonizator plazmowy, różne ustawienia kierunku wywiewu, aplikacja Daikin Onecta
Zużycie prądu8-68 W
Głośność pracy18-54 dB
Wymiary60 x 39,5 x 28,7 cm
Cena3499 zł (Ceneo.pl)

Daikin Ururu MCK75J – elektrostatyczny oczyszczacz z nawilżaczem, bez filtra HEPA i czujnika PM2,5

Oczyszczacz powietrza Daikin URURU MCK75
Daikin Ururu MCK75J z przodu i z boku. Materiały producenta Daikin

Daikin Ururu MCK75J to również jeden ze starszych już modeli, wycofywanych powoli z rynku. Z racji braku tradycyjnego filtra HEPA oraz tradycyjnego czujnika PM2,5 (jest czujnik kurzu), urządzenie to nie jest zbyt skuteczne na smog.

W zestawieniu z wysoką ceną, sięgającą 3 tysięcy złotych, Daikin Ururu MCK75J nie grzeszy specjalnie opłacalnością. Sytuację ratuję przyzwoita wydajność nawilżania, sięgająca 600 ml/h i pojemność zbiornika na wodę – 4 litry. Plusem jest też możliwość wyboru 3 wariantów kolorystycznych urządzenia.

Marka i modelDaikin Ururu MCK75J
Wydajność oczyszczania i nawilżania450 m³/h, 600 ml/h
Maks. powierzchnia pracy56,25 m²
FiltryElektrostatyczny, wstępny katechinowy, fotokatalityczny (TiO2), katalizator eliminujący zapachy
Cena i żywotność filtrów7 filtrów harmonijkowych Daikin KAC998A4E – 479 zł, 7 lat żywotności Filtr nawilżacza KNME998A4 – 95 zł, żywotność 1 rok
Czujniki jakości powietrzaKurzu, temperatury i wilgotności
Dodatkowe funkcjeTryb Auto, Tryb Inteligentny (dodatkowo bierze pod uwagę temp. i wilgotność), jonizacja plazmowa
Zużycie prądu8-81 W
Głośność pracy17-50 dB
Wymiary60 x 39,5 x 28,7 cm
Cena3499 zł (Ceneo.pl)

Daikin MC80Z – dość mocny i dość drogi oczyszczacz z Wi-Fi do 60 m2

Daikin MC80Z z przodu oczyszczacz
Oczyszczacz powietrza. Daikin MC80Z. Materiały producenta Daikin

Daikin MC80Z widziany z przodu. Materiały producenta Daikin.

Marka i modelDaikin MC80Z
Wydajność oczyszczania i nawilżania480 m³/h
Maks. powierzchnia pracy60 m²
FiltryElektrostatyczny HEPA H13, węglowy, wstępny,
Cena i żywotność filtrów7 filtrów harmonijkowych Daikin KAC998A4E – 479 zł, 7 lat żywotności
Czujniki jakości powietrzaPM2,5, kurzu, temperatury i wilgotności
Dodatkowe funkcje4 tryby auto, jonizacja plazmowa, aplikacja Daikin Onecta
Zużycie prądu9-80 W
Głośność pracy19-55 dB
Wymiary63 x 31,5 x 31,5 cm
Cena3150 zł (Ceneo.pl)

Filtry w oczyszczaczach powietrza Daikin – jakie ceny, co ile wymieniać?

1. Modele Daikin MC30VY, Daikin MC55W, Daikin MCK55W

Ten sam filtr HEPA H13 (Daikin KAFP080B4): 499 zl, co 3 lata

Dodatkowo w oczyszczaczu z nawilżaczem Daikin MCK55W filtr nawilżacza:– 299 zł, do 10 lat (realnie 3 lata)


2. Daikin MC70L

Komplet 5 harmonijkowych filtrów fotokatalitycznych, 499 zł, do 5 lat


3. Daikin MCK70VY

Elektrostatyczny filtr HEPA H13 (Daikin KAFP085A4) – 649 zł, do 10 lat (realnie 3 lata)

b.d. o filtrze nawilżacza.


4. Daikin MCK70ZW / Daikin MCK70ZH

Daikin BAFT501A (elektrostatyczny Filtr HEPA H13) – 499 zł, do 10 lat (realnie co ok. 3 lata)

Daikin KNME108A4E (filtr nawilżacza) – 499 zł, do 10 lat (realnie co ok. 3 lata)


5. Daikin MCK70ZW / Daikin MCK70ZH

7 filtrów harmonijkowych Daikin KAC998A4E – 479 zł, do 7 lat

Filtr nawilżacza KNME998A4 – 249 zł, ok. 1 rok


6. Daikin MC80Z

Daikin BAFT501A (elektrostatyczny Filtr HEPA H13) – 499 zł, do 10 lat (realnie co ok. 3 lata)

ranking oczyszczaczy powietrza

Podsumowanie – dla kogo oczyszczacze powietrza Daikin?

Daikin MC80Z salon oczyszczacz
Oczyszczacz powietrza Daikin Daikin MC80Z. Materiały producenta Daikin

Łącząc dwie technologię filtrów, HEPA i elektrostatyczny, oczyszczacze Daikin charakteryzują się dość wysoką ceną. Nie są to więc modele dla każdego, a bardziej dla osób, które są zaintrygowane nowinkami technicznymi, lubiących gadżety, gotowych wydać więcej na oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza Daikin sprawdzą się chociażby:

  • W przychodniach i placówkach zdrowia
  • W biurach
  • W mieszkaniach prywatnych, szczególnie gdy pojawiają się zarodniki pleśni, bakterie i wirusy

Źródła:

1. Materiały prasowe i dane techniczne producenta Daikin. www.daikin.pl

2. Grabianowski, E. Czy elektrostatyczny filtr uchroni mój dom przed alergenami? (z ang. „Will an Electrostatic Air Filter Keep My House Allergen-Free?”) Molekule Blog. 30.01.2018. www.molekule.com. Dostęp do strony internetowej: 28.05.2024

3. Ussin, M. Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA vs elektrostatyczne (z ang. „HEPA vs Electrostatic Air Purifiers”). Allergy Consumer Review. 02.11.2017. Dostęp do strony internetowej: 28.05.2024

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradniki

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Electrolux EXP26U339CW – ekonomiczny klimatyzator o przeciętnej mocy

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP26U339CW to wszechstronne urządzenie, które poza chłodzeniem klimatyzator osusza i cyrkuluje powietrze. Ten …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Electrolux EXP26U339HW – klimatyzator o przeciętnej mocy z funkcją ogrzewania

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP26U339HW to wszechstronne urządzenie 4 w 1. Jego tryby pracy to chłodzenie, …

12 czerwca 2024 · 2 minuty czytania

Przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza

Artykuły w tej sekcji skupiają się na …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Electrolux EXP34U339CW – klimatyzator 3w1 z Wi-Fi. Od modelu EXP34U339HW odróżnia go brak funkcji ogrzewania.

Electrolux EXP34U339CW to klimatyzator przenośny o wysokiej mocy chłodniczej (3,4 kW). Od swojego bliźniaka …

12 czerwca 2024 · 3 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Klarstein Kraftwerk Smart 10K. Ładny, ale czy dobry?

⏵Zobacz ranking klimatyzatorów Chłodzenie powietrza Moc chłodnicza klimatyzatora przenośnego Klarstein Kraftwerk Smart 10K wynosi 10000 BTU, czyli 2,9 kW. Przepływ …